Může příliš mnoho sportu v těhotenství škodit?

janis
24. bře 2006

Pročítala jsem snad všechny diskuze a nikde se neprobíralo téma "sport v těhotenství". Myslíte, že může příliš mnoho sportu v těhotenství škodit nebo naopak prospívat? Já chodím 3x týdně do posilovny, ale snažíme se s manželem o děťátko, a nevím, jestli cvičení ve fitku nemůže bránit početí a pak případnému těhostenství. Máte s tím některá zkušenost? Já osobně myslím, že sport není nikdy na škodu, ale jistá si v tomto případě nejsem, občas se při cvičení přetáhnu víc než bych měla a to by myslím mohlo miminku uškodit. Předem děkuji za Vaše názory.

zabza
22. led 2007

Kacabanko, pokud jsi na sport zvykla a nedela ti ted problemy, tak v nem muzes pokracovat i ted. Ja predcvicuju step aerobik. Akorat sem si snizila vysku stepu a ze sestav vyradila poskoky. Taky teda davam vetsi pozor abych nespadla ze stepu. Sleduj tepovku. V literature doporucuji, ze bys nemela prekrocit 140 tepu za minutu. Pokud jsi zvykla hodne sportovat, myslim, ze muzes jit i o malinko vys, az k hranici tveho aerobniho prahu (priblizne 85% max. tepove frekvence). Ale pozor, neprekracuj 180 tepu za minutu. Pak tvuj organismus zacne odebirat krev miminku. Behem tehotenstvi bije srdce o 20 az 40% rychleji. Proto se nediv ze uvedenych hodnot dosahnes mnohem rychleji, nez jsi treba byla zvykla.
Ja si myslim, ze pokud nebudes delat nejake vylomeniny, tak pokud se tam ma miminko udrzet, tak se tam udrzi. Rikala mi kamaradka, at nemam ze sportu strach. Driv zensky, ktery chtely potratit, tak schvalne skakaly denne ze schodu, aby dosahly co nejvetsich otresu. (trosku drsny) A nic. Kdyz bylo vse v poradku, miminko se udrzelo.

kacabacka
22. led 2007

tak jo, díky holky za odpovědi 😀

akina
22. led 2007

Ahoj Kacabacko,ja u prvniho tehotenstvi,jeste tyden pred porodem hravala,tak 3 hodky hokej takze jsem se dost nalitala a chodila 2x tydne plavat a maleho mi 2 dny po terminu vyvolavaly.A ted jsem do 3 mesice jezdila na kole s prckem v sedacce,chodim cvicit psa a 2x mesicne na bouwling.Takze jak psala Zabza, pokud se ma mimi udrzet tak se udrzi. 😵 😉 Nekdy nemusis delat vubec nic a mimco se neudrzi,tak hodne stesti a sportu. 🙂

jitulech
30. led 2007

Ahoj holky, zrovna řeším problém "cvičit-necvičit". 11 let předcvičuji aerobik a ostatní formy cvičení, většinou 3x týdně a ještě si k tomu přidávám posilovnu a tance. Prostě blázen, jak mě občas častuje mé okolí.Teď jsem v 6 tt, 14 dní mě trápil kašel, který jsem samozřejmě mohla "léčit" pouze přírodními prostředky, takže vše trvalo déle. A teď mám dilema: mám začít zase předcvičovat nebo mám cvičit jen rekreačně? Doktor mi včera řekl, že záleží, jak se budu cítit, ale rozhodně to nemám přehánět. Někteří mě od toho odrazují, je mi totiž 33 let, ale já to jako handicap neberu, ba naopak. Nebo mám počkat až po prvním trimestru? Prostě fakt nevím, a je jasné, že to prostě budu muset zkusit a sama se rozhodnout, dle toho, jak mi moje tělo odpoví. Ale hrozně mi to chybí, začali mě bolet záda, což jsem předtím neznala. Jo a musím dodat, že jsem byla asi 14 dní těhotná, ještě jsem to nevěděla a cvičila 2 týdny jako magor a mimčo se chytlo a vydrželo 😉

baruna
30. led 2007

Jitule - záleží na tobě. Ale pokud jsi zvyklá na takovýhle zápřach, klidně cvič. Obzvlášť když dr. nemá námitek. Když se budeš cítit špatně, tak prostě cvičit přestaneš. Jen začátek je těžký, přeci jenom člověk je zvyklý na poskoky nebo prudké otočky a najednou to nemůže. A kolikrát k tomu muzika, nebo hodina vůbec přímo svádí. 😉 Moje kamarádka - cvičitelka aerobiku předcvičovala ještě v 8. měsíci a bez problémů. Takže opravdu záleží na tom, jak se cítíš.

zabza
31. led 2007

Jitulech, myslím si to samé co Baruna. Fyzické aktivity jsi měla spoustu, tak pokud se cítíš dobře a nemáš problémy, tak já bych určitě pokračovala (a taky, že pokračuju). Ale,jak sem už psala, určitě bych omezila intenzitu, vynechala poskoky, prudké otočky, posilování břišních svalů a sledovala tepovku. Svaly v těhotenství jsou také díky relaxinu uvolněnější, a proto hrozí větší nebezpečí při cvičení, že třeba zakopneš, podvrkneš si nohu a i je větší riziko pádu. Takže určitě cvič opatrněji než předtím. Já si momentálně snížila step o jeden schůdek. Když to půjde, chtěla bych ještě několik měsíců vydržet předcvičovat. Ještě mám rezervu jeden schůdek, takže pak budu možná už cvičit pouze na té horní desce. Cvičení v těhotenství je určitě dobré a fyzička, kterou si tím udržíš se ti u porodu bude určitě hodit. Kromě aerobiku chodím ještě běhat a plavat. O víkendu jsem byla na běžkách (pouze na rovině, žádné sjezdy jsem neabsolvovala). Na začátku ledna,když jsem ještě nevěděla, že jsem těhotná, jsem začala nacvičovat jedno taneční vystoupení. Vystoupení je v polovině února a zatím stále nacvičuju a chtěla bych se vystoupení zúčastnit. Ale každá se prostě musíme rozhodnout sama, jestli cvičit nebo necvičit. Občas bojuju s pocitem nezodpovědnosti, jestli nejsem hazardér. Ale cvičení mi baví, jsem na něj zvyklá, snažím se být rozumná, tak snad by to nemělo vadit.

gandy
14. únor 2007

Ahojky holky. já jsem se dozvěděla v pondělí že jsem těhu- jsem nesmírně šťastná.... Jsem asi ve 3týdnu, takže začátek, ale nevím co se sportem... Každý týden hrajeme badminton.... V sobotu chce jet manžel na hory lyžovat, ale mám z toho taky strach, aby to nebyla zátěž. Vím že se sportovat může ale ten první měsíc je právě na tohle rizikové... Taky nevím kdy mám jít prvně k doktroce??? 😉

masacek
14. únor 2007

Ahoj holky,můj doktor mi řekl že těhotenství není nemoc takže vše mám dělat s mírou.To znamená bez extrémních sportů/skok padákem atd/.myslím si že pokud nejsou problémy tak to není na škodu.Nejhorší jsou první tři měsíce.Já také stále cvičím ale méně než před těhotenstvím.Většina mých kamarádek když potratila tak v naprostém klidu-třeba vařila atd.

iga
14. únor 2007

Ahoj gandy, nejdulezitejsi je poslouchat vlastni telo (a mimi!) ono si samo řekne, kdy a s cim prestat. Lyzovani se ale moc nedoporucuje, ne ze by to byla takova zatež - to si muzes nastavit jak potrebujes, ale spis je tam nebezpeci padu a to uz je docela problem. Pri bedmintonu se zase dost skace, coz taky neni optimalni, ale i doktorka mi rekla, ze to zalezi na vlastnim pocitu. A ja byla na zacatku strachy dost poblaznena, takze jsem se zacala normalne hybat az ve druhem trimestru 🙂

gandy
14. únor 2007

No uvidíme. Taky chci sportovat, akortá ten první měsíc to nechci nějak přehánět...
Vím že jedna ženská bedminton hrála do 8 měsíce.. Budu muset být opratrná.

mihapiha
20. kvě 2007

Mám dotaz, cvičíte některá pilates??? 🙂 🙂

kalo
20. kvě 2007

Mihapiha, já cvičím pilates pro těhule jen doma při DVD. Je to takový pomalý cvičení, který vypadá, že to jsou cviky na nic, ale přitom je to celkem účinny. Na ruce, břicho, zadek a vlastne všechno. Jinak jsem od zač.těhu do konce 6 měsíce dělala sporty stejně jak před tím, ale opravdu s mírou podle svých pocitů. Chodila jsem 1x tydne do bazénu plavat, 1x týdně na jogu a 1x tydně na cvičení pro těhule. Teď už jsem fakt línější, tak už chodím jen na to těhu cvičení a cvičím si doma 🙂 v klidu (a můj muž se mi chechtá 🙂 )

mihapiha
20. kvě 2007

Kalo, tak já jsem než jsem zjistila, že jsem otěhotněla začla běhat a ted nevím zda mohu pokracovat. jinak plavání se nestraním, pilates mám taky na dvd a cvičila jsem dnes doma, cviky znám jelikož jsem cvičila i klasický pilates. Právě, že se mi to cvičení zdá pro těhule ideální, trošku posílit pánevní dno a bříšní svalíky. Nechci zase celé těhu jen prosedět, to mě ubíjí 😉

markeeta
20. kvě 2007

Ja cvičim něco podobného jako pilates podle knihy "Cvicime v tehotenstvi" od Chantale Dumoulin. Je to založeno na dychani a nenasilnych pohybech. Ja jsem pred tehotenstvim aktivni moc nebyla, takze je lepsi nezacinat. V teto knize najdete i rady, co delat pri bolestech zad atd. Velice doproucuji.
Jinak chodim plavat, doporucuje to kazdy. S kvalitou vody nic nenadelate. Ja mam stesti, ze ziju na Islandu a tady moc bakterii nemame. Termalni voda je proste jina. Chodim na hodinovou prochazku kazdy den.
Ohledne jizdy na kole. Ja bych osobne to neriskovala. Pokud nektera z vas chce jezdit, tak byt opatrna na narazy a pady. Ja jsem nikdy na kole nespadla, tak si rikam, proc bych mela padat zrovna v tehotenstvi. Nahoda je blbec a nikdy nevis. Ve 3. mesici jsem byla v Alpach a akorat jsem sankovala. Parkrat jsem lehce narazila a spadla, ale na mekky snih. Cele tehotenstvi probiha v poradku (nyni 29.tt).

petja
20. kvě 2007

Ahoj holky, já cvičím jógu doma na dvd,za pár týdnů se chystám začít chodit na cvičení pro těhulky a stále jezdím na kole. Je to pro mě přemisťovadlo do práce, zabere mi to 20min tam a 20min zpátky a když to mám posoudit s dopravními prostředky,které mi teda dělají hrozně zle,tak bych neměnila! Samože se hlídám a sleduju kam jedu,ale je to báječný relax,hlavně po cestě z práce...takže dokud to půjde budu jezdit.Teď už se mi ale začalo zvětšovat bříško,tak už to dlouho asi nepůjde 🙂 Mějte se krásně,petja
😅

kalo
20. kvě 2007

Pilates pro těhule je určitě skvěly. A jestě lepší než cvičit doma (to se občas nechce 😉 )je cvičení nekde v tělocvičně-společné...což u nás ve městě není. Joga bezva, ale to jsem chodila jen do konce 6 měsíce. Byla to joga normální (ne pro těhule) a tam je dost relaxací na zádech a i nejaké nedoporucované cviky, tak už nechodím. Přece jen to není cvičení jen těla, ale i práce s energii...

dludli
3. čer 2007

Ahoj holky nejak se mi nechtelo cist to cele, vcera jsem zjistila ze jsem podle vseho tehotna 😀 a zrovna jsem najizdela na vetsi pohyb (2x tydne aerobic a 1x tydne aquaerobic) tak normalni aerobic vynecham urcite ale co si myslite o tom aqua? Ten by vadit nemusel spis naopak coz? Mam z toho strach, ale zase je me celkem kus 😉 tak bych se nerada prestala hybat uplne

danna
3. čer 2007

Ahoj dludli, určitě se neboj sportovat. Je to opravdu hodně individuální, ale pokud nemáš žádný problémy, tak je sport v těhotenství velký přínost - nejen pro tebe, ale i pro pohodu prcka. Obecně platí, že pokud je maminka zvyklá sportovat, neměla by v těhotenství přestat a naopak - pokud někdo není zvyklý sportovat, v těhu to rozhodně nechce nějak přehánět, ale cvičit jen pozvolna a opatrně. Ten aquaerobic patří mezi doporučované sporty, narozdíl třeba od cyklistiky nebo kolektivních míčových her. A pokud chceš mít jistotu, že neděláš nic špatně, tak bych moc doporučovala chodit na speciální hodiny pro těhotné - cvičí se např. powerjóga pro těhotné, speciální zdravotní cvičení pro těhulky... a pokud v okolí nic takového nemáš, tak nic nezkazíš ani plaváním, nebo rychlou chůzí. Určitě si vybereš a hlavně sama poznáš, co je a není dobré. A psala jsem vám i do //-hlaste se - rozhodně nezapomínej na posílení břišních svalů, které jsou fakt důležité (do konce 1.trimestru se mohou posilovat) Přeji ti, abys měla krásný těhu!

dludli
5. čer 2007

jo tak to je fajn 🙂 akorat v unoru mi ukradli kolo (uz moje paty 😠 a v pred tydnem jsem se odhodlala koupit nove, no a ted tohle 🙂 no jsem na kole zavisla, jsem zvykla se pohybovat pouze cyklo, po cely rok, tak mozna ze to nejak prokonzultuju s Dr a uvidime. Ale ten akvaerobic me tesi 🙂

anngie
20. zář 2007

obnovuji téma:
ahoj, umíte mi některá poradit kde bych našla cviky které se dají cvičit na velkém míči v I.trimestru? Musím začít něco dělat páč vidím že přibírám tuky 🙂 jiného sportu se bojím, nějak extra jsem nesportovala, občas spinning, posilovna.....

denisia
20. zář 2007

anngie,
tu som vygooglovala link na nieco ... mozno ta to inspiruje 😀
http://www.aerobicmania.cz/clanky/detailClanku....

petruska_fila
10. dub 2008

ahojky, a co squash? asi ne co? 😨 ale pro miminko cokoliv...ale chci si udrzet aspon trochu postavu 😉 tak co je na to nejlepší????

andreahrbacova
6. říj 2008

ahojky holky,trošku jsem zakoukla na starší články.Chci se zpetat,jaký sport doporučujete v těhotenství-jsem v prvním trimestu

palenda
8. říj 2008

Andreo - já jsem tohle na začátku těhu taky řešila - byla jsem před těhu zvyklá chodit víceméně pravidelně cvičit - ale nakonec jsem v prvním trimestru necvičila vůbec a to proto, že mi odpoledne nebylo zrovna dobře (i když jsem vůbec nezvracela) a navíc jsem byla strašně unavená...

ale určitě se doporučuje chůze, lehké cvičení (ale pozor, neposilovat břišní svaly), plavání (pokud netrpíš na záněty), já byla i na kole, ale žádná divočina - taky záleží, jak hodně jsi před těhu sportovala

andreahrbacova
9. říj 2008

ahoj palendo,před otěhotněním jsem docela dost cvičila,mám doma eliptical,tak jsem hodně cvičila na něm,tak jsem si říkala,že při relaxační hudbě,pomalé tempo,je to jako chůze.No dříve jsem chodila i na aerobik,takže mi ten pohyb docela chybí. ☹

palenda
9. říj 2008

hm, to chápu - ono je hlavně důležité nejít do extrému, zvolnit a tělo si samo řekne ... takže když se nebudeš cítit nebo při nějakém pohybu to nebude úplně ono, tak radši přestaň - hlavně v tom prvním trimestru bych to moc nepřeháněla - a taky se poraď se svým Dr. - to je nejjistější

lakshmi
9. pro 2008

Ahoj, doporučila by mi nějaká těhulka či snažilka či kdokoliv jiný nějaký kurz jógy pro těhotné v Brně? Vyhledávač mi na netu nic nenašel, ale doufám, že v Brně nějaký existuje...

azhra
9. pro 2008

Ja bych se zase zeptala na nejake osvedcene cviceni pro tehotne v Praze 🙂

campi
10. pro 2008

azhro: zadej si do vyhledavace, myslim, ze tu byly 2 diskuze

jindri
10. pro 2008

azhra: me se libi v Acentru, web maji materstviteckacz nebo porodnice nabizeji cviceni. Rada chodim i na cvico do podolske porodnice 😉
Jak pise campi, pouzij vyhledavac, vyzkousej, co se ti bude libit, kazdemu vyhovuje neco jineho 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru