Jaké potraviny jsou v těhotenství zakázané a škodí?

alena.kucharkova
31. bře 2008

Ahoj maminky.Založila jsem toto téma, protože bych se chtěla dozvědět jaké potraviny např.mám vynechat, aby neuškodily miminku.Slyšela jsem že se nemají jíst hermelíny, Niva, nic skořicového, ale jinak nevím čeho se ještě vyvarovat.Budu ráda za jakékoliv názory.

mikulka
1. dub 2008

sluníčko, to jsou měkké zrající sýry jako syrečky, brynza, ale ta vážená, ne balená.
Ale je to rozdíl jak jedly naše maminky a babičky, my máme potraviny samá éčka a konzervační látky.
Taky jsem slyšela, že se nemají moc uzeniny, že je tam hodně soli. Já právě snědla vinnou klobásku 😕

Holky, a jak to máte s pitím, kolik za den vypijete? Mně dr. říkala, že litr a půl je minimum, spíš dva. Já třeba vůbec nemohu neochucenou vodu, tak piju ředěné džusy a sirupy Jupííí. Co vy?

natali.m
1. dub 2008

co se toho pití týče, je pravda,že by jsme toho měly vypít daleko víc něž normálně, já s tím mám ale docela problém, neslazené nesnesu, bublinky taky moc ne, takže samé džusy a podobně a to ještě zdaleka ne tolik kolik bych měla, nějak to do mě teď nejde, tak nevím.. 😒

mikulka
1. dub 2008

Právě, do mě to taky nejde. Snad se to zlepší.

natali.m
1. dub 2008

musíme se snažit....
😉

slunickooo
1. dub 2008

tak já mám dneska v sobě 4 hrnky (ty klasické velikosti) ovocného čaje a dvě třetinky ovocné štávy a do večera ještě něco vypiju - takže si myslím, že piju docela dost 😉

hankakynclova
1. dub 2008

Holky ahoj, s tím pitím - to mi povídejte 😅 Já vypiju tak litr a jsem ráda.Vůbec nic mi pít nechutná.Bublinky mi jdou furt "nahoru", ale zas neperlivé vody mi nechutnají a tak si aspon ředím džusy (Jupí a nebo Cappy, ty mi chutnají)ale stejně víc jak litr asi nevypiju 😒 I když je to špatně no.

leryl
1. dub 2008

hankakynclova:a co ovocné čaje,já piju i černé

kristi
1. dub 2008

pijte šťávu 😉

hankakynclova
1. dub 2008

Leryl ovocné čaje piju, ale tak jeden šálek denně, mně po nich pálí žáha a černé mi moc nechutnají ted v těhu.
A černé čaje odvodňují ne? 😕

slunickooo
1. dub 2008

přesně - já taky piju ovocné čaje a štávu,,, prostě si holky k snídani místo jednoho hrnku čaje udělejte 2, a s dalším pitím taky, ono vás to bude nutit vypít... já se teda pít naučila hodně před stimulací na IVF - bála jsem se hyperst. a ráda bych už u toho dobrýho návyku zůstala 😉 😉 😉

verapa
1. dub 2008

ahojte vespolek,
mě to pití taky nende ale ted už asi spíš že se nemá kam vejít, skřítek si natahuje pravidelně nožky a já su ráda když dám litr denně a pak taky to lítání na záchod, od 20tt je to skoro co hodina a poslední dobou tuplem. Jesi můžu po všechmožných studiích sem zjistila že nej jsou slabší moc neslazené ovocné čaje a sirup, ovocné džusy a štávičky pro prcky sou údajně jen samý cukr a výživová hodnota nic. Ještě se mi osvědčili minerálky jednou za čas ale po půlhodinovém štěrchání od bublin.. Vodě zdar a v bříšku zvlášť 😉

fiallinka
2. dub 2008

holky, ta mrkev není žádná hrůza, klidně ji jezte - obecně platí, že se ale ženská v těhu nemá předávkovat vitamínem A, protože to může mít nějaké špatné účinky na vývoj mimča - ale to hrozí spíš u umělých vitamínů (to se nemá přehánět), tou mrkví, pokud ji nejíte na kila denně, se to podle mne až tak nepřežene - a rajčata jsou v pohodě.

Co se týká syrové zeleniny, tam je jediný problém, že by měla být dobře očištěná. Totiž i u těch nepasterizovaných sýrů, ale třeba i u zeleniny hrozí riziko listeriozy, která je pro těhotné nebezpečná (pro zdravé lidi její mikro množství nevadí, ale u těhu by mohl být problém).

A obecně se nemá přehánět kafe a černé a zelené čaje, mají hodně teinu a kofeinu, a mimču pak zbytečně rychle tluče srdíčko - ale neznamená to zákaz jejich pití...

A co se týká ostrých jídel - určitě se to nemá přehánět, ale myslím, že v těhu má někdo takové chutě, že si prostě nepomůže 🙂, spíš při kojení je to problém, to pak přechází přímo do mléka a mimču to vadí..

tady je něco: http://rodina-deti.doktorka.cz/nejist-behem-teh...

a tady o listerioze: http://cs.wikipedia.org/wiki/Listerióza

lisounek
2. dub 2008

ahojky, jen jsem si nahodou vsimla vasi diskuse....co se tyce vitaminu A, tak ten je obsazen v zivocisnych vyrobcich, tzn. ,ze napr. ruzna jatra, patstiky, tlacenky a vse co je z jater vyrobeno - tam by se mel davat pozor, protoze pri vysoke konzumaci (vysoke!!, ne kdyz si date jeden chleba s pastikou za mesic) muze hrozit predavkovani vitaminem A. V mrkvi neni vitamin A, ale prekurzor tj. betakaroten, ktery se teprve v tele pak pretvari na vit. A tudiz neni zadne nebezpeci....umele vitaminy by take mohly byt riziko (lec v nekterych vit. se jiz s timto faktem pocita!!). Prosim Vas nedeste se a zeleninu normalne jezte 😉

katzi
2. dub 2008

holky, nevíte jak je to s balkánským sýrem? Poslední dobou ujíždím na šopáku právě s balkánem.

coryna
2. dub 2008

Já jím vše, neomezuju se, snad to v přiměřeném množství nevadí. Tělo si samo řekne, co chce. Ale je zajímavé že ikdyž jsem před těhu ulítávala šíleně na sladkém, teď to nemůžu ani vidět.
Zato mám chuť na šampus, dobrý co 🙂 ale to si raději počkám až se malá narodí. A jak to máte s kávou? Pít by se asi neměla?, já jsem před těhu vypila denně fakt docela dost překapávané (silné) s mlékem,ale teď si raějii dávám jenom k snídani rozpustnou. 🙂

kristi
2. dub 2008

bez kafe bych umrela,pokud nemas problemy s tlakem, tak ho klidne pij

coryna
2. dub 2008

Mám ho dost vysokej, to ho můžu nebo ne?

natali.m
2. dub 2008

no jestli máš vysoký tlak, tak bys kávu neměla, protože kofein tlak ještě zvyšuje... 😒

kristi
2. dub 2008

tak tak, pokud mas normal, nebo nizkej, tak klidne....zkus to nahradit tema obilnyma napojema, jako je Ricore apod

slunickooo
2. dub 2008

Tak kafe je na nizky tlak a při těhu se NEDOPORUČUJE , já ho taky pila ve velkém množství a asi ještě týden když jsem zjistila že jsem těhu jsem pila jedno slabé rozpustné s mlíkem denně, ale, prostě čekám miminko a nebudu mu do těla pouštět něco co není zdravý... takže ted piju jen ovocný čaj - ono se bez kafe dá žít,, je to každýho věc, ale já ho prostě vypustila ze svého těhuživota... 😉

kristi
2. dub 2008

ja myslim,ze se tohle vsechno az zbytecne moc resi a moc se clovek omezuje...kdyz jsem zvykla pit 3-4 kafe denne, a najednou je vypustim, tak si telo rekne, ze se deje neco divnyho a bude treba reagovat uplne jinak nez by bylo vhodny....

natali.m
2. dub 2008

slunickooo: souhlasím, já se dřív bez kafe taky neobešla, ale hned jak jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem s tím úplně sekla, sice mi to zezačátku chybělo, ale teď je fajn.no a když je nejhůř tak porcovan melta vůbec není špatná... 😉

slunickooo
2. dub 2008

Natali - jj přesně tak, jsem zvyklá ... tak přeci nebudu opouštět od svýho zvyku /zlozvyku/ a budu v tom v pohodičce pokračovat dál.... přeci to není taková obět se toho zlozvyku aspon na dobu těhu a kojení vzdát,,,, to je podobný jako tu řeší kuřačky, že jsou zvyklé kouřit, tak si přeci aspon jednu cigaretku denně v těhu dají - když je to ten zvyk - podle mě to je nezodpovědnost... ale zase říkám, je to jen můj názor,, já prostě k těhotenství přistupuju jako k velkému zázraku a nehodlám hazardovat se zdravím svého miminka, které se nemůže nijak bránit (nebo dáváme snad pít batolátkům taky kafe???? )

natali.m
2. dub 2008

slunickooo, ve všem s tebou úplně souhlasím a jsem ráda, že jsem s kouřením ani nikdy nezačala.nechci nikoho odsuzovat, je to věc každé matky, ale pokud by mělo miminku cokoliv škodit, nikdy bych mu to nedělala, prostě pro mě je důležitější dítě než moje návyky a chutě.já mám za sebou navíc samovolný potrat a pak pěknou dobu čekání na to naše štěstíčko, takže ho jentak nedám, ne?

girll
2. dub 2008

Ahojky holky a co si myslíte o romaduru???Přítel ted koupil v akci 4+1 zdarma a nakládá je.A já tak miluju sýry,nivu ani hermouš si nedávám ale tomuhle snad neodolám ☹ Ale bojím se aby se kvůli mí nenažranosti 😅 něco nestalo mimču 😒

fiallinka
2. dub 2008

girll: bohužel si myslím, že romarůr je úplně stejné povahy jako niva atd, raději to nejez, navíc takhle rozleželý (i když taky bych si dala)

coryna: dvě kafe denně prý nijak neškodí, navíc, když jsi na ně zvyklá

jabber
2. dub 2008

Tak mě teda kafe v těhotenství vůbec nechybělo, předtím jsem pila tak 2-3denně. Jak jsem otěhotněla, tak se chuť na kafe a víno okamžitě úplně vypnula 🙂 - ještě jsem ani nevěděla, že jsem těhotná a udělala jsem si v práci kafe a přišlo mi nějaký strašně hnusný, vůbec mi nechutnalo, tak jsem ho vylila a za pár dní se to vysvětlilo 😀 . Taky myslím, že si tělo řekne 😉

slunickooo
2. dub 2008

Natali - 😉 , já mám těhu taky vymodlený, jsem po IVF...

Cory - šampáno bych si taky dala 😀 😀 , ale už je na trhu i nealko šampáno a prý chutná naprosto skvěle,,, hned jak ho uvidím tak ho koupím, v létě máme jít na nějakou oslavu, tak si ho vezmu s sebou 😀 😀 😀 😀

mikulka
2. dub 2008

Holky, já kafe nemohu ani cítit od té doby, co jsem těhu.
Cory, já mám zase chuť na vínko. 😕 A s vysokým tlakem v těho pozor, kafe radši fakt ne.

Katzi, to by mě taky zajímalo, jak je to s balkánem, udělala jsi mi na něj chutě.

kristi
2. dub 2008

mikulka, vinko si klidne dej....dvojcicka ti neuskodi a tvoje chutovy bunky budou spokojeny

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru