Mohou fixační rovnátka uškodit miminku v bříšku?

maceek
2. říj 2011

Ahoj těhulky, máte někdo zkušenosti s fixačnímy rovnátky v těhotenství ? Lékař mi je doporučil. Vzhledem k tomu, že by mi je nasazovali buď těsně před otěhotněním nebo v ranném stádiu těhu, mám trochu obavy, aby bolest spojená s nasazením a násleným upravováním rovnátek nevedla např. k potratu, příp. předčasnému porodu. Byla nutná větší péče (čištění) oproti době bez těhu, jak se Vám s rovnátky rodilo...? Přivítám i další poznatky. Nebo raději 1 rok počkat a řešit to po těhu a porodu? Děkuji

nicol2010
2. říj 2011

@maceek Já mám rovnátka 9. měsíc a z toho jsem 3. měsíc těhotná. V mém případě mi to žádné potíže nedělá. Bolesti spojené s utahováním rozhodně nemohou způsobit potrat, maximálně to, že si budeš první 2-3 dny dělat měkčí stravu. Záleží to ale vždy na tom, jaký prostě máš zuby . Já třeba vůbec nemám problémy se zánětem dásní, které v těhu může být ( kamáradka ve stejném tt ten zánět má a rovnátka nemá). Takže je to hodně individuální. Každopádně péče o zuby je nutná větší ať jsi těhu nebo ne. Pokud bys ale měla být typ, který by na zánět trpěl i netěhu, tak mezizubní kartáčky určitě používat, dentální nit a fakt čistit po každém jídle. Jinak bolest při nasazení rovnátek není žádná. Po nasazení mohou zuby bolet cca týden, pak se to ale při každém utažení bude zkracovat. Ke konci pak, čím silnější drát, tím trochu větší bolest, ale max 2-3 dny a dá se to. Já nikdy nepoužila žádná analgetika. Prostě na tu dobu stačí jen měkčí strava. Tak držím palce 🙂

brumca
2. říj 2011

@maceek ahoj 🙂 ja som mala pocas tehotenstva fixacny strojcek a bolo to uplne v pohode 🙂 u mojho doktora som nebola jedina tehulka, bolo nas viac 😀 strojcek som mala do 6.mesiaca, lebo potom uz siel dole. nemala som so stojcekom ziadne problemy, lebo som ho uz mala dost dlho a bola som nan uplne zvyknuta. Ked mi ho mali davat dole, tak som sa bala bolesti a bala som sa, ze prenesiem stres aj na malicku v brusku, ale vobec ma to nebolelo.
Rozdiel je vsak v tom, ze ja som uz na strojcek bola zvyknuta a pre teba to bude nieco nove...ked mi nasadili strojcek tak to bolo dost neprijemne, bolievali ma dasna a nemohla som ani poriadne jest, bola som par dni na kasovitej strave, lebo som s tym nevedela jest ale potom som si casom zvykla. Potom ma to bolievalo vzdy po kontrole, ked mi natahovali ten drotik a tym sa mi potom posuvali zuby. Nebola to ale nejaka velka bolest a po dvoch-troch dnoch to bolo uz uplne v pohode 🙂

maceek
autor
3. říj 2011

moc děkuji za zkušenosti a postřehy, @nicol2010: na záněty dásní netrpím, ani v těhu jsem neměla žádné obtíže, takže si myslím, že pokud bude příp. 2. těhu stejné jako to 1., tak bych to zvládla i s těmi rovnátky.

alamo
3. říj 2011

Ja je mela tak do 4-5 mesice tehotenstvi a v pohode. Jedine, co me napada - tak Ti asi budou delat rentgen, nebo uz delali? Asi bych si nejdriv dala nasadit rovnatka a pak bych teprv otehotnela, pokud se to da takto naplanovat 🙂. Me kvuli tehotenstvi nedelali rentgen po ukonceni lecby. Jo a taky mi nejakym laserem nebo ultrazvukem (nevim presne) zatvrzovali lepidlo, kdyz mi upadl jeden zamecek, ale to pry nevadi. Ja bych se asi poradila s ortodontistou, urcite tam nejakou tehotnou uz meli.

maceek
autor
3. říj 2011

@alamo: no, proto jsem hodila dotaz sem, neboť těhu plánuji tak na prosinec - leden, u ortodontisty jsem se take ptala, zda-li příp. těhu může být problémem, řekl, že ne, ale ještě jsem chtěla znát názory běžných uživatelek, kteří s tím denně přicházejí do styku a to i v těhu. Nejsem si jista, že lékař-ortodontista není trochu ovlivněn svým profitem 😀 a nechci vystavovat příp. nebezpečí sebe ani plánované mimi

radka8888
5. pro 2011

Ahoj, jen se zeptej v porodnici, kde budes rodit, zda je nechteji pred porodem sundat - kdyby se neco zvrtlo, aby mohli dat trubicku na dychani.

jasekd
5. pro 2011

@maceek Fixni rovnatka jsem mela (jako netehotna) a jsem zubni lekar (ne ortodont). Takze rovnatka nicemu nevadi, narok na zvysenou hygienu je tak jako tak. Bolesti nejsou zas tak hrozne, daji se v pohode zvladout bez analgetik. Pripadna intubace lze provest nosem. Behem porodu bych si myslim ani nevzpomnela, ze rovnatka mam 😀 Nicmene... Pokud vazne o diteti uvazujes, ja bych s rovnatky pockala nebo naopak pockala s ditetem aspon do nasazeni aparatu. Pri zahajeni lecby je treba provest nekolik rentgenu (OPG, telerentgen, a pak pripadne detailni snimky nekterych zubu), udelat otisky obou celisti, ktere sice nicemu nevadi, ale pri teh. nevolnostech nic moc, nekdy extrahovat zub nebo i vice, coz vyzaduje anestezii. Extrakce zubu je v tehot. mozna, ale zbytecne bych je nedelala. Ale to vypada, ze ty uz mas lecbu rozjednanou, rtg udelane? Je pravda, ze clovek nemusi otehotnet hned a naopak je docela fajn, kdyz si rovnatka odbydes na MD. Se snazenim bych pockala po zahajeni lecby, az budou rovnatka nasazena, nebude nejakou dobu potreba rtg, ty uz budes vedet, jak to snasis atd. Pak behem tehotenstvi, kdyz by bylo potreba lecbu posunout do dalsi faze a neobeslo by se to bez rtg, lze pockat, rovnatka se nastavi na "udrzovaci rezim" a po porodu se muze pokracovat. Jednoducha vada se vyresi treba behem roku a aparatem jen na jedne celisti (mela jsem ja), ale slozitejsi vady jsou na dlouho, na obou celistech a postupuje se v nekolika fazich.
Abych se vratila k puvodni otazce, samotny nasazeny aparat a jeho utahovani, povolovani a upravy miminku vubec nevadi 🙂

maceek
autor
5. pro 2011

@jasekd mooc děkuji za vycerpavajici odpoved. Ja jsem osetrujici lekarku taky hned informovala, ze planuji 2. mimi, taky rikala, ze by na nic rovnatka nemela mit vliv. RTG, otisky ... mam za sebou a ted v patek mi rovnatka nasadi. Zadna extrakce zubu se konat nebude, pouze mi zoubky trochu "obrousi a nabrousi" a dle pani doktorky to bude lecba kratka - pry tak na rok, s tim, ze horni mi nasadi jen na 4 mes. pouze na dorovnani skusu 😀 . Spis jsem se jeste zajimalo o to, jak by se resilo pripadne rizikove tehu s pripadnou hospitalizaci.... Z jedne strany se moc tesim, ale z druhe strany mam trochu obavy, jak to budu snaset - nejvic se "bojim" bolesti pri nasazeni a pri dalsim utahovani "dratku". Taky jsem si rikala, ze by bylo dobre si rovnatka odbyt na MD, takze i kdyby se druhasek nepovedl, tak bych to mohla stihnout pri stavajici MD. No, ale zatim tehu nejsem, takze i kdyz bude nasazeni "hodne bolet", zobnu nejakou tabletku 🙂

jasekd
5. pro 2011

@maceek Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze to nasazeni nejak neboli, spis bylo neprijemne, ze to nejakou dobu trva a clovek ma dlouho otevrenou pusu (uz si to moc nepamatuju, bylo mi 14 😉 ) Pak to boli, jak ten aparat zacina pracovat, zuby citlivejsi, ale po par dnech to prejde, a pak je to vzdy neprijemny, kdyz se draty utahnou, zadny horor, spis otrava, pro krasu se to da vydrzet 😉 Pripadna hospitalizace by nemela byt problem, akorat to lecbu protahne, kdyz se nebude pokracovat, ale nastaveny aparat zuby udrzi v dosazenem postaveni. Pokud uz je uvod za tebou, tak s chuti do toho i do mimina, kor kdyz ortodontista souhlasi 🙂 Tak at jde oboje dobre a s peknym vysledkem.

maceek
autor
6. pro 2011

@jasekd tak jednou jsem se rozhodla, tak ted uz to musim dobojovat. Clovek ma spis obavy z neznameho a hlavne nejsem typ, ktery by nejak moc chodil po dr. takze uz jen ten pocit, ze tam budu co 4-6 tydnu mi "vadi", ale jak pises, pro krasu se musi neco vydrzet. No a moc me tesi, ze ten aparat budu mit rok, max. 1,5 roku a potom se tesim na reakce dcery, az se na ni poradne "zazubim". Jestli bude mit vytlem nebo budu bubak. Dekuji za nazor a preji hezky adventni cas.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru