Očkování proti encefalitidě. Co když dřív otěhotním?

epa
4. dub 2007

Ahoj,ráda bych se zeptala na věc, kterou jsem nikde nenašla:nechávám se očkovat proti klíšťové encefalitidě a příští týden jdu na druhou dávku, s přítelem se chceme začít snažit teď v dubnu o mimčo. Co když těsně před nebo po podání očkování se nám "to povede"? V letáku píšou, že v průběhu těhotenství se nedoporučuje očkovat, ale máme teda čekat další měsíc nebo nějakou dobu? Jak dlouho po podání je vakcína vlastně ještě "nebezpečná"?Nemáte, prosím, někdo nějaké bližší informace. Děkuju moc

len
24. dub 2007

Tak nikdo se nehlásí... Zkusím tuhle diskuzi otevřít znovu, mám totiž podobný problém 🙂 Před čtyřmi lety jsme se s manželem nechali očkovat proti encefalitidě a na letošek vychází ta "prodlužovací" injekce. No, je už na to dost pozdě, navíc byly beznadějně vyprodané, taky se snažíme otěhotnět.
"Bohužel" jsem se o tom zmínila o víkendu tatínkovi a jaksi mi nedošlo, že pracuje ve farmaceutické firmě 😀 Teď volal, že nám oběma tu čtvrtou injekci objednal a že by se měla píchnout co nejdřív. Jsem 7.DPO, takže do týdne čekám MS, snad do té doby injekce dorazí. Nojo, ale mám problém, na který jsem na netu zatím nenašla odpověď - když se nechám na začátku cyklu naočkovat a ještě v tom cyklu otěhotním (ovuluju už 11.DC) - nemůže se nic stát? Logicky bych se měla zeptat táty, jenomže my před ním jaksi tajíme, že se snažíme 😀 Neporadíte někdo? 🙂

adamka
24. dub 2007

ahoj Len, já nejsem odborník,ale možná bych se zeptala přímo dr. Má kamarádka se minulý měsíc nechala přeočkovat na tetan a bylo jí řečeno,že pokud se snaží o mimi tak měsíc vynechat snažení kvůli právě očkování.Myslím si,že by se to mohlo týkat i tohoto očkování.
Jinak správně děláte,já sama před 7 lety proděla kl.enefalitidu a hodně to se mnou zamávalo,takže od té doby jsem chodící reklama na očkování 🙂

len
24. dub 2007

No, my jsme v létě v jednom kuse v přírodě a byť se snažíme, klíšťatům se 100% člověk nevyhne 😒 Škoda, že není očkování i proti borelióze, té jsme měli v rodině hned několik případů a žádná sláva 😝
Asi budu muset počkat, až všichni kolegové zmizí, zdvihnout telefon a zavolat přímo dr., máš pravdu 🙂 Jenom tam nechci jít "naslepo," vystát si dvouhodinovou frontu mezi důchodcema a pak se dozvědět, že to není moc OK 😒 Zavolám a pak poreferuju 🙂

vera78
24. dub 2007

Ahoj, my jsme se také nechali očkovat, tak doktorka doporučovala neotěhotnět ten den a že by bylo lepší neotěhotnět ještě do druhé injekce, že to každé tělo snáší pak jinak. No na druhém očkování jsem byla už těhotná, ale nevěděla jsem o tom. Takže teď trnu hrůzou, aby bylo vše v pořádku. Takže budu vděčná také za každou novou informaci.

petty
24. dub 2007

Já jsem podobně jako adamka "chodící reklama na očkování"...klíšťovku jsem měla v roce 2003 ač jsem klíště nikdy nechytla! způsob nákazy = snědení mléčného výrobku vyrobeného z nakaženého zvířete 😒 a "užila" jsem si fakt slušně a stále si "užívám" 😒 ☹ 😠
Měla jsem přísný zákaz 3 roky otěhotnět...s doporučením, že lépe by byly 4 roky...
Takže z laického pohledu usuzuju, že by se asi po očkování nemělo otěhotnět hned...určitě bude lepší se zeptat přímo doktora, jak to přesně s tim očkováním a těhu je 😉

4a
24. dub 2007

len,
zavolej si na Bulovku, na oddělení co provádějí očkování nebo co testují vakcíny či co. Vím, že se tam špatně dovolává, ale tam ti určitě poradí. Já tam volala kvůli vakcíně pro děti, která u nás ještě nebyla dostupná.

4a
24. dub 2007

len, omluva!!! Je to nemocnice MOTOL. A zkusila bych infekční oddělení. Anebo ti poradí.
Infekční oddělení
Primář: MUDr. Jiřina Hobstová, CSc., jirina.hobstova@lfmotol.cuni.cz
Zástupce primáře: MUDr. Jan Kubík
Vrchní sestra: tel.: 224 436 905
Sekretariát: tel.: 224 436 901
Obecné kontakty: tel.: 224 436 901 (900), fax: 224 436 920
Email: jirina.hobstova@lfmotol.cuni.cz
Umístění: budova č. 22 přízemí
Adresa: V Úvalu 84, Praha 5, PSČ 150 06

4a
24. dub 2007

tak ještě zpět, tak možná vážně nemocnice Na bulovce, klinika infekčních, tropických a parazitárních nemocí.
Infekční klinika FN Na Bulovce
Budínova 2
Praha 8
180 81
Tel. 26608-2642 (kancelář), fax 283840504

Primářka: MUDr. Hana Roháčová, PhD.
http://www.fnb.cz/oddeleni/inf/inf_vlastni/inf.htm

epa
autor
25. dub 2007

Ahoj všem, tak ja už mám info...volala jsem si na hygienu, kde samozřejmě nikdo nic neveděl až na jednu paní doktorku...takže...platí pravidlo-dokud nevím, jestli jsem těhotná, můžu se nechat očkovat,jakmile se těhotenství potvrdí,tak už nebrat vůbec NIC. Záleží na druhu očkovací látky-já měla nějaký ten FSME IMUN a k te mi gynekolog řekl, že obsahuje neaktivní "bacily",takže pokud se nechám očkovat a pak za několik dnů otěhotním, tak nevadí, ale OPĚT pravidlo-nedoporučuje se. Takže tak...všichni učení mi vlastně řekli to, co sama tuším- dokud nic není jisté, tak dělěj, co chceš, ale jak se to potrdí, tak už vůbec nic nepokoušej...no,takže tak

vera78
26. dub 2007

Tak já včera mluvila s jednou doktorkou (gynekoložka a porodník), tak když jsem o tom těhotenství nevěděla a nechala se očkovat, že to nevadí (tak jak píše epa).

nasticka
26. dub 2007

Ahoj, já jsem měla jít letos v únoru na přeočkování po 3 letech, ptala jsem se gynekoložky, zda to mohu či nikoli - odpověděla mi, že by to nemělo vadit, kontraindikace to prý v těhu nemá - já jsem ale přes to nešla, odložila jsem to na příští rok. Myslím si, že je naprosto zbytečné riskovat. Sice píšou, že se má přeočkovat po 3 letech, ale moje mami (PharmDr.) pravila, že to klidně stačí i po 5 letech, takže pokud se to dá odložit, tak bych to radši odložila. Nehledě na to, že letos už asi vakcinu neseženete, pokud nemáte kontakty - prostě nejsou 😒

len
26. dub 2007

Holky, díky všem za info 🙂 Situace je teď taková, že jsou ty vakcíny beznadějně vyprodané, každopádně to zkoušíme, zkoušíme 😉 Chodili jsme do Centra cestovní medicíny na Haveláku, tak jsem tam volala a snad budou 😒 nám už jde jenom o tu prodlužovací injekci po 3-5 letech, takže jen jedna dávka. Teď jsou to tři roky, jenomže za rok třeba budu těhu nebo kojit a za dva - kdo ví... Taky jsem se ptala v lékárně, lékárnice se tvářila vyděšeně, že ona by aspoň měsíc-dva počkala, jenomže mi přišlo, že je to jen takové preventivní strašení 😉 Snažíme už se dost dlouho na to, abych jen tak na dva měsíce přestala, "pro jistotu," když to třeba není vůbec nutné. Čili momentální rozhodnutí - až bude vakcína, zajít tam a poptat se na místě (z kanceláře plné kolegů fakt o snažení volat nechci 😀 ) a pokud mi vysloveně neřeknou, že se to nesmí ani při snažení, jdu do toho 😉 Přeci jen doktorům, co se celý život zabývají očkováním, budu věřit nejvíc 😎

epa
autor
27. dub 2007

Len: moc si neslibuj od informaci v lekarně.Já tam šla se stejným záměrem a ve třech lékárnách mi z počítače přečetli příbalový leták, kde píšou, že se máš vlastně poradit se svým doktorem. A jedna lékarnice mi řekla, že URČITĚ nesmím očkovat - i když to zřejmě měla jen ze své hlavy-aneb připojila ještě nějaké "rodinné" historky.Takže bych se spíš poradila se svým doktorem. Tak hodně zdaru a štěstí. 🙂

makoush
26. únor 2008

Ahoj Holky, jsem ráda, že je tady tato diskuze. Právě řeším 3 dávku vakcíny avšak o víkendu jsme se nechali nějak unést. Ted nevím, mam-li počkat a nebo ne... Prosím prosím jak vám to dopadlo? díky za odpověd

kacka.va
26. únor 2008

Já mám opačný problém 🙂. Jsem zaočkovaná dvěma dávkami, teď jsem měla jít na konci března na tu po roce. Takže jsem se domluvila s doktorkou, že mně tu dávku naočkuje až po šestinedělí.

len
26. únor 2008

Jéje, tak už to bude rok, co jsem se na to ptala 😲 Tak to abych poreferovala, jak se situace nakonec vyřešila 😉
Takže - proti encefalitidě je tzv. mrtvá vakcína. Není-li pro to závažný důvod, určitě se nedoporučuje v těhotenství, ale při snažení se vůbec nic neděje. Doporučují tedy injekci píchnout v první části cyklu, kdy žena není téměř jistě těhotná, a v daném cyklu pak klidně může otěhotnět. Pokud není jasné, zda je nebo není těhu, tak ať radši pár týdnů počká, mězi druhou a třetí injekcí je doporučený +- rok, mezi třetí a následující potom 3-5 let, takže se to určitě nezblázní 🙂
To samé protitetanovka (ta je po 15 letech, v případě dostatečných protilátek i po víc) - dokonce mi ji píchli s encefalitidou najednou, 7.DC, s tím, že klidně můžu 11.DC otěhotnět a nic se neděje... No, neotěhotněla jsem, ale aspoň jsem kvůli tomu neměla bezesné noci 🙂

makoush
27. únor 2008

Len: díky za info 😉 Počkám tedy co se vyvrbí a bud se necham pichnout nebo ne...
Ještě nevíte náhodou, jak je to s encefalitidou pokud se nestihne píchnout 3.dávka v doporučeném intervalu? Musí se celé očkování opakovat?

len
27. únor 2008

Nejsem si jistá, jak moc široký ten interval je. Ale taky je tu možnost nechat si vzít krev na kontrolu protilátek, pokud je jich dost, určitě to od začátku není třeba.
Manžel to takhle měl s tou protitetanovkou, vzpomněla si na ni po 17 letech, normálně by mu automaticky píchali 3, ale nechal si zkontrolovat krev a protilátek měl dost, stačila potom už jenom ta jedna 🙂

hroozinka
3. čer 2019

Ahoj, obnovuji diskuzi, je tady někdo, kdo byl tedy v těhotenství očkován proti encefalitidě? A jak probíhalo těhotenství a bylo vše v pořádku?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru