Grilované maso v těhotenství. Máte zkušenost?

talls
7. čer 2008

Holky, jedly jste grilované maso v těhotenství? já jsem v 11tt a celkem si grilované masko dávám...teda jen na elektrickém grilu (ne na ohni) a snažím se, aby vždy bylo propečené, žádná štáva, aby nevytékala...(i když naposledy byla tma, tak jsem to tak nekontrolovala 😔 )...
To by mělo být v pohodě, ne...vždyť je to jako na pánvi...
Co vy a vaše zkušenosti?
A co ty omajdy k tomu? Nevaděj tatarky a tyhle věci...? Jím to, když vím, že to je čerstvě otevřená lahvička, ne nějaká 100 let stará...dala jsem si tatarku i v restauraci, tam doufám, že to bylo taky čerstvé....

lisounek
9. čer 2008

tak tak a kdyz se dela maso v alobalu nebo na kameni, tak je to v pohode...jinak si myslim, ze uz davno se tatarka ani majolka nedela ze syrovych vajec.... 😕

evamik
9. čer 2008

Helčo, ale když už tyhle látky do sebe dostáváme, jak píšeš, i ve věcech, kt. se nelze vyhnout, tak proč ještě v potravinách, kt. se vyhnout bez problémů lze?!?!

helcah
10. čer 2008

Lisounek to máš pravdu, nedávno ukazovali v televizi výrobu tatarky a opravdu tam syrová vejce nedávají (to už se ani nesmí), jen si teď nevzpomenu, co tam dávali místo toho. 😀

janeyzelvicka
10. čer 2008

Jojo, taky jsem ze začátku těhu furt přemýšlela, co bych měla jíst a co ne... Poté, co jsem pročetla pár knížek, kde to příšerně rozebírali, a dozvěděla jsem se, že kávu, kofolu, kolu pít nesmím, minerálky taky moc ne, čaje taky moc ne, a vy píšete že ani vodu z kohoutku, tak co bych jako asi tak měla pít? Převařenou vodu z kohoutku? Dejte pokoj!!! 🙄 A takové maso nemůžu protože... a majoránku ne, protože, a pohanku ne protože, a moc jogurtů ne, a bílé pečivo ne... a tuhle zeleninu a tohle ovoce ne... A to nemluvím o takových potravinách jako jsou tatarky, konzervy, polívky ze sáčku atd... Prostě chci říct, že kdybych striktně dodržovala všechny rady, tak už tu nejsem, protože bych pošla hlady 😀 Takže jsem to zabalila, a musím přiznat, že poté, co mě pěkně potrápilo nechutenství, jsem ráda, že už konečně i někdy mám hlad a dávám si všecko. Prostě to už neřeším.

makak21
10. čer 2008

Tak já se teda ani nezamyslela, co se smí a co ne. Těhu má být krásné období a nic není tak moc škodlivé, aby se to nedalo jíst 😉 Během chladného počasí jsem si dávala i saláty, miluju tatarku, denně mám kafe...sem tam si dám polívku ala sáček 😀...hlavně klid a užívejte si...mimochodem k tématu...grilované masíčko je mňam a čeká mě to v sobotu...těším se jako dítě 😀

janeyzelvicka
10. čer 2008

makak21: Přesně tak, taky máme jedno naplánované... No a když jsme u masa - občas jsem uždibla i syrové 😀

bustik
10. čer 2008

Tak já od počátku těhu moc maso nemusím. Jediné na čem si vyloženě pochutnám je ogrilovaný párek, takže asi tak 😀

campi
10. čer 2008

Zalezi na zivotnim stylu. Ja ty veci, o kterych pisete - polivky ze sacku, potraviny s dlouhou zarucni lhutou, kavu, maso grilovane primo nad ohnem, salamy nebo tavene syry nejedla ani pred tehotenstvim. Ani buchty - bily cukr + bila mouka = dvojnasobny jed. Je to moje rozhodnuti, kazdej to ma jinak. A rozhodne nemuzu rict, ze bych posla hlady - naopak bych potrebovala trochu zhubnout.

A stejne priznavam, ze se silene tesim, az budu mit po nevolnostech a poradne se nazeru - to budou tresne, tak tresnovou bublaninu - snad nedostanu otravu z ty mouky a cukru - HAHA.

Jinak treba myslim, ze obcas kafe s mlikem nebo vinny strik ci male pivo neublizi ani v tehotenstvi. Videla jsem perfektni rozhovor s MUDr. Hofhanzlovou, ktera propaguje hodne zdravou vyzivu, a i ta rikala, ze vseho s mirou, jak to maminka citi. Zadna "dieta" nesmi pusobit stres a omezovat cloveka tak, ze mu nakonec vezme vic nez prinese, no ne?

helcah
10. čer 2008

Já jsem taky spoustu věcí dřív nejedla, ale teď prostě pozřu jen to, na co mam chuť, jinak to nejde. Takže takové mnou dříve zavrhované koblihy - mňam.. A vyhýbala jsem se sladkému kvůli linii a teď ho musím mít každý den, bez zmrzliny bych nepřežila. Už se začínám smiřovat s tím, že se mi narodí eskymák. A campi s tím vinným střikem v předchozím příspěvku - ach jo. Asi si budu muset decku bílýho se sodou dát, jinak to nevidím.

palenda
10. čer 2008

Ahoj holky, já grilované maso normálně miluju a teď v těhu když manžel řekne, že půjdem grilovat, tak se mi zvedá žaludek. Ale nedávno si manžel někde dával tatarák a děla mi takové chutě, že jsem si malinko dala (ale fakt jen na chuť).

coryna
10. čer 2008

Já dlabu normálně, v mezích normy a prospíváme zatím s mimískovou parádně 😉 samozřejmě pořádně propečené, žádné napůl

evamik
10. čer 2008

Já už to tu jednou psala... Samozřejmě, že z toho, že sníš grilované maso, nepotratíš!!! Ale obsahuje to karcinogenní látky, kt. podáváš ještě nenarozenému dítěti, kt. je k těmhle faktorům citlivý!

janeyzelvicka
10. čer 2008

evamik: Počkej, ale to nějak nechápu, že by normální grilované maso obsahovalo karcinogenní látky... Jasně, že pokud ho spálíš na uhel, tak samozřejmě, ale normálně propečené? A v čem je rozdíl, jestli ho udělám na pánvi, nebo na grilu?

kristynka2009
10. čer 2008

já jsem myslela,že naopak grilované maso je zdravější,než maso v pánvičce na oleji..

campi
11. čer 2008

Zalezi na tom, na cem grilujete - jestli na otevrenem ohni nebo zhavem uhli, tak odkapava tuk a šťáva z masa na ohen (zhave uhli) a vraci se v podobe karcinogennich latek. Tento princip je snad všeobecně známý.

Grilovane maso je zdravejsi nez maso v panvicce na oleji, ale mysli se tim grilovani treba v troube nebo na elektrickem grilu nebo lavovem kameni.

Krome naprosto jasnych veci: plisnovych syru, hotových majonézových salátů, alkoholu, cigaret, syroveho masa (to fakt neni argument, ze to bylo jenom malinko!), potravin plnych éček a konzervačních látek, neni nutne dodrzovat v tehotenstvi zadny zvlastni rezim, ale myslim, ze je fajn, kdyz se clovek chova zodpovedne predevsim sam k sobe.

To mi pripomina jednu sousedku, ktera dala 7mesicnimu chlapeckovi cocku s parkem a divila se, ze ON PAK BLINKAL. Ji to fakt neprislo, vzdyt parecky jsou tam MNAM.

janeyzelvicka
11. čer 2008

Tak to jsem asi blbá, ale pokud je ten princip všeobecně známý, tak mě dodneška známý nebyl. Právě v knížce o těhotenství o výživě píšou: dávejte přednost pečení, vaření v páře, vaření v mikrovlnce nebo grilování před smažením. Že i to grilování má fakt své omezení jsem tedy vůbec netušila. Mimochodem, ač jsem tu psala, že jím všecko, tak přece jen - ty plísňové sýry a majonézy nevedu, a o alkoholu a cigaretách se snad ani nemusím vyjadřovat. Éčka do sebe asi cpu, tak jako každý. Ale bohužel nemám čas, možnosti a finance na to, abych sháněla a každý den připravovala biopotraviny.

lisounek
11. čer 2008

s tim grilovanim to opravdu tak je, nemysli se grilovani na primem ohni, ale jak pise campi....chce to kamen, nebo elektr. gril popr. grilovat v alobalu atd...jde ale o karcinogeny tak nejak obecne....

jinak jsem na tom stejne proste nejim to co bych nemusela (syrove maso toho bych se teda ani nedotkla), ale eckum se vyhnout neda (a tam kde jich je pozehnane, tak to jsem nejedla nejak nikdy - dobre instantni polivka cas od casu taky asi byla nebo tak)...a biopotravinam stejne neverim...ano nejsou chemicky osetreny, ale zase jsou tim padem nachylnejsi k plisnim a skudcum atd...nebudu to rozvadet...na to ma asi kazdy svuj nazor..ale myslim si, ze co jde trochu ovlivnit, tak by se mohlo dodrzet, vzdyt v tehu v podstate tech omezeni neni tolik a myslim, ze se to da vydrzet!! Az pak budeme kojit, tak to bude teprve dietka.. 😝

campi
11. čer 2008

Janey: v tom jsou tyhle diskuze uzasny, ze se clovek stale dozvida neco noveho.

campi
11. čer 2008

Co můžete udělat, aby grilování bylo bezpečnější? Můžete pomocí vhodných opatření tento problém minimalizovat?
# Používejte ke grilování vhodný gril.
# Používejte ke grilování kvalitní dřevěné uhlí.
# Používejte libové maso, odstraňte kůži z drůbeže a odstraňte tučné okraje masa.
# Grilujte tak, aby nedocházelo ke styku plamenů s masem!!!
# Grilujte tak, aby nedocházelo k odkapávání tuku na rozžhavené uhlí.

* Zabraňte odkapávání tuku na rozžhavené uhlí (např. i vhodnou konstrukcí grilu):
* příprava pochoutek na lávových grilech s rozpálenými kameny je skutečně mnohem zdravější, protože tuk neodkapává do ohně. Pokrm ale nemá onu charakteristickou „vyuzenou“ chuť, která je konzumentem upřednostňovaná,
* na zahradním grilu lze nad dřevěným uhlím upravovat pokrm v alobalu, který položíme na kovovou mřížku (rošt),
* na zahradním grilu lze nad dřevěným uhlím upravovat pokrm v gril nádobách (speciálních alobalových miskách na jedno použití s profilem, který brání odkapávání tuku a šťávy do ohně, a otvory, které umožňují lepší přístup tepla ke grilovanému pokrmu). Gril nádoby se prodávají v obchodní síti spolu s ostatními pomůckami ke grilování,
* maso tepelně opracujeme nejdříve v mikrovlnné troubě a následně provedeme konečnou úpravu na grilu k získání specifické chuti grilovaného masa. Pozor na dostatečné tepelné ošetření masa - na řezu nesmí být růžové!!!

# Gril a grilovací pomůcky po každém použití důkladně očistěte a umyjte saponátem.
# Než začnete grilovat maso, marinujte je.
Některé studie z USA doporučují marinování masa proto, že při grilování údajně dochází k několikanásobnému snížení tvorby heterocyklických aminů. Marinované maso má dále prodlouženou údržnost, je křehčí a marinování mu dodává lepší chuť a vůni.

Z hlediska prevence alimentárních onemocnění (tj. onemocnění z potravin) bakteriálního původu je nutno zabránit kontaminaci potravin následujícími opatřeními:

* než začnete grilovat, myjte si důkladně po manipulaci se syrovým masem ruce,
* zabraňte křížové kontaminaci tak, že na syrové maso použijete jiné talíře, prkénko a příbory než na grilované maso a zeleninovou přílohu,
* používejte vždy čerstvou marinádu, snížíte tak riziko bakteriální kontaminace,
* připravené marinované polotovary ke grilování uchovávejte v chladničce při teplotě nejvýše 4 °C,
* buďte opatrní při grilování mletého hovězího masa (nebezpečí kontaminace a výskytu Escherichia coli O 157),
* grilované maso musí být dostatečně tepelně ošetřeno, musí mít v jádře teplotu alespoň 72 oC po dobu 10 minut, abychom byli chráněni před bakteriálními patogeny a parazity a následně před případným onemocněním z potravin,
* použijte při grilování, pro kontrolu dostatečného tepelného ošetření masa, vpichovací teploměr.
Autor: MVDr. Vladimír Ostrý, CSc.
© Státní zdravotní ústav Praha, 2000

janeyzelvicka
11. čer 2008

Campi: dík 😉 zkusím tedy grilování s kámošema tak nějak aspoň částečně doladit podle toho 😉 Co bych pro Kristýnku neudělala 🙂

campi
11. čer 2008

Janey: hlavne bys mela myslet i na sebe🙂)).

janeyzelvicka
11. čer 2008

campi: Myslet na sebe zas není pro většinu lidí takový problém...

talls
autor
11. čer 2008

Je fakt, že já si radši maso grilovaný nad ohněm nedávám...i když je to na tácku (alobalovým...)...Ale na elektrickým grilu...s přehledem. Snažím se vždy hlídat propečení, aby to nebylo syrový. Za normálních okolností mám radši šťavnatější, teď se bojím...I v restauraci, když si dávám maso, tak upozorňuju, že chci hodně propečený...tak snad to bude OK.

evamik
11. čer 2008

Talls, to určitě... Pokud si dáváš takhle pozor, tak se nemusíš bát! 🙂

muffi10
31. kvě 2011

Já jsem se grilovaným masem cpala horem dolem. Je fakt, že jsem si kvůli tomu koupila elektrický gril, abych se necpala nějakejma karcinogenama. Ale tohle bych si asi opravdu odpustit nedokázala....

janinna08
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
janinna08
Odpověď byla odstraněná
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru