Těhotenství a kočka v bytě. Zbavit se jí či ne?

akira
31. srp 2006

Zdravím, nikde jsem to tu nenašla, tak začínám. Mám doma dvě kočky, jsou jako moje děti a mám je moc moc ráda. Teď jsme koupili byt a chceme se pokusit o miminko. Hodně lidí mně zrazovalo, ať se zbavím koček kvůli Toxoplazmoze, jenže já se dočetla, že tak žhavé to není, že Toxo se může přenášet i jinak a kočky které žijí výhradně v bytě a jsou očkované, tak ji většinou nemají kde chytit. Moje kamarádka kvůli tomu, že je těhotná dává pryč Rozárku, kterou má celý její kočičí život. Nechci se micinek vzdát. Jsou to skvělé léčitelky a co jsem se dočetla, tak zrovna naše číčy jsou moc hodné a inteligentní. Taky se tak bojíte Toxo, že byste se zbavily dlouholetých mazlíčků, nebo si z toho nic neděláte? Jak se chránit před Toxo a nevzdát se stvoření, která nás tak milují?

iiivvveeettt
27. zář 2013

@tynakytla Jsem ve spoustě věcí alternativec - naše holčička spí s námi od narození a kočky také - sami si drží odstup, že nejdou přímo k ní. Odpoledne si třeba chodí lehnout na druhou postel... Připravovala bych číču, aby nesměla do postýlky atd. - vše ale dříve než se narodí mimi, také jsme to tak dělali a až postupem času šli spát k nám. Do teď moc dobře vědí kam nesmí.
Ale kočky máme dvě, takže když na ně nemám čas, tak si vystačí sami.
A jinak kecy jsem poslouchala neustále, že ji zalehnou (půjdou ji schválně zabít), poškrábou ji atd. Vyprdněte se na to, sama znáte své zvíře nejlíp. A nejvíce keců mají ty co zvířata nemají.

annprochazkova
11. zář 2015

Jen nejez jejich výkaly a NEUKLIZEJ KOČKOLIT nebo jejich zachod. At to dela nekdo jiny... Jinak se ti nic nestane. Jo a nenech je olizovat si jidlo nebo proste zabran aby se jejich sliny nedostaly do tve pusy. Protoze kdyz si lizou dirku a pak se ti to dostane so pusy... Kocky maji totiz dedicne parazity ktere se prenaseji krvi a vykalami. 😵

barulina
11. zář 2015

Moje kolegyně dostala v tehu od své kočky toxoplazmozu. Má postiženého syna díky tomu. A kočičí výkaly fakt nejedla

vrabcak0007
11. zář 2015

@barulina v tom pripade tvoje kolegyne asi nedodzovala poradne hygienu po styku s kockou nebo peliskem ci se nechavala olizovat . Jinak si to nedovedu vysvetlit..take je mozne, ze to od kocky vubec nemela...staci spatne omyt zeleninu nebo ovoce..pripadne pokud zahradkari a je v kontaktu s pudou nebo chodila na pisek se starsim deckem..pokud tedy ma...ja mam dve kocky a nic...sestra tri kocoury a dve deti a nic...dokonce pod ni bydli nase babi, co ma dalsi dve kocky a nic..vlastne ze sveho okoli neznam nikoho...

barulina
11. zář 2015

@vrabcak0007 kolegyně se svými kočkami vyhrává mezinárodního soutěže. A věř že dbá na hygienu až moc. Riziko tam je vždy.

soda365
11. zář 2015

Já jsem vystudovaný zootechnik a nepopírám, že riziko nákazy je vždycky, ale i zde existuje poměrně hodně ovlivňujících faktorů - Má kočička přístup i ven k jiným kočkám či spíše myším od kterých jsou kočky především nakaženy nebo je zavřená doma a nemůže ven? Jak dlouho má dotyčný kočku.. Jaká všechna očkování dotyčný své kočce poskytuje? atd.. Pokud máte kočku už dlouho nebo máte kotě, ale kočky jste chovali už pár let před ním tak Vám můžu říct jednu věc - Vy už dost pravděpodobně toxoplazmozu máte a ani o tom nevíte.. Stačí aby Vás napadená kočka škrábla (a která kočka neškrábe své pány že?) nebo máte záděru a ona se o Vás nešikovně otřela a prostě jí máte.. Problém je u žen v okamžiku když toxoplazmozu chytí až když jsou těhotné, protože pokud jí chytí předtím tak většinou žádný problém už není (říkám opět většinou a ne vždy) - záleží na imunitním systému ženy a ještě na jiných faktorech.. Takže hlavní zásada - kočka klidně ano, ale až v těhotenství si ji nepořizujte...

handangervidda
11. zář 2015

@vrabcak0007 Nebo spíš ty i tvá sestra jste prodělaly toxoplazmozu už dávno před těhotenstvím.

alyssa.anna
11. zář 2015

Také máme kočku (3. rokem), malé jsou 2 roky, těhotenství jsem absolvovala s kočičkou a v pohodě. Na netu jsem si přečetla ledascos, vyděsila se a hned na další poradně jsem se ptala gynekoložky, zda-li si myslí, že bych raději měla dát kočičku pryč z hlediska ohrožení zdraví mě, resp. miminka. Ta na mě koukala jak na ananas a řekla mi, že neni absolutně čeho se bát, pokud dodržujeme zvláště hygienu (měnění kočičího záchodu denně, odčervení, očkování, kočka je domácí bez možnosti kontaktu s venkovními kočkami apod). Celé těhu pro jistotu měnil wc kočce manžel, byla jsem s ní normálně ve styku, včetně mazlení a bez jediného problému

avantgarda
4. lis 2015

Kočka žijící převážně v bytě fakt nemá Toxoplazmózu kde chytit. Já jsem při obou mých těhotenstvích byla v kontaktu i s venkovními kočkami, které žijí na zahradě u mých rodičů a vše je v pohodě. V bytě máme kocoura a 3 psy a nenapadlo mě, že bych je musela dát pryč. Jsou očkovaní, pravidelně odčervovaní, tak není čeho se bát.

bublask
25. lis 2015

Já učím domácího kocoura (7let) na pobyt venku radši i bez testů na toxopl. Je hrozná sviňka už od malinka - drápe bezdůvodně, příjde a sekne vás, když odcházím ze dveří počíhá a startuje po nohách! Všude a na všem hordy chlupů.. Nechci aby mé dítě v tomto vyrůstalo! Navíc vycítil, když jsem byla v 7.TT, že se něco semnou děje a začal být ještě víc nezvladatelný! Bohužel musí z domu.. :-/

luckaamilan
25. lis 2015

@akira určite si zajdite k mudr. nech vam urobi testy na toxo. Mozno ste ju uz v minulosti prekonali a mate protilatky.

michverunka
19. únor 2016

Ahoj holky, jsem parazitolog a něco málo o Toxoplasmě vím. Hodně informací na internetu je nepřesných a zkreslených. Toxoplasma je jednobuněčný organismus nebezpečný především pro nenarozená miminka. Čím pokročilejší fáze těhotenství, tím jsou následky mírnější. Kočka je definitivní hostitel tohoto parazita, nejčastěji se nakazí v prvních několika měsících života a v tomto případě vylučují trusem cysty, které jsou pro nás infekční (ovšem až po cca. 24 hodinách - proto doporučení vysypávat výtrusy co nejčastěji). Pokud už se kočka toxoplasmou nakazila (chodí ven nebo jí dáváte syrové maso, ve kterém toxoplasma taky bývá) bude vylučovat cysty několik dnů. A potom už nikdy více, i když se znovu nakazí... NEZBAVUJTE SE SVÝCH MILÁČKŮ, pokud nemáte zrovna chovnou stanici a nepřijdete do kontaktu s malými koťaty...
K nákaze toxoplasmou dochází ve většině případů ne po kontaktu s kočkou, ale po kontaktu se SYROVÝM MASEM (téměř všechny druhy), protože toxoplasma se vyskytuje téměř ve všech savcích.
Nebezpečné je, když se nakazíte POPRVÉ v životě v průběhu těhotenství. Kdybyste se nakazila už před otěhotněním (asi 30-40% populace, záleží na věku i bydlišti a stravovacích návycích - syrové maso, práce s masem), vaše imunuta ochrání vaše nenarozené miminko (proto se dělají testy na toxoplasmozu, pokud negativní, musíte se trochu hlídat, jinak jste imunní).
Snad jsem trochu pomohla, kočky jsou v tom opravdu (téměř) nevinně... (sama mám doma/venku dvě tříleté micky a nic mi nezabrání se s nimi pomuchlovat)

veronika_82
21. říj 2016
Uživatel veronika_82 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od veronika_82.

Pokud domácí zvířata používají dobrý šampon proti parazitům a jsou pravidelně odčervovány, nic by nemělo hrozit, alespoň u nás se žádná alergie zatím neprojevila, přestože má syn po tátovi dispozice. Máme od narození kočku. Kosmetiku nakupujeme tady a jsme spokojeni: http://www.petamour.cz/74-sampony

adinka_k
12. pro 2016

Přidávám příspěvek z rádia z jiného fóra.
http://www.rozhlas.cz/radiowave/spolecnost/_zpr...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru