Kouření v těhotenství

kokina
28. pro 2007

Ahoj, chci se zeptat jestli některá z vás kouří, nebo kouřila v těhotenství. napište mi jak jste s tím bojovali.

pici
26. čer 2008

petule.h

uz si ma teraz vazne nasrala. namiesto toho aby si si vstupila do svedomia. tak mas len plnu hubu reci. fajci. aj 200 denne a este sa lutuj ze ti niekto pinda za to. zaloz si temu fajciarky tehotne - chvalte nas.. som zvedava kto tam okrem teba bude pisat

zuzana1710
26. čer 2008

pici,nerozculuj sa...je to kazdeho osobna vec....ja pisem len svoje nazory a myslia si,ze ich poucujem...ale ja nikdy nikoho nepoucujem...a to vyzadujem aj od druhych...nazory si rada precitam...a okrem toho je zbytocne hadzat hrach na stenu.. 😀

pici
26. čer 2008

sak o to ide. ze nech si kazda fajci pije fetuje pocas tehotenstva. ponocuje. kuruje a barco chyti. je to kazdeho osobna vec co robi. ale nech s tym neleze na svetlo sveta ked chce na svoje chovanie len odobrenie.

pici
26. čer 2008

PRIAMO OD VYROBCU PHILIPA MORRISSA

Ženy, ktoré fajčia, zvyšujú riziko oneskoreného počatia, neplodnosti, komplikácií v tehotenstve, predčasného pôrodu, spontánneho potratu a narodenia mŕtveho dieťaťa. Deti, ktoré sa narodili ženám, ktoré v tehotenstve fajčili, majú nižšiu pôrodnú hmotnosť než deti narodené ženám nefajčiarkam. Riziká syndrómu náhleho úmrtia (SIDS) sú vyššie u detí, narodených ženám, ktoré v tehotenstve fajčili. Ženy, ktoré prestali fajčiť pred alebo počas tehotenstva, znížili riziko týchto škodlivých reprodukčných následkov. Tehotné ženy fajčením vystavujú svoje deti riziku slabého vyvinutia pľúc, astmy a dýchacích infekcií.

Vplyv fajcienia v tehotenstve
Na priebeh tehotenstva u ženy vplývajú negatívne predovšetkým dve zložky tabakového dymu: oxid uhoľnatý a nikotín. Oxid uhoľnatý sa asi 200-krát silnejšie ako kyslík viaže na krvné farbivo a zaberá tak miesto kyslíku z vdychovaného vzduchu. Tým zhoršuje okysličovanie krvi a znižuje dodávku kyslíka tkanivám. Nikotín v cigaretovom dyme zužuje priesvit krvných cieva zhoršuje prekrvenie tkanív a orgánov. V tehotenstve vedie kombinácia týchto faktorov k k zúženiu ciev zásobujúcich placentu a navyše krv privádzaná do placenty je ochudobnená o kyslík, pretože jeho miesto zaberá oxid uhoľnatý. Vyvíjajúci sa plod tak dostáva málo kyslíka, ktorý potrebuje pre vývoj životne dôležitých orgánov. Najviac škody to spôsobuje v prvých troch mesiacoch tehotenstva.
K tomu treba pridať skutočnosť, že rôzne toxické látky obsiahnuté v tabakovom dyme, ktoré sa dostávajú do krvi matky, prechádzajú placentou aj do krvi plodu a pôsobia naň svojim toxickým vplyvom.

Dôsledkom toho všetkého je, že mladé fajčiarky mávajú problémy s otehotnením - fajčenie môže viesť k primárnej a k sekundárnej neplodnosti, je u nich zvýšené riziko mimomaternicového tehotenstva a spontánneho potratu. U tehotných fajčiarok dochádza približne v 30 % k poškodeniu plodu. Štúdie ukázali, že táto skutočnosť nie je spôsobená stravovaním matky ani inými jej zvyklosťami, návykmi alebo genetickými danosťami, ale výlučne fajčením. Je tu zvýšené riziko úmrtia plodu pre odlúpnutie placenty, pre krvácanie placenty v priebehu tehotenstva, pre predčasné roztrhnutie vaku blán, čo všetko môže viesť k predčasným pôrodom.

Vplyv fajčenia matky na vývoj dieťaťa v popôrodovom období

Je dokázaný priamo úmerný vzťah medzi množstvom vyfajčených cigariet a množstvom nikotínu v materskom mlieku. U detí fajčiacich matiek sa zistil zvýšený sklon k ochoreniu na prieduškovú astmu. U detí fajčiarok je aj vyššie riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Ako ukázali výskumy v posledných rokoch, je spôsobený nedostatočným dozretím štruktúr v oblasti dychového centra plodu počas tehotenstva a dieťa potom po narodení nevie zvládnuť v prvých mesiacoch života niektoré náročné situácie, čoho výsledkom je jeho neočakávaná smrť, hoci inak vyzeralo zdravo.
Fajčenie matky počas tehotenstva spôsobuje nielen fyzické zaostávanie dieťaťa, ale je aj príčinou jeho spomaleného mentálneho vývoja, ktorý sa vyrovná s deťmi nefajčiarok až v 10. - 11. roku života.

a ak mi po tomto vsetkom niekto povie ze nema volu prestat je SRAB
a kludne ma zavalte kritikou

zuzana1710
26. čer 2008

pici,tak toto ma dostalo...a mam este vacsie vycitky svedomia....ja som do 4tt fajcila,bo som nevedela,ze som tehu...a tam pisu,ze je to najrizikovejsie obdobie... ☹ 😢 ja sa len budem modlit aby drobcek nemal ziadne nasledky za moje nersti.... ☹ a po tomto som este viac znenavidela toho,co tu pliagu vynasiel... 😠

mywiel
26. čer 2008

Pici myslim ze motivujes maminky aby prestali tak neviem preco ta tu bombarduju, ja viem ze to myslis v dobrom nie kriticky... ☹

pici
26. čer 2008

skoro kazda fajciarka minimalne do 4tt nevie ze je tehotna.. takze podla mna je podstatne ze nefajcis .... teraz... neboj vsetko bude tak ako ma byt...

sugars
26. čer 2008

zuzana..ja jsem zase cetla, ze prvni tydny tehu to neni zase tak rizikovy, jako je v tom clanku, jelikoz mimco neni vyzivovany placentou..No a ze telo si umi poradit, jelikoz spousta maminek nevi ze je tehotnych..to se tyka i alkoholu v prvnich tydnech.

mywiel
26. čer 2008

Podla mna by sa malo rozmyslat prestat uz ked sa planuje babo nie? 😕

zuzana1710
26. čer 2008

mywiel,my sme neplanovali..prislo necakane.tatovi sa smykli kolena 😀 ...ale keby viem,ze chceme babo a je dost pravdepodobne,ze mozem otehotniet,tak urcite sa vyhybam zafajcenemu prostrediu a uz vtedy by som prestala fajcit..nuz ale kto mohol tusit... 😒

sugars,dufam,ze to tak aj bude...moje prve 4 tt boloi prave na silvestra a na vianoce....a vies kde sa pije,tam sa aj fajci a vsetko mozneee...a ked som po silvestri odchadzala zo slovenska,tak som krvacalaa bola som uplne v tom,ze to je menstruacia....ale bolo to prave ulozenie vajicka a vtedy vraj vyjde trochu krvi...bo po hodine som uz nespinila....tak mi to bolo divne..ale vsetko osm pripisovala k zmene prostredia...hi hi..a nakoniec je z toho malicky chrobacik na ktory sa tesim.. 😉

zuzana1710
26. čer 2008

mywiel,jeeej ved ty to mas za par...ake mas pocity???nebojis sa? 😉

sugars
26. čer 2008

Zuzka urcite se neboj. Kdyby bylo neco spatne, tak nejsi v tom to tydnu co jsi..Mimco by proste nebylo. Nejhorsi pro mimi je nikotin a ten se k miminku jeste nemohl dostat v takove mire aby doslo k poskozeni. Takze se urcite neboj budes mit zdrave miminko..

zuzana1710
26. čer 2008

sugars,dikes... 😉 aj ja pevne verim,ze chrobak bude zdravy...ved kope o 106,tak to je tiez dobre znamenie... 😉

barbiek
26. čer 2008

kocky rada by som sa pridala do debaty svojim nazorom, ja len tolko ze, pri prvom dietatku som ani nefajcila, ani nepila ani nic a narodil sa mi mal s chorou oblickou a taka co denne vyfajcila 10cigariet tej sa narodilo zdrave dieta, takze ja uz potom neviem co vlastne vplyva na zdravy vyvin dietatka

evamik
26. čer 2008

Barbiek, to nemůžeš takhle brát! Samozřejmě i ženám, kt. jí zdravě, nekouří a všechno dodržují, se může narodit nemocné dítě... Proto přece nezačneme všechny pít alkohol, hulit a cpát se syrovým masem, ne?! Tady jde o míru rizika, ne o záruku!

barbiek
26. čer 2008

evamik si ma nepochopila ja nehovorim o tom aby sme zacali pit alkohol a hulit a cpat sa masom surovym, ja len hovorim, nikde nieje zaruka ze sa dieta narodi zdrave alebo chore, je to individualne

evamik
26. čer 2008

Já Tě právě pochopila... Vždyť jsem Ti to napsala - jde jen o minimalizování rizik...

tehulka4
26. čer 2008

tiez som bola fajciarka....a riadne silna...takisto som chlastala...a riadne....po prekonanych 3 potratoch som to zabalila...chcela som dieta...a velmi....prestala som byt obycajna sebecka potvora, ktorej ide iba o seba...pretoze podla mna, kazda ktora sa tuospravedlnuje tym, zeje to len 5, maximalne 10 cigariet za den sa bude rozculovat a vykrikovat po druhych vzdy..rada bysom mala ja tuich istotu, ze aj ked sa mimi narodi a bude zdravucke bude rovnako zdrave aj neskor....prestat fajcit aspon pocas tehotenstva a dojcenia, nie je podla mna az tak strasne tazke, pokial nam prestane ist v prvom rade o seba a budeme mysliet na nase deti...aspon toto jedine by sme im mali urcite dat.

tetes1
26. čer 2008

Ahoj ve spolek, omlouvám se, že vám sem takhle vpadám,ale už mi to nedalo. Nejsem těhotná, ale za to jsem náruživá kuřačka, co se snaží otěhotnět. Kouřím cca 10 let a do teď zhruba krabičku denně, takže si dokáži představit, jak těžké je s kouřením skončit. Ale vzhledem k tomu, že se snažíme otěhotnět a nedaří se bez jakékoliv příčiny, omezila jsem kouření zhruba na pět cigaret denně. A to nemám motivaci v podobě rostoucího mimča v bříšku. Původně jsem si myslela, že se tady spíš budete snažit jedna druhou podporovat v snaze s kouřením přestat, že to tu bude spíš, neblbni, nezapaluj si, raději si vezmi něco k jídlu nebo se zabav nějak jinak. Ale vaše diskuze spočívá v omlouvání si svého kouření, a dohadech s nekuřačkami. To že je kouření škodlivé, je snad bez diskuzí, a to že když jste těhotné, neodpovídáte už jen za své zdraví, ale i za dítě, to snad také.Dokázala bych pochopit, že někdo napíše, mě to tak štve, že kouřím,strašně se snažím.Ale většina z vás nedělá nic jiného, než ty svoje cigarety omlouvá a odvolává se na případy, kdy i přes kouření všechno dobře dopadlo anebo naopak něco dopadlo špatně, přestože mamina nekouřila. Ale snad každá z vás musí vědět, že je to jenom žvást, a nic jiného.Napsat, že je to skoro normální, že už se nad kouřením v těhotenství skoro nikdo nepozastavuje, že pro sestřičky v nemocnici je to naprosto běžná věc, a že vašich pár cigaret není nic proti té nebo té co jich dá za den o pět víc…….To není nic jiného než alibismus. Asi by neškodilo podívat se pravdě do očí a zabojovat s tím. Těm které se o to snaží a zatím to moc nejde, přeji silnou vůli a mnoho sil v boji s cigaretami. Myslím, že určitě je proč bojovat a pak na sebe budete asi i dost hrdé. A těm které se pokrytecky domnívají, že kouřit v těhotenství je normální ba snad i hrdinství přeji trochu víc zdravého rozumu.

zukab
26. čer 2008

ja som fajcila niekolko rokov. denne cca 15 cigariet. akonahle som zistila, ze som tehotna, tak som s tym sekla a uprimne poviem, sama som na seba hrda, ze som to zvladla.
aj ked je pravda, ze test som si robila v jednom nakupnom centre v ramci kavicky s kamoskou a ked som objavila dve ciarky, tak som si od "nervov" par zapalila. boli posledne.

a ani to nebolo take tazke. proste som nad tym nerozmyslala, vedela som, ze s krpcom v bruchu proste fajcit nebudem a basta.
drzim palce vsetkym, co sa o to pokusia tiez. da sa to 🙂

jitdan
26. čer 2008

Tak koukám, že už to jsou stránky jen pro nekuřačky.....Hmmmm.
Nechcete si nějaké jiné najít na webu s koncovkou sk? Modry konik ma koncovku CZ a člověk aby si vzal k těm Vašim kecům slovník...... ☹

berunka
26. čer 2008

jitdan: ja tedy kuracka nejsem,ale ty co dal kouri a nesnazi se to aspon omezit povazuju za sobce prvni tridy.to ze si chce zenska nicit zdravi kourenim prosim,ale proc to ma odnaset to malinky mimi,jeste nenarozeny a uz takovy sajrajty...

zukab
26. čer 2008

jitdan, aky mas problem?
ak sa ti nepaci, tak tie nase kecy necitaj a mas pokoj.

jitdan
26. čer 2008

zukab: já ti nerozumím.......

zuzana1710
26. čer 2008

barbie a tehu,ste ma tu vymakli... 😀 😀 super,ze ste pridali svoj nazor...

ja neviem,ale ja sa prihlasujem na konika pod koncovkou sk...a dokonca byvam s ceskou a zatial sme ani jedna nepotrebovala slovnik...zatial rozumieme vsetko..ona mne a ja jej... 😀 😀 😀

evamik
26. čer 2008

Jitdan, já nerozumím Tobě... Přestože obě mluvíme česky!
A holky, kt. sem psaly jsou hlavně kuřačky, kt. s tím chtějí něco dělat... To je tedy podle Tebe špatně?

zukab
26. čer 2008

jitdan, ked to tam hore so sedou mozgovou korou nemas v poriadku, to je tvoj problem 😀
ja ti rozumim, to bude mozno tym, ze som polovicna ceska a polovicna slovenka a nie som xenofobna, vies? 😉
a tiez viem, ze ked sa pridava prispevok do konika, tak sa ta pri pridani system opyta, ci ma byt zobrazeny na ceskej aj slovenskej stranke 🙂 to len tak mimochodom, pre tvoju informovanost 🙂

barbiek
26. čer 2008

zuzana1710, ale sme to dostali, ze nerozumie nam co piseme po slovensky, toje smiesne normalne 😀

berunka
26. čer 2008

jitdan: ty jsi vazne na hlavu,to jsi rasistka nebo co?proc by holky ze slovenskeho konika nemohly prispivat? ja jsem cetla spoustu diskusi,kde je to smisene jak slovensky tak cesky a nikdy jsem nemela problem s porozumenim.
u tebe bude spis problem v necem jinem...

zuzana1710
26. čer 2008

barbi,nevadi..sranda musi byt aj ked nebude na rohliky... 😀 😀 😀 my piseme o fajceni a ona o rasizme..he he heee..asi si pomylila temu. 😀 nevadiiiiiiiiiiiiii nevadiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

ja chodim dokonca do temy k septembrovkam v cz a prijali a privitali ma tam super...zlete babule... 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru