Hrozí riziko toxoplazmózy, i když je kočka jen doma?

berunda
8. říj 2007

ahoj, prosim o radu a nazory. Jedu navstivit příbuzné, kteří mají doma kočku. Jsem těhotná. Kočku chovají doma v paneláku, ven nechodí. Měla bych raději odložit návštěvu. hrozí riziko toxoplazmózou i když je kočka jen doma? diky za odpovedi 😉

cert..ova
8. říj 2007

ahoj, mám kočku v paneláku a ven taky nechodí, je to bezpečné, jen nesmíš čistit záchod kvůli výkalům, ale to asi u příbuzných dělat nebudeš 😀

eleonora
8. říj 2007

ahojky Berundo ja jsem mela doma kocku skoro cele prvni tehotenstvi a vubec nic se mi nestalo. Ted ji maji nasi u sebe chodi ven a nevidim na tom nic spatneho. moc se s ni uz ted nevidim nemuze mi odpustit, ze jsem ji vyhodila z tepla panelaku na zahradu. Tak nemej strach vse bude ok

zuzik03
14. říj 2007

Ahoj holky, já mám doma kočky dvě a žádné riziko v tom nevidím. Když člověk dodržuje hygienická pravidla (záchod jim čistí manžel a snažím se vyvarovat toho, aby mě poškrábaly), tak by se nemělo nic stát. Toxoplazmozu může člověk chytit i z masa a špatně umyté zeleniny, ne jen od kočky. Těch důvodů ke stresu v těhotenství je tolik, tak si je zbytečně nepřipouštějme 😉

denousek
14. říj 2007

mam stejny nazor...ja mam treba psy,nejsou tak nebezpecni jako kocky ale myslim ze tim ze si pohladis kocku tak se ti nic nestane...tady jde spis jen o to necistit kocici wc ..proste neprichzet do styku s kocicimy vykaly...no a nejake pusinkovani si taky odpustit 😕 tot muj nazor na domaci mazličky.... 😉

listicka77
14. říj 2007

Mám taky kočku a záchod čistím já. Ty bakterie (nebo viry nebo co) ve výkalech začnou být aktivní až asi po 3 dnech, takže když člověk vyhazuje hovínka čerstvá, tak to taky není nebezpečné. Krom toho má asi 30% lidí protilátky, protože se s toxo už někdy setkali...
Berundo fakt se ničeho neboj.

denousek
14. říj 2007

tak to bych fakt neriskovala...to uz je moc vsude pisou ze hlavne necistit kocici wc to uz je riziko kazdyho no kd si to troufne tak si troufa ze se muze a nemusi neco stat...

cherub
15. říj 2007

ahojky máme doma kočku a skoro celé těhu jsem ji čistila záchod já. Vždy v rukavicích a pak pečlivé umytí. Nic nehrozí, protože jak píš listicka77 ty bakterie začínají ožívat až po 2 až 3 dnech...

no a jsem zdravá a vš bylo bez problémů. Nemusíte se ničeho bát 😉

moniika
31. říj 2007

no ja nevim jestli je to dobry ja sem nad tim uz taky premyslela mame stene (labradora)a taky su s nim porad a nejaky bakterie ty zvirata maji vzdycky jenze to je takovej muj milacek ja se s nim musim vzdycky pomazlit

liaa
31. říj 2007

Ahoj!Máme 2 britské kočičky.Jsou v albumku.-).CHodí dokonce i po venku.Občas zajdou na návštěvu k nám ale jinak jsou naučené chodit spinkat do suterénu,kde mají svůj pokojík s jídlem,škrabadlem,záchudkem atd.Mají i výběh ven a občas si pozvou domů návštěvu.-)z venku na jídlo.Misku ted neuklízím,ani tam nevytírám.Ale normálně se s nima pomazlím.Myslím,že zejména u panelákových kočiček nic hrozného nehrozí.Ty naše chodí po venku ale jsou řádně očkované 4 vakcínou,i proti plísni.Nechala jsem udělat dle rady na webu test z krve na toxo-kvůli mému těhu a špatné imunitě.Kočka má protilátky-tudíž už by neměla být nositelkou toxo.Spíš by bylo třeba dát pozor na zatoulané venkovní kočky,zejména koťata trpějící průjmovým onemocněním.Návštevy u příbuzných bych se nebála.Po hlazení bych si eventuelně důkledně umyla ruce.

makinkar
31. říj 2007

Ahojky holky, ja se teda musim pridat k nazoru, ze kosisky behem tehu nevadi.....a uz vubec ne ty panelakove...ja sama s kosiskou ziju, zachod pro jistotu necistim a kdyz uz musim tak pouze v rukavicich, ale pro jistotu doporucuju nechat udelat kosisce test (odber krve) na toxoplazmosu! Ja to udelala a ted uz mam klid....sice to je celkem dost drahe - cca 1400 ale mam ted vetsi klid.... 😉

zuzik03
1. lis 2007

Díky za tip, to jsem vůbec netušila, že jde test udělat kočce, já ho nechala udělat sobě 🙂 dělá to normálně veterinář ? a když už má protilátky, tak už to nemůže chytit ? Jedna naše kóča ven chodí a občas oběma dávám syrové maso, z toho by to mohly dostat taky.

liaa
3. lis 2007

http://zena.atlas.cz/deti/tehotenstvi/126578-to...

Tady se o tom píše podrobněji.Dole jsou odkazy.Uživatel Aran radí ten test.Já se telefonicky domluvila s veterinářkou a pak už jsme jen přišli na pozvání.Ovšem jsme malé městečko a tak se domluvilo s laboratoří v Praze a krev se nechala poslat poštou-balíkem.Ale nějak tím lepším.Výsledky přišly poštou.Má protilátky,není nakažlivá.

monaberuska1
7. lis 2007

Ahojky holky🙂já mám doma taky psíka našeho miláčka🙂a myslím si že kolik těhulek má styk se svířátky🙂je pravda ale že jsem slyšela že psi tak nevadí jako kočky🙂ale nevím proč

zuzik03
7. lis 2007

Psi nepřenášejí toxoplazmozu, proto 🙂

myschka
7. lis 2007

Holky já v těhotenství měla v jednu chvíli doma kočky tři, klasické gaučové peršanky a exotku. Nechala jsem si udělat test na toxo a všechno ok. když máte kočku doma tak to není vůbec žádné drama. Venkovky to většinou prodělají a pak jsou neinfekční. Chytí to je jednou za život. Toxo může člověk chytit i ze špatně umyté zeleniny nebo syrového masa tak není třeba se koček bát 😉 přeju všem pohodové těhotenství 🙂 🙂

monaberuska1
7. lis 2007

aha tak to toxo, to jo🙂

modra_slunecnice
16. čer 2010

Zdravím mě by spíš zajímalo chování kočky/ koček když jste si přinesli mimi domů. toxo neřeším, dok mi řekl jestli kočky mám už delší dobu tak jsem toxo prodělala, pokud né stejně v těhu se to řešit nedá a určitě bych kočky nevyhodil a celý byt nedezinfikoval abych likvidovala potencionální místa kde se kočka otřela slinama. Dělat test kočkám mi řeklo vet že je vyhazování penez ze stejného důvodu, protože kočka but toxo prodělal pak má imunitu a pokud neprodělal nemá jí kde chytnout, pokud nechodí ven a pokud jí chytne např. z obuvy a tak ji pordělá a opět je otázka zda jí já chytnu nebo ne a zda jsem jí třeba neprodělal jako malý dítě - strejda měl králíky ty mají toxo taky a můžete dostat toxo z králičího masa, špatně omyté zeleniny atd. Spíš pokud mi můžete písnout vaše zkušenosti a opatření při příchodu mimi do domácnosti s kočkami.
Likviduji WC také sama, používám rukavice a umývám si ruce. Myslím že je jedno zda chodíte po ulicích plných výkalu od psů rozpuštěných deštěm a doma pak dáte boty na rohožku a vše se vám vesle šíří po bytě průvanem a odparem, případně prachem nebo ulízíte kočičí WC koček které jsou řádně očkované, odčervené, skoro mi to příjde bezpečnější než si vyzouvat boty 😉

slavkah
17. čer 2010

take by me zajimala reakce kocek po prichodu mimi, mam dve kocky, chodi i ven, a mam na to stejny nazor jako modra slunecnice, zachod cisti uz par mesicu pritel (prece mu nebudu rikat, ze kdyz si vezmu rukavice tak to muzu delat taky 🙂
akorat od mamky porad posloucham jak na ne nemam sahat a jak to chci jako delat s malym az poleze po zemi a budou tam chlupy ....

eloana
17. čer 2010

Ahoj -cely zivot mam doma kocky ,ktera chodi ven lovi mysi zerou syrove maso atd......... v obou tehotenstvi jsem si nechala udelat testy na toxoplazmozu -a vysledek byl -nikdy jste se s toxoplazmozou nesetkala,takze nemam ani protilatky.
Paradoxne muj manzel nikdy kocku doma nemeli a toxoplazmozu mel🙂 ma rad tataraky a podobne pochoutky ze syroveho masa
ja bych to nikdy nepozrela🙂

el267
17. čer 2010

v první těhu jsme měli dvě kočky, které byly střídavě v bytě a na zahradě. Můj doktor měl celkem negativní reakce 😠
Nechala jsem si udělat test a byl v pořádku.
Souhlasím, že se musí dělat dostatečná hygiena ve styku s kočič.záchodem, a taktéž při úpravě syr.masa.

estrellita
19. čer 2010

vtipne je, ze se vsichni silene boji kocek, ale vetsi procento lidi s toxo je tech, co nidky kocku nemeli, ale prave jedi treba tatarak, jak pise eloana.
kdyz si clovek myje ruce a nestrka je do pusy, neji neumytou zeleninu a syrove maso, neni se ceho obavat 😉

polabiny
25. čer 2014

fakt je,že toxoplazmoza se dá chytit od koček,ale i od králíků.....stačí,když lidi na vesnici hrabou v zemi a pak jdou ochutnat třešně a nákaza je na světě....jenže mnoho lidí si to neuvědomují. Těhulky si musí dávat pozor,protože hrozí poškození plodu. Ale jinak jsou boreliozy,to člověk ani nechce aby chytil klíště,ale stejně ho dostane někde v lese. A co ti bezdomáči,těch se nebojíte? Já si myslím,že není důvod se bát zvířat. Stačí jen dodržovat hygienické návyky. 😅

keckemet
19. dub 2015

Zdravim,nase babicka,co s nami zije ve spolecnem dome ma 5 venkovních kocek. Nejsou ockovane,odcervene spise sporadicky. Ja jsem ted tehotna a mam z toho dost nervy. Kocky sice ziji venku,ale vecne po necem skacou,po lavicích,po stole,po lehátkách,rucnikach......:-/ Vecne je vyhazuju z baraku,kdyz deti nebo ja zapomeneme zavrit..... Jak se vyvarovat prenosnych chorob,zejmena toxoplazmy? Dekuju za Vase rady....

elib
19. dub 2015

Od lidí z kočičích útulků a i od samotného veterináře mi bylo řečeno, že mnohem větší riziko jak chytit toxopl. je z nedostatečně upraveného syrového masa nebo z neomyté zeleniny ;) Aby se člověk nakazil přímo od kočky - a většinou jsou nakažená koťata - musel by ty hovina přímo sníst ;) a to předpokládám nikdo, kdo má všech pět pohromadě, neudělá ;)
Takže neplašit, dodržovat hygienu, mýt si ruce, prostě základ ;) netřeba kvůli těhotenství dávat kočky pryč nebo se s nimi nemazlit.

mmmk
19. dub 2015

@keckemet Kocku s toxoplazmozou poznas, ze ji tece z cenichu a vypada dost zbedovane. Ale ani tak, pokud ji vylozene neoliznes, to neni uplne nakazlive. Spis to syrove maso (a to nejen riziko toxoplazmozy) a spatne umyta zelenina, listova zelenina a pak veskera, co dojde do kontaktu s pudou, kde jsou exkrementy nakazene kocky.

pekackova
19. kvě 2015

Pokud nebudete jíst její hovínka tak se určitě nenakazíte.

pekackova
19. kvě 2015

@cert..ova to je taky pěkná ptákovina - copak si u toho ty výkaly strkáte do úst? Nebo čistíte wc holýma rukama a pak jdete vařit a baštit? To asi ne, že?

kutti
27. čer 2015

kočku máme již 12 let.Dříve lítala po venku.Před 2 roky jsme se přestěhovali i číčou do paneláku.Teď v těhu mě ani na okamžik nenapadlo si dělat nějaké testy.jenom číču jsme nechali řádně přeočkovat a vyšetřit.je naprosto zdravá.A čištění kočičího WC dělám jen já.Používám gumové rukavice,dezinfekci a nějak to neřeším.

fricovateri
28. čer 2016

Taky pridam prispevek.... ja mela kocku a mimi az pak. No co kocka delala? Venovala jsem se nevo alespon snazila se ji venovat tak jako pred tim nez se mi narodila dcerka. Kocka po ni sekala a prskala na ni. A po me taky jen proto ze ji ze me citila. A nyni jsme resili ze jsme si poridili pejska stene. Tahalo bobky a kockolit ven a porad ji lezl do kakace. A cca do 14 dni umrel... proc? Nejdriv ze parvoviroza, ale to i pres testy vet. nepotvrdil ... takze toxoplazmoza ano... takze nejen na lidi se to prenasi. Lidem zpusobuji prujmy. Teda ti co maji oslabenou imunitu dlouhodobe a pro stenata je to smrtelne.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru