Létání na začátku těhotenství (5hodinový let)

pakafuga
10. zář 2017

Ahoj ráda bych si přečetla Vaše zkušenosti s létáním na začátku těhotenství. Děkuji

amenophus
10. led 2018

@bigbig proto se ptam na dlouhe lety, dve hodiny jsou jak nic, toho bych se asi nebala 🙂 Kamaradka v patem mesici podstoupila sestnactihodinovy let a pulrocni miminko zatim nejevi nejake znamky problemu, ale neni to statisticky reprezentativni vzorek...

barchen
10. led 2018

@amenophus Radiace v letadle neni vyssi nez radiace bezne na zemi s kterou se setkavame denne. Ani nevite kolika skenery projdete na zemi (urady, budovy, soudy, obchody...) a ani si to neuvedomite 😁. V letadle, resp. na letisti jsou jine rizika, nemoci jako nestovice, infekce, zloutenky A,E, ted uz i spalnicky...)

amenophus
12. led 2018

@barchen Tady si dovolim spekulovat. Nezijeme v Tibetu, takze mira ozareni z kosmickeho zareni s niz se denne setkavame na zemi je zanedbatelna. O tom jak roste davkovy prikon s nadmorskou vyskou je pojednano zde: http://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/2007/cd/prispevky...
Nicmene odpoved na moji otazku (a jak je videt tak tutez otazku melo mnoho dalsich) poskytuje primo SUJB na tomto foru: https://www.sujb.cz/aplikace/konference2/detail...
Trup standardniho dopravniho letadla zvladne vetsi cast radiace odstinit. I tak je ale davka z dvanactihodinoveho letu srovnatelna s rentgenem plic (a rentgen se v tehotenstvi nedoporucuje), i kdyz to dost zavisi na aktualni slunecni aktivite.

Shrnuti? Je lepsi se dlouhym letum vyhnout, ale neni-li zbyti, mira radiace by nemela plodu vyrazne uskodit.
(A ty nemoci jsou asi srovnatelny problem, i kdyz na mnohe ze zminenych jsme ockovani nebo imunni po prodelani nemoci, ne? Ale ona i pitoma chripka uplne nepotesi. Nakazeni se ale da celkem efektivne predchazet - cpat se behem letu vitaminama, mit rousku, dlouhe rukavy, vzdy po ruce dezinfekcni gel a pravidelne se dezinfikovat, hydratacni nosni a ocni kapky at jsou sliznice v kondici.)

barchen
12. led 2018

@amenophus Spekulovat můžeme ale když srovnám seminárku středoškoláků s laickým vysvětlením od tchána, který je z oboru, tak jsem poněkud jiného názoru 🙂. Samozřejmě záření se mění každý den ale po většinu roku je to stejné jako "na zemi" 🙂 ale nechtěla bych rozproudit diskuzi 🙂. Ale u prvního těhotenství a prvního letu jsem měla stejné otázky jako tazatelka 🙂 Létáme poměrně často a z letadla si často přinesu virózu co se drží jako klíště. Osobně nejsem často nemocná, chřipku ani nevím, kdy jsem měla ale letadlo to často jistí. Cpát se vitamíny v průběhu letu nemá smysl, ruce vyčistíte ale jakmile se dotknete pásu nebo síťky, tak jste tam kde jste byla 🙂, ubrousky a gel mám sebou vždy, manžel vždy vtipně pronese komentář, když tam sedačky, opěrky a okénko vydrhnu, bohužel látka na sedačkách, opěrka hlavy, kapsy, letáky, pásy jsou z látky. Stejně tak jako oblečení, tašky nebo vlasy. Tam se kapénkové infekce drží hodiny i dny. A převlékat se po přistání nebo si mýt vlasy je nemožné 🙂. Jednou jsem měla štěstí na cizinku-adolescentku s viditelnými neštovicemi v letadle...Některé těhotné maminky šílí, když u sousedů propuknou neštovice a já to měla v přímém přenosu v letadle 🙂 Proto zastávám názor co jsem psala už výš v komentáři ohledně nemocí v letadlech a na letištích..

1234monika1234
18. čer 2018

@luska__ ahoj, resim ted podobny problem, mam podezreni, ze jsem tehotna a jedeme na delsi cestu po asii. Jak jsi zvladala ty dlouhe lety?

amenophus
18. čer 2018

@barchen Já teda musím říct, že od té doby co jsem si začala dávat na ty opatření, co jsem popsala (cpát se vitamíny, kapat do nosu a očí, dezinfikovat si ruce pokaždé když se něčeho dotknu - a ano, vyprat a umýt vlasy hned jak se dostanu do cílové destinace) tak už po cestách letadlem nemocná nebývám (než jsem tyhle všechny vychytávky začala dodržovat tak jsem byla nemocná pokaždé). Takže si troufnu říct že pokud je prevence dostatečně hysterická tak funguje :D.

@1234monika1234 Tak té Asie (a hygienických podmínek v ní) bych se bála asi víc než toho letu.

barchen
19. čer 2018

@amenophus A nebude to spíš lepší imunitou? 🙂 V letadle virózu člověk nechytne z klimatizace nebo vzduchotechniky, jelikož klimatizace v žádném dopravním letadle není natolik výkonná aby viry a spóry prolezli klimatizací, tam přežili a vrátili se zpátky. Pokud někde najdu odkaz na ten dokument, kde to zkoumali, hodím ho sem. Kapénkové infekce v letadle člověk chytne tak jak píšu, že ulpí na předmětech kterých se dotýkáme a pak přímým kontaktem, někdo v okolí 3 metrů kašle, kýchá a doletí to tam, kam nemusí. To mi dezinfikované ruce asi vždy nezachrání ale neříkám, že to nemá smysl, dělám to pořád 🙂. Samotné letiště je už jiná liga, tam ty klimatizace mají úplně jiný výkon, "poletuje" tam ledacos a šance chytnout nějakou nemoc, je velice vysoká.

luska__
4. srp 2018

@1234monika1234 bez jeidneho problemu 🙂

ptackovaj
22. črc 2019

Dobrý den, letíme s manželem na svatební cestu do Vietnamu, Laosu, Kambodži a Thajska vše je už zaplacené,a nebyli to zrovna malé peníze, tak je mi líto neletět, ale budu teprve v prvním trimestru. Letěli by jste?

amenophus
22. črc 2019

@ptackovaj To musím říct, že zrovna do těhto destinací bych neletěla. V prvním trimestru je plod zvláště náchylný a tohle jsou zrovna země s nižším hygienickým standardem (takže nějaké zažívací potíže se dají očekávat, v horším případě giardia, v ještě horsím cholera nebo tyfus) - přitom ani ve vyspělém světě se kvůli riziku nějaké infekce (listerióza, salmonela) nedoporučuje jíst všechny ty možné lahůdky z pultíku (majonézové saláty apod.), protože infekce je pro plod nebezpečná. Nemluvě o malárii, která v těchto zemích taky je. Sice se můžete chránit před komáry jak chcete, ale já osobně jsem stejně vždycky pokousaná ať dělám co dělám. Malarone je strašný svinstvo i pro zdravého dospělého člověka, v těhotenství - a zvláště v prvním trimestru, kdy se nesmí brát pomalu nic jiného než paralen, pochopitelně taky nepřichází v úvahu. Kromě toho, v prvním trimestru spousta žen trpí ranními nevolnostmi, únavou, změnami nálad, to byste si dovolenou ani neužili. A navíc těhotenství snižuje imunitu, takže je o to větší riziko nakažení nějakou tropickou nemocí. A pokud by v souvislosti s těhotenstvím vznikly nějaké zdravotní problémy, většina pojišťoven to nekryje. Jihovýchodní Asie v těhotenství je bohužel obrovský risk, osobně bych ho nepodstoupila.

gruyerre
22. črc 2019

@ptackovaj no, to máš těžké rozhodování, záleží na tom, jak si na to troufáš... já osobně bych nejela hlavně z toho důvodu, že bych věru nerada v případě zdravotních komplikací navštěvovala gynekologii zrovna v zemích typu Thajsko apod. A vlastně souhlasím se vším, co píše @amenophus.

ptackovaj
24. črc 2019

@amenophus když já si zase říkám, že očkovaná jsem a budeme bydlet v samých luxusních resortech žadné chýše a tak. Jediné čeho se trochu bojím je Laos, protože tam jsou ty komáři jinak nikde jinde nejsou Thajsko to je úplně v pohodě a Vietnam a Kambodža tam je pouze tyfus a žloutenka a na oboje jsem očkovaná a samozřejmě budu dodržovat hygienu a jídlo budu jíst jen v těch hotelech a pít balenou vodu. Letadlo miminku nevadí. A navíc máme v Hanoji známeho doktora a ten tam ma gynekologii. Tak právě nevím :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru