Které jídlo a pití se vyloženě nesmí v těhotenství?

orchidejka
28. srp 2013

Ahoj holky, poraďte prosím, které jídlo a pití se vyložně nesmí neby by se nemělo v těhotenství, zvláště pak v prvním trimestru.
Díky.

llluckaaa
28. srp 2013

Myslím, že neexistuje nic, co by se vyloženě nesmělo. Záleží, v jakém množství a kvalitě si to během těhotenství dáváš. Některé jídlo a pití s sebou přináší zdravotní rizika a u někoho se negativní vliv projeví a u jiného ne.

orchidejka
autor
28. srp 2013

@llluckaaa já někde zaslechla, že prý údajně se nesmí zrající sýry....

llluckaaa
28. srp 2013

@orchidejka Nemají se jíst, protože je tam vyšší riziko listérie. Ale najdeš tu plno holek, které zrající sýry v těhotenství jedly a nic se jim nestalo 😉 Podobně jako některé druhy sýrů jsou na tom i nedostatečně upravená masa, vejce a mléko. Hrozí riziko nákazou (která by mohla ublížit plodu). Také se má omezit pití kávy (kvůli kofeinu). A také se "nesmí" alkoholické nápoje - jenže pokud si dáš po jídle třetinku alkoholické desítky, tak se ti taky nic nestane.

orchidejka
autor
28. srp 2013

@llluckaaa a listérie jsou čemu škodlivé?

baris
28. srp 2013

@orchidejka jíst se může téměř vše, jen to chce používat rozum 😀

V létě si rozhodně nekupuji jídlo, kde je majonéza (i když je salát kupovaný v obchodě, vím, že je to tam chlazené, tak i cesta domů je riziková ve velkých vedrech).

Dávám si pozor při koupi mletého masa. V restauraci bych si jó rozmýšlela, zda si dát tatarák

A co se týče zrajících sýrů - pokud nejíš na snídani, oběd, večeři i svačinu hermelín, tak se nic neděje. Jen si musíš dávat větší pozor, kde a co kupuješ.

Kafé - pokud nepiješ 10x za den vražedné kafe (1pidi hrníček se 3lžičkami kafé), tak je to v poho.

To samé coca-cola, minerálky .... řeší se to tady pořád. 😕 Já měla šílené nevolnosti. Do 7 měsíce těhu jsem blila jak amina a to vše (i vodu). Takže jsem za den vypila přes 2l coca-coly a nasoukala do sebe stěží 1 rohlík.

selverin
28. srp 2013

vše co obsahuje chynin, syrové maso, tavené sýry, omezit kofein (ale pokud bys měla být bez kafe ve stresu, tak si ho radši dej) a pak by se něměly různé léčiva jako brufen a prakticky skoro nic jiného než paralen, aspoň to mi řekli v lékárně, když mě chytl zub.... 😉

michaela_2
28. srp 2013

Tak já jsem z jídelníčku vyškrtla kromě alkoholu, asi jedině ten tatarák a jakékoliv maso v syrovém stavu ( mušle, sushi atd. 🙂.

Plesnivé sýry jsem také omezila, teď jsem si po delší době kousek hermelínu dala, ale denně ne.................A spíš jsem si zezačátku dávala pozor ještě na některé bylinky a koření.

Ale myslím si, že jako u většiny věcí, tak i tady platí - všeho s mírou 🙂. A to i naopak, zase tak moc u všeho nezjišťuju jestli se to smí nebo ne 😎

orchidejka
autor
28. srp 2013

@selverin hmmm..... a já si dala 2x brufen, když mi třeštila hlava a za dva dny jsem zjistila, že jsem těhu.... snad to nevadí!!! Teď už jsem ho neměla...

vlckulka
28. srp 2013

Nejsou potraviny, které by byly zakázané, jsou spíše potraviny nevhodné - zrající sýry (niva, hermelín atd.), syrové maso, nadměrné pití kávy, alkoholu. Toto jsem ze stravy vyloučila, vyloučila jsem tedy i kupované lahůdky (chlebíčky, saláty atd., protože jsem člověk nedůvěřivý a nemám důvěru v správné skladování), kávu pila s rozumem, na alkohol jsem neměla chuť, ale trošička jistě neublíží, jen by jsi se neměla opíjet pod obraz 😀

orchidejka
autor
28. srp 2013

Kávu si dám jednu denně, víc jsem niky stejně nepila a alkohol jsme měla trošku piva a kapku vína....

vlckulka
28. srp 2013

@orchidejka tak to je v nejlepším pořádku 🙂

selverin
28. srp 2013

@orchidejka já než zjistila, že jsem těhotná jsem měla zrovna kolotoč oslav narozenin, takže se hojně pilo a kouřilo a brufen sem pak brala, když jsem měla kocovinu... malá je neplánovaná, takže jsem neměla ani tucha, ale vše dle testů je v pořádku a i doktor mi řekl, že na začátku to ví opravdu málokdo a nic by hrozit nemělo 🙂

helen_8
28. srp 2013

@orchidejka Hlavně se tím moc nestresovat. Já za sebe nepiju tvrdý alkohol, ale příležitostně si dám víno, jen trošičku nebo se napiju od manžela pivka po obědě. Nedala bych si tatarák a sushi se syrovou rybou, jinak sushi jím. Taky se vyhýbám hermelínu a zrajícím sýrům, ale zapečený hermelín jsem si už dala, protože tepelně upravený by měl být v pohodě. Dám si občas i kafe, colu nebo kofolu, ale určitě bych to s kofeinem nepřeháněla, prostě se řiď zdravým selským rozumem, ten Ti napoví a někdy si tělo prostě řekne samo.

ruzicka77
14. bře 2016

Holky, jsem v sestem tydnu tehotenstvi. Muzu si dat vyjimecne v restauraci smazak s hranolkami a tatarkou? Mam na to desnou chut!!!! kata

sunnurse
14. bře 2016

@ruzicka77 Podle mě určitě ano. Taky jsem už byla jednou v KFC. Pokud nejíš syrové maso a nepiješ tvrdý alkohol, je to v pohodě. Zkrátka všeho s mírou.

letadlo13
14. bře 2016

Víc než sýra bych se bála šmakulád s 10 Éčkama a vysloveně škodlivý je glutaman sodný, ale ten snad normální lidi nejí ani jako běžnou potravinu. 😉

hafika
14. bře 2016

Jenom pro upřesnění, brufen vadí až od třetího trimestru (se po parelenu osypávám), takže pokud jich nesníte v počátku těhotenství 8 denně, tak by to mělo být OK. A pozor na šalvěj, ta se v těhotenství a při kojení nesmí vnitřně. Jde hlavně o čaj, pár snítek v nějakém jídle by asi němělo mít nějaký větší efekt (ona ta šalvěj je i v různých kořenících směsích, a tak).

challidona
14. bře 2016

ja než jsem zjistila že jsem v tom prosla jsem asi tremi večírky týdne. jeden byl obzvláště povedeny az jsem mela strach ze bude mrne dement🙂 ale k tématu bych se přiklonila hlavně k tem bylinkam na ktere bacha

adulaa
4. kvě 2016

Holky prosím a jak řešíte různá koření? Já třeba tuhle od rána slintala nad vznikajícím vepřovým na paprice... a pak jsem zjistila, že maso bylo posypáno grilovacím kořením (na obalu jsem zjistila, že součástí je i šalvěj) a bylo... Já na to měla takovou chuť, že jsem to ořvala :D Ale ta šalvěj tam... hlava mi to nedovolila... Takže já se teď bojím pomalu všeho - skoro do všeho se dneska rve tohle koření... Druhá věc, když se tady bavíte o těch sýrech a listerii - co Gervais a jeho napodobeniny? Už nevím, co bych si na ten rohlík napatlala (jako milovník paštik a uzenin teď trpím :D) a teď hodně váhám i u tohohle typu sýra... Díky předem za reakci

andreaandrejka
4. kvě 2016

Já se snažím vyhýbat jen plísnovým sýrům, syrovému masu a nedodělaným vajíčkům 🙂 Jinak jsem přestala pít kafe, nemám na něj v těhotenství chut, samozřejmě alkohol to netřeba zminovat.

ynal2
7. kvě 2016

Holky prosím neslyšely jste někdo o tom že se nesmí v těhu rebarbora?

petull77
31. kvě 2016

@ynal2 to jsem neslysela 🙂 ja jsem měla ted nedávno rebarborovy koláč 🙂 moje gyne rikala, ze jedine, co se opravdu nesmí, je syrové maso, pripadne syrové ryby (ale zase některé ryby na sushi se sem dováží hluboce zmrazene a ten mráz taky zničí bakterie...) .... Hermelin jim, ale oloupu plíseň, jim jen vnitřek 🙂 takze fskt jen to syrové maso, treba raw hovězí stejk, tatarak...

hanih
31. kvě 2016

@ynal2 @petull77 Já se dočetla, že rebarbora je zdravá i v těhotenství, jen se jí nesmí moc. Obsahuje kyselinu šťavelnou (snad to píšu správně), která může být při vyšších dávkách toxická. Listy by se kvůli tomu neměly jíst vůbec, tam je jí prý nejvíc, stonky jsou ok 🙂

alexah89
31. kvě 2016

@adulaa koreni vůbec neresim, pochybuju, ze snis celej sáček.. pastiku si dam taky, tatarak taky.. vseho s mirou a napr tatarak jen domaci, ale i tak.. a syr? neresim vůbec.. dneska uz je vse tak hlidane, ze verim tomu, ze dřív nez snim něco spatneho, tak to vi TV NOVA :D

skrabule
31. kvě 2016

Já jím všechno pokud vím, že je to čerstvé. Veškeré sýry i ty plísňové, domácí vajíčka i na měko, minulý týden sushi z restaurace, ovoce, zeleninu, všechno koření i bylinky, uzeninu, paštiky i majonézu. Opravdu u toho stačí jen používat mozek ;)

modramalina
31. kvě 2016

@ynal2 spíš není rebarbora doporučována při problémech s močovým měchýřem 🙂 Ale i tak si myslím, že se bere nějaké šílené množství, ne že si dám kousek koláče

ukeke
31. kvě 2016

myslím, že je víc na škodu se stresovat myšlenkama na to, že by se něco nemělo jíst...já jím všechno na co mám chuť- krom syrového masa..dám si klidně zrající sýr- samo jich nesním 5 denně, na koření netuším co by mohlo být škodlivé, stejně jako na smažáku s hranolkama....🙂

modramalina
31. kvě 2016

@ukeke Přesně tak.. již jsem zde psala dříve, že mi, na dotaz zda se nečeho opravdu vyvarovat, lékařka řekla, že mimčo bude víc vycukané z matky, která stále řeší, zda si mlže dát kousek hermelínu, než když si ho normálně dám :D Kldině, at si dám občas i skleničku vína :D že to nemůžou rikat, protože by jim ty matky chlastaly první ligu 🙂

martiniquest
31. kvě 2016

Já jsem si doposud nezakazovala nic. Občas si dám i nivu, hermelín. Jen se vyhýbám syrovému masu a nejím v pofidérních podnicích (ale to jsem nejedla nikdy). Kafe jsem snížila ze 2 na 1 denně. Alkohol jsem v prvním trimestru nepila vůbec. Ve druhém jsem měla celkem možná 1 pivo a 2 dcl vína, ve třetím už si dávám každý týden 2 dcl vína nebo 1 pivo. Poslouchám to, co chce tělo, na co mám chuť. A samozřejmě jsem se měla na pozoru, když jsem byla nemocná - léky jsem si dala jen po poradě s doktorkou (paralen, brufen, ACC, Sinupret).
Jsem přesvědčená o tom, že když je v pohodě matka, je v pohodě i dítě, proto se ničím nestresuju, což považuju za nejdůležitější.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru