Euthyrox a Jodid. Mám je brát v těhotenství?

val1
8. srp 2011

Ahoj, kvůli snížené funkci štítné žlázy beru Eutryhox a Jodid. Paní doktorka mí říkala, že pokud bych otěhotněla, mám hned volat.
Bohužel má do konce srpna dovolenou. Mám léky brát dále? Prosím, poradíte?
Ráno jsem našla // a teď čekám na telefon z Gennetu, zda se to podle krve potvrdí. Mám dál brát Utrogestan.
Holky, jsem vnitřně hrozně rozhozená, poprvé i podruhé jsem jásala, teď mám strach...že to potředí nezvládnu.
Děkuji a mějte hezký den.

rybi
8. srp 2011

Val, náhodou jsem narazila na tvůj dotaz. Čekám druhé dítě a Euthyrox beru bez přestávky už několik let i během obou těhotenství, momentálně 100 ug. Rozhodně ho nevysazuj, dostatečná funkce štítné žlázy je v těhotenství moc důležitá. Hned, jak se vrátí doktorka z dovolené, tak jí volej, měla by tě poslat na krev a podle hodnot hormonů upravit dávkování. Já teď chodím na odběr každé dva měsíce. Jód se v těhotenství doporučuje v množství 100 - 150 mg denně (podle mé doktorky), takže buď ber Jodid nebo nějaké multivitamíny pro těhotné, které jód obsahují. Zase pozor, aby ses nepředávkovala, pokud bys brala obojí 🙂
Jinak moc držím palce 🙂

svija
8. srp 2011

@val1 - stejně jako rybi radím rozhodně nevysazovat, Euthyrox je hormon štítné žlázy, který je v těhu moc potřeba!!! Do konce srpna je dost dlouhá doba, tvoje lékařka by měla mít někoho, kdo jí během dovolené zastupuje, tak bych volala toho zastupujícího doktora nebo praktickou lékařku, ať ti udělají odběry a upraví dávku léku. Já sama jsem po operaci štítné žlázy (nemám jí vůbec) a jsem jen na lécích a taky mám příkaz, že mám v případě těhotenství volat ihned. Tak přeju hodně štěstí 😉

bellka
8. srp 2011

taky užívám Euthyrox a rozhodně nevysazovat a ihned se objednat k zastupujícímu doktorovi, někdo ji zastupovat musí, protože v těhotenství Ti jistě TSH vyskočí a musí Ti dávku Euthyroxu zvýšit, aby stačilo i pro miminko 🙂 Už v 5tt mi vyskočilo TSH na nějakých 16, 99 a musely se dávky zvýšit. Hodně štěstííí !!! 🙂

val1
autor
8. srp 2011

Ahoj, moc a moc děkuji za radu. Doktorka má na záznamníku, že bude na telefonu 15.8. , tak jí zavolám. Stejně to nemám ještě potvrzené, hcg mám jen 65, tak uvidíme, co uvidí ve středu na ultrazvuku.....
Děkuji.

svija
8. srp 2011

@val1 - jasně, uvidíš, co ti řeknou ve středu na gyndě a pak jí určitě zavolej 🙂 .

cajori17
9. srp 2011

nevysazovat, mozna budes i potrebovat zvysit davku v tehotenstvi ....taky ho beru uz ai 5 let

dasty79
9. srp 2011

určitě nevysazovat!!!!Já beru Euthoryx celé těhu a každý 1,5 měsíce chodím na kontroly a pořád mě hejbe s dávkama.A ještě beru zvlášť Jodid - to je pro miminko taky potřeba!

cincinnati
30. říj 2011

Po těhotenství mi zůstal Jodid, kdyby měl někdo zájem. Měla jsem ho brát jen v těhotenství.

jihajiha
29. pro 2011

AHoj, já měla se ŠŽ problémy, pak se to upravilo a jsem bez léků, ale po půl roce chodím na kontroly. Teď jsem těhotná a dr mi ihned naordinovala 150 mq jodidu i když je všechno v pořádku, prý je to nutné pro mimčo.

fifa79
2. led 2012

Ahojky, klidně ty léky ber...já se se štítnou žlázou neléčím a JODID jsem užívala celé těhu.Napsal mi ho můj gynekolog...prý na dobrý vývoj mozku miminka,takže bych to neřešila...

jihajiha
15. kvě 2012

@dasty79 takže jodid je jako pro mimčo a Euthyrox pro mě? Nebo jak to mám chápat? Já teď právě beru taky oba dva léky, příští týden jdu na kontrolu - chodím každé 2 měsíce.

dasty79
15. kvě 2012

@jihajiha nevím jak to přesně je,co je pro nás a co pro mimísky....oni mimísci to mají stejně od nás všechno,ale v těhotenství,kdo má problém se štítkou,tak by měl přidat dávku jodu.
Ale to by ti měla říct endokrinoložka.Teď ještě kojím a chodím každé tři měsíce na přeměření hodnot TSh
a Jod beru pořád -když kojím...

naomi6
15. kvě 2012

Ahojte, já jsem po operaci štítné žlázy a musím brát euthyrox doživotně. Takže se toho neděste a normálně užívejte léky dál tak, jak máte předepsáno od vašeho dr. Maximálně vám pak endokrinolog zvýší dávku podle potřeby, protože v těhotenství se zvýší potřeba toho hormonu (prostě aby ho mělo miminko dostatek. Já jsem v pohodě při léčbě otěhulila a mám zdravou holčičku, kterou jsem kojila ještě donedávna 🙂

jihajiha
16. kvě 2012

@dasty79 no já se právě léčím už 10 let se ŠŽ, takže jsem hlídaná, ten jod zobu poctivě, nechci nic zanedbat. Jen mi přidala léky, ale to mě nepřekvapuje, po porodu se to opět upraví (jak při prvním těhu)
@naomi6 já brala taky léky v minulém těhu a všechno v pohodě, myslím, že tohodle se člověk nemusí brát. Navíc jod bývá i normálně v těch těhu vitamínech, takže to není nijak škodlivý (akorát když se berou ty vitamíny, tak se to musí upravit ty dávky, aby zase jodu nebylo moc.

adabuky
6. lis 2013

Dobry den dnes sem byla u doktorky a předepsala mi jodid 100 ale nechapu proč ho musim brat.mam i hormonalni prašky čo chapu nakolko minuly rok sme o miminko přišli ve druhym mnesici

adabuky
6. lis 2013

no a ješte k tomu ja nema problemi ze ŠŽ..tak tomu nerozumim

romitr
6. lis 2013

Taky beru euthyrox doživotně (mám na šž nějaké uzlíky, tak aby zmizely a další se neobjevovaly), jen mě v těhu víc hlídali, aby kdyžtak upravili dávkování, takže určitě brát. A jod jsem si naordinovala sama, ve střední Evropě je všeobecně nedostatek jodu, tak jsem brala výtažek z kelpu od walmarku a beru dál při kojení, protože dost málo solím a mořské ryby nejím

vera1410
17. led 2015

Zdravím, potřebovala bych poradit, pokud někdo máte zkušenosti s tímto problémem. Minulý týden jsem byla v rámci běžné prohlídky u svého obvoďáka na krvi a náhodou mi zjistili, že štítná žláza je lehce pohoršená - snížení funkce štítné žlázy. Předepsali mi eutyhrox 50. Ten den jsem také zjistila že jsem těhotná (dle testu asi tři týdny). To znamená, že krev mi testovali už jako těhotné, tudíž si nejsem jistá, zda výsledky nejsou ovlivněné těhotenstvím a zda to není jen nějaký dočasný výkyv. Nikdy před tím jsem s ničím neléčila a ani by mě nenapadlo, že bych na štítnou žlázu trpěla. Ani jedny příznaky na mě nesedí a už vůbec ne ty s tloušťkou. Když jsem druhý den řekla doktorce, že jsem těhotná, tak to nijak neřešila, prostě mi řekla, ať to beru a konec. Já ale nevím jestli ty prášky mám užívat, nevím jestli ty výsledky byly objektivný, přece jen těhotenství hýbe s hormony. Chci to ještě probrat s mým gynekologem a poté uvidím. Kdybych nešla náhodou na preventivní prohlídku, nikdy bych na štítnou žlázu nepřišla, v klidu otěhotněla a nic neřešila. Teď mám brouka v hlavě.... Máte někdo podobnou zkušenost?

ilonne
17. led 2015

@vera1410 Ber ho, v těhotenství se činnost štítné žlázy ještě zhoršuje, mě zvedali dávky podle testů a teď téměř tři měsíce po porodu jsem bez medikace.

sim007
17. led 2015

@vera1410 urcite je ber...ikdyby jsi k obvodakovi nesla, tak na gynde by ti delali odbery a zjistili by ti to tam....
ja jsem na stitnou zlazu hlidana (kvuli rodinne anamneze) ale nikdy jsem prasky nebrala....ale jak jsem otehotnela tak mi okamzite nasadili jodid....do cca 15tt je funkce stitne zlazy u tebe dulezita....potom si uz miminko vyrabi hormony samo....

vera1410
17. led 2015

Děkuju za odpovědi holky. A užívali jste do toho nějaké vitamíny či doplňky?

potuzakova
17. led 2015

Ahoj,
beru eutyrox leta a hlavně v těhotenství jsem ho brala Dr. na endokrinologii vždy říkala- pokud otěhotníte přijdte okamžitě, a tak jsem to i udělala, dle krve mi upravila dávkování, poté až zase z odběru po šestinedělí opět upravila dávkování. V těhotenství s námi hormony mlátí ,takže to chce ohlídat.
Celou dobu jsem užívala vitamíny Femibion I. II. , GS Mamavit (DHA), střídala celé těhu plus magnézium.
Ať se daří 🙂

verena
17. led 2015

@vera1410 Ahojky, určitě se přihlaš ještě někam přímo na endokrinologii, řekni jim, že ti našli problém se štítnicí a jsi těhotná, měli by tě vzít přednostně. Toto je docela citlivé a myslím, že obvoďák nebo gynekolog to řeší spíš rámcově než nějak do detailu. Pokud vím, v ČR se obecně screening na št, v těhotenství nedělá, i když myslím, že to je škoda. Mě na to přišli taky náhodou - léčila jsem se v Pronatalu. Než mi udělali všechna vyšetření, už jsem byla těhotná 🙂 no a stou štítnou mi to řekli až někdy v 1,5 měsíci, v životě by mě to nenapadlo. Ale měla jsem docela strach, hormony stítné žlázy jsou potřeba na vývoj mozku dítěte. Takže buď ráda, že ti na to přišli. Euthyrox 50 je hodně slabý, takže problémy nemáš velké. Mě dala endkrinoložka v těhotenství euthyrox 75 - což je i tak prý málo, kolegyně třeba jedla E100 třikrát denně. Po ukončení těhotenství jsem měla jíst jen půlku. Když jsem chtěla znovu otěhotnět, napsala mi 50 a nakonec to stačilo i v těhu. Příští týden jdu opět na odběry. Nyní kojím. Jinak mě říkala, že ty těhotenské vitamíny, co obsahují jód, mám jíst jen tak jednou za 2 až 3 dny. Ale to bude taky individuální, tak na to se taky zeptej. Obecně myslím, že je jistější mít v těhotěnství vyšší dávkování než nižší, takže léky každopádně jez 🙂

cejina
17. led 2015

@vera1410 Já s tím chodím už 20 let na endokrinologii a tam mi dělali znovu odběry asi v 10 týdnu, je to důležité pro správný vývoj miminka, tak se zkus někam objednat nebo alespoň zavolat. Jinak jsem brala vitamíny, ale bez jodu, neboť ten je přesně podle potřeby v tom Euthyroxu.

sulemina
17. led 2015

@val1 chce tě vidět kvůli hodnotám hormonu v krvi, je třeba tam jít co nejdříve i já tihle musím absolvovat, musela jsem ihned jít na endokrinologii

keeshka
17. led 2015

@vera1410 objednat se na endokrinologii. Já tam chodím jen preventivně, ale i tak jsem měla přijít ihned jak jsem otěhotněla, protože v těhotenství se mohou hodnoty rychle měnit. V těhotenství mi pak dokonce dělal i další kontrolní za měsíc a preventivně jsem brala jodid.

ebsian
17. led 2015

No mně dávku v těhu i při kojení zvedli na 125mg + jód..
@vera1410 Hlídala mě na interně, posílá na odběry. Léčím se se šž už 7 let..

vera1410
20. únor 2015

Ahoj. Abyste vedeli jak to se mnou dopadlo tak vam to napisu. ihned po zjisteni te sz jsem sla na endokrinologii. Tak mi jem potvrdila ze mam leky zacit uzivat co nejdriv. Po mesici tedy dnes jsem byla na vysetreni a hodnoty hormonu mam nyni v norme na tehotnou pry vyborne. Davku mi tedy nesnizila. Mam brat stale euthyrox 50. Jsem v 9 tydnu a je vse v poradku 🙂. Dalsi odber me ceka za dva mesice. Jinak beru femibion denne a ten take obsahuje jod takze asi i ten mi pomohl hladinu srovnat. Snazim se jist i ryby ale mam silene nechutenstvi a tak momentalne ryby nemuzu ani citit. Snad se to zlepsi a zaradim ryby pravidelne do jidelnicku. Dekuji za vase predchozi rychle reakce.

craki
20. únor 2015

@vera1410 Jinak si davej bacha na to kdy Euthyrox beres... Mi totiz dr rekla, ze mam brat jod plus Euthyrox, ale s velkym casovym odstupem. Idealne Euthyrox rano, jod vecer. Pry se ty ucinky nejak rusi nebo co a telo pak spravne nezpracuje ani jedno 🙂

vera1410
20. únor 2015

Jojo. Kazdy beru v jiny cas. Euth.rano a ten femibion po jidle. Vetsinou po veceri. Vysledky vysly krasne tak ze to asi beru spravne 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru