Rentgen zubů v časném stádiu těhotenství. Může ublížit?

luzza
31. srp 2007

Ahoj všem, byla jsem na rtg zubů a nevím, jestli nejsem těhotná ... Cítím se tak... Udělala jsem si test 8 dní před očekávanou menstruací a vyšel negativně... Vím, že je asi příliš brzy, ale měla jsem strach před tím rtg, tak jsem to zkusila... Kdybych těhotná byla, může ten rentgen miminku ublížit???? Díky

pavlina05
31. srp 2007

luzza: především, dali ti na rtg olovnatou zástěrku na oblast štítné žl. a břicha ? To by mělo být automatické!!!!
A ptali se tě na přípoadné těhu ?????
Pokud ti tedy poskytli PB zástěru, není se čeho bát. Dávky záření na obl. zubů jsou opravdu nízké.

A tady odkaz na který jsem už odpovídala :
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Hlavu vzhůru a ať je to těhotenství! 🙂

akcul
31. srp 2007

luzza:
Souhlasím s pavlinou, doktor by ti měl v každém případě dát olovnatou zástěru. To bych si hlídala i kdybych těhotná nebyla. Snad to opravdu všude rutina je.

luzza
autor
1. zář 2007

Ano ano ano. Zakryli. Tak to jste me uklidnily 🙂 Děkuju moc 🙂

poletucha
1. zář 2007

holky já byla před týdnem u nového zubaře a on má rentgen takový ten menší přímo u křesla. Snímá to jenom jakoby tu tvář, ale ničim mě nezakryl 😕

pavlina05
1. zář 2007

poletucha jj, zubní rtg je malý a snímá prakticky část zubů....ALE ZAKRÝT TĚ MĚL !!!!!!!!!!!! 😠

yanik
1. zář 2007

Ahoj - taky jsem si prožila rentgen zubů na začátku těhotenství. Nějakou dobu jsme se snažili o mimi ... musela jsem neplánovaně k zubaři, ale protože jsem zrovna měla dostat menzes (a nedostala) tak jsem paní u rentgenu říkala, že nevím, jestli nejsem náhodou těhotná (asi 10 dní před tím jsem sice byla na gyndě, kde mi doktorka řekla, že se máme dál snažit, ale nedalo mi to ...). Sama se mě na těhotenství neptala - tvrdila, že se nemám ničeho bát, ale až když viděla, že jí moc nevěřím, tak mi teprve napasovala tu velkou vestu - žeprý teda aspoň pro můj klid ... no, pak se těhotenství potvrdilo a samo jsem z toho byla vyděšená 😖 Obepsala jsem několik doktorů a všichni byli v klidu a nakonec i doktorka na gyndě byla v klidu, tak jsem se časem uklidnila i já ... a miminko v bříšku vesele roste dál 🙂

luzza
autor
1. zář 2007

Yanik-Tak to je prima 🙂 At je Vojtík kluk jako BUK 😉

yanik
1. zář 2007

luzza - díky 🙂 Votíšek je už teď kluk jak buk - máme čekat aspoň 4 kg při narození ... 🙂

vivian
1. zář 2007

Holky, já někde četla, že v takhle ranném stadiu těhotenství je to "buď všechno, nebo nic", jakože se tomu zárodku při tom RTG buď vůbec nic nestane, a nebo úplně odumře...
Já jsem v období okolo otěhotnění byla taky na rentgenu zubů, ale četla jsem, že to ničemu nevadí... Sice by se těhotné rentgenovat neměly, ale když už se to stane (když to dotyčná třeba neví), tak není důvod k obavám, protože za prvé to rentgenové záření je při snímkování směřované jen na tu malou oblast chrupu, a za druhé - všechny ženy v reprodukčním věku by měly automaticky dostávat tu olověnou zástěru! To si hlídejte a pokud vám ji nedají, tak si o ni řekněte. Nejde jen o těhotenství, ale o to, že by tomu záření neměly být vystavené ani reprodukční orgány - vaječníky, i když zrovna nejste těhotné.

pavlina05
3. zář 2007

vivian jj, to už jsem psala 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru