Magnesium, kys. listová a jiné vitamíny v těhotenství

helulicek
31. bře 2009

Čau holky,
ohledně jiných vitaminů a kys. listové jsem sem tam našla nějaké téma, ale co magnesium? Jaký máte zkušenosti či názor na užívání v těhotenství!?? Beru ho už cca 6 týdnů na předpis a vypadá to, že ho budu brát až dokonce...někde jsem ale slyšela, že to není zrovna nejlepší 🙄
Jinak kyselinu listovou beru od začátku těhu.
Ještě...neberete někdo chlorellu od greenway?

kocicinka
31. bře 2009

Zajímavé je, že mě tvrdne břicho vesele dál, magnézko nemagézko 😕 Ale nebolí mě to, mimi to snad taky neškodí, tak co....

macous
31. bře 2009

Kocicinko, prý když je to do 10x za den, tak v pohodě, holky co jsem s nima v jiném tématu jsou dál v tt, tak si tam o tom hodně píšou, také záleží na tom, aby se nezkracoval čípek. A údajně si tělo na to magnézko docela zvyká a pak se musí zvýšit dávky, ale od toho 35 se musí úplně vysadit 🙂

lakshmi
31. bře 2009

Nestává se některé z vás, co berete magnesium, že byste z měj měly potíže strávením nebo bolavý bříško? Myslím bolest spíš od střev (i když přes ten pupík to jde jen těžko rozeznat)

helulicek
autor
1. dub 2009

Dobré ráno holky 😀
Lakshmi mě bříško občas bolí, ale je to spíš tím, že to magnésko neberu tak jak bych měla, vždycky až když mám pocit tvrdnutí či bolesti a po užití magnéska mám pocit že se mi to právě zlepší
Je fakt, jak psala macous, že by břicho nemělo tvrdnout víc než 10x za den...

konja
1. dub 2009

Ahojky. Tak když jsem byla v porodnici, tak jsem vedla doela dlouhou debatu s jedním lékařem, který zrovna pracoval na nějakém výzkumu ohledně užívání vitamínů v těhotenství a v době kojení. Toto jsem se dozvěděla:

Kyselina listová - je důležitá hlavně na začátku těhotenství, v tom nejčasnějším stádiu. Pokud je těhotenství plánované, je dobré brát kys.listovou již před otěhotněním.

těhotenské vitamíny - (mamavit, atd.) dobré již před těhu aby bylo tělo zásobené a v tom časném období tělu nic nechybělo. Dobré brát ještě v prvním trimestru, ale pak je lepší dopovat se ovocem a zeleninou. Děti maminek co zobají vitamínky až do konce těhu mají často větší porodní váhu.

magnézium - užívá se v případě hrozícího předčasného porodu, při předčasném tvrdnutí bříška, při křečích nohou atd. po 36tt by se užívat již nemělo, brání nástupu normálních a efektivních děložních kontrakcí.

jód - tabletky s jódem by měli být předepisované každé těhu mamince již před těhotenstvím a pak po celou dobu těhu a i při kojení. Jód je v naší republice velice podceňován a přirozený zdroj v naší potravě je velice nízkýů. Je to jediná látka která by měla být předepisovaná všem těhulkám pocelou dobu těhotenství a paradoxně to tak není! Téměř žádná tehulka ho nebere!

jmisa
1. dub 2009

No tak jod já třeba brát nesmím, ani žádné vitamínové mix s jodem.

Chodím na endokrinologii, mám chronický zánět štítné žlázy. Žláza je v normě udržována tabletama s hormonem štítné žlázy (letrox, euthyrox) a přídavek jodu by tu hladinu mohl pěkně rozhodit.

Mně třeba jod můj gyndař nutil a moc se divil, že ho nesmím.

helulicek
autor
1. dub 2009

Já si občas dám Vincentku (je vhodná pro těhu a je tam jod) a sem tam vezmu rybí tuk, tak snad to je ok.

jmisa
1. dub 2009

Helulicek, zase není třeba to tolika řešit 🙂 Mimčo si vezme z těla matky co potřebuje 😉

lukin
1. dub 2009

Tak já brala magnézko až do 39. týdne, pak jsem si ho raději vysadila. Měla jsem ho brát až do porodu, ale už si moc nepamatuju, proč jsem ho měla brát tak dlouho.

helulicek
autor
1. dub 2009

Já vím, ale občas si to tělo dozásobuju 🙂 ale jinak to fakt tak neřeším, i když to tak možná nevypadá 😉

kvakulka
1. dub 2009

Před těhotenstvím jsem si ráda zobala všelijaký vitamíny a potravinový doplňky, ale teď se mi nějak protiví- prostě třeba Femibion nespolknu. Je mi z toho zle. Zato mám ale teď mnohokrát vyšší chuť na ovoce a zeleninu, které jsem před těhu moc nemusela. Takže nakonec teď zobu jen hořčík...

konja
1. dub 2009

jmisa: no tak to je něco jiného když jsi nemocná 😉 jde o to, že spousta maminek se dopuje umělejma vitamínama místo toho aby jedli spíš ovoce a zeleninu (a většina těhulek ovo a zel. jí přímo ve velkém,takže potřeba doplňovat vitamíny není), ale na jód, kterého máme v potravě i normálně málo se prostě zapomíná. 😉

kocicinka
1. dub 2009

Konja: o jódu jsem se dozvěděla minulý týden náhodou když o tom mluvil ve škole profesor ve speciální pedagogice- že je jód v těhu velmi důležitý. Povídal, že proto by těhotné neměli omezovat solení, že snad tu potřebu jódu pokryjeme ze soli, která by se u nás neměla prodávat jiná, než jodidovaná. Nevíte dá se v lékárně koupit samostatně jód? Nebo si koupím rybí tuk a tu vincentku. Má to ještě ve 30.tt smysl? Abych zas neutrácela zbytečně...

macous
1. dub 2009

Teda holky, když to čtu s tím jodem, já na vše používám mořskou sůl s přídavkem jódu, ale vincentku nebo rybí tuk bych fakt nepolkla - to bych letěla s otočeným žaludkem pěkně rychle 😖 jinak jím snad úplně všechno, ale zrovna tyhle dvě věci bych nedala 🙂
Ono si mimi vezme fakt co potřebuje z těla mamky, zase nežijeme v bídě, myslím, že máme přirozeně všeho dostatek 😉

kocicinka
1. dub 2009

Mě vincentka chutná 😀 Použávám jí do nosu a na kloktání a musím se krotit, abych jí celou nevypila 😀 A ten rybí tuk s dá koupit i v kapslích, takže tu chuť necítíš. Dostatek máme, to jo, ale zase jíme málo ryby. Ty by se měly jíst minimálně jednou týdně a kdo z nás to dá...

konja
1. dub 2009

macous: přesně jak píše kocicinka - jódu máme málo. Sice používáme jodidovanou sůl, ale přirozeným zdrojem jsou ryby a ty u nás prostě nejsou tak běžné aby jsme jimi pokryly potřebnou dávku 😉

kocicinka: nevím zda se dá koupit bez doporučení, já ho dostala na recept od své gyn. Zkus se buď zeptat v lékárně nebo svého dr. Smysl to má určitě, lékař mě doporučoval brát jód i v době kojení 😉

helulicek
autor
1. dub 2009

já si teda taky myslím, že jód v potřebným množství do sebe tak často nedostaneme

kocicinka
2. dub 2009

Tak. Ptala jsem se dnes v lékárně, jak se to s těma vitamínama má.Vincentka se prý v těhu pít nemá, protože kromě látek prospěšných obsahuje soli, které by se zas neměly konzumovat. Rybí tuk také ne, protože obsahuje vitamín A, který se v těhu nemá užívat. Tak mi prodala přípravek z chaluh, jmenuje se to Kelp, je to od Walmarku, na přírodní bázi a obsahuje to ten jód.

helulicek
autor
3. dub 2009

To je zajímavý...mě teda o tom v lékárně neřekli 😠 Není to zas třeba názor proti názoru? O té vincentce vím, že obsahuje soli, ale pokud to nepijeme ve velkým množství tak by to vadit nemělo....

misullka20
31. kvě 2010

Ahjo holky, chci se zeptat, od srpna se chcem snažit o mimi ale náplasti vysazuji konec konec července, a dnes jsem si koupila Calibrum Baby Plan, a chci ho začít brát od zítřka, můžu ho brát s HA??
Já si myslím že kdy to jsou jen vitamíny že by to účinak nemělo mít.
Ale zas nechci byt těhu teď 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru