Rentgen zubů v těhotenství. Vyčítám si, že jsem neodmítla

tynka23
7. bře 2014

Prosím,uklidněte mě někdo.Včera jsem byla u zubařky a ta mě přemluvila k Rtg dvou zubů.Zástěru jsem měla.Teď si vyčítám,že jsem to neodmítla.Jsem v 6.měsíci.

editah222
7. bře 2014

Nic se neděje, jeden rentgen, a navíc zubů, miminko neohrozí.

tynka23
autor
7. bře 2014

@editah222 Snad ne.Doufám!Zlobím se na sebe.Včera jsem z toho byla na zhroucení.Doktorka mě tak vehementně přesvědčovala,že nic nehrozí,jenže došla jsem domů a dolehlo to na mě.Projela jsem celej internet,ale nic jednoznačnýho nenašla..Budu hrozně úzkostná matka,ten strach o dítě je nesnesitelnej už teď a to se to malý ještě nenarodilo 🙂.

ilona_mat
7. bře 2014

Mě by taky zajímalo, jestli je RTG zubů v těhotenství v pořádku. ☹

tynka23
autor
7. bře 2014

@ilona_mat Taky jsi absolovovala?

lucifereeek
7. bře 2014

no já teda nevím, proč jsi ji neřekla, že jsi těhotná? mě taky chtěla dělat rtg a já ji řekla že jsem těhu a ona říkala, že teda až příště.

lucifereeek
7. bře 2014

@tynka23 aha, už to čtu, že to věděla....no nemělo by se nic stát, ale je lepší tomu předcházet, když se nemusí

doko
7. bře 2014

@tynka23 ahoj, vážně se nemusíš bát 🙂 mám v rodině dvě zubařky a obě mi říkaly, že rtg zubu miminku nijak ublížit nemůže 😉 takže se nestresuj a buď ráda, že budeš mít zuby v pořádku.

tynka23
autor
7. bře 2014

@doko Díky moc! 🙂

linda.r
7. bře 2014

V prvním trimestru bych rentgen určitě odmítla, ale v 6. měsíci už miminko neohrozí 😉

me79
7. bře 2014

@tynka23 A proc Ti vlastně RTG dělala? Měla podezření na zánět? Ja trpím na záněty zubu, jedine Rtg muže odhalit ložisko. Byla jsem objednána minuly tyden na kontrolu Rtg a když se lékař dozvěděl, ze jsem tehu (začínám 5. Mesic) ,tak mi ho vubec nedělal. Jen prohlídku. Bud v klidu, jeden Rtg nemůže uškodit. Ale vrtá mi hlavou, proč se tvá lékařka k němu rozhodla, pokud to tedy nebylo akutní.

tynka23
autor
7. bře 2014

@me79 Šla jsem k nový zubařce a zdá se mi taková urputná,jako by si chtěla za každou cenu zavrtat.Jen jsem cítila tlak v zubu pod starou plombou..Říkala jsem,že jako těhotný se mi do toho nechce,ale ona mě furt přesvědčovala,že je to lepší než zanedbat nějakej zánět a že žádný riziko nehrozí,prostě mě ukecala.Snad opravdu nic nehrozí,nechci už se stresovat,včera jsem kvůli tomu probulela tři balíky kapesníků.Ale nemám z ní dobrej pocit..asi se poohlídnu po jiný.

editah222
7. bře 2014

@tynka23 nekecala, je to moudrá zubařka, která ví, že jeden rentgen jen lepší než pak v těhotenství zažívat zánět zubů 🙂

me79
7. bře 2014

@tynka23 bud v klidu a nebul 🙂 miminko musí byt v klidu a vážně se nic pro jednou nemohlo stát! 🙂 V akutních pripadech se ten Rtg stejne udelat musí i v tehu. Zubařka ma pravdu v tom, ze rozjetý zánět zubu není dobry. Mam vlastní zkušenost 2 krát a uz to nikdy nechci zazit( mesic bolesti, obden čistění u zubaře, 2 ATB) - možna tomu te chtěla vyvarovat. Pokud se u ni necítís dobre, asi bych hledala dal. Přeju Ti klidny zbytek tehotenstvi bez stresu 🙂

mysicka_lb
7. bře 2014

Ahojky, já jsem absolvovala rentgen zubů v prvním trimestru (ještě jsem nevěděla, že jsem těhu) a nic se nestalo, miminko je v pořádku. Ještě jsem se pak na to ptala své zubařky, která je zároveň mojí kamarádkou, jestli se miminku nemohlo něco stát. A uklidnila mě, že mám být bez obav, když jsem měla zástěru. Myslím si, že ty zubařky tomu rozumí, a kdyby něco hrozilo, nepřesvědčovala by Tě. To období kolem 23. tt je takové plačtivé, taky jsem to tak měla. Hroutila jsem se třeba proto, že nám ukradli zvonek za 200 Kč🙂. Dnes se tomu jen směju. Hormony se bouří a kažá blbost ti připadá jako tragédie století. Netrap se už a věř, že bude líp.

tynka23
autor
7. bře 2014

@mysicka_lb Kolikrát teď nestačim zírat co můj mozek je schopen vymyslet za katastrofický scénáře.A jaký má vedení,všechno odkejvu,pak přijdu dom a je ze mě hromádka neštěstí.Ale včera to bylo poprvý za těhu,kdy mě fakt něco tolik sebralo.Děkuju za uklidnění.Koukám,že to máš za pár,ať Ti všechno v pohodě dopadne! 🙂

ivasad.
7. bře 2014

@tynka23 v takhle pokročilém těhu to už je skutečně jedno... Kdysi se rtg používal i k přesnému určení polohy donošeného plodu, (ne u všech těhotenství, samozřejmě), když ještě nebyl UZ... Nedonošencům se častokrát rentgenují plíce... ty máš takového ,,nedonošence" akorát v břiše 🙂 Buď v klidu 🙂

mysicka_lb
7. bře 2014

@tynka23 To jsou opravdu jen ty těhotenské hormony..... Ale už se to brzo uklidní a bude líp, aspoň co se té psychické stránky týče. Musím říct, že i když jsem teď vorvaň, co se sotva valí, a skoro po každém jídle mě brutálně pálí žáha, ten závěr těhotenství je v jistém ohledu nejhezčí.

martinkaalesek
7. bře 2014

@tynka23 taky jsem byla v tehu na RTG zubu! Urcite je vse v poradku, mimi jsi neohrozila! 😉

tynka23
autor
7. bře 2014

@ivasad.
@mysicka_lb
@martinkaalesek Ten pocit,že jsem malýmu mohla nějak ublížit je hroznej,ale už jsem v klidu holky,i díky vám 🙂

z_kopretinka
7. bře 2014

Máme známou zubařku a říkala mi, že to nevadí když budu mít zástěru. Jsem na konci 10. týdne a moje praktická doktorka pátrá z čeho mám zvýšené CRP, už odzkoušela krev, moč, výtěry z krku, nosu, gynekologie - všude nic. Takže musím ještě k zubaři jeslti nemám zánět někde tam a zatím o něm nevím. Takže mě RTG čeká taky.

milada2
7. bře 2014

Ja myslim, ze zlaticko @leiladelly ktera je zubni lekarkou, Ti nejlepe poradi a urcite Te uklidni 😉

sonik05
7. bře 2014

Já si myslím, že v dnešní době se lékaři bojí průserů tolik, že kdyby si nebyla zubařka jistá, že se nic stát nemůže, tak ti RTG neudělá.
To máš jako s lékama, úplně všude je napsáno, že v těhotenství se máme poradit s lékařem, i na blbým paralenu. To bychom nemohly vůbec nic. Každý se tak jistí, kdyby náhodou.

petule12
7. bře 2014

@tynka23 kamarádka pravděpodobně kvůli zánětu v zubu potratila nebo to tomu prý pomohlo ☹ , takže možná je lepší, že ti to zkontrolovala, když si nebyla jistá. Holky už psaly, jde to mimo bříško, takže se určitě nic miminku nestalo. Užívej si těhu 😉 🙂

leiladelly
7. bře 2014

Dávky zubního RTG jsou malé a jsou cílené na hlavu, zcela mimo oblast břicha, tak se opravdu neboj. Paní doktorka měla určitě důvod, jinak by RTG nedělala. 🙂 Užívej těhotenství a neboj se. 🙂

leiladelly
7. bře 2014

Obecně informace pro všechny, kdo by potřebovaly a měly by se chránit, nebezpečné je snímkování cílené do oblasti břicha, pánve , páteře, respektive pacientka si musí být jistá, že není těhotná a toto prohlášení podepisuje. Pokud by nevěděla, zda těhotná je či není, je lépe snímek odložit.
V oblasti hlavy, zubů jsou dávky mnohem menší, k tomu cílené na hlavu a břicho je chráněno zástěrou. Snímkování je tedy možné, i když samozřejmě v těhotenství vše provádíme s maximální šetrností včetně snímkování a podávání léků 🙂

tynka23
autor
7. bře 2014

@z_kopretinka Držim palce,ať se příčina najde a můžeš si v klidu užívat těhu 🙂

tynka23
autor
7. bře 2014

@milada2
@sonik05
@petule12
@leiladelly
Děkuju za info a za uklidnění,moc jste mi pomohly 🙂

milada2
7. bře 2014

@tynka23 Jsou to nervy, vid 😉 Ja v tehotenstvi silela strachy v jednom kuse 😉

tynka23
autor
7. bře 2014

@milada2 To jo,takže asi normální stav,že?😉 Jen se bojím,jestli se to nebude stupňovat..Bojení se o malýho teď,když se ještě ani nenarodil a bojení se až bude na světě může být uplně jinej level 😝 .Mamka mě varuje,že s dítětem se narodí strach.. 😒

nikollita
7. bře 2014

Taky jsem měla RTG zubu v těhotenství, ale tenkrát jsem byla na úplném začátku, že se to ještě ani zjistit nedalo, ale já to tušila 🙂 Malej se narodil a je zdravotně naprosto v pořádku...ťuk ťuk 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru