Konec rodičáku a nové těhotenství

petrarybinova
7. srp 2017

Dobrý den ženy, 😉 mám dotaz možná to tu někde je ale nak jsmem to nenašla, potřebovala bych poradit a bohužel nevím koho se zeptat. V září mě konci rodičovsky příspěvek a dvojčata jdou do školky a já bych měla nastoupit do práce, ale včera jsem zjistila že jsem těhotná, vím že je to čerstvé takže tak asi 3 tť ale jde mi o to jak to Teda říct zaměstnavateli , že jsem těhotná a vrátit se do té práce co jsem dala před těhotenství se nemohu protože tu firmu zrušil, a před půl rokem mi nabídnul že mohu jít dělat na jeho novou firmu jenže 100 km od mého místa bydliště, a to k vůli dětem dělat nemůžu. .. takže mi dá výpověď.... Tak kdyby mi do data nástupu do práce gynekolog napsal neschopenku,což Teda nevím jestli udělá.... tak pokračuju jako zaměstnaná i když ta firma není? Nebo budu muset rovnou na pracovní úřad a Teda též neschopenku aby mi nehledali práci Děkuji za odpovědi a omlouvám se za dlouhý text 🙂

j.a.n.i
7. srp 2017

@petrarybinova No, pokud tu firmu fakt zrušil, tak si měla dostat výpověď už v té době, při rušení firmy ti ji může dát i když jsi na RD, takže je otázkou, zda ti vůbec ještě trvá pracovní poměr?

petrarybinova
autor
7. srp 2017

No on má asi 10 firem, stim že mi pak dá jinou práci pokud ji ale chtít nebudu tak buď dám já vypovědět a nebo on mě za nadbytecnost.. To bych se sním pak musela dohodnout ale když mu tak řeknu že jsem těhotná a zase budu 3 roky na rodicaku... Tak aby mi neskončil smlouvu třeba i zpětně že se mu to nebude líbit...

tulikiss
7. srp 2017

@petrarybinova zpetne ti nic dat nemuze. opravdu tu firmu u ktere si zamestnana zrusil? je totiz divne ze ti nedal vypoved hned. nebo teda neni to divne sazi na to ze podepises dohodu a novou smlouvu a tak ti nebude muset platit odstupne.

tulikiss
7. srp 2017

@petrarybinova jeste me napada, kdyz sem to zbezne spocitala, tak jestli ze mas nastoupit v zari tak ti da vypoved s dvoumesicni vypovedni lhutou, ktera zacne bezet v rijnu, takze by si mela stihnout ochranou lhutu 180 dni pro materskou.

petrarybinova
autor
7. srp 2017

Ano zrušil ji před dvěma lety byla jsem zaměstnaná jako obsluha čerpací stanice a před dvěma lety ji prodal a tudíž firmu zrušil, když sem se ho ptala v lednu jak to bude když tu firmu už nemá, tak mě říkal že mi nabídne jinou práci a nabídl mi právě práci 100 km odeme, a on určitě tuší že to k vůli dětem nevemu. Pokud ta nabídka ještě platí. Od té doby se mi neozval.

petrarybinova
autor
7. srp 2017

A kdyby mi tu práci Teda dal jako že to prosím přijmout a nebo sama dát výpověď... Tak kdyby mi doktor napsal od září neschopenku tak bych jako pokračovala, pořád v té práci
? Nebo bych musela na pracak?

petrarybinova
autor
7. srp 2017

Mě jde hlavně o to že pokud mu pak řeknu že jsme těhotná, tak aby mi pak neřekl že stejně pro mě žádnou práci nemá, a už jsem třeba ve výpovědi a nebo mi ji rovnou dá, do 14 dnů se sním chci sejít tak abych věděla co můžu třeba očekávat

petrarybinova
autor
7. srp 2017

Ale podle zákoníku práce, nesmí zaměstnavatel, vyhodit znovu těhotnou ženu i když její pozice byla zrušena i třeba firma

tulikiss
7. srp 2017

@petrarybinova to rozhodne v zakoniku prace neni, zamestnavatel muze tehotnou vyhodit v pripade ze firma zanikla.

petrarybinova
autor
7. srp 2017

Tet sem četla toto

Ale pozor, zaměstnavatel nesmí okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské dovolené, zaměstnancem nebo zaměstnankyní, kteří čerpají rodičovskou dovolenou. Může však s vámi z důvodů pro okamžité zrušení pracovního poměru rozvázat pracovní poměr výpovědí. To neplatí pro zaměstnankyně na mateřské dovolené nebo zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou...

petrarybinova
autor
7. srp 2017

Takže mě tedy vyhodit může ať sem těhotná nebo ne?

j.a.n.i
7. srp 2017

@petrarybinova Při zrušení celé firmy ti samozřejmě výpověď může dát i jako těhotné.

petrarybinova
autor
7. srp 2017

No tak uvidím co mi Teda řekne. Každopádně děkuji za odpovědi 🙂

tulikiss
7. srp 2017

@petrarybinova no jo ale ty pletes ruzne pojmy... okamzite zruseni prac. pomeru... je treba pro hrube poruseni pracovni kazne. takze podle toho co si sem napsala nemuzes za hrube poruseni dostat hodinovou vypoved ale dostane klasickou vypoved.....
ale pro tvuj pripad bych zamestnavateli nerikala o tehotenstvi a trvala na navratu do prace dle smlouvy, v zari ti da vypoved a pobezi vypovedni lhuta a pak vyjde i materska. kdyz ti ji da ted tak si nejsme jista jestli to vyjde. to jestli pujdes na neschopenku rozhodne lekar, pokud vy si sla tak by ti nebezela ta vypovedni lhuta.

j.a.n.i
7. srp 2017

@tulikiss Jelikož to bude výpověď pro zrušení firmy, tak by výpovědní doba běžela i na neschopence.

tulikiss
7. srp 2017

@j.a.n.i jo mas pravdu, blbec, sem vedela, ze tam je nejaky rozdil....jeste ze uz zkousku z pracka mam za sebou 😀

petrarybinova
autor
8. srp 2017

Tak jste měli děvčata pravdu dnes jsem sním mluvila, tak mě automaticky řekl že ta práce už 2 roky není takže okamžitě výpověď jen čekal až mi skončí rodicak, a jelikož je to 2 roky tak nemám nárok ani na odstupné.. Takže až mi dá výpověď do ruky tak můžu jít rovnou na pracak.... A na pracaku to bude jak když sem tedy těhotná? Asi moc peněz nedostanu

tulikiss
8. srp 2017

@petrarybinova co je to za blbost ze nemas narok na odstupne

dagmar_hribek
8. srp 2017

@petrarybinova nevim kolik dávají na pracaku ale znama tam byla v těhotenství a pracak ji normalne hledal praci.musela i objíždět firmy pak zacala krvácet tak donesla na pracak neschopenku od lékaře ze ma rizikové

j.a.n.i
8. srp 2017

@petrarybinova Nárok na odstupné máš, to, že ti nedal výpověď hned je jeho problém, nikoliv tvůj.

tulikiss
8. srp 2017

@petrarybinova hele nic mu nepodepisuj zadnou dohodu a nech ho at ti da normalne vypoved, pro tebe a tvuj narok na materskou je dulezite aby ten pracovni pomer i kdyz ve vypovedi bezel co nejdele.

sdu
8. srp 2017

Ve smlouvě máš uvedeno nějaké místo výkonu práce? Pokud je uvedeno určité město, nemůže Tě jen tak přeřadit 100 km daleko. Jinak bych se snažila na Tvém místě, aby pracovní poměr trval - tj. jít na nemocenskou. Určitě má ohledně ukončení smlouvy smysl poradit se s právníkem. Pro nástup na mateřskou z tohoto těhotenství potřebuješ mít zaměstnání a dodržet ochrannou lhůtu - nevím přesně, kolik je to pro těhotenství dní. Když dostaneš nebo dáš výpověď, nebo dohodu o ukončení práce teď, nebudeš mít nárok na mateřskou - to si myslím, že by byla velká škoda. Určitě se někde poraď a to i s lékařem, ten Tě jistě nenechá tak daleko dojíždět a neschopenku Ti dá.... Přeji hodně štěstí, zdraví a pohody...

xpila
8. srp 2017

@sdu Proč ji pleteš? Nárok na mateřskou měla, i kdyby dostala výpověď. A nemocenská ji před výpovědí nezachrání, pokud se zaměstnavatel zrušil.

sdu
10. srp 2017

Www.pravniprostor.cz přemístění zaměstnavatele (jeho části) – za předpokladu, že je toto přemístění mimo rámec míst(a) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána; tato výjimka navíc neplatí pro těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně/zaměstnance na mateřské dovolené, resp. odpovídající rodičovské dovolené – těm nesmí být výpověď z důvodu přemístění zaměstnavatele dána a zaměstnavatel musí počkat na konec těhotenství, resp. mateřské/odpovídající rodičovské dovolené;

j.a.n.i
11. srp 2017

@sdu Až na to, že podle toho, co píše zakladatelka nedošlo k přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, ale ke zrušení, což je jiný paragraf a tahle ochrana tam neplatí.

xpila
11. srp 2017

@sdu No, ono by to příště chtělo nejdřív pořádně číst a pak odpovídat.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru