Těhotenství a domácí práce. Co můžu dělat?

radankaa
28. kvě 2008

holky chtela jsem se zeptat jsem tehotna a nemam rizikove tehu sem tam nejake problemy, ale nic zvlastniho, ale bojim se treba myt okna, vytirat a nejak se natahovat treba veset pradlo atd jenze musim to delat kdo by to udelal ze, tak to vzdycky pomalu udelam vsechno a pak se bojim ze predcasne porodim, vim ze nemuzu jen lezet ze se musim hybat, ale pak jsem ze vseho vydesena.

porad si rikam ze tehotenstvi neni nemoc tak proc bych nemohla delat bezne veci jako je uklid a podobne, ale pak me zase prepadne strach a lezim

jak to delate vy domaci prace atd myjete okna, vytirate? je dobre treba ke konci tehu myt okna veset pradlo?

hary
28. kvě 2008

Pracuju doma jako normálně, jen více poslouchám svoje tělo. Vytírám, luxuju, myju okna, dělám úplně vše, ale jakmile mi tělo začne signalizovat, že mám zpomalit, tak se jdu na chvilku natáhnout. Pokud nemáš rizikové těhu a jsi jinak ok, tak pracuj normálně, jen trochu zpomal a naslouchej tomu, co ti bříško říká. Jestli se cítíš v pohodě, nevidím důvod se takto bát. Jen u těch oken bacha na to, abys někde nespadla, v tom je celý háček, jinak si myslím, že není problém

kolca
28. kvě 2008

ahoj Radanko, já teda dělám všechny domácí práce kromě toho mytí oken a malým v bříšku to ani nehlo, i když já bych byla teď už docela ráda, kdyby hlo 😀

miksa
28. kvě 2008

ahoj já dělám domácí práce a všechno co k tomu patří, ale tak nějak pomaleji a volněji a když mě třeba bříško začne zlobit tak si lehnu a pokračuji později, myslím si že pokud není vyloženě nějaký problém tak není důvod se nehýbat.
jen jsem na sebe více opatrná abych se někde nebouchla nebo neupadla ze židle

evamik
28. kvě 2008

Radanko, a Ty nemáš partnera? Můj manžel, od chvíle, kdy jsme zjistili, že jsem (snad) těhotná, tak dělá skoro všechno... 🙂

radankaa
autor
28. kvě 2008

holky dekuji za rady hned to uklidni

evamik - mam manzela , ale je cely den v praci a ja se doma nudim tak nechci jen lezet a vsechno nechavat na nem, rikal mi ze bude vsechno delat, ale mi to fakt prijde hloupe jen se valet a on aby chodil do prace a jeste makal doma

doktorka mi nikdy nerikala ze bych se mela nejak vice setrit nebo tak neco ze bych mela vice lezet a odpocivat nerikala ze hrozi predcasny porod, ale i pres to se bojim a jsem porad ze vseho ustrasena a stejne si rikam co se ma stat tak se stejne stane a taky si rikam jsem doma a nektere holky jeste normalne pracuji tak proc se porad bat

evamik
28. kvě 2008

Radanko, asi je to taky tím, že my jsme se snažili docela dlouho, takže máme asi víc strach... Podle mého názoru bys hlavně měla být co nejvíc v pohodě, a pokud Tě nějaké práce vyčerpávají nebo namáhají, tak je prostě nedělej - lepší, než aby sis to pak vyčítala, nebo se kvůli tomu stresovala...

gabka.d
28. kvě 2008

já jsem teda trošku pozadu oproti vám všem, ale holky to tu pěkně napsaly... taky si myslím, že domácí práce jsou v poho, když je budeš dělat volněji a nepřepínat se, já jsem zrovna dožehlila... 😉

mikulka
28. kvě 2008

Holky, u domácích prací je důležité nenamáhat břicho. Já třeba neluxuju, nežehlím a vytírám jen tak po částech. Prostě činnosti, kde se namáhá břicho radši nedělám. Mně taky hned, když to začnu dělat, začne bolet, tak nechci riskovat. Ale jinak nádobí, prach, vaření, praní, to je v poho. Věším na sušáku.

martinka79
28. kvě 2008

myslím si, že domácí práce až na věšení prádla do vášeka záclona mytí oken v pokročilém stadiu se mohou dělatz všechny. měla jsem obě těhu rizikové, ale nemusela jsem ležet a všechno jsme doma zastala. spíše pohyb je vhodný a pokud to vykonáváte s rozmyslem a klidně tak se nic nemůže stát. Těhotenství není nemoc,a le radost. tak to tak berte a pokud vás začne něco bolet tak si odpočiňte, tělo ví co a jak a ohlásí se samo. Jen dbejte na onstrukce doktora. 😉 žádné ulejvání 😀

pattie
28. kvě 2008

radankaa: přesně tak, těhotenství není nemoc a jestli mimčo moc neprotestu a Tvé tělo taky ne, tak proč nedělat vše jako dřív? Taky jsem před týdnem myla okna, žádný patlání se s tím, ale jsou čistý 😉 Vytírám taky...
evamik: taky mám manžela, ale než bych se toho dočkala, tak si to radši udělám sama.... 😀

gabka.d
28. kvě 2008

no vidím, že s těma chlapama je to všude stejné, jen jedna vyjímka potvrzující pravidlo... 🙂

anta
28. kvě 2008

Já to mám docela dobrý s těmi domácími pracemi, tak nějak se to snažím zvládat, ale když nemůžu chodit, tak na všechno prostě prdím. A co se týče manžela, tak toho jsem nejméně 1000x žádala, zda by neumyl okna, že je to už ostuda a on mi na to řekl, že když ta okna otevřu, tak přece krásně ven vidím 😀 😀 😀 Ale jinak si ho moc musím pochválit, lítá za mě na nákupy, vysává, občas vaří a vůbec, je takový všestranný, to se mu musí nechat, má pochopení pro mé "bolesti" a vše zastane naprosto bez keců 😉 🙂

gabka.d
28. kvě 2008

anti, tak to gratuluji k výběru 😉 , ten můj je taky všestranný, ale má i dny se všestranně válí na gauči a tvrdí že bordel nemá nožičky... ale zas když je potřeba tak to udělá, jen mě často štve jak se u toho tváří.. já uklízím pro radost, aby nám tady bylo lépe a hezky a on protože musí, v tomto se 100% rozcházíme v názorech, a teď v těhu mě to štve ještě víc, ale to si asi budu muset zvyknout, pochybuju že se to někdy změní 😅

zuzan
28. kvě 2008

Radanko, já jsem teda zatím amatér, co se těhu týče, ale někde jsem četla, že se může všechno s rozmyslem, akorát je v posledních týdnech těhu dobré vynechat věšení záclon, prádla a všech činností, při kterých se natahuješ vysoko nad sebe...už si nepamatuju, jak to v tom článku bylo přesně popsané, ale prý se může omotat pupeční šňůra miminku kolem krku a uškrtit ho... nechci strašit, určitě to neznamená, že když jednou pověsíš záclony, tak bude průšvih, jen když ses ptala 🙂))

pattie
28. kvě 2008

zuzan: to o té pupeční šňůře je prý pověra, kdo ví... nicméně by se těhule neměla příliš natahovat, kvůli břichu, aby si tam něco nepotrhala nebo tak....

evaje
28. kvě 2008

No já nevím, ale já se při prvním těhu šetřila, měla jsem o mimi strach a manžel byl nesmírně pozorný a obětavý, pomáhal a uklidňoval jak to šlo a stejně jsem porodila předčasně (z jiného důvodu). Teď jsem zase těhu. Manžel nonstop v práci, v baráku není kdo by mě pomohl a na krku 2,5 leté dítě. Podotýkám, že období vzdoru mu začalo v den mého otěhotnění 😉 Takže o klidu fizickém a duševním nemůže být vůbec řeč. A nikdo neporadí, jak to udělat. Babičky jsou daleko a ta co je blízko pracuje. I tak si myslím, že už to z daleka tak neřeším, jako u prvního a mám pocit, že mi to utíká děsně rychle.Jen doufám, že miminko bude tentokrát donošené a zdravé. 😉

zuzik03
28. kvě 2008

radanko, já jsem 10 dní přenášela a nikdy jsem neměla tak vypíglovaný byt jako tehdy 😀 okna jsem umyla, všude vytřela, včetně dvou balkonu, všechno bez sebemenšího problému, ale je fakt, že jsem měla zcela bezproblémové těhotenství. určitě platí, že všeho s mírou a tvoje tělo ti samo napoví, co je v pohodě a co už ne 😀

petule.h
29. kvě 2008

Ahoj, u prvvního těhu za mě poslední měsíc manžel vytíral, to je fakt....jinak jsem dělala vše sama a taky jsem přenášela 11 dní.Teď mám 2 leté dítě, takže pořádek lze udržet jen těžko, přesto se snažím min. 1x týdně vytřít barák a jasně, jinak vše ostatní dělám průběžně. Jediné, na co si dávám pozor jsou věci, kde zvedáš ruce, jako že bych třeba natírala-jak píše zuzan...atd.Jinak je to opravdu o tom, jak se cítíte...já jsem sice dost utahaná, hlavně díky většímu dítěti, ale bohužel odpočinek musí být až večer 🙂

terad
9. črc 2013

ahojte děvčata,já jsem ve 12týdnu,a krom praní,žehlení,vaření nedělám žádné domácí práce,no semtam setřu podlahu a prach ale jinak nic.Jen mě poslední dobou vrtá hlavou věšení prádla 😒 Musím chodit ven ho věšet ale to pokaždé koš s prádlem vynese manžel jen si to já musím pověsit a tak by mě zajímalo jestli se nemůže nic stát když věším?Jinak žádné problémy naštěstí nemám....tak snad bude vše v pohodě i nadále 🙂

prudicka
9. srp 2013

Jen lež. Chlap to jistě ocení.

kacihruba
21. čer 2014

Holky proberte se :D vždyt těhotenství není nemoc! já všechny domácí práce dělala celý těhotenství, ale to je o psychice a lenosti no 🙂 dřív ženský makaly na poli a doma a krásně porodily. Tak se nevymlouvejte, že to nejde a že se to nemá! Dělala jsem několik let jako sestra u porodníka. A i jsem si ho vybrala při těhotenství a ten sám říkal, že ted si radši každá vymyslí věcí co by se nemělo! ale není to nemoc /nemluvím o rizikové..to je něco jiného/

faminka
21. čer 2014

Ja jsem dneska tahala cihly na stavbe! A ziju 😉 Asi to chce se jen prestat hlidat a cekat na kazde pichnuti 😉

coccinella
8. dub 2015

@faminka
Tak to mi nepřijde moc chytré..

berusinecka
8. dub 2015

@radankaa Myslím si, že můžete dělat vše, jen se moc nepřetahovat a nelozit raději po výškách. Já dělala vše. Umývala okna, věšela prádlo, vytírala, ryla zahradu, vyrývala česnek, sekala dřevo, atd atd.
Nic se ale nemá přehánět a když je špatně, raději si odpočinout a dát nohy nahoru. Na druhou stranu těhotenství opravdu není nemoc. Ke konci těhotenství bych se nenatahovala a nevěšela záclony, prádlo můžete pověsit na sušák, ten je nízký a nemusíte se natahovat. 🙂

binki
22. únor 2016

A u rizikoveho? Co se doporucuje?

tekbasova
31. říj 2016

No holky, přidám taky trošku do mlýna... Jelikož mám tři děti po roce, neexistovalo že bych netahala nic těžkého, a můj bývalý dělal noční, takže nepomáhal ani s nákupy ani s úklidem. Teď je mi 39 čekám čtvrté miminko a uklízím po domácnostech, tzn. všechny domácí práce... Říkám si dokud se hýbu je to dobré...
Je pravda že dřív ženské dělaly na polích, ale na úmrtnost byla také větší. Nejsem zastánce lenošení jsem aktivní člověk, ale tak úplně to srovnávat s dřívější dobou taky už tak úplně nejde....😃 ale jinak jsem zastáncem toho, že ženská i když je těhotná nebo nemocná (pokud vážně není na rizikovém...)

alkuska
31. říj 2016

Holky, co se tak bojíte, a co budete dělat až budete mít dětí víc? Ty starší se nebudou ptát a budete se o ně muset postarat břicho nebřicho... nic se nemá přehánět, samozřejmě, nepůjdu v těhu zrýt zahradu když na tento typ námahy nejsem zvyklá a dělá se to jednou za rok, ale podle mě, co je člověk navyklý dělat před těhu, může i v těhu. Pokud nemá problémy. A taky si dát pozor na pády, to je taky jasné, takže na žebř s břichem nepolezu, ale jinak...

misaroval
31. říj 2016

Dělám vše jako před, těhu. Taky chodím věšet prádlo ven, a sama si tam ten koš odnesu. Máme kotel na tuhé palivo. Obden je třeba vysypat popel tak ho vysypu. Dělám nakupy. Samozřejmě mám.manzela a občas mi nadává proč to dělám. Ze nemusím. Nejsem nemocná a nemam problém stim.neco udělat. Když jsem unavena tak si odpočinu. Do práce.nechodim od 12tt. Protoze jsem byla jako dělník ve výrobě. A vstavat v pul4 ráno a dělat prescasy jsem prostě nezvládala. Ale vše co se týče domácnosti dělám. Čím víc se člověk hlídá tím.je to horší. Stejně jako u dětí. Prostě nic se nesmi přehánět😊😉

tekbasova
31. říj 2016

Přesně tak. Já uklízím domácnosti, a jako HPP dělám ostrahu😉, to je klidná práce, nic těžkého se netahá, jen se musí dělat obchůzky, i v noci... Dokud to zvládám dobrý... Říkám si že aspoň po noční nebudu ty úklidy dělat, ale zatím je jen u slov😃

joripage
12. říj 2019

A pak člověk čeká druhé a už na takové úvahy nemá kdy, maká celý den, páč jiná možnost není 🤣

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru