Práce v těhotenství - zdravotní sestra

sheel
2. lis 2017

Ahoj, jsem na začátku těhotenství a zatím se cítím dobře, ale jsem zdravotní sestřička u lůžka a mám dost rizikovou práci (rhc, interna). Je tu nějaká zdr. sestřička, co pracovala v těhotenství? Denní i noční? Ráda bych věděla, jak jste to zvládali a taky, jak jste se domluvili s nadřízenými?

bacika
2. lis 2017

Mám pocit, že těhotná by neměla dělat noční, pokud s tím nebude vyloženě souhlasit. Teda mě alespoň vždy vyhazovali domů před 22h že pak už se počítá noční. Nejsem teda zdravotní sestra. Pokud máš dost rizikovou práci, tak tě asi budou muset přeřadit někam jinam si myslím.

sheel
autor
2. lis 2017

@bacika jo podle zákoníku práce nesmí těhotná žena pracovat noční, na druhou stranu není ale nikde uvedeno, kdy to zaměstnavateli říct 🙂 co se týče těch nočních- jsou klidnější než denní, přeřadit mě ale také není kam- žádné oddělení v nemocnici není pohodové ;)

neria55
2. lis 2017

Já jsem zdr. sestra u luzka...v práci jsem to oznámila v 8tt. Ať nemusím dělat noční s tím že chci ještě pracovat co nejdele, vyhoveli mi, jenže mimco to vyřešilo za mě. Vyhýbala jsem se polohování pacientů, ale na mém oddělení LDN to stejně moc nešlo 🙂 další týden jsem na službě začla krvácet a na pohotovosti mi primář řekl že se mi udělal hematom kvůli kterého krvácím..takže bylo vymalováno a šla jsem na PN, s tím že jsem musela mít striktní klid.rezim, brání utrogestan 6denne a Ascorutin. Příští těhotenství jdu hned na PN jak mi potvrdí srdíčko...opravdu nestojí za to si pak něco vyčítat...Ale samozřejmě je to na tobě 😉 clostridie, mrsa, plno skrytých bacilu opravdu není vhodné prostředí pro tehuli 🙂

bacika
2. lis 2017

@sheel Jasně to rozhodně není, to je mi jasné 🙂, tak to si záleží potom na tobě, kdy mu to říct a kdy to na tobě půjde vidět. Když tě nebude kam přeřadit, tak asi budeš doma nebo nevím jak se to pak řeší.

llenka1
2. lis 2017

@sheel Ahoj, sice nie som sestra ale tiez pracujem v zdravotnictve a chcela som pracovat co najdlhsie ale podobne ako @neria55 som v praci v 6tt zacala krvacat... hematom.. od tej doby PN. Ak by si zostala pracovat mali by taa pisat len na denne, nocnu pracu by si vykonavat nemala plus mas narok z CSSZ na tzv. vyrovnavaci prispevok v tehotenstve.. mali by ti financne dorovnat sumu ktora ti bude chybat tym ze prides o nocne /u nas o to tehotne sestricky poziadali a schvalili im to/ 👍

masajka87
2. lis 2017

Já být tebou kvůli bacilum a polohováním pacientů s tím trisknu. Nikdy nevis co se ti na směně stane. I pacient se může pomatnout a třeba té kopnout. Na LDN bývají i ti co jsou mimo. Já toho zažila dost , měj se trochu rada a nemysli jen na peníze.

sheel
autor
2. lis 2017

@neria55 být na LDN tak bych asi na PNku taky nastoupila co nejdříve, naštěstí pro mě mám suprové kolegyně a od lůžka mě téměř vyhání, dnes celý den jsem jen u infuzí, papírů, léků,.. naše primární odd. je rehabilitace a většina lidí je s mírnou dopomocí, popř s dopomocí jedné osoby (ošetřovatelka) polohovatelná, takže se mi polohování vyhne obloukem, protože jsme zvyklý to učit i interní pacienty, když to nekde, mohu si zavolat sanitáře,.. navíc si myslím, že noční, kdy není takový frmol jsou mnohem lepší než zůstat jen na denní, kdy tu máme fakt šrumec

zzuzinda
2. lis 2017

Jsem zdravotní sestra. Neměli jsme provoz 24/7, ale měli jsme v práci operační sál, kde jsem pracovala. Těhotenství jsem staniční oznámila hned s těhotenským testem, abych nemusela být na sále (kvůli krvi a jiným tekutinám 😉 a taky mi tam bylo dost nevolno). JInak jsem pracovala do konce. Jen jsem pak nemusela chodit do ordinace v patře 😉

sheel
autor
2. lis 2017

@llenka1 o tom jsem neslyšela, na to mrknu 🙂 díky za tip

llenka1
2. lis 2017

@sheel tu je priamo link.. http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...
Nemas za co 🙂

sheel
autor
2. lis 2017

@zzuzinda u mě to taky ví staniční hned, co to mám potvrzené,.. je vstřícná a ptala se mě jak to vidím dál a co chci a nechci dělat 🙂 práce na sále je taky asi šrumec, co? Neměla jsi strach?

zzuzinda
2. lis 2017

@sheel My neměli nijak velké výkony, byla jsem v IVF centru, měli jsme tam i operace mužů. BAvilo mě to, ale miminku se to moc nelíbilo. A nechtěla jsem se tam motat a čuchat dezinfekci a hrabat se v krvi.

sheel
autor
2. lis 2017

@zzuzinda to celkem chápu, tak sály jsou trochu jiné.. taky se chci rozhodnout podle vývoje mého těhotenství, ale zatím se cítím dobře ;)

ludanlu
2. lis 2017

Já pracovala na ARO, staniční jsem to řekla po potvrzení od Mudr. dala mi jen denní a holky mě celkem šetřily. Pak jsem jim řekla, ať mi najdou jiné místo (což podle zákona musí a když ne, můžeš být doma za plný plat bez omezeni vycházkami), moc se netvářili, protože zatím všechny kolegyně šly hned na PN, ale nakonec vyhověli 😉 Dělala jsem až do mateřské na ambulanci bolesti a OSSZ mi dorovnavalo tak jak píše @llenka1 určitě toho využij pokud ti nic není, doma je nuda..

jipe
2. lis 2017

@sheel pokud děláš práci, která je těhotným zakázána (např. manipulace s těžkými břemeny - pacienty), tak máš nárok na přeřazení na jinou pozici a pokud zaměstnavateltakové místo nemá, je to překážka na straně zaměstnavatele a jsi doma za 100 % mzdy bez omezení vycházkami. Práce těhotným zakázané stanovuje vyhláška

pavca1982
2. lis 2017

Jsem zdravotní sestra vždycky jsem byla na PN(4x) vždycky jsem to zkusila, ale došlo ke krvácení při třetím těhu -potrat ve 12.tt takže jsem byla pokaždé doma😉

sheel
autor
2. lis 2017

@ludanlu jo já bych se doma unudila k smrti, no a kolegyně mě taky nenechají tahat lidi- ani bych to nedělala 🙂

@jipe tak v tom je blbé to, že by mě mohli přeřadit i na jiné odd. mimo náš kolektiv, který máme úžasný

@pavca1982 fíha, celkem děsivé 😨 v kolikátem tt jsi šla na PN?

jipe
2. lis 2017

@sheel jj, můžou tě přeřadit někam rovnat kartotéku nebo tak něco, aby tě neplatili za nic :D Pokud ale nic rizikového fakticky neděláš a cítíš se dobře, ta v práci zůstaň. Zdravotní problémy můžou nastat i u té, co dělá v kanclu.

pavca1982
2. lis 2017

@sheel bylo to vždycky kolem 10.-12.tt.začala jsem krvácet a druhý den už jsem byla doma

sheel
autor
2. lis 2017

@jipe to by mě vyskočil mozek z hlavy a běžel by zpět na odd., potřebuju trochu vzrůšo, počítání nebo rovnání by mě spíš vydeptalo 😀

sheel
autor
2. lis 2017

@pavca1982 no já doufala že minimálně do konce roku vydržím, měli bychom mít v práci na vánoce "sváteční režim" tak předpokládám že mi moc směn psát nebudou 😀 to bych snad mohla zvládnout

pavca1982
2. lis 2017

@sheel držím palce!Ono jde vůbec o to, že člověk brzo vstává, celý den je na nohou...u mě to nešlo.

sheel
autor
2. lis 2017

@pavca1982 tak já doufám že to zvládnu, ani se zatím necítím o moc jinak 🙂 a spíš mám víc energie, ani únava zatím nic 🙂 tak snad bych to mohla dát 🙏

monculais
2. lis 2017

Já jsem doma asi od 12tt. Měsíc jsem chodila pouze na ranní. K pacientům moc nechodila a bylo mi to i celkem blbé vůči kolegyním. I když jsem dělala vše ostatní pořád jsem si přišla k ničemu tam. Nikdo mi nedal nic nejevo. Jen můj pocit. Na jiné oddělení jsem ani jít nechtěla a u nás už ten měsíc jsem byla jakoby načerno. Takže jsem šla na PN. Paradoxně jsem začala krvácet až jsem byla v klidu doma a bylo mi i hůř. V práci jsem prostě "musela" a nevnímala to nějak. Už jsem doma 4 měsíce a opravdu mi z toho hrabe. Takže jestli se cítíš, nebojíš se (viry, bacily,...) a máš tu možnost, tak pracuj. Doma můžeš zůstat kdykoliv. 😉

sheel
autor
3. lis 2017

@monculais taky mám pocit že by mi doma hráblo, dík za pochopení 😉

ireniq
3. lis 2017

@sheel ja mela moznost ze smen prejit na ambulanci jen na ranni a vetsinou administrativa a bylo to super, byla jsem mezi lidma, pekne mi to uteklo, naucila jsem se zase novy veci, doma bych se stresovala, pozorovala kde me co pichlo a jen bych se rozkydla...

mispulin5
18. lis 2017

Také jsem zdravotní sestřička a chtěla bych do prace chodit dokud to půjde protože vim že doma bych se strašně pozorovala. V praci to zatím ještě nikdo neví. Chci to říct až bude u miminka srdíčko, což by mělo být už 6.12. kdy jdu na kontrolu.

mispulin5
18. lis 2017

A noční směny chci prozatím dělat jelikoź jsou většinou klidnější než deňovky..

rituska88
19. lis 2017

Jsem zdr. sestra na aro ambulanci+léčbě bolesti. Vztahy na tom našem oddělení jsou dlouhodobě hrozné, takže o mém těhotenství jsem řekla jen dvěma kolegyním a snažila se nějak vydržet než se překlene nějaké to kritické období. Mám od začátku těhotenství hematom, tak jsem hodně zvažovala. Ale víc lidí, kteří byli v obraze, mi říkalo, ať se na to vykašlu a jdu rovnou na PN, pak mi ji doktor nabídl s tím, že ten hematom je přecejen riziko a že doma budu v klidu a ne se pořád stresovat a honit v práci. Tak jsem doma od 7tt a nelituju, když chci tak můžu odpočívat a hlavně se i víc věnovat 3letému synovi, nemusím se trmácet v zimě do práce (mám to 15 km autem) ve strachu jak dojedu apod. Sice budu mít míň peněz, ale za zdraví miminka mi to stojí.
V prvním těhotenství jsem pracovala až do 7. měsíce - to jsem dělala v ambulanci praktického lékaře. Ale to jsem neměla žádné zdravotní problémy a doma jsem ještě žádné dítě neměla...teď je to holt jinak.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru