Očkování proti neštovicím. Vadí kydž sem těhotná?

bramburka
23. říj 2009

Ahoj, zajímal by mě váš názor na očkování proti neštovicím, planým. Nějak jsem nedala priorix tetra a ted bych tedy dala ty plane neštovice samotné. čeká nás ještě 2. davka priorixu - obyč, tak ani nevim, ted uz nejde dát tetra, že?

čekám 2. mimi a fakt nechci, aby malá přitáhla domů neštovice a já byla měsíc zavřená doma (14 dní s jedním, pak 14 dní s druhým) a navíc se prudila, že vnoci nespí, že se drbou, že pláčou, že je to svědí a to nemluvím o dalších komplikacích (např. zánět mozku), co z toho vzniká. Myslím, že těch 1500,- kč stojí za to. Ale zajímá mě, jestli nevadí, že jsem těhotná a malá bdue očkovaná, i když jsem neštovice měla.

Díky.

sheherazada
27. říj 2009

ten test na protilátky bych si ráda nechala udělat, sem zvědavá, co mi na to řekne mudra. Třeba sem je taky prodělala ani o tom nevím🙂

bambi09
27. říj 2009

ak môžem,napíšem svoj názor,mám syna 14 ročného,očkovaný proti ovčím kiahňam nebol,prekonal ich ako 12 ročný a teda fakt brutálny priebeh,vriedky všade,aj vnútri v puse,horúčky 40-ky,blúznil,týždeň sme nespali,jazvičky nám zostali ako pamiatka ☹ ☹ ja som s ním bola týždeň deň aj noc,spala som vedľa neho a nechytila som to,my sme asi boli očkovaní,tak si myslím,že tá imunita proti chorobe tam je,veď sú veľmi infekčné a nedostala som ich 😕
ako malá som ich neprekonala,iba osýpky a ružienku
malú neplánujem očkovať,ale poradím sa s lekárkou,má totiž problém so srdiečkom a po skúsenosti so synom aj váham,či predsa len nedať očkovať,toto bola veľká záťaž aj pre zdravé srdce ☹
kamoška prekonala kiahne ako dospelá a hovorila mi,že myslela,že to neprežije,pridali sa komplikácie,tak si to fakt odtrpela 😒
asi je to u každého individuálne 😕
mám v tom hokej,fakt nie som za každé očkovanie,Prevenar sušíme v chladničke už skoro rok a neviem,či vôbec dáme pichnúť,ako tu čítam tie skúsenosti s očkovaním,váham
ale kiahne som zažila a ďakujem,druhý krát neprosím 😝 😝 😝

vroni
27. říj 2009

Bambi, očkovanie proti ovčím kiahňam je na trhu len veľmi krátko (možno dva-tri roky), určite nie si proti ovčím kiahňam očkovaná. Do osemdesiatych rokov sa očkovalo proti pravým kiahňam, ktoré s ovčími majú spoločné len meno.

bambi09
27. říj 2009

vroni,vďaka za objasnenie 😅 😅 tak ako je možné,že som sa nenakazila od syna?? 😕 😕
som bola v tom,že nás teda očkovali povinne 😅 😅 😝

blovitc120
27. říj 2009

Bambi, mozno si ich mala ako dieta, ale len par, mozno vo vlasoch alebo kde, tak ste si ich nevsimli 🙂

bambi09
27. říj 2009

možné to je,ale osýpky a ružienku mi mama potvrdila,to sme boli celí natretí púdrom s bratom a zabalení len v plachte 😅 strašne to svrbelo 😝 😝 😝
fakt nás neočkovali proti ovčím kiahňam?? 😕 😕 😕 😝 som dobre mimo 😅

frisbee
27. říj 2009

bambuľa,nás neočkovali ani proti čiernemu kašľu,ja som ho mala asi v 4.rokoch,doteraz si to pamätám 😝 😝 😝 😝

bambi09
27. říj 2009

😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 ja mám kartu v šuflíku,pozriem sa,čo nám to pichali 😀 😀 😀 😝

sara2
27. říj 2009

ahojte 😉
Ak môžem,pripojím sa do tejto témy lebo tento "problém" ovčích kiahní riešime doma.Máme jedno dieťa dcérku a bude mať 4 rôčky.Sme doma,nechodí do kolektívu.Plánujeme však druhé bábätko.Ja ani manžel sme ako detičky neprekonali ovčie kiahne.Tak som si myslela,že dám malú zaočkovať a zbavíme sa starostí.Ale ako ste tu neviem ktorá uviedli,to ,že ju zaočkujeme neznamená,že ich nedostane.A tak som pátrala a radila sa s kadekým a počúvala rôzne názory.Nakoniec mi detská lekárka odporučila aby som sa ja aj manžel dali zaočkovať proti ovčím kiahniam tou detskou očkovacou látkou.To však keď počula naša všeobecná lekárka,tak vravela ,že o takom niečom ešte nepočula.Tak sa chcem vás opýtať čo by ste asi robili na mojom mieste vy a či nemáte nejaké info o tom či skutočne môžu byť aj dospeláci zaočkovaní.Riešime tento problém preto,že naša dcérka sa narodila z rážtepom a tak by sme sa chceli v prípadnom tehotenstve vyhnúť nejakým komplikáciam.Pri tehotenstve s malou som prekonala chrípku 😒

monik76
27. říj 2009

sara2, moje mudra taky o tom nic nevedela, prece jen to resi detsky lekari. Ale byt tebou nech si nejdrive zjistit protilatky na nestovice, ja si je nechala zjistit v tehu, a podle toho bych se rozhodla, pokud je mas je zbytecne se nechat ockovat, pokud ne, tak bych o tom asi uvazovala. 😉

sara2
27. říj 2009

Monik76, tak toto je pre mňa nová informácia,že sa dá zistiť či mám protilátky.
Zisťuje sa to odberom krvi?

monik76
27. říj 2009

jo odberem krve jen nevim kolik to stoji holky to tady nekde psaly me to delali v tehu a zadarmo

bambi09
27. říj 2009

sara,to je mi ľúto,ale to sa dnes dá pekne zoperovať,že to na dcérke nebude ani poznať 😉 to Ti povedali,že kvôli chrípke má rázštep?? 😕 😕 😕
ja som čítala,že pri nedostatku kyseliny listovej v tehu môže byť tento problém,v súvislosti s prekonaním chrípky skôr býva u bábätka srdiečko ohrozené,tak neviem,nie som odborník
s očkovaním radšej opatrne,aj keď je tu isté riziko,ak žena prekoná kiahne v tehu,ja som bola rada,že syn ich mal,než som bola druhý krát tehotná 😝 😝

radka.m.
27. říj 2009

sara-je to obyčejný odběr krve,který dělají na každé imunologii,prostě imuniologické vyšetření,zjistí se veškeré protilátky,nejenom na neštovice,ale i třeba zarděnky,spalničky a taky se tím testem zjištuje celková imunita,takovýto test by se měl dělat každému před jakkýmkoliv očkováním,alespon by se pak snížilo riziko verdlejších účinků očkování 😒

sara2
27. říj 2009

ďakujem kočky za info 😉
bambi09, nie nepovedali mi konkrétne,že práve tá chrípka to spôsobila.Nikdy sa v tomto prípade nedá určiť príčina.Jedine vtedy ak niekto z blízkej rodiny rážtep mal,tak tam je viac ako 50percentný predpoklad.U nás nik taký nebol.A moja bábika má už 4 roky a ma za sebou dve operácie a je to herečka.Máš pravdu,dá sa to dnes krásne riešiť.Veď kukni do môjho albumu,aký čertisko z nej vyrástol-ale krásny 😀 😀 😀
A čo sa týka kyseliny listovej-tak jej nedostatok má súvis s rážtepom chrbtice nie peri a podnebia.Aspoň to nám bolo vo viacerých odborných ambulanciách potvrdené.
Ale tie protilátky si určite dám urobiť.

petot
27. říj 2009

brisbee: (OT): Čierny kašeľ sa očkuje už asi od 60.rokov, možno ešte skôr, pozri si dobre detský záznam, pravdepodobne si to očkovanie mala.

To, že si ochorela, nie je nič prekvapivé. Tá vakcína je dosť nespoľahlivá. Aj tohto roku bola epidémia na východe Slovenska, 37 detí, zvyčajne dosť nedávno očkované. Vlani 66% prípadov čierneho kašľa na Slovensku bolo u očkovaných a ďalších 10% u možno očkovaných.

bramburka
autor
27. říj 2009

POkud necháte po 6ti letech očkování znovu přeočkovat, je tam vysoké procento, že dítě nedostane. Pokud jsme u toho 100% - tak rozhodně není 100% že pokud jste neštovice měli, že už je nedostanete, je hodně případů, kdy je lidé dostali opakovaně, ačkoliv se říká, že to není možné. Stejně jako u očkování. Ano, hodně případů je, kdy nemoc proběhne bez komplikací, ale komplikací je oprvadu hodně, zmiňovaný zánět mozku, zánět jater, zápal plic, atopický ekzém, je toho hodně a ojedinělé to není.
Navíc zůstat 3 neděle doma s jedním dítětem a pak 3 neděle s druhým, t.j. 6 neděl a peněz mraky, o který člověk přijde nechozením do práce a taky můžete přijít o práci samotnou - ne každá si to mlže dovolit. O kopmlikacích po očkování nevím. Osobně jsem prosti očkováním klistovkou u malých dětí, či pneumokok, ale ty neštovice vnímám jako velký strašák.

petot
27. říj 2009

bramburka: Naše deti (3,5 a 5r), vďaka Bohu, zareagoval veľmi dobre na vitamín C (v kombinácii so selénom), teploty po ňom krásne klesli, kiahne trvali len 5 dní, a to sme im nedávali ešte maximálne dávky 🙂 Boli také čiperné, že sme ich ani neudržali doma.

saska.t
27. říj 2009

ja som zivy pripad toho, ze to ide dostat 2x vsetci doktori so mna nechapali... 😀

lenkavano
27. říj 2009

saska a v jakém časovém rozestupu jsi je měla?

uci
27. říj 2009

ahojda, tak sa tiez pripojim, kedze riesime podobnu zalezitost - len s tym rozdielom, ze ja sa rozhodujem, ci zaockovat malu tou 4vakcinou spolu s MMR, no... mame este tak mesiac na rozmyslenie, zatial som na tom kazdu chvilu inak - raz ze ano potom zas nieco citam a zlaknem sa reakcii po ockovani potom zase niekto napise, ze mal komplikacie pocas samotnej choroby ... fakt som uz z toho uplne zblbnuta, najlepsia by asi bola nejaka stredna cesta, ale na ktoru stranu cesty zaradit zrovna tieto kiahne?
ja som kiahne v detstve neprekonala (nemam o tom zaznam v karte a mama mi to tiez potvrdila, ze som nic take a vlastne ani ziadne ine detske choroby neprekonala) takze tiez som mala strach hlavne z toho, ze mi ich mala odniekial donesie zrovna ked budeme pracovat na dalsom baby, no ale tu nepomoze ak dam ockovat ju, ved staci, ze s nou pojdem napr. k doktorke kde predtym v cakarni bolo chore dieta a mala sa sice nenakazi ale ja ich dostanem, alebo pojdem pre do skolky ked bude epidemia a tiez budem ohrozena atd. cize tu mi vychadza, ze tento problem nevyriesim tym, ze by som dala ockovat malu
tak som si v zaujme zobjektivizovania rozhodovania dala nedavno zistit protilatky, no a svet cuduj sa, vyslo mi, ze mam protilatky, takze asi som ich predsa len nejako skryte prekonala
no takze jeden aspekt rozhodovania by sme mali vyrieseny
no ale teraz mi poradte z toho pohladu, co je horsie? kompliakcie pri chorobe alebo pri ockovani?
informacii je sice kopec (za aj proti ockovaniu) ale takmer ziadne nie su statisticky podlozene (hlavne na tej stranke "rizika ockovania" - tam su len opisane pripade v zmysle: "... vyskytol sa pripad/pripady, ze ..."), ziadne percenta, ziadne popisanie rozsahu a povodu studovanych vzoriek, ziadne hladiny pravdepodobnosti ani nic podobne bez coho vlastne tie informacie nemaju ZIADNU vypovednu hodnotu 😖
cize to co tu niekto uz skor spominal, ze si treba pozistovat info aj inde ako u doktorov mi bohuzial pripada zbytocne, lebo tie informacie su aj tak bez vypovednej hodnoty... alebo niekto poradi, kde si mozem prestudovat nieco co bude aj naozaj statisticky podlozene?

uci
27. říj 2009

este som chcela dodat ... sorry za ten dlhy prispevok 😉
no a mozno to zbytocne moc riesim, ale riesim tak kazde ockovanie lebo ked uz sa nahodou niekedy nedajboze stane, ze olutujem nejake moje rozhodnutie (ci uz to ze som dala alebo to ze som nedala ockovat) tak dufam, ze si aspon budem moct povedat, ze som urobila vsetko preto aby som objektivne zvolila tu ktoru moznost a ze som tak urobila podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia 😝
tak asi tak
a teraz babo rad 😔

uci
27. říj 2009

a priroda si aj tak spravi co sa jej bude chciet
no uz som fakt ticho 🤐

aponchie
28. říj 2009

vsak deti nemusi byt 3tydny izolovane 😝 prvnich5dni je to infekcni a pak pokud neni leto a parad by nemeli na prime slunce kvuli rozjeti toho mozku..ten se sam od sebe prece nerozjede 😖

bramburka
autor
28. říj 2009

Aponchie, to vysvětluj když jses v řecku na dovolený a nechtějí tě pustit na letiště do letadla! další komplikace! prostě zájezd za 40 tisíc vyhodíš do vzduchu.

petot
28. říj 2009

uci: Jediný materiál na rizikaockovania.sk o ovčích kiahňach je tento, a sú v ňom v kapitole II uvedené aj počty jednotlivých oficiálne ohlásených nežiadúcich účinkov k nejakému staršiemu dátumu: http://rizikaockovania.sk/dok/vran/Ovcie_kiahne...

Ak chceš čerstvé údaje (keďže odvtedy toho zrejme kopec pribudol), tak VAERS je verejne dostupná databáza a môžeš sa v nej poobzerať: http://wonder.cdc.gov/vaers.html

(skutočné počty sa odhadujú na 10-100x vyššie)

Problém je, že nikto, ani výrobca, ani úrady, nemajú záujem o presnejšie počty nežiadúcich účinkov. To nie je chyba stránky rizikaockovania.sk ale maslo na hlave vládnych agentúr (vrátane našich). Vakcíny sa bežne schvaľujú po testoch bezpečnosti v trvaní 3, 4, 5 dní(!) a vážnejšie a dlhodobé následky sa nesledujú, resp. niekedy sa naoko sledujú, ale drvivá väčšina sa zamietne ako "náhodná časová súvislosť".

bramburka
autor
1. lis 2009

Stejně jako se takto nesleduje a nikdo nema zajem podrobne na čísla sledovat vazne nezadouci ucinky skutečné nemoci...ale uz to nebudu komentovat...

vroni
1. lis 2009

Bramburka, toto je hlod mesiaca. Ked ti dieta dostane nasledkom kiahni napriklad alebo zapal pluc alebo inu pliagu, tak to lekar nebude sledovat a hlasit? Na to si ako prisla? Dalsie nasledky choroby sa velmi poctivo sleduju a nahlasuju, udaje najdes na strankach narodnych statistickych ustavov. Co je samozrejme vec prospesna, o tom nepolemizujem. Je len trochu detinske byt v opozicii z principu, bez ohladu na to, ze netusim, o com tocim......

artuse
1. lis 2009

bramburko, přesně jak píše vroni, vážné nežádoucí účinky nemoci má povinnost lékař hlásit, takže toto by mělo podchycené být, leda, že by to lékaři prostě nehlásili, ale to by zase neplnili svoji povinnost😉 a s tou dovolenou to mi osobně trošku přijde komické, prostě se někdy stane, že z důvodu nemoci je třeba stornovat zájezd, vždyť nemusí onemocnět jen dítě, ale i dospělák jakoukoliv nemocí, kvůli tomu bych já teda osobně nepodstupovala riziko vakcinace 😔 já bych kdyžtak očkovala až později v pubertě, pokud by neštovice neprodělali jako děti...

renca3
1. lis 2009

ja som takmer 2 roky susila vakciny v chladnicke a rozhodovala sa pouzit alebo nie. nakoniec som tesne pred ich expiraciou dala zaockovat obe deti. rozhodla som sa tak preto, lebo kiahne obehli skolku a niektore deti mali dost neprijemny priebeh. tak sme si to ulahcili. ak by ich aj v buducnosti dostali, malo by to mat lahsi priebeh.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru