Mazlení s kočkama v těhotenství. Je škodlivé?

mikulenka
3. zář 2007

Ahoj holky, zaslechla jsem, že v prvním trimestru by se měla těhulka vyhýbat přímému kontaktu s kočkama. Může se prý potom narodit postižené dítě. Nic moc víc o tom nevím. Radila mi to kamarádka a té zase její maminka. Zdá se mi to jako nějaká pověra - ale na každém šprochu pravdy trochu. Tak nevím. Jde mi o to, že máme u baráku taky kočku, která je můj mazel, jakmile si venku sednu, už jí mám na klíně.

listicka20
3. zář 2007

Ahoj mikulenko, to je kvůli možnému přenosu toxoplazmózy, je tu o tom někde celé diskusní téma. Ve zkratce, když se nakazíš toxoplazmózou v průběhu celýho těhotenství (nejen 1. trimestru), tak může být dítě ohroženo. Jedním z možných přenosů jsou kočičí hovínka, jen tak z mazlení to těžko dostaneš. Takže spíš nevyměnovat kočkolit. Můžeš to ostatně dostat i z hlíny nebo syrovýho masa. Ale říká se, že kdo žije léta s kočkama, tak už pravděpodobně někdy v minulosti toxoplazmózu prodělal, ani o tom neví, a má protilátky a znova ji nedostane. Jestli chceš mít opravdu klid na duši, zeptej se doktora, kde si můžeš nechat udělat test, jestli ty protilátky v sobě máš. Sama jsem kočkomil, tak jsem si taky o tom hledala info 😀

mandragora
4. zář 2007

ahoj mikulenko,já jsem z vesnice a jsem v přímém styku s kočkama neustále,máme taky mazla,kterého furt hladím.souhlasím s listickou,mně dělaly testy už několikrát a nikdy mně nevyšly.já nevyměnuju bedýnky s hovínkama,to dělá mnžel,jinak jsem s nima v kontaktu furt.

liaa
4. zář 2007

Ahoj Mikulenko.Nedávno jsem byla nemocná a příznaky mohly odpovídat toxo,takže jsem si o tom něco zjištovala.Pravděpodobnost není tak vysoká.Jak píšou holky-pozor na výkaly nebo třeba pokakané kotě.Důkladně mýt ruce.Já mám kočičky 2,jsou čistotné očkované ale běhají i po venku.Takže na jednu radu,jsem nechala udělat test přímo kočičce.V laborce zjistí,zda tě kočka může nakazit,či zda už má protilátky a nemoc ti nehrozí.
Na jednu stranu jsou maminky,které žijí s kočičkama,uklízejí po nich a jsou v pohodě.Na druhou stranu mám kamarádku,která na cestě přenesla cizí kotě aby ho nepřejela autem,když nechtělo uhnout.A opravdu aktivní toxo chytla.Dopadlo to ale dobře,měla nějaké léky.Asi ATB ale nevím jistě.

mikulenka
autor
7. zář 2007

Díky holky, moc jste mi pomohly a hlavně jste mě uklidnily. Nechám si udělat ten test. 😅

llucinka
12. zář 2007

Mikulenko, mám doma taky kočičku, v těhu se s ní mazlím pořád, ale bedýnku čistí manžel. Taky jsem si o toxo hodně přečetla a dozvěděla se, že skutečně máš dokonce větší pravděpodobnost, že chytíš toxo ze syrového masa nebo hlíny. Moje doktorka mi naopak doporučila být s kočkou dohromady, pokud jsem na ni již několik let zvyklá. My ji máme totiž doma. A pokud je očkovaná, je to v pohodě. Ale pro klid duše si nech udělat ten test a budeš mít větší jistotu! 😉

sarkabrezen
13. zář 2007

Souhlasím, souhlasím, já mám doma 2 kočky, strávila jsem s nimi celé těhotenství od začátku normálně a mám krásné "normální" dítě 😵 A jak píše llucinka, jen kočičí záchod čistil už jen taťka.

mpslunickocz
24. zář 2007

ahoj, prinesla jsem si domu kotatko a pak zjistila, ze jsem tehotna, doktor mi ale automaticky ve 14 tydnu delal testy na toxo, no a nekdy jsem ji mela, zjistili mi protilatky.poradne jsem se vydesila a nechala vysetrit i to nove kote na dalsi prenosne nemoci, ale pokud s ni nejis z jedne misky a nehrabes se v hovinkach, tak Ti nic nehrozi 😀 pa

micanek
24. zář 2007

Kamarádka potratila v 5 měsíci miminko a doktor jí řekl, je prodělala nemoc psů a koček a že je to kuli tomu... říkám jen co jsem slyšela. Na verandě ty máme kocoura a asi bych špatně nesla, kdyby se měl od nás odstěhovat... a on taky...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru