Multivitamínové přípravky před a během těhotenství.

anabella_lee
11. srp 2011

Stále dokola se řeší téma :multivitamínové přípravky v plánování a těhotenství, zda užívat či ne. Je pravda když se dbá an vyváženou stravu, že nejsou potřeba, ale třeba to tak úplně nejde dodržovat, například mi je s hodně ovoce a zeleniny špatně tak toho tolik nesním. Váhám nad tím jaký přeparát si vybrat, aby splňoval veškeré podmínky a denní doporučenou dávku. Momentálně užívám kyselinu listovou co mi předepsal lékař a Calibrum baby plan. Zvažuju uda u Calibrumu zůstat, či přesedlat na jiný např:: Femibion, GS Mamavit.....Díky moc za rady a tipy🙂))

terinda
11. srp 2011

Folgravid 😉

anabella_lee
autor
11. srp 2011

Díky za tip, a nikdo jiný svou zkušenost či radu nepřidá????

hhranolka
11. srp 2011

uprimne, delam ve farmacii a multak pro tehu si neberu a ani brat nebudu. dulezita je kys. listova, pak si beru obcas samostatne b-komplex(na nevolnosti), kdyz je potreba tak horcik(na krece) a probiotika(kdyz zena uziva probiotika v prubehu celeho tehotenstvi, dochazi az o 50% ke snizeni rizika vzniku atopickeho exemu u mimca) .. tot vse - zatim z toho vsecho beru opravdu pravidelne jen tu listovku. neco dalsiho bych brala, jen pokud by lekar zjistil, ze memu telu neco chybi.

helcenka
11. srp 2011

Ahoj,
já ani u jednoho těhu nebrala žádné multivitamíny. Brala jsem jen kyselinu listovou, začala jsem vždycky měsíc před plánovaným početím. Snažila jsem se jíst vyváženou stravu, ale je jasný, že to nejde striktně dodržovat, pokud to není tvůj životní styl. Jo a zeleninu taky nemiluju. Pak během těhu jsem jen zvýšila příjem hořčíku - vždycky ke konci, protože jsem ho měla málo. A poslední dva měsíce jsem brala jod.
Jinak jsem každé těhu absolvovala u jiného lékaře a vždycky jsem se ptala, zda je nutné brát další multivitamíny. Oba dva mi shodně říkali, že je to zbytečné, pokud mám pestrou stravu.
Držím palce.

jop
11. srp 2011

Já jsem brala před otěhotněním kys. listovou a potom jsem začala s calibrum pro první trimestr, ale bylo mi z toho špatně od žaludku jako z jiných multivit. přípravků, takže jsem to brát přestala. Začala jsem se o to trochu zajímat a zjistila jsem, že ženy, které berou tyto přípravky, tak rodí větší miminka. Samozřejmě byl to můj malý soukromý výzkum, nemusí to být pravda, ale já tomu věřím. Takže za mě multivitamíny ne-e.

benjik
11. srp 2011

U prvního prcka po zjištění těhu jen listivku,ted u druhého piju gravimilk,který má lepší využitelnost vitamínů než tablety. Souhlasím,že když je vyvážená strava,tak se to nemusí přehánět.Přeci jen všeho moc škodí a předávkování taky není dobré.

innes
11. srp 2011

Jelikož nejsem moc na zdravou stravu a v těhu mám skoro až odpor k zelenině a ovoci tak užívám, konkrétně Femibion. Jestli jíš vyváženě tak bych brala na tvém místě jen listovku 😉
@hhranolka s těma probiotikama jsem to netušila, stejěn jsem si nějaké chtělakoupit, tak mám o důvod víc, díky 😉
Jinak připrvním těhu jsem brala také Femibion a na doporužení Endokrinologa jen obden, kvůli snížené funkci štítné žlázy a obsahu jodu v tabletách, ke konci už jen sporadicky, měla jsme strach z obříka 😀

sova33
11. srp 2011

Já jsem brala Mamavit, protože moje stravovací návyky bohužel nebyly ideální a práce mi to moc neusnadňovala.
A k těm velkým nebo malým dětem - můj malý měl úplně stejné míry jako já, když jsem se narodila (a to vím stoprocentně, že moje máma žádné multivitamíny nebrala).

j.kriv
11. srp 2011

Já myslím, že stačí listovka, příp. jod a pokud je v jídelníčku málo ryb, tak doplnit mastné kyseliny, jinak pokud není strava jednostranná, tak by měly vitaminy stačit 😉

hhranolka
12. srp 2011

jeste bych dodala, ze pestrou stravu nejim,.. zeleninu a ovoce take moc nejim(ikdyz momentalne zakousnu skoro kazdy den jablko, ci nektarinku, ale ne kvuli vitaminum, ale kvuli chuti) jednoduse si myslim, ze kdyz bude telu neco chybet, tak si rekne, neni nutne ho cpat vsim, co je dnes na trhu 😅

silente
12. srp 2011

Před těhu Femibion 800, v těhu Femibion 800 (od 13.týdne Femibion 400) + Pregnium.

anabella_lee
autor
15. srp 2011

Děkuji moc za vaše názory. Je fakt že nic se nemá přehánět. Uvažuju že bych pak začala užívat GS Mamavit Prefolin +DHA. Příjde mi že má více vitamínu než Femibion. Ale zase oba tyto přípravky přesahují 10x hranici doporučené denní dávky. Což např.: calibrum překračuje jen 1x. Tak pak si vyberte ty nejlepší že🙂) pro zajimavost přikládám odkaz, kde je vidět u pár typů vitamínu překračování hranice DDD.
http://soutez.chytrak.cz/gravi.html. Nebo ještě kombinaci Calibrum mami + Pregnium. Otázkou je zda by to šlo kombinovat tyto dva přípravky.

anabella_lee
autor
15. srp 2011

Není třeba lepší užívat vitamíny obden? aby nebylo moc těch vitamínu..jsem se dočetla že by se nemělo moc přehánět s vitamíny B1, C. kdy u toho vitamínu C si dítě zvykne na velký přísun a bere jej pak už jako normální i po porodu, což pak se vyvine v problém. No a nebo bych neměla tolik číst 😀

anabella_lee
autor
16. srp 2011

Někdo další se podělí se zkušenostma? Holky no tak 🙂 Kuju🙂

denousek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
karol84
16. srp 2011

@anabella_lee ja jsem uzivala kyselinu listovou pred tehotenstvim a na zacatku tehotenstvi, pak jsem si koupila calibrum babyplan (ktery jsem brzy venovala dal), protoze mi doktorka rekla, ze mam uzivat "vitaminy", ktere obsahuji i jine latky nez co melo to calibrum (uz si to nepamatuju presne, ale asi mi vyjmenovavala selen, zinek, zelezo a jod). takovou kombinaci moc preparatu nemelo, takze jsem skoncila u mamavitu (pak jsem vystridala za mamavit prefolin + DHA), ktery jsem puvodne brat nechtela, protoze se po nem pry rodi velke deti a zbytecne moc se pribira. no velke dite se mi nenarodilo (3,5kg) a to bylo hodne prenosene a ja pribrala celkem 8kg, takze se mi to nepotvrdilo. ted pokracuju s "vitaminy" i pri kojeni - tentokrat na doporuceni pediatra. a budu je brat i pri pristim tehotenstvi

anabella_lee
autor
17. srp 2011

@karol84 Aha děkuji moc za tvůj příspěvek. No právě dívala jsem se na různé vitamíny a právě že mají hrozně překročené ty doporučené hranice pro těhotné, a bála jsem se právě ze stejného důvodu jako ty. Takže to těma vitamínama asi nebude, spíše dáno geneticky.Vždyť za našich rodičů a babiček se nějak na vitamíny nehrálo a taky se rodily větší děti. A když jíš mamavit s prefolinem, jiš u toho i zdravěji jako ovoce a zeleninu?

slunicko09
17. srp 2011

Ahojky,já beru femibion 800 před plánovaným těhu a pak do 12tt a pak je femibion 400 od 13tt,doporučil mi ho dr. 🙂

karol84
17. srp 2011

@anabella_lee ano, jím... nebo spíš jedla jsem v těhotenství, teď při kojení se mi mimčo se všeho nadýmá, takže jsem to musela omezit

anabella_lee
autor
17. srp 2011

Narazila jsem i na tyto vitamíny co na ně říkáte? http://www.001shop.cz/Prenatal

hhranolka
17. srp 2011

jen jeste dovetek,.. pokud se rozhodnete brat multivitaminovy pripravek, tak je vystridejte - neberte po celou dobu stejny preparat

anabella_lee
autor
17. srp 2011

@hhranolka Děkuji moc za radu🙂 Pořád váham pro který se rouhodnout, zda zkusit ten vylepšený Mamavit s DHA, či Femibion, či Prenatal....nerada bych něco pokazila, ale většinou jsou si podobné. Jen by asi neměly mít hodně vitamínu B1.

hhranolka
17. srp 2011

@anabella_lee ono je to vesmes vse hodne podobne,... spatny jeste neni perinatal (ten ma v sobe i probiotika)
kdyz uz bych si mela koupit multak, tak bych si rovnou koupila treba 2 druhy a uzivala na stridacku, nebo nejak chaoticky(aby si telo nezvyklo na stale stejnou davku vitaminu)

ladie
17. srp 2011

Tak já jsem za celé těhotenství (i s plánováním ) snědla dvě krabičky multivitamínů.

Při snažení + první trimestr jsem měla jedno malé balení Calibrum Babyplan.
Druhý a třetí trimestr jedno malé balení GS Mamavit.

Moje doktorka vůbec vitamíny nedoporučuje - jen listovku + pestrou stravu.

Jediné, co jsem užívala/užívám pravidelně je kyselina listová (úplně obyč. za cca 40,-). Občas si zobnu probiotika, tabletku železa nebo jodu, ale to vyjímečně. Jo a ještě celkem pravidelně hořčík.

anabella_lee
autor
17. srp 2011

@hhranolka Díky za tipy, koukala jsem na ten Perinatal: http://www.multi-tabs.cz/Czech/Nastávající-mami..., na složení mě jen zarazilo to že tam je dosti vitamínu A, který pro těhotné není vhodný tak to nechápu☹ Ale ty probiotika jsou fajn.-)
Dobrej nápad to střídání, jako týden brát jedny a další týden další. Případně doužívat jedno balení a pak vzít jiné.

hhranolka
17. srp 2011

@anabella_lee vitamin A neni vhodny ve vyssich davkach, mnozstvi, ktere tam je, tak skodlive neni....
jinak k tomu stridani,.. ja bych klidne stridala jeden den jeden... druhy, druhy den druhy,... pak treba tyden zase jeden druh.. je to jedno, hlavne si to nejak prostridavat

skajana
17. srp 2011

@anabella_lee Brát vitamíny před těhotenstvím (kromě listovky) je podle mě celkem zbytečnost, během prvních tří měsíců v podstatě jediný co je potřeba je ta listovka, jód a železo - ostatních vitamíny/minerály většinou stačí ze stravy - pokud tedy člověk nežije o rohlíkách s hořčicí jako můj manžel za studií na vejšce 🙂 co mi ještě radil doktor po 13.týdnu brát nějaký omega3 kyseliny - hlavně DHA, protože ryby většina lidí (natož těhulí 🙂) moc nejí a jsou důležitý pro vývoj mozku a očí - takže za mě asi tak ;)

hhranolka
17. srp 2011

souhlasím se @skajana

skajana
17. srp 2011

Jinak teda abych zase nemudrovala, v prvním těhotenství jsem byla ještě vyjukaná a chtěla mít všechno "pojištěný", tak jsem taky pár multivitamínu vyzkoušela - ale brala jsem je obden, vzhledem k těm dávkám, co je v jedný tabletě to bylo dostačující....tentokrát to fakt až na listovku, jód (piju vincentku) a sem tam železo sabotuju 🙂

lisicka
17. srp 2011

Já dostala od dr. Gravital.. máte s ním někdo zkušenosti? moc toho nesním, vždycky se do něčeho zakousnu a udělá se mi špatně.. tak asi tak.. jinak kyselinu listovou bere asi každá 🙂 jinak si myslím, že se to s ničím nemá přehánět a věřím svému tělu - až něco bude potřebovat, řekne si 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru