Jízda na koni v těhotenství a po porodu

miwu
22. zář 2013

Ahojky, jelikož mám dvě kobylky kolem kterých každý den chodím, zajímalo by mne jestli je tu taky taková mamina? 🙂 Pár kamarádek od koní jezdily až téměř do porodu - a ihned po porodu, ale také znám takové, co jezdit přestaly a začaly až o dost později po porodu. Co si o tom myslíte?

evcounek
23. zář 2013

@miwu to bude záležet asi spíš na tom jak se cítíš a jestli nemáš nějaké problémy. Já tedy ke koním (ani jiným zvířátkům) nechodím nemám tu možnost, ale pokud se na to cítíš a problémy nemáš tak proč ne.
já při prvním těhu bez problémů chodila plavat, na dlouhé procházky a teď u druhého těhu jsem si na začítku vyžrala snad všechno. (krvácela jsem pak že nemáme srdíčko a pak zase že máme) no rozepisovat to víc nebudu to bych tu strávila asi týden 😀 naštěstí teď už dobrý a my čekáme zdravou holčičku Zuzku. Ve čtvrtek jsem byla v bazenu se synkem (3r) a manžou a zkoušela jsem plavat a nějak mě to nesedělo tak jsem toho nechala.

verdos
23. zář 2013

Já teda vlasní koně nemám a nikdy neměla, ale bývala jsem velká koňařka (jednu dobu jsem byla u koní každou chvilku). Každopádně první těhotenství nebylo bezproblémové a hlavně v obou mi kromě břicha (při nasednutí na koně) vadily i jakékoliv otřesy (třeba cesta kamkoliv, autem či busem byl horor), takže koně šly z kola ven. Ale třeba doma se tahám se synem i s jinými těžkými věcmi (ještě něco doděláváme na baráku) a to mi nevadí. Takže kolem koní bych se teoreticky motat mohla, ale jezdit ne :(. Ale je to fakt individuální - asi sama časem uvidíš, co ti dělá zle a co je v pohodě a podle toho uvidíš, není na to žádné obecné pravidlo, každá to opravdu máme jinak. Jinak ale určitě víš, že jízda na koni se nedoporučuje - z důvodu rizika pádů či úrazů, to pak může znamenat velké komplikace. Ale pokud máš vlastní koně, tak je samozřejmé, že je kvůli tomu neopustíš, a pokud jezdíš rekreačně a kobylky jsou spolehlivé, tak bych v tom asi neviděla problém (a opravdu je to jen o tvém pocitu). No a po porodu - to sama uvidíš. Já třeba byla fyzicky v pohodě (jsou maminky, které jsou po porodu dost "vyřízené"), ale malý měl problémy s krmením, nechtěl pít, a když pil, tak málo... Takže jsem dělala vše možné pro to, abych se rozkojila a nedokážu si představit, že bych se věnovala ještě něčemu jinému. Stejně jako třeba maminky, co musí s dětmi několikrát denně cvičit Vojtovku nebo jejich dítě má jiný zdravotní problém - prostě pořád můžeš běhat kolem mimča a budeš ráda, že jsi ráda. Na druhou stranu, jsou i hodňoučké a pohodové děti, takže pokud se budeš cítit při síle, nevidím brzký návrat do sedla jako problém. Ale prostě je to zase indivindi... 🙂. To teď nikdo dopředu nemůže tušit. Prostě tak nějak hlavně použij hlavu (emoce a srdce ti budou fungovat hodně 🙂) a uvidíš, co pro tebe bude důležité, kam tě to potáhne, co ti bude příjemné, pohodlné, čeho budeš schopná a tak. Nech tomu volný průběh 😉

miwu
autor
23. zář 2013

@evcounek Teda, no veselé to máš, veselé.... tak přeji především ať jste obě se Zuzankou v pořádku!! 🙂

snecek.v
23. zář 2013

Máme doma koně, jezdila jsem do sedmého měsíce a možná bych jezdila ještě dýl, kdyby mamka nespadla a ošklivě si nezlomila kost v rameni - dostala jsem strach a už jsem na koně nesedla, ( i když mám hodného, staršího a spíše líného koně), ale ke koním jsem chodila dál, bobky kydala, stáj čistila, koně krmila. Nasedla jsem opět přesně po šestinedělí, až jsem měla z gyndy potvrzené, že je vše ok. Mezitím se totiž konečně uschopnila i moje mamka, takže jsme měly premiéru společně po skoro půl roce bez ježdění 😉 Ale jezdily jsme s mamkou jen na hoďku, hoďku a půl, dýl jsem malinkou nechtěla prababičce nechávat,dost ze začátku plakala a já byla na vyjížďce nervózní..Takže sama uvidíte, jak se budete cítit.. Když už jsem byla v tom šestým měsíci, záčalo mi bříško zavazet a cválat už bych si netroufla, jezdila jsem spíše krokem, pohodově, žádnou divočinu..

amalkamikyskova
29. zář 2013

Ahoj já mám dva koně,kobylku a hřebce.Netroufla bych si ale na ně ted v těhotenství sednout.Můj muž je šílený jen při myšlence,že bych na ně sedla.Na ježdění jsem si zajistila kamarádky a ty o ně během mého těhotenství pečují a dokonce se účastní i závodů.Miminko máme vymodlené a jsem i proto ráda,že se nám otěhotnět podařilo.A nejezdím také hlavně proto,že mám velké komplikace a už jednou jsem po vyjíždce potratila ☹.Jenže to jsem netušila,že jsem těhotná a pak i tak byl doma velký smutek.Holčičku čekáme v listopadu a už se na ní moooc těšíme.

kattherinne
8. říj 2013

@miwu Ahojky, já mám jednoho klidného chlaďáska, ale co jsem otěhotněla, tak jsem jezdit přestala...U koní čas trávím i nadále, ale hlavně kvůli malinkému nechci nic riskovat, takže se jdu s koníkem raději projít, vyčistím ho apod., ale nejezdím. Jsem toho názoru, že přeci jen nevíš, kdy se co může stát, ať je koník sebehodnější...Pro mě to nestojí za to...Ale je to každého věc... 😉 Kamarádka jezdila do 4.měsíce a má dva zdravé kluky...

miwu
autor
8. říj 2013

No, zatím jezdím, i dnes jsem byla venku, ale je fakt, že při náznaku sebemenšího problému zbaběle slézám dolů 🙂 nicméně je fakt, že jsem za celý den (v práci i doma) neskutečně vyčerpaná a musím se hodně přemáhat, abych kromě péče o koně šla i jezdit... takže to asi nebude trvat dlouho, a přestanu jezdit úplně. Nevýhodou je, že nikomu nevěřím natolik, abych jej pustila na své koně...

kattherinne
10. říj 2013

@miwu To je pak na houby,no...Ale tak můžeš s nimi dělat alespoň práci ze země...😉 U nás to je dobré, že mého koně si půjčují lidi, kteří i mě s přítelem půjčovali svého koně, takže to máme takovou protislužbičku a když nejdou jezdit, tak se alespoň 1x za týden domluvíme na zápřah a užiju si svého koně také...🙂 Hrozně moc mi ježdění chybí, byl to pro mne vždycky relax po náročné práci, ale přeci jen, zdraví miminka je teď pro mě to nejdůležitější...🙂

majaru
24. říj 2013

@miwu No já raději jen krokuji, co holky odjezdí.. 🙂 Aspoň něco. Ale jelikož čekáme vymodlené mimčo, tak raději nechci riskovat. A myslím si, že se to dá vydržet. Koníky aspoň čistím a to je taky makačka. 🙂

janak23
10. pro 2013

Ahoj, já mam tři koně...práci kolem nich si zatím dělám sama...sem tam pomůže přítel ,ale ježdění mi doktorka zakazala a ani ja sama bych ted na koně nesedla....koně mají výběh tak mají dovolenou do léta))

radkano
11. pro 2013

@janak23 Zdravím, taky na koni nejezdim.jezdila jsem zhruba do poloviny 5. Měšice, pak už to nebylo příjemné.ted mi začalo tvrdnout bricho,takže jsem práci kolem koně nechala na manzelovi, ale doufám ze mi odpočinek udělá lépe a já se budu moct kobce zase věnovat. Mame režim 24\7 s volne přístupnou stáji,takže si myslím,ze si do jara vystačí.pak budu muset zase zavést nějaký režim🙂

sprdlas
31. led 2017

Je to tezky kdyzas kone svy. My mame dve kobylky. Jedna je flegmous a velice pozorna, druha blazen a na tu si nesedam co vim ze jsem tehu. Myslim ze jediny co kolem koni diteti ublizi je samozrejme pad, nebo kopnuti ci zvednuti velice tezke veci... ale nejsme idiotky aby jsme nevedeli jake kone mame, jak k nim pristupovat a jake vahy zvedat. Sedlo zvednu v pohode, jelikoz mame silu vetsi nez jine zeny, nemuzou to pochopit ze to nic neni. Jezdim spise ve stehenim sedu, hlavne pri klusu, ale i cval spis lehky.. az bude brisko vetsi, bude tezke se vyskrabat na kone a hlavne te pry i prevazuje a namas na jizdu dobre teziste. Ale s konmi se da krasne pracovat ze zeme a to se pak vyplati mit kone pripravene po porodu. V 6ti nedelich sr nema jezdit kvuli panvi, ktera se v tomto obdobi hoji a dava dohromady, byla roztazena a povolena. Pri jezdeni s povolenou panvi muze spatne srust a bolesti muzou byt navzdy... Jinak pokud jsi jezdila denne, a je to pro tebe prirozene jako pro jine, kone mas klidneho a prijezdeneho, nemusis se jezdeni vyhybat. Ovsem s veskerou a klidne prehnanou opatrnosti, na naledi z kone slejzam, nebo kdyz citim ze je nesvuj. Tehotenstvi neni nemoc a delej vse co ti dela dobre. Kdyz muzou zensky makat jak srouby v praci, tak muzou sedet na koni a nechat se vozit... zadnej parkur ani dostihy ovsem.

rajterka
16. bře 2017

Bezva příspěvek 🙂 U prvního těhotenství jsem jezdila v začátku jak jsem byla zvyklá, postupně jsem ubírala až jsme se jen courali.Po 6. měsíci už jsem si nesedla, bříško už bylo znát ježdění už nebylo ono. Práce kolem koní do porodu.Teď jsem 24.týden, přes zimu a mrazy jsem to nehrotila.Teď se už jen vozim krokem 🙂 Chce to zvážit jakého máte koně. Jinak dál pracuji ze země a zastávám veškerou práci kolem koní.Je to práce jako každá jiná.Neznám srdcařku koňařku která by řekla ,,jsem těhotná a teď ani lopatu do ruky nevezmu,, 😀 To je životní diagnóza. Dělat to co máme rády,to je přeci štěstí a i to miminko ho vnímá.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru