Co múže zubar dělat v těhotenství?

lajla
24. únor 2007

holky chtela bych se zeptat, jak je to se zubarem. vsimla jsem si ze mi vypadlo kousem plomby, zatim to neboli, a doufam, ze ani nebude..k zubari jsem objednana az na stredu, tak doufam, ze to vydrzim. jinak otazka, nevite jestli se muzou podstupovat normalni zakroky?vrtani a plombování?mam pocit ze v pozdejsim stadiu tehu, ale nevim jak je to na zacatku

mates22
2. bře 2010

Ahoj holky,
začal mě děsně bolet zub, ale mám už jen týden do termínu. A tak teď nevím, jestli si raději nechat dát lokálku (zubaři i gynekologové shodně tvrdí, že to neva, protože se to nedostane do oběhu), nebo raději vydržet. Normálně si umrtvovačku nenechávám, nesnáším ten pocit ztuhnutí čelisti, ale pan doktor by mi jí dát chtěl, abych prý mu tam od bolesti nezačala rodit.
Nemáte některá zkušenost s takhle pozdním zákrokem? Mám zubaře v jiném městě než chci rodit a nerada bych tam pak narychlo rodila ☹

ladyofshadow
23. zář 2015

Ahoj, tak tedka jsem z toho krapet mimo. Uz par lidi mi reklo, ze zubar je prej povinnej, prej pokud tam nepujdu, tak mi nejak zkrouhnou materskou. Mne se to teda zda jako blbost, ale treba tchyne rodila pred 20ti lety a prej to stejny ji gynek. rekl. Ja mam ze zubaru panickou hruzu, neni to jenom, ze byvh se bala...je to fakt fobie. asi jako ma nekdo z pavouku. k zubari jdu az kdyz to jooo boli. Jak to teda je???musim, je na to zakon??? Prijde mi to moc, ale vzdyt jsme v CR :( Diky

m_o
24. zář 2015

@ladyofshadow je to blbost 😀 nic není povinné stejně jako očkování dětí. Záleží na každým. Já byla jednou a doktor řekl, že už chodit nemusím, že stačí až po porodu.

ewelinkaaa
24. zář 2015

@ladyofshadow Stačí se podívat do těhotenské průkazky, žádná kolonka jako zubař tam není, pouze jiná vyšetření. Nic takového povinného prostě není. Sama jsem si zuby nechala vloni překontrolovat a letos jsem se k tomu vůbec nedostala. Mám je vždy ve velmi dobré kvalitě, takže se tam ani nechystám. Ale jsem zvyklá chodit na preventivní prohlídky jednou za rok nebo za dva. Letos to bohužel kvůli neschopence a mojí těhotenské spavosti nevyšlo... 😀
Mimochodem nikdo vás v žádném případě nemůže nutit k návštěvě žádného lékaře, tzn. že nemusíte ani na gynekologii, ani do porodnice. Vše je jen na vás. Jediné, kdy by vás chtěli k něčemu donutit, je případ veřejného ohrožení (např. tuberkulóza). A dítě u těhotné je brané jako plod, takže dokud se nenarodí, tak má vždy přednost matka a vše je brané jako zásah na jejím těle, který může odmítnout. Toť trošku právničiny. S výplatou sociálních nebo jiných dávek nemá zdraví a vše kolem nic společného. 😉

shine2015
24. zář 2015

@ladyofshadow zákon na to není jen mas nárok na prevenci a kolonka tam je....na razítko....ale nikdo ti mateřskou neskrouhne.....a pokud mužů poradit zadní hledat schopného zubaře dokud nemáš velký problém. Ono pak najít schopného, hodného není ráz dva....

A ohledně toho co zubař může, tak může dávat injekce od bolesti, cistit kanalky,vrtat,i trhat moudrak, jen jsou samozrejme opatrnější v prvním a třetím trimestru....a samozřejmě žádný zubař se zbytečně pokud tedy není zbyti do žádného velkého výkonu nebo akcí nepousti a co jde přesune mimo těhotenství....

petule284
24. zář 2015

@ewelinkaaa
Já mám v těhotenské průkazce chlíveček stomatologie. 😀 Za poslední dobu jsem u zubaře každý měsíc.
😅

ewelinkaaa
24. zář 2015

@shine2015 @petule284 To se omlouvám za matení, ale v mé průkazce není...

petule284
24. zář 2015

@ewelinkaaa
Všimla jsem si, že průkazek je víc druhů, ale nikdo mě k zubaři nenutil, kdybych tam nešla, tak se nic neděje. 🙂

qz
24. zář 2015

Mne vrtali v 2.trimestru 9 zubu, z cehoz jeden byl na dvoji cisteni kanalku. Chteli mi tesne pred md vytrhnout 8, ale nedela problem, gyndr mi to sice nezakazala, ale mam spatnou imunitu, tak nejdriv po sestinedeli. Injekce jsou vazne ok 🙂

gepe
24. zář 2015

@ladyofshadow mela jsem prukazku plnou razitek, od zubare ne a ani by se uz neveslo. Nikdo neresil, natoz CSSZ.

shine2015
25. zář 2015

@ewelinkaaa neomlouvej 😉 já tam kolonku mám 😉 asi je to i na lékaři...jaky druh průkazky si do amb vybere. Mě tam moje zubarka dávala razítko, zezadu vedle jinad vyšetření a vedle kolonky na obvodniho lékaře a ještě tak je tuším EKG....zubní tam mám vždy ale jiné ne....a to většinou proto že jsem tam byla objednána a tam mi dali rovnou razítko....asi bych tam speciálně kvůli tomu nesla....

ty_na
25. zář 2015

Také mám v průkazce kolonku Stomatologie. Byla jsem u zubaře jen jednou a jdu po šestinedělí 🙂

betelgeuzz
25. zář 2015

@ladyofshadow povinný není nic. sice v některých průkazkách kolonka na razítko je, ale je to čistě tvoje volba. Já chodím na preventivky 2x ročně, takže jsem šla i v těhotenství. On takový neléčený zánět může vyvolat i předčasně porod. A mít plnou pusu kazů a přenášet pak na miminko bakterie z toho kazu při pusinkování, není taky nic moc.

terez27
25. zář 2015

@ladyofshadow nemusíš, ale určitě bych být tebou šla, oni ty zuby stejně jednou začnou bolet a co budeš dělat pak?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru