Můžu v těhotenství čistit kocourovi záchůdek?

kaijko
12. lis 2012

Ahojky, máme doma desetiměsičního kocourka. Ani mi to nepřišlo a doteď jsem mu čistila záchůdek já..Jsem 8tt. Kocour je gaučák, očkovanej a nechodí ven. Teď jsem se dočela na internetu, že jako těhotná bych mu neměla vůbec čistit záchůdek..A zase jsem vyplašená ☹ Máte s tím některá zkušenost?

haniplanetka
12. lis 2012

Rozhodně nečisti záchůdek, to je fakt riziko!!! Po dobu těhu čistí kočičí wc přítel, ty na to fakt nesahej, ani bys to neměla cítit. Není důležité až tak moc, jestli chodí ven. Já mám očkovanou kastrov. kočičku a v těhu je to v pohodě, ale tuhle starost je třeba přenechat jinému. Jakýkoli dotaz apod. ohledně kočky mi klidně hoˇd do zprávy. Jinak, gratuluji k těhulkování!!!

lvicek2000
12. lis 2012

Ja jsem resila to same,kdyz jsem byla tehotna.Mame kocourka doma,je ockovany,ale i tak jsem peci o zachod nakonec nechala na manzelovi. Ale myslim si, ze pokud dodrzujes zakladni hygienu,umyjes si pak ruce, tak to nebude zadny problem.Kdyz nebyl manzel doma,normalne jsem se postarala ja.

kammka
12. lis 2012

@kaijko já si natáhla rukavice, vzala to ven na vzduch a vyklepla to do popelnice a bylo...moc jsem se v tom radši nehrabala.. mám kočky asi odjakživa, ale nemám protilátky na toxošku, tj. nikdy jsem nepřišla do kontaktu s toxoplazmozu a to máme kočky venkovní, u našich s náma spaly i v posteli, svoji nenechávám do ložnice,ale jinak vleze všude. ono se to malinko přeceňuje to riziko nákazy. pokud dodržuješ běžné hygienické zásady, tak se neboj.ale je jasný, že cokoli může za tebe převzít někdo jinej, jen ať si to převezme.. s mimčem bude kalup a jakákoli pomoc se hodí.
náš veterinář spíš klade důraz na odčervování, hlavně pokud jsou v baráku děti..

kaijko
autor
12. lis 2012

Ruce jsem si samozrejme vzdy umyla. Ted to bude urcite delat pritel. Stve me, ze jsem se na zacatku divala na net a vyjela tam jen toxoska.. S tim, ze si ruce vzdy umyji jsem nepocitala, ze me zase nahodou na internetu vydesi diskuze o tom co mi/nam vsechno hrozi.. Ten nas smudla taky vleze uplne vsude a rano nas chodi budit..

haniplanetka
12. lis 2012

@kaijko naše Julinka do ložnice nemůže, jinak má přístup všude. Při čištění je riziko nejen o těch rukou, ale o tom, co přitom vdechuješ. Toxo je fajn věc, pokud chce mít člověk na 5 let šmitec od miminka, já bych to neriskovala. V rodině mám holku, která měla kočku bytovku, čistotnou, na kvalitních granulích, záchod čistil přítel a stejně, i když byla holka zavřená doma na rizikovém těhu, toxo dostala a bylo po těhotenství, teˇd nemůže otěhotnět a to bych nepřála ani nejhoršímu nepříteli. Já si kočičku nechala, ale ten záchod si fakt držím od těla. Prostě je pro mě mimi důležité a i když kočičku miluju, ten risk za to fakt nestojí.

tamarila
13. lis 2012

Taky mám kočičku, a informovala jsem se podrobně na toxoplazmózu když jsem zjistila že jsem těhotná. Takže fakta jsou taková, že pokud kočička nechodí ven, tak se nemá jak nakazit (toxoplazmózu přenáší hlodavci a číča by musela nějakého zbaštit). Nicméně ji může mít z dřívějška, ale v takovém případě již nákazu překonala a ty bys ji asi prodělala také už dřív - potom jsi už celoživotně chráněná a kočičák taky. Ta pravděpodobnost nakažení mnohem vyšší z neumyté zeleniny třeba kontaminované trusem hlodavců nebo koček, proto je dobré zeleninu z venku dobře umývat i v teplé vodě. Z obchoďáků jde o skleníkové hydropony kde by toto hrozit nemělo.
Kdyby kočka toxu zrovna měla, tak je přenosná na člověka výhradně z trusu orální cestou (musela bys ten bobek sníst, nebo si spíš neumyté ruce strčit do pusy nebo tak). Nicméně i tak jsem měla trochu nervíky, tak jsem si nechala kočičku otestovat na toxoplazmózu u veterináře. Vyšla negativní a vzhledem k tomu že nechodila ven jsem měla klid celý těhotenství. Testnout se můžeš nechat u doktorky i ty, myslím že pokud řekneš že máš kočku je to bezplatné, u kočičky to samo něco stojí, a ne zrovna málo - dělali jí vyšetření z krve a stálo mě to 1500,-, dělají ještě z trusu a to je levnější. Na tom z trusu se pozná jestli toxu má, a ne tom z krve i jestli ji někdy prodělala a je imunní. Mé kočce vyšlo že nemá a neprodělala, tudíž si dávat pozor aby to odněkud nedonesla, ale vzhledem k tomu že ven nechodila tato starost odpadla. Takže pro klid zachovávej pravidlo nečištění záchodku, a pro ještě větší klid se dá zaplatit vyšetření. Omlouvám se za dlouhej příspěvek, ale jsou to všechna fakta o možném riziku toxoplazmózy co jsem pozjiš´tovala když jsem řešila tutéž starost.o) Přeju pohodové těhotenství bez starostí 🙂

garfie
13. lis 2012

Tak já chtěla napsat přesně to co @tamarila. Mám kočku, u prvního těhotenství domácí, u druhého už chodila ven-opravdu poctivě jsem riziko nákazy studovala, protože kočka je dost nevrlá a kromě mě nesnáší všechny lidi-přítel by ji raději nechal zdechnout, než by se o ni musel postarat 😀 Konzultovala jsem to i se svou těhotnou(!) veterinářkou-a je to přesně tak, jak tamarila říká.
@haniplanetka tvoje kamarádka se mohla nakazit i jinde a jinak (čímž teda neříkám, že zdroj nemohla být jejich kočička).

dana3262
13. lis 2012

@kaijko záchod bych mu necistila, ale ja se zas dočetla, ze v tom trusu se začnou množit ty bakterie az po 3 dnech a jelikož domácím kočkám se záchod většinou čistí 1x nebo víckrát denne, tak to nehrozi. Navic to kočky maj většinou z toho, ze žerou ptáky a mysi. Daleko častěji se lidí nakazili toxoplasmozou ze spatne umyte zeleniny nez od koček.

dana3262
13. lis 2012

Jak holky rádi, ze si máš umýt ruce, to je snad samozrejme, ale toxoplasmoza se da vdechnout. Taky je toxoplasmoza nebezpečná kdyz se s ni žena doposud nesetkala. Kdyz nemá protilátky, což je taky malá pravděpodobnost kdyz kočku máte. Ale na to se neda spoléhat. Záchod bych necistila, ostatního bych se nebala. Ted uz je to stejně asi jedno.

dana3262
13. lis 2012

@tamarila taky jsem slysela, ze se přenáší oralne, ale pak zas, ze by se těhotné neměly ryt v zahonku, ze to mohou vdechnout. To, ze se těhotná nechá vyšetřit na protilátky není pry řešení. Muze je mit a nemusí to nic znamenat. Muselo by se to dělat několikrát, jestli se hodnoty hýbou. A i kdyby se hybaly, dítě muze být uplne v poradku. To jsem zas zjistila tenkrát ja..no, každopádně to velké riziko není.

ange_de_la_morte
13. lis 2012

Máme doma kočky - očkované odčervené ale chodí normálně ven, jsou to statkové kočky, když sem se ptala veterináýře co mi hrozí od kočky říkal že prakticky nic při dodržování základních hygienických návyků .... záchodek doma nemáme ( kočka si chodí ven) ale když jdu dělatr na zahrádku beru si gumové rukavice ( přece jen občas ,,něco,, potkáš v záhoně) ... na začátku těhu sem si i umývala ruce vždycky když jsem se s ní mazlila - teď už to fakt neřeším, jen teda nehladím kočku a njím hned po tom 🙂 -.... pro svůj klid sem, si taky nechala udělat test na toxoplazmozu, ale jinak veterinář říkal že kočka může přenášet toxoplazmozu asi jen 14 dní v celém svém životě a pokud máte kočku delší dobu tak by tě už topxoplůazmozou neměla ohrozit

ebsian
13. lis 2012

Mám doma britku a záchodek ji čistí manžel po dobu co jsem těhu, jinak ho čisti, ale v rukavicích, stejně se to strašně přeceňuje ta nákaza od kočky, nevěřím, ale já musím ležet jenom a manžel se toho v těhu sám chopil, uklízí i klec králíkovi 🙂 Horší jsou prý vážně záhony a hrabat se v hlíně, tomu jsem se vyhýbala..No a když už, tak prý rizikovější v tomto jsou spíš mladá koťata, ale netuším proč..

kaijko
autor
13. lis 2012

Taky mám doma briťáčka. Je to hroznej mazel (od té doby co jsem těhotná, tak ještě víc).. Je na mě hrozně zatíženej, i přítel vždycky říká, aby se ze mě nezbláznil 😀 Chodí za mnou všude.. Jsem na neschopence od začátku, takže s ním jsem celý den doma.. Navíc teď plánuju kastraci, začla jsem víc cítit právě ze záchůdku, ale přitel necítí nic, mám teď mnohem lepší čich, až mě to obtěžuje.. Na jednu stranu si říkám, že si zakážu internet! Je tam tolik věcí co bych nesměla, na co si dávat pozor,.. co mě a hlavně mimi v bříšku ohrožuje.. Uklízení záchudku přítelem není problém, proto mě včera překvapili diskuze, že já ho čistit nesmím.. Ani se právě neumím představit, že si budu po každém pohlazení mít ruce.. Jak to lidé dělají, když mají doma třeba pejsky, králiky, křečky,..? Ty také roznášejí nemoci a přeci se zvířat hned nezbavují, když čekají mimi. Jsem po IVF, tak se bojím tím víc a jsem ze všeho vyplašená..Určitě je dítě u nás na 1.místě, ale kocour je už taky člen rodiny..

naomi6
13. lis 2012

@kaijko Když jsem otěhotněla, řešila jsem to samé. Měli jsme kocourka v bytě, ven nechodil. Veterinář mi řekl, že bych musela jít a sníst jeho bobky. Navíc většinou toxoplasmosu prodělají prý koťata a pak už se nenakazí, takže mě naprosto uklidnil. Myj si ruce, používej rukavice. Myslím, že jsou daleko horší rizika než kočky. Držím palce

svha
18. lis 2012

@kaijko Ahoj, my máme doma čistokrevnou sibiřanku, očkovanou, odčervovanou, není v kontaktu s žádnými jinými zvířaty. Její veterinářka my řekla, že pro mé vlastní dobro, ať během mého těhotenství její záchod čistí manžel. To se také celé těhotenství dělo. Hlídala jsem si hygienu, když jsem se s mazlila, čistila jí uši, česala a tak. Dneska mám krásnou zdravou holčičku a vše bylo OK. S kočičkou jsou již kamarádky, skoro 😀. Když jsem pracovala na zahradě těhotná, tak jen v rukavicích. Tam je riziko nakažení, když tam pobíhají zvířátka sousedů a tak, větší.

eloana
23. lis 2012

@kaijko Ahoj pokud je kocka doma.. nedavas ji syrove maso- nema kde toxoplasmozu chytit- pokud nemas na vybranou- cisti v rukavicich a pak si dulkadne umyj ruce... co se tyce toxo- oocysty jsou aktivni az po 24-48 hodinach- takzep okud uklizis hned -chytit bys toxoplasmozu nemela. Kocka nejcasteji prodela toxo jako kote cca do 3/4 roku. Dospela kocka oocysty jiz nevylucuje. Co se tyka ostatnich domacich mazlicku.. kralik, pes...... museli byste snist spatne telepne upraveneho🙂

Nez na kocicku- bacha na spatne umytou zeleninu,syrove maso, prace na zahradce- v pude toxoplasmoza pretrvava az rok.
prime nakazeni od kocky byva zridka..... pri tezkem nedodrzeni hygyenickych navyku

monenta
26. lis 2012

ahoj, já bych to wc osobně nečistila vůbec, max. pokud není jiná možnost tak s rukavicemi na jedno použití. Nesbírám ani bobky po psech a to je mám od sebe 1,5 metru na lopatě 😕 ale při správné hygieně si taky myslím, že jsou daleko horší rizika - syrové maso, neomyté věci..ptala jsem se i veterináře (máme očkovanou venkovní číču) a říkal, že bych nesměla dodržovat hygienu - nemýt se, olizovat si ruce, připravovat hned jídlo atd..já to nedělám pro jistotu, v bobíkách je plno věcí, ne jen toxoplazmóza..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru