Lyžování v těhotenství. Troufly jste si?

listicka77
15. lis 2007

Holky, je tu některá, která si troufla lyžovat v těhu? Jak napadl ten sníh, tak mě to strašně láká. Lyžuju dobře, umím posoudit své možnosti, takže nepadám. Jenže kdybych spadnu normálně, tak se nic neděje. Když spadnu v těhu, tak může být průšvih. A nemusím spadnout vlastní vinou, taky mě může nějaký idiot sestřelit. Tak nevím, jestli to riziko za to stojí... Máte někdo osobní zkušenost?

babickamary
28. led 2016

@terinda Ano, pro některé z nás, které mají mezi svými koníčky pouze takovéto "riskantní" aktivity to skutečně problém je. Neřeknu v pokročilém stádiu. Ale na začátku? 😀

terinda
28. led 2016

@babickamary Myslíš, že na začátku je to bezpečný? Ok, hezky si zalyžuj, však o nic nejde 😉

karcoolkap1
28. led 2016

@babickamary to by ses divila,co s miminkem udela takovy prudky otres... 🙂

babickamary
28. led 2016

@terinda bezpecny je akorat tak seset doma na zadku 🙂 zalyzovala jsem si bezvadne.

chanelle1
28. led 2016

xtina_13 : Těhotenství opravdu není nemoc, ale ne nadarmo se mu říká JINÝ stav 🙂.
Je spousta žen, co zůstává doma na rizikovém těhotenství, protože proto obvykle mají důvod - ať už je to ten, že chtějí být v klidu a bez pracovních stresů (koneckonců proč si v dnešní uspěchané době sobě a děťátku nedopřát ten luxus - mít klid), nebo mají zdravotní komplikace (silné nevolnosti, krvácení, předcházejícímu potratu a další).
Taky je spousta žen, které žijí I v těhotenství aktivní život, ale jsou prostě opatrné a rozumně se zamyslí nad tím co dělat. Osobně se nedivím, že spousta holek nechodí v těhotenství třeba plavat. Veřejné bazény jsou zhusta semeništěm různých mykóz a ne každý má ve svém městě možnost chodit do bazénu kam chodí omezený počet lidí a uklízečka je tam s koštětem pořád a ne jen na začátku plaveckých hodin.
Co se lyžování týče - jak jsi sama psala - ty jsi za život pokala na sjezdovce 2 karamboly. A podle mě platí, to že ač ty jsi skvělý lyžař, neznamená, že tě nesestřelí někdo, kdo skvělým lyžařem není. Ale pokud se v takovém případě něco stane, odnese to někdo úplně nevinný a ty si na nikom nic nevezmeš. Pády na lyžích mohou být někdy opravdu vážné, často bývají ve vyšší rychlosti a riskovat úraz v těhotenství mi přijde trošku zbytečné.
Osobně si myslím, že v těhotenství je třeba trocha zdravého rozumu a zamyšlení se nad tím jestli riziko za to opravdu stojí. Těhotenství není stav, kdy je sobě a ostatním třeba dokázat, že tě OPRAVDU VŮBEC NIJAK NEOMEZUJE. Myslím si, že by žena měla dělat to, co je jí příjemné a o čem nemá pochybnost, že ohrozí jí nebo miminko.
Těhotenství je také stav, kdy bereš ohled na někoho druhého, kdo je na tobě naprosto závislý a má jen omezenou možnost ji naznačit, že to co děláš se mu třeba vůbec ale vůbec nelíbí.

zerog
28. led 2016

@mika251 také mám koně a ani při jednom tehu jsem radši nejezdila a hned zkraje až do konce.při prvním jsem malém spadla po dlouhé době přitom a až pak tehu zjistila,to rozhodlo,necítila jsem se.mám plno známých, které ale tehu jezdily na koni

suzynkax
2. únor 2016

Ahoj holky, před týdnem jsme se vrátili z 4 - denního lyžování. Byla jsem v 10tt, bříško mi ještě neroste. Ano souhlasím, že riziko tu je, ale hlavně na přeplněných sjezdovkách což v Rakouských Alpách, kde jsme byli se nekonalo. Krásné široké modré jsem lyžovala a to nejsem profesionál. Když jsem cítila únavu, vždy jsem to řekla partnerovi, který byl celou dobu při mě a já si jela sednout na čajdu a on si šel sjet náročnější sjezdovky beze mne. Jeden den jsme si udělali pauzu mezi lyžováním a šli i do proklínaného bazénu 🙂 a moc jsme si to užili - byla jsem i na dvou tobogánech. Nevím, co je horší - jestli paralyzující strach a nebo vystavení se výše popsanému riziku. Upadnout můžete kdykoliv a kdekoliv, nabourat v autě taky, atd. To by člověk opravdu nemohl nic. Takže komplikace jsem čekala hlavně kvůli nevolnostem v autě a to jsem zvládla Coca colou i když ji normálně nepiju, ale zde mi opravdu neutralizovala, co se dalo 🙂.
Rozhodnutí je ale na každém z nás, určitě to není návod, jak se má těhulka chovat. Mějte se fajn.

nikolkaamarianek
2. únor 2016

tak to me pobavilo 😀 😀 😀 asi zalezi, v jakem si tydnu 😀 ja mam zitra druhy termin, tak bych to neriskovala 😀 😀... ale do druheho mesice bych asi sla, kdybych lyzovala 😀... ja sama sem jezdila na kole, skakala sipky do vody 🙂...

xtina_13
5. únor 2016

@morwisek Tak to je naprosto jasné, já jsem samozřejmě nemyslela poslední trimestr. Brala jsem to spíše vtěch měsících kdy bříško ještě není moc velké, aby nezavazelo (já pojedu v 16 týdnu), ale mají obavy, protože je straší všichni okolo, že co "kdyby náhodou". Já jsem si jistá, že budu ráda, když v 31 budu schopná vstát a dojít na ty poslední týdny do práce :D

mika251
5. únor 2016

@xtina_13 co kdyby je vždy a všade a je na svedomí každej ženy, do akého rizika pojde a na aké si už nelajzne. Niekomu lyžovanie príde ok, niekomu už to príde ako riziko, každý to proste máme nastavené inak.
Nehovoriac o tom, že niektorá žena je prvé dva trimestre úplne bez bolestí a problémov, niektorá si dá prechádzku vo svižnejšom tempe a už ju bolí brucho.
Ja som bola pred tehotenstvom strašne aktívna, behávala som, jazdila na koni, pracovala na baráku ako chlap - cihly, pytle s cementom, hádzala piesok do miešačky, kondička celkom slušná a vravela som, jasné, tehotenstvo nie je nemoc, určite budem s pohybom pokračovať a naďalej.
Hovno hovno, zlatá rybka, od 4tt som špinila, do 12tt v kľudovom režime s Utrogestanom a márne som sa búchala hlavou o zeď, že som aktívny človek, čo nevie ležať, musela som sa to naučiť.
Teraz klopem, všetko ok, ale stejne si musím pohyb dávkovať opatrne, pretože v momente kedy to preženiem, tak sa ozve brucho a nedajbože sa zase objaví špinenie.
A tiež sa na mňa može niekto pozerať cez prsty, že som priposraná, že si nič nedovolím. Bruško žiadne nemám, ale stejne si musím hodne dávať pozor na to, čo si možem a nemožem dovoliť.
I keď som to pred tým plánovala úplne inak.

xtina_13
5. únor 2016

@chanelle1 Já samozřejmě respektuji váš názor, ale není to nic víc, než jen názor 🙂 A právě používání onoho zdravého rozumu je pro mě to nejdůležitější 🙂 Jak zmiňujete onen bazén, tak zrovna při tomhle se mi moje doktorka vysmála. A prý pro takové "případy" doporučuje speciální těhotenské tampony, aby se holky nemusely bát, ale říkala, že riziko je opravud velmi malé. A musím říct, že to je velice dobrá a velice zkušená gynekoložka. Jinak co se lyžování týká, každý na to opravdu nahlíží ze svého pohledu a z pohledu svých zkušeností. Ale není to nic víc než ÚHEL POHLEDU. Vím, že je dnes trendem plnně se obětovat dítěti. Obětovat svůj životní styl a osobní, společenský a často i partnerský život, ale toto je rozhodnutí, které na sebe přebírá každý sám a které nemůžete nikomu nutit 🙂

xtina_13
5. únor 2016

@mika251 Naprosto souhlasím, že je to silně individuální záležitost. Pouze jsem chtěla trošku podpořit tu stranu zdravých maminek, které by se omezovat nemusely, ale třeba se prostě jen bojí. Každopádně držím pěsti, ať je vš OK. Cesta je ještě daleká, tak ať vše dobře dopadne 🙂 A kdo ví, třeba se za ty dva týdny rozrostu natolik, že už si netroufnu na sjezdovku, nebo budu moc unavená... Přece jen už je to bříško při mých padesáti kilech dost znát téměř každým dnem... A nebo s ještě větší pravděpodobností už nebude sníh... Ale i tak si myslím, že při mém štěstí pro mě mnohem větší riziko představují dřevěné schody u nás doma, ze kterých pravidelně padám, než lyže :D

mika251
5. únor 2016

@xtina_13

zas na druhú stranu, keď sa boja, tak je to do istej miery tiež obmedzenie - keď má človek strach, tak zatuhne, reakcie svalov sú pomalšie a je omnoho viac náchylný na úraz. Pokiaľ má žena strach nasadiť si lyže, pretože sa proste bojí, že by sa niečo mohlo stať, tak je myslím vhodné to rešpektovať - je to jej telo, jej dieťa a jej rozhodnutie.
Rovnako je vhodné rešpektovať ženu, ktorá sa nebojí a rada si zalyžuje. Ju strach neobmedzuje, tak nech si to užije.

Ja i kebyže žiadne problémy nemám, tak by som na lyže nešla, rovnako ako som hneď prestala jazdiť - proste si myslím, že by som si to kvoli tomu strachu vobec neužila. Nútiť sa do toho len preto, aby som v očiach okolia nevyzerala ako úzkostlivá matka? Načo?
Niekto chce a niekto nechce, tolerancia na oboch stranách a svet bude krajší 🙂

xtina_13
5. únor 2016

@mika251 Naprostý souhlas 🙂

xtina_13
5. únor 2016

Ono je koneckonců absurdní se "dohadovat", respektive řešit lyžování v zemi, kdy zima trvá jeden maximálně dva týdny. Nám už za okny pomalu kvetou stromy 😀

margot_ka
5. únor 2016

pokud je nastávající maminka dobrá lyžařka a je si jistá v kramflecích, proč ne, pokud se cítí dobře.
já jsem s první dcerkou v 7 měsíci chodila na túry (paní v Sulovských skalách, co prodávala lístky se málem vyvrátila, když viděla s jakým pupkem chci ty krpály slézat 🙂
teď u druhého jsme prolezli celý Český ráj (to jsem byla teprve 4 měsíc) a v pohodě
Každému jak se cítí 🙂

xtina_13
29. únor 2016

Tak holky, vrátili jsme se z hor. Mám za sebou v 17+0tt 2 dny lyžování a naprosto v pohodě. Jen jsem si uvědomila, že musí jít o opravdu zkušenou lyžařku, která bude znát i pravidla sjezdovek (ano, jako na silnici existují zásadní pravidla i pro sjezdovky). Bez toho opravdu hrozí, že se zastvíte uprostřed svahu, nebo někomu budete křižovat cestu a někdo jiný vás sundá. Pokud si ale zjistíte zásadní bezpečnostní pravidla a víte, že jste dobrá lyžařka, tak se nemusíte bát. Já jsem za ty dva dny nepocítila sebemenší riziko nebo obavy... Byť všichni kolem padaly jak švestky na namrzlé plotně. Jinak poslední den jsme byli v Demänovské dolině v jeskyních, kde bylo téměř 1000 schodů a občas se šlo celou dobu v předklonu a to mě popravdě dalo zabrat mnohem více než to celodenní lyžování 😀

mrskato
29. únor 2016

Tak upozornění @xtina_13 na tuto debatu, mi připomnělo, že i já jsem tu něco psala. Také mám za sebou lyžování (v 11tt). V Harrachově, jednou jsem si sjela Čertovku s tím, že jsme šli na sjezdovku 10 min před zavíračkou, aby tam bylo co nejméně lidí a další dny jsme jezdili na menší sjezdovce, už jen kvůli dceři, na kterou jsem mimochodem tak pyšná, že bych mohla prasknout 😀 Jeden den jsem zvládala jen procházku na Mumlavský vodopád, protože jsem byla úplně vyřízená. Každopádně se považuji za velmi dobrého lyžaře, ale stejně mě ve frontě na vlek sejmulo dítě, které si to šusem valilo k vleku, nevyčítám mu to, vůbec nic mi neudělalo, jen do mě zezadu vrazilo, náraz teda dost tlumil můj narvaný batoh, na druhou stranu stejně takhle do vás může někdo vrazit na ulici.

xtina_13
1. bře 2016

@mrskato Já popravdě taky "v rámci lyžování spadla" Ale ještě před tím, než jsem vůbec (v rámci přesunu na sjezdovku) nasedla do auta. Ale takové žuchnutí na zadek jsem za poslední 17 týdnů absolvovala už více. Hlavně teda na schodech v rámci mých nočních přesunů na WC 😀

mrskato
1. bře 2016

@xtina_13 člověk může být sebevíc opatrnej, ale když se to má stát, prostě se to stane 😀

lobella
26. únor 2018

Holky a kdyz je tehu uplne na zacatku? Dnes ma prijit mezi na TT duch, budu testovat dal, na konci tohoto tydne jedem lyzovat...kdybych tehu byla, budu 2, max 3 tyden, coz sposuta zen ani nevi, ze tehu jsou.. Pripadny pad nemuze mit vliv na prcka ne?

carmenz
26. únor 2018

@lobella Tak pád na prcka samozřejmě vliv mít může, je to nepředstavitelný otřes. Nicméně máš pravdu, že v téhle době ještě spousta holek o těhotenství ještě neví, můžeš to tak brát a třeba se budeš méně strachovat. Ještě nic není jisté a těhotenství touhle dobou může bohužel skončit z mnoha příčín. Jinak ale znám dívčinu, která přežila těžkou autonehodu a v nemocnici zjistili, že je k tomu všemu těhotná, přežila ona i malá. Já byla před Vánoci, ještě v 2. trimestru, bruslit, ale musím říct, že když se kolem mě proháněly ty padající děti a vůbec, docela hodně lidí, sebralo mi to chuť samo o sobě a ten strach byl asi takový ochranný manévr, že jsem toho po půl hodince nechala a už se o to nepokoušela 🙂 Vyhledávám v těhotenství spíš cvičení a aktivity indoor, případně nepohrdnu procházkou pěšky nebo třeba na sněžnicích. Takže asi spíš uvidíš, jak to budeš cítit. "Přinejhorším" si můžeš dávat prostě procházky na čerstvém vzduchu.

morwisek
27. únor 2018

Byli jsme na horách o další miminko se snažíme, klidne se mohlo stát že bych byla tehu v zacatku, a lyzovala jsem ale ten vykřičník možného miminka jsem měla a proto jsem jezdila opravdu opatrně a jen na takovém sranda plácku. A moc jsem si to užila, představa že když se podaří tak zase takové 2 roky nebudu lyžovat mě premluvila si občas zajezdit 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru