Sauna v těhotenství. Máte zkušenost?

protea
5. zář 2006

Má někdo zkušenost se saunou v těhotenství?
Chodila jsem dřív pravidelně každý týden, teď mám ale trochu obavy.
Můj gynekolog mi to ani nezakázal ani nedovolil, tak nevím?
Byla jsem jednou asi v pátém týdnu a dělalo mi to teploučko moc dobře.

simona.w
Autor odpověď smazal
Zobraz
ygreen
6. zář 2006

Tak do sauny bych vážně nešla. V nějakých materiálech od lékaře jsem si přečetla, že horko na začátku těhotenství způsobuje spolu s drogami, alkoholem a kouřením nejvíce malformací (postižení). Takže žádné opalování, horké vany a zejména sauny.

vilca
6. zář 2006

Úplně souhlasím s ygreen. Já se dokonce teď raději jen sprchuju, než bych se koupala. Když jsem ve vaně, tak totiž potřebuju hodně teplou vodu, no a z té je mi pak nějak mdlo. Takže si ani nedokážu představit, že bych se pařila v sauně. Myslím, že to v těhotenství zdravé rozhodně není.

zuzule
6. zář 2006

Tak já nikdy do sauny nechodila, ale před měsícem jsme byli s kamarádkou (taky těhotnou) na Čerňáku na cvičení pro těhotné (na míčích) a pak jsme si zašly na bazén, kde je i vířivka a sauna. Chvíli jsme si zaplavaly,pak jsme šly na chvíli (asi 15 minut) do vířivky (nechala jsem si tím proudem masírovat záda - moc příjemné) a nakonec jsme byly chvíli (10 min ) v sauně. A plavčík nám řekl, že 10 min neuškodí. Ve vaně se vůbec nekoupu, jen se sprchuju. Myslím, že škodlivé to není - když se to nepřehání, ale pravidelně bych určitě nechodila.

gedren
6. zář 2006

simono, proc vyrivky? Tam snad nic nevadi, ne? My jsme do ni zrovna dneska chteli jit s manzelem, ale byla mimo provoz, tak jsme sli jen do bazenu 🙂

protea
autor
7. zář 2006

Jak tak koukám, tak žádná z vás by do sauny asi nechodila.
Můžu ale říct, že mne to dělá vážně dobře a myslím že to co dělá dobře mne je dobré i pro mé dítě-tak nevím.
Ale trochu jste mne nahlodaly🙂
Gerden, taky jsme byli s manželem v Praze ve výřivce a bylo mi tam řečeno že moc dlouho by se tam být taky nemělo.
Prý ta prudká masáž zad není dobrá nemluvě o břiše ale žádná z nás by si ty trysky nepustila na mimčo, že?!
Také jsem si z té Prahy odnesla docela zajímavou informaci, není vůbec vhodné obzvláště v prvním trimestru masírovat nohy, zbytek těla jen velmi jemně-zajímavé, že?
PS:jukněte na www.infinit.cz-je to v té Praze, absolvovali jsme si tam s manželem tříhodinový program(sauna,masáž a výřivka)

gedren
7. zář 2006

proteo, dik. Ja teda doufam, ze kdyz si tam akorat chvilku polebedim (zada me posledni dobou docela boli), tak tim toho snad moc nezkazim 🙂. Tady nejbliz, co jsme to vcera zkouseli, maji virivku na 30 minut, coz je snad tak akorat, tak doufam, ze ji uvedou do provozu driv, nez porodim 🙂

simona.w
Autor odpověď smazal
Zobraz
zuzule
10. zář 2006

Tady jsem něco našla na téma sauna v těhotenství.

http://www.porodnice.cz/kniha/kniha_kapitoly/ka...

protea
autor
11. zář 2006

Zezule děkuji za příspěvek.
A přeji šťastný porod🙂

zuzule
11. zář 2006

Ahoj protea 🙂 nemáš za co a s porodem mě zatím nestraš,jo? 😀 Času dost. Zatím to vůbec neřeším, dost času v porodnici 🙂

zuzule
11. zář 2006

Ale dík - jsi hodná, snad to dobře dopadne 🙂

protea
autor
11. zář 2006

Zuzule já vím, že máš času dost🙂
Už bych byla nejradši taky tak v 28tt jako ty.

zuzule
11. zář 2006

Neboj, to uteče jako voda. Já taky ze začátku byla nedočkavá a chtěla jsem, abych už měla bříško a šlo "to" konečně vidět a teď už to teda nejde přehlédnout 🙂 a občas si přeju, aby to radši vidět nešlo. Každý na mě kouká jako bych byla ufo nebo co 😀 Občas to mě dost štve. Kdyby se usmívali, ale někteří koukají tak divně, že nevím, co se jim honí hlavou...

protea
autor
11. zář 2006

Tak mne už připadá teď že na mne všichni divně civí, protože bříško mám snad už od začátku.
Spíš to ale vypadá jako bych rychle přibrala, tak proto asi tak civí.
A prsa mi dost narostla, tak hlavně chlapi vyloženě čumí to mne dost točí.
Ale co ať se podívají.
Taky bych brala mimčo už na Vánoce, takový nejhezčí vánoční dáreček(ani bychom nemuseli nikomu nic kupovat🙂)

lumpi
30. říj 2006

Ahoj,
tak já jsem taky zvyklá chodit do sauny pravidelně jednou týdně,ovšem teď,jelikož jsem ve 24+1 tt tak si ji musím bohužel odpustit - ale je to teda nezvyk a mám šílený absťák.. ☹ Ale s miminkem bych se fakt bála,prostě mi nezbývá než vydržet...Tak pěkné těhu a Proteo co nevidět si do sauničky zajdeme 😀

protea
autor
30. říj 2006

Ahoj Lumpi,
já byla od začátku těhu v sauně třikrát.
Teď se chystám zase začít chodit pravidelně každý týden, dělá mi to hrozně dobře to teploučko, jen ten ledový bazének vynechávám někde jsem četla že když už do sauny tak ne tu ledovou vodu po ní, jen pod studenou sprchu.

krista
29. pro 2009

petja • 1d • Dnes ve 14:23
Je sauna vhodná v těhotenství,jaké jsou vaše zkušenosti a názory? Co na to vaši lékaři? Děkuji za příspěvky!!!

mandragora10 • 25tt • Dnes ve 14:26
Ahoj,

rozhodne se sauna nedoporucuje kvuli vysokym teplotam, ktere nedelaji miminku dobre. Myslim, ze ve vyssim stadiu tehotenstvi uz by nedelala sauna dobre ani tobe. Maximalne si to umim predstavit tak prvni dva mesice, ale vseobecne, aspon co jsem nacetla na internetu, se sauna ani treba solarko nedoporucuje po celou dobu tehotenstvi.

petja
29. pro 2009

Mandragora,já právě při prvním těhu do sauny chodila,taky zezačátku ne,ale asi od 7 měsíce jsem zase začala,na saunu jsem zvyklá,o přehřátí plodu a nebezpečí jsem taky slyšela. Spíš by mě zajímalo,kdy toto nebezpečí pomine..
Více jak 10 min v sauně nikdy nebývám a dávám si 3 kola.Je tam 85 stupňů.Chodime i s malým synkem,manža s ním bývá taky 3 kola po cca 4min

mandragora10
29. pro 2009

Petja....no tak jestli uz mas zkusenosti z prvniho tehotenstvi, vse jsi dobre snasela a mimco taky, tak asi proc ne...kazdy at se ridi svou chuti a zdravotnim stavem....chvilka asi nevadi, ale myslim, ze pokud by jsi se zeptala doktora, jaka chvilka je jeste vhodna a jaka uz ne, radeji rekne, ze to nedoporucuje vubec. Asi je to stejne jako treba s alkoholem (pivo, vino)...nekde se doctes, ze by jsi nemela radeji pit vubec nekde zase, ze 1 sklenicka obcas neuskodi. No a pak si vyber 🙂

petja
29. pro 2009

Děkuji a čekám na další názory 😉

kkoudelka
18. črc 2010

Dostali jsme s přítelem poukaz na wellness pobyt (2x masáž, 1x vířivka+sauna). Myslíte si, že bude vadit, když se začneme snažit o miminko již pár týdnů před tímto pobytem? Jde mi o to, že bych tam třeba už jela těhotná, ale ještě o tom nevěděla, jestli to může vadit. Na netu jsem našla, že sauna a vířivka vadí hlavně v začátcích těhu, tak si říkám, jestli by to vadilo. 😒

lennus
13. zář 2010

protože mám ráda saunu, zajímalo mě, jestli se v těhotenství zakazuje nebo ne a po přečtení spousty článků jsem došla k tomuto:
názory lékařů se různí, někteří zakazují, jiní ne. pokud je vše v pořádku a nastávající maminka nemá zdravotní komplikace a byla zvyklá se dříve saunovat (rozhodně by s tím neměla začínat až v těhotenství), je vhodné chodit ale až po prvním trimestru. doporučuje se jen se lehce prohřát a vynechat bazének.
myslím si, že každá žena ví a cítí nejlíp, co jí dělá dobře. kdybych měla vyloženě problémy a doktor by mi to zakázal, nebudu to dělat, ale na saunu jsem zvyklá, dělá mi dobře a za pár let jsem nebyla v zimě vůbec nemocná, takže nevidím problém, proč by se maminky tomu měly vyhýbat! 😉

keckemet
13. zář 2010

🙂 Zdravim, naprosto souhlasim s lennus.....S manzelem jsme vasnivi sauniste jiz nekolik let...........sezonu zaciname v zari a koncime v kvetnu. Ani jeden z nas neni pres zimu nemocny. Jedeme podle knihy A.Mikolase- Saunovanim ke zdravi a autor saunu v tehotenstvi tez nezakazuje. Jedinou podminkou je zena na pravidelne saunovani zvykla a ukonceny 1 trimestr a samozrejme naprosto fyziologicky prubeh gravidity. Ja jsem se saunovala od ukonceni 1 trim. po cele tehotenstvi, dokonce 2 dny pred porodem.............Ani ledovy bazen jsem nevynechavala ( a to je v nasi saune umisten venku, takze v zime se jde k nemu snehem🙂 Sauna mi delala moooc dobre. Dostatek tekutin samozrejmosti Vzdy po saune jsem si navic dala 1 sumivou tbl. Vapniku a Magnezium 500mg, pro jistotu k doplneni vyplavenych mineralu, jako prevence pripadne nervo-svalove darzdivosti a vzniku nezadoucich kontrakci. Taky jsem misto obycejne vody pila hypotonicky iontovy napoj (Nutrend)
Jinak k saune jsem se vratila hned po sestinedeli a miminko jsme saunovali asi od 4 mesicu...Mmj. dle autora knihy se ve Finsku saunuji novorozenci jiz po zaschnuti pupecniho pahylu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Preji prijemny zazitek, VSEM!!!

milinka111
15. lis 2011

ahoj jsem ve 14tydnu a zajimalo by me jestli nejak uskodi virivka? jinak ja i mimi jsme v naprostem poradku. dekuji

salomee
15. lis 2011

Já jsem to včera shodou okolností studovala na netu a div mě z toho neomyli, protože já v sauně jednou byla...ne dlouho, ale byla..tak v osmém devátém tt. Ale o vířivce nevím, proč by měla škodit, teplotou ne, vířením taky ne a pokud vím, tak se častokrát za den čistí voda...

jennyska
3. led 2014

Ahoj @protea @salomee @milinka111 @keckemet @lennus @petja @protea a ostatní těhulky, maminky 🙂

Mohly byste se se svou zkušeností ohledně Saunování v těhotenství podělit, stejně jako tady v diskuzi, také v naší Wiki knihovničce Modrého koníka, kde právě vzniklo téma pod tímto názvem: https://www.modrykonik.cz/saunovani/ ? 🙂

Tím, že svůj příběh, radu, zkušenost napíšete do Wiki, pomůžete ostatním těhulkám úplně stejně, jako např. tady ve fóru @protea . Mají otázky, toto téma je zajímá a Vy jim svým příspěvkem můžete v mnohém pomoci, podržet je, poradit...

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru