Jaké potraviny jsou v těhotenství zakázané a škodí?

alena.kucharkova
31. bře 2008

Ahoj maminky.Založila jsem toto téma, protože bych se chtěla dozvědět jaké potraviny např.mám vynechat, aby neuškodily miminku.Slyšela jsem že se nemají jíst hermelíny, Niva, nic skořicového, ale jinak nevím čeho se ještě vyvarovat.Budu ráda za jakékoliv názory.

hankakynclova
14. dub 2008

Holky ahoj, Klári med určitě neškodí, naopak jsem někde četla že v těhu by se měl konzumovat častěji, než normálně, že působí na trávení dobře a i na psychiku a je zdrojem různých potřebných vitamínů.
Tvaroh podle mě taky neškodí, já mám tvaroh ráda, dělám si z něj i různé pomazánky.

maxkatka
14. dub 2008

Tak jsem si kus přečetla...

Myslím, že to dost prožíváte.... 😉

Jde o to jíst v těhu vše tak jako před těhu... Jediné je si dávat pozor na tu listerii (ta může být i ve špatně upravených potravinách jako je uzený bůček v česneku... nejen v sýrech, majonézách atd.... ) Ještě pak na bylinky... Ty opravdu mohou způsobit různé problémy... třeba mockrát zmiňovaná šalvěj způsobuje degeneraci buněk u plodů...
Kdyby jste se řídili tím, že jíst se má jen to zdravé a čisté, tak se buď utrápíte hlady a nebo se zblázníte!!!!

Jinak nejíst za dva!!! To je další problém... A vy co berete ve větším množství vitamíny (těhulkovské), tak se nedivte, že třeba máte větší hlad a tím i více přibíráte!!! Je to o tom, že je tam obsaženo i to co v podstatě třeba vaše tělo vůbec nepotřebuje... Takové vitamíny řady B podporují daleko větší chuť k jídlu!!!

Jinak ještě co se týče polotovarů... v podstatě neškodí... pokud by škodily, tak nesmí být na českém trhu s potravinama!!!!! Jde o to, že obsahují hodně glutamátu sodného... což jsou Éčka - ochucovadla a soli... vědci se stále přou, jestli tu rakovinu způsobují nebo ne... i když nejsem zastánce těchto potravin, tak v zásadě nejsem ani proti nim.... jde jen o to, že pokud budete mít (nebo máte) vyšší tlak, tak byste se těmto Ěčkům měli vyhnout - krevní tlak totiž zvyšují ještě více...

Takže nastávající maminky.... takže jíst VŠECHNO, ale S MÍROU!!!!!

mikulka
14. dub 2008

Dobrý názor, katko, díky. 😉

kristi
14. dub 2008

maxkatka, jj, to uz jsem taky psala, ze to zbytecne moc prozivaji..... 😉

lisounek
14. dub 2008

holky vzdyt to je porad dokola, at to pise kdo to pise, tak se stejne zase objevi nektera, ktera zacne plasit 😕

lukin
14. dub 2008

Já jsem si v těhotenství dávala celkem velký pozor na potraviny, které mohly obsahovat listérii. No a pak jsem jedla s mírou potraviny, které obsahovaly moc vitamínu A. No a samozřejmě alkohol a kofein jen v malinkatém množství. Lépe je o tom vědět, než si pak následně vyčítat např. potrat či postižené mimi.

lisounek
14. dub 2008

lukin: tak to je jasne, ale resit uz pak zda muzu mrkev a gumovyho medvidka, to uz je fakt prehnany ....

hankakynclova
14. dub 2008

Souhlasím s lukin.Tohle téma je tu založené proto, aby se někdo více dozvěděl o tom co je škodlivé a co není a prostě abychom tady mohli diskutovat.Někoho opravdu zajímá co je lepší nejíst než aby si vyčítal pak potrat nebo vadu dítěte.Pokud se vám to zdá přehnané, co my si tady píšeme tak sem prostě nechoďte - platí hlavně pro Lisounka, která neustále píše, že řešíme blbosti, ale přitom se sem na nás furt chodí dívat a píše furt to samé.Tak sem prostě nechoď, pokud tě tato diskuze rozčiluje!Je to diskuze a téma jako každé jiné tady na MK tak máme právo se tu bavit o čem chceme, třeba i o té mrkvi a gumovém medvídkovi jak jsi psala - Lisounku!A pokud se nepletu v minulém přípěvku jsi psala něco o tom že jsi výživář a tak podle mně bys třeba mohla poradit ne?Ale to ty ne, raději budeš neustále psát něco o tom, že plašíme.Nic ve zlém.Mějte se všichni fajn.

maxkatka
14. dub 2008

no Hankokynclova, tak teda Lisnounka se másím zastat, protože tu opravdu řešíte naprosté hovadiny.... samozřejmě na to máte právo... nikdo vám ho nebere, ale plašit jestli sním jednoho nebo 10 gumových medvídků mi příjde nejen přehnané, ale dokonce trapné!!!!!

O listerii víme všichni, o vitamínu A sice taky (až na to, že nevíte, nebo možná víte, ale nedokážete to nějak zpracovat), že vitamín A je rozpustný pouze a jen v tucích... atd.

a rada zní JEZTE VŠECHNO TAK JAKO PŘED TÍM!!!!!!!!!!!!!!

maxkatka
14. dub 2008

jo a ještě, pokud tu Lukin píše, že si dávala pozor v těhotenství na potraviny, které by mohly obsahovat listerii, tak proč je nevypíše???? hm....

alena.kucharkova
autor
14. dub 2008

Holky já jako zakladatelka stránek se nestačím divit.....vy se tu hádáte nebo co??? 😅 Já jsem jen chtěla napsat že toto téma jsem založila proto, že mě zajímalo jestli někdo neví o nějakých opravdu škodlivých věcech a prostě jsem si myslela že většinu holek zajímá správná výživa v těhu.To že tady řeší gumové medvídky je samozřejmě blbost, uznávám, ale zas na druhou stranu napadat tady holky že řeší blbosti, se mi zdá taky hloupé.Navíc jestli je Lisounek opravdu výživař tak by měla spíš poradit, což jsem očekávala,že třeba někdo zkušený z oboru opravdu poradí, když jsem toto téma zakládala.Ale spíš se tady rozbouřilo nějaké napadání slovní.Což mě mrzí.

alena.kucharkova
autor
14. dub 2008

Maxkatko, nevypíše je asi proto, protože by zas některá z vás pak psala, že se tady řeší furt dokola ty samé potraviny....... 😒

maxkatka
14. dub 2008

Myslím, že hlavní problém je v tom, že v podstatě nikdo neví kde všude se listérie může vyskytnout... je to v podstatě jen o tom, kde si myslíme, že se může vyskytnou... nechci tu nijak zesměšňovat riziko spojené s liserií, to v žádném případě!!! Listérie je opravdu hodně nebezpečná pro miminko...

A teď jsem zvědavá, kdo se rozepíše o potravinách, kde se může vyskytnout listerie...

Může to být v medu??? Ve sladkostech??? Mase???? Mléčných výrobcích????

Tady je o listérii:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Listérie

a tady o vitamínu A...
http://www.vasedeti.cz/clanky.php?clanek=2906&n...

lukin
14. dub 2008

maxkatka: Majonéza, saláty, slanina, plísňové sýry, salámy, nedostatečně umytá zelenina, nedostatečně upravené maso atd.

kristi
14. dub 2008

no, treba potrat z mrkve, to by bylo fakt husty.....jaky jsou pravdepodobnosti toho, ze kvuli necemu z jidla bude dite postizene???

lenkabu
14. dub 2008

Já taky nechci zmenšovat riziko listerie,ale fakt neni potřeba hysterčit kvůli plísňovým sýrům...mluvila jsem o tom s doktorem a ten mi řekl že je to ve všem vč. ovoce a zeleniny..jen ty sýry jsou profláknutý 😒 Já jsem je v těhu hodně omezila,ale občas jsem si dala...jinak jsem jedla to co před těhu. Kdybych měla vyloučit všechny potraviny kt. můžou eventualně škodit, tak v plném zdraví umřu hlady 😅 😀

kacka2
15. dub 2008

teda holky hádat se kvůli jídlu? ☹
Pokud to nikoho nezajímá, a tvrdí ať se jí to samé co před těhu, tak prosím, ale podle mě není nic špatného na tom, když se mamča snaží jíst zdravěji!
Myslim že jen málokdo jí celý život tak, že už to při těhu nemůže zlepšit. Já jsem se rozhodla např. důkladněji mít potraviny, začít pěstovat vlastní zeleninu a sehnat domácí maso. Potraviny, ve kterých se nejčastěji objevuje listerioza prostě nejim, je spousta jiných věcí který uspokojí moje chutě.
A hlavně pokud něco snim, nelámu si s tím hlavu, psychika je totiž to nejdůležitější 🙂

lisounek
15. dub 2008

hankakynclova: beru tvuj nazor, ale ceho je moc toho je prilis. A sve rady jsem viz blize psala, takze napadani neni na miste...popisovala jsem, jak funguje vit. A atd... ale dohadovat se opravdu neminim...a navic, proc stale dokola opakovat, ze se nesmi to a to, kdyz je to tu tolikrat probrane...je to jako hazeni hrachu na zed!! Listerie je jedna vec a bezny potraviny druha...

alena.kucharova: ja bych rada poradila fakt, ale uz neni v cem, protoze se to prave porad vice a vice nafukuje. Ja bych jinak toto tema rada uvitala, protoze bych mohla byt uzitecna, ale jsou tu taci, kteri si pak stejne jedou svou. A o tom, ze se resi blbosti jsem nenapsala ani slovo, jen ze je to porad dokola a ze se spoustu holek plasi zbytecne...

maxkatka: dekuju, ze jsi me pochopila. Nemela jsem v umyslu nikoho urazet, jen ze prave z pohledu vyzivare mi tohle prijde opravdu malinko prehnane....zvlaste v dnesni dobe tolika informaci, ale chapu, ze jsou holky, kterym to problem dela a rada bych jim pomohla, ale z tohoto co se zde pise jsou asi spise zmatene....

Takze se vsem omlouvam, ze jsem sem jako vyzivar nakoukla a pridala sve prispevky 🙂 jen klidne pokracujte dal, je to prece jen diskuse verejna!!! 😵

mumu_1
8. kvě 2008

Neda mi to, abych se jako potravinar nezapojila do tehle diskuze 😉
Takze, jeste k listerioze: na tehle strance jsou dle meho nazoru nejkvalitnejsi informace o mozne nakaze a prevenci http://www.szpi.gov.cz/cze/informace/article.as...

Dal bych si dovolila jenom poznamenat, ze - jak uz tady prilezitostne nekdo rikal - kdybychom se snazily dodrzovat vsechny rady co jist a zejmena nejist v tehotenstvi, tak bychom nejspis lezly hlady po zdi. Co se tyka hermelinu a Nivy, pokud si koupite znackovy syr v normalnim obchode, tak riziko nakazy je minimalni, protoze provozy, kde se tyhle veci vyrabi, jsou velice prisne kontrolovane. Dalsi mytus je, ze tavene syry jsou v podstate nejlepsi volba - ani nahodou! Obsahuji totiz tavici soli, kterych v nich neni rozhodne zanedbatelne mnozstvi (sodne soli na bazi fosfatu a polyfosfatu, tvori 2-3% hmotnosti vsech surovin) a dalsi aditiva pro zlepseni chuti a vzhledu. U kvalitnich tavenych syru - tedy tech drazsich - neni treba otazku aditiv az tolik resit, zajimave je to spis u tech levnych. Tam uz se ani tolik nejedna o syry, jako spis o jejich nahrazky, ktere puvodni ingredienci - treba Eidam - nevidely ani zdalky. Vetsinou se tady jedna o smesi syrovatky, suseneho odstredeneho mleka, kaseinu, kaseinatu a podobne. Takovy tavenak sam o sobe nemuze drzet pohromade, takze se musi pridat plnidla, coz jsou obvykle modifikovane skroby, pektiny nebo karagenany. Ani jedno z toho se neda povazovat za prirodni latku.
Takze tolik jen k zamysleni nad tim, co se povazuje nebo nepovazuje za zdrave....

jennyska
19. lis 2013

Ahoj @alena.kucharkova @mumu_1 @lisounek @kacka2 @lenkabu @kristi @lukin @maxkatka @hankakynclova @mikulka

mohu Vás poprosit o vložení vlastní zkušenosti s jídelníčkem v těhotenství do naší Wiki knihovničky, kterou si tady s maminkami tvoříme? Stačí svou radu, tip, zkušenost napsat do https://www.modrykonik.cz/jidelnicek-v-tehotens... a pomoci tak všem ostatním těhulkám, které si právě prochází stejným obdobím a hledají, co jíst mohou, co ne, co je dobré apod. 🙂

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji fajn den.
Janča

PS: Přispět může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! 😉

partyzanka91
20. pro 2013

Holky já bych to až tolik neřešila. Už o tolika věcech jsem se dočetla že by se neměly: ryby, sýry, voda z kohoutku, mrkev, (tady i rajčata), petržel (jim jí ve vývarech, které mi chutnají) ani jako koření, muškátový ořech ani jak okoření, skořice, majoránka, játra, houby, ořechy, kafe, bublinkaté nápoje, umělá sladidla atd... prostě za chvíli bychom museli pomřít hlady a všechno hlídat a to nejde.
Takže dodržuju jen to že se vyvaruju alkoholu, syrovému masu a vejci (a to i mimo těhu) a nepřeháněla bych to s těma játrama ale jinak bych asi jedla všechno beze strachu. Například zrovna ten štrůdl jsem si úplně normálně dala a nic.

kacihruba
21. čer 2014

Holky těhotenství není nemoc! Pracovala jsem jako zdravotní sestra na gynekologii. Neblbněte!

verushe20
1. srp 2014

Já jím taky skoro všechno co jsem jedla předtím, akorát jím více zeleniny, ovoce, jogurtů a mléčných výrobků, musli tyčinek... a vyhýbám se alkoholickým nápojům, potom coca colám a podobným pitím, polotovarům ze sáčku atd...

markyska88
11. zář 2015

Ahoj holky, doufám, že můj dotaz tady nezůstane úplně bez reakce a že si nebudete myslet, že jsem uplně debilní.... Patřím mezi trošku úzkostlivější těhule, takže se fakt snažím držet takových těch obecných zásad, co se týče konzumace potravin atd.. Myslíte si, že hrozí nákaza listerií z neumytého ovoce z vlastní zahrádky? Často v létě dělám to, že venku u našich nebo u babi prostě utrhnu jabko/meruňku/švestku přímo ze stromu a hned se na to bez mytí vrhnu 🙂 to samý třeba rybíz, angrešt, maliny... Pojídám to přímo z keře.. Samozřejmě co spadne na zem nebo je od hlíny bych si umyla.. Nikdy mě nenapadlo o tom přemejšlet, ale teď jsem někde četla, že listerie může být i na neumyté zelenině a ovoci a myslela jsem, že mě trefí šlak.. Jaký na to máte názor?

dita1979
11. zář 2015

Markyska88 tak to by mne ani nenapadlo, kupované důkladně myji, ale ze zahrádky si taky občas zobnu bez umytí. Myslím, že to nechce tak řešit......pokud člověk nemá vyložené problémy, tak s mírou jíst všechno krom hermelínu, syrových ryb, mas, syrových vajec a nepřehánět to s oregánem, bazalkou a hlavně šalvějí. Jinak o skořici jsem to tady četla poprvé. V prvním těhu jsem měla cukrovku a tam nám sama paní doktorka u Apolináře radila, ať si děláme štrůdl bez cukru. Pekla jsem ho celé svoje těhotenství 2 x týdně a přenášela jsem, takže asi tak........

ducik
11. zář 2015

@markyska88 nepravděpodobné pokud nehnojite v době plození hnojem, mockou, nezalevate vodou znecistenou fekaliemi apod.

ducik
11. zář 2015

Jinak hermelin nevadí, pokud je z pasterovaneho mléka, což české jsou snad všechny prý.

lauraf
11. zář 2015

Mně doktor při potvrzení těhotenství řekl, že to nemám řešit... Poslouchat tělo a když nebudu vědět zeptat se mamky nebo babičky a hlavně nečíst tyhle diskuze :D... Mám si dát cokoli na co mám chuť, klidně pivo nebo víno, samozřejmě se neopít "do němoty", že zdravé těhotenství vydrží vše a nezdravé nezachrání nic ;) že dnes všichni plaší zbytečně a že za svojjí 30ti letou praxi se setkal např. s listeriozou jen jednou a to si to maminka přivezla někde z dovolený... a že pravděpodobnost, že něco takového chytím (ať těhotná nebo netěhotná) je asi taková, jakože mě porazí auto... že těhotenství není nemoc a kdybych řešila každé jídlo, tak se doslova "nenažeru" 🙂 mně se ten přístup líbí, dnes se ze všeho dělá věda... stejně tak barvení vlasů nebo lakování nehtů, že miminku rozhodně neublíží, což se tady někde taky řešilo :D

lucikakajikk
26. zář 2015

Ahoj holky jsem tu novacek, a moc bych potrebovala poradit. Jem v 26 tydnu tehu a dnes jsem dostala silenou chut na makrelu,tak jsem si ji koupila a zaroven se docetla, ze skodi miminku jakou mate zkusenost???Jedli jste ji ??? dekuju za odpoved

eldrag
26. zář 2015

@lucikakajikk jedna makrela za těhotenství ti nic špatného neudělá 🙂 nemusíš se bát

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru