Těhotenství a kočka v bytě. Zbavit se jí či ne?

akira
31. srp 2006

Zdravím, nikde jsem to tu nenašla, tak začínám. Mám doma dvě kočky, jsou jako moje děti a mám je moc moc ráda. Teď jsme koupili byt a chceme se pokusit o miminko. Hodně lidí mně zrazovalo, ať se zbavím koček kvůli Toxoplazmoze, jenže já se dočetla, že tak žhavé to není, že Toxo se může přenášet i jinak a kočky které žijí výhradně v bytě a jsou očkované, tak ji většinou nemají kde chytit. Moje kamarádka kvůli tomu, že je těhotná dává pryč Rozárku, kterou má celý její kočičí život. Nechci se micinek vzdát. Jsou to skvělé léčitelky a co jsem se dočetla, tak zrovna naše číčy jsou moc hodné a inteligentní. Taky se tak bojíte Toxo, že byste se zbavily dlouholetých mazlíčků, nebo si z toho nic neděláte? Jak se chránit před Toxo a nevzdát se stvoření, která nás tak milují?

baruna
29. říj 2006

Lenko řekni svému gynekologovi a myslím, že je to zadarmo. Ale neděs se - většina lidí toxo prodělala a má protilátky a ani o tom neví. Pokud nejsi v nějaké rizikové skupině, vůbec bych si s tím nelámala hlavu.

lenkanemeckova
31. říj 2006

V rizikové skupině nejsem... a do jisté chvíle jsem si s tím opravdu hlavu nelámala... ale člověk chce mít radši jistotu... Bertík je mazel, olizuje mě atd... a i když je jen domácí a neměl by patřit do rizikové skupiny (čistota je u nás na prvním místě a jídlo má vybranější než my 😀 ... radši i on půjde na testík... díky moc za odpověd... zítra volám na gynekologii 😉

baruna
31. říj 2006

Lenko, před pár lety byla kamarádka těhotná a hodně u nás byla. Tak jsem se ptala na toxo na veterině a dostala jsem tam nějakou tabletu pro kočky, právě proti toxo. Kočky jí totiž mohou roznášet jen 1x za život. Ale jak se ten prášek jmenoval, to už nevím.

lamia
31. říj 2006

Lenko, my jsme těhu neplánovali a tak jsem se nechala vyšetřit až po jeho zjištění na protilátky na toxoplazmozu, ty mám vysoké, takže strach mít nemusím,ale stejně nechávám kočičí wc na čištění ostatním, v zahradě se nehrabu (naši chlupáčové chodí občas i tam na wc 😉) a nesahám na syrové maso a nejím ho. Ale protilátky by Ti měla udělat i praktická doktorka, jen si to možná opravdu budeš muset zaplatit, to uvidíš.

0401
31. říj 2006

Yenn- testy na toxo byly negativní 🙂 nechala jsem si je dělat až jsem byla v 6 týdnu těhu, takže, kdyby to snad nebylo dobré, mimi bych si určitě nenechala. Ale na to radši nemyslím. Obvoďák mi ty testy udělal automaticky, když jsem řekla, že mám kocourka a jsem těhu. Žádné penízky! Jen na veterině bych prý zaplatila 1500 kč za zjištění z krve, jestli je toxo aktivní. No a to už by bylo stejně jedno, když bylo mimi na světě.
Musela jsem si dát pozor na syrové maso a neumytou zeleninu a ovoce. Měla jsem jednu destičku v kuchyni na přípravu masa a šílela, když si to manžel "spletl" a krájel maso všude nebo na té desce krájel pečivo a zeleninu. Asi jsem to hodně prožívala, ale když jsem zažila, jak jednoduché je o mimi přijít, bála jsem se dvojnásob.

nesmela
20. pro 2006

Kimby, strach ze zalehnutí mimča kočkou je tu už od našich babiček, nemyslím že by to někdy udělaly schválně, jestli k tomu vůbec kdy došlo. Je ale pravda že jsou taky žárlivé, náš kocour se přesunul k sousedům na dvůr, když jsme vzali domů kotě, a on dovnitř nesměl... Prostě si myslím že nechat mimčo samotné s kočkou by byl asi risk, ať ji důvěřujeme sebevíc, je to pořád zvíře, jinak by sem taky přidaly příspěvek, no ne? 🙂 i když kdo ví... 😀. No ale třeba jsem úplně vedle, je to prostě jen můj názor, to neznamená že bys měla omezovat Yosháka 😉

mari2
20. pro 2006

Ja si ted pridavam na obranu Vilci. Ja myslim, ze jeji doktorka vi o cem mluvi, proto ji zakazala, aby se mimi stykalo s alergeny, ktere skodi VIlce a ne vsemi alergeny a zila ve skleniku, jak se to tady snazi vylicit nektere holky. Pokud rodice na nic alergicti nejsou tak se taky nemame cemu vyvarovat
Jinak ja jsem taky z vesnice, a takove keci, ze pokud jsem zila mezi slepicemi, tak nebudu nikdy alergicka me prijdou smesne. Bracha vyrustal tak, jak jste to tu popisovali, mezi vsim moznym a stejne je dnes alergicky.

lienkal
20. pro 2006

Ahoj holky, taky jsem se děsila, že kočky s dítětem nepůjdou dohromady, ale je to v pohodě, snad přijmou i naše očekávané druhé miminko...spíš musíme usměrňovat našeho psa u babičky, ten žárlí...

jess
23. pro 2006

Ahoj maminy. Já jsem si to na netu taky studovala a všude odborníci píší,že od kočky se to dá chytit opravdu pouze výkaly,proto používat rukavice a ty bakterie se z výkalů vylučují až druhý den,takže prevence je i každý den toaletu menit,čistit.A že domácí čičina na bytě to nechytí,když mají převařené či přemražené maso.Nesmí surové,na baráku honit myši atd.A ještě psali,že pokud už číča jednou toxoplazmou přošla,tak je imunní a když ji náhodou chytí podruhé,tak už ty bacily vykaly nevylučují.Takže pokud je čičinka na bytě,rozhodně bych nad vzdáním se jí neuvažovala.Já mám sice psa malamuta ,ale je jako mé dítě,a nedovedu si to bez něj představit a moje malá taky ne.

berynka
12. led 2007

Ahojky, mame dva kocourky. Nekdy jsou doma, ale vetsinou behaji po zahrade a snazi se neco lovit. Od te doby, co vim, ze jsem tehotna (ted 20tt), se jim snazim vyhybat...jak se rika, nahoda je blbec. Kdyz je obcas pohladim, samozrejme si myji ruce, neuklizim po nich bednicku a cela rodina se snazi, aby se doma moc nezdrzovali. Jsou to jinak pekni zlobici, kdyz prijde kamaradka s mimcem na navstevu a kocarek necha pred domem, behem vteriny tam oba naskaci a tvari se, ze lepsi pelisek nikdy nemeli 😀 .

luc03
19. led 2007

Ahoj holky!Toto téma mě taky zaujalo.Těhotná sice zatím nejsem,ale mámdoma kočičku 7 let a je to jako moje děcko.Ovšem když jsme se na téma těhotenství a kočka bavili s přítelem,okamžitě chtěl kočku dávat pryč atd.Prý i kdyby veterinář řekl,že je 1% naděje,že to ohrozí dítě,tak nic riskovat nebude.Na jedné straně taky nechci riskovat zdraví miminka,ale nedokážu si představit,že bych tu mou kočičku musela dát pryč.Naštěstí bych ji mohla dát k rodičům,takže bych se nemusela trápit jak jí je.My jsme totiž v rodině měli případ,že se narodilo slepé dítě a prý to bylo kvůli toxe.Proto celá rodina tak šílí.

yenn
19. led 2007

Luc, na toxoplazmozu si vyzadej testy u sveho gynekologa az budes tehotna, nebo pripadne u obvodaka ted, preventivne. Pokud zijes s kockou uz 7 let, mas s nejvetsi pravdepodonosti toxoplazmozu davno za sebou a vytvorene protilatky. V tom pripade muzes byt naprosto v klidu.

olina
19. led 2007

Ahoj holky, taky se na chvilku pridam. Od te doby co jsem tehotna me kazdy strasi s toxoplazmozou mych morcat. Opravdu mohou mit morcata take toxoplazmozu? myslelaj sem ze je to zalezitost jen kocici. Co si o tom myslite? Jen vezmu me mazlicky do naruce, uz se na me manzel kaboni 😒 .

yenn
19. led 2007

Toxoplazmoza urcite neni ciste kocici nemoc, vetsina lidi se nakazi ze syroveho masa, (nejen snezenim, ale i upravou), nebo spatne omytou zeleninou, nebo hrabanim v hline.
Jak jsou na tom morcata nevim, ale na netu to info urcute najdes 😉

olina
19. led 2007

no ja prave hledala, ale nic moc jsem nenasla. Asi nejsem ten spravnej Sherlock 🙂

yenn
19. led 2007

http://nemoci.doktorka.cz/toxoplazmoza/

Vypada to, ze s morcfatkem muzes byt klidna 😉

olina
19. led 2007

no ale pisou tam, ze se to da chytit pri lovu drobnych hlodavcu 🙂, n oenvim, zda zrovna lovim, ale hlodavce mam 😒

yenn
19. led 2007

Ale od divoce zijicich hlodavcu! To predpokladam tve morce neni a nikdy nebylo 😉

yenn
19. led 2007

Jo a od tech hlodavcu by ses nakazila jen tim, ze bys je syrove snedla...jako ta kocka. Hlodavci nevylucuji trusem oocysty, kterymi se pak muzes nakazit...to prave delaji jen ty kockovite selmy

olina
19. led 2007

No to jedno je mazel, ale to druhy je pekne "divoky" 😀 .
Ok, nebudu to tedy resit.

yenn
19. led 2007

proste ty morcata nejez a bude to ok 😀

luc03
19. led 2007

A to se jako můžu nakazit i tím,že budu např.krájet maso na řízky?Vždyť to by to musel mít opravdu každej,tomu se skoro nikdo nevyhne.

yenn
19. led 2007

Z ruznych clanku.....

Proto u lidí stižených toxoplazmózou bývá nejčastěji zjištěn zvyk ochutnávat syrové maso při kuchyňském zpracování, obliba minutek, případně profesionální styk se syrovým masem.

Člověk se nejčastěji nakazí syrovým králičím masem, proto je doporučeno vždy králičí maso před požitím zmrazit. Mají-li vaši králíci toxoplasmózu, se dá zjistit odborným vyšetřením (ale je to dost nákladné). Dalším významným zdrojem nákazy je syrové hovězí maso. Nákazou jste ohroženi i v případě, že neholdujete populárním tatarským biftekům. Kolikrát jste si již při přípravě např. sekané olízli ruku nebo ochutnali, zda je maso dost slané?

Nejdůležitějším zdrojem nákazy je maso domestikovaných zvířat, s nimiž člověk přichází běžně do styku. K cestám přenosu této infekce na člověka patří nejčastěji konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa (hovězí, skopové, jehněčí, vepřové, králičí, ale i drůbeží), které obsahuje pouhým okem neviditelné toxoplazmové cysty. Zejména těhotné ženy by se měly vyvarovat jak pojídání syrových specialit, tak ochutnávání mletého masa (bifteky, karbanátky, klobásy), nebo manipulace s masem infikovaných zvířat (stahování, vykosťování).

petaska
23. led 2007

Ahojky holky! Nemáte někdo zkušenost s tím, jak a jestli se dá zkombinovat soužití zhruba půlročního kotěte s miminkem? Abych to vysvětlila-umřel nám náš desetiletý miláček, perská kočička a my teď řešíme, zda si pořídit rychle nového mazlíka-jak doporučují všichni chovatelé,anebo raději ne...

hanah_2002
23. led 2007

Ahoj Petaska, já když si vzpomenu, jak řádil náš kocour, když mu bylo půl roku, tak bych si to asi dlouho rozmýšlela.Lítal všude hlava nehlava. To bych se bála, aby třeba nechtěně miminku neublížil.Našemu kocourovi jsou 3 roky a po příchodu miminka nám začal dělat schválnosti. Každý den počůral psovi pelech.Teď se konečně uklidnil, ale musíme mu pořád dávat najevo,že je to pořád náš miláček 😀.

krieger
11. únor 2007

Ahojky všem, zhruba tak před týdnem jsme stejný "problém" řešili s naším veterinářem. Máme doma čtyři kočičky a jsou to naprostí miláčkové, kterých se opravdu nehodláme vzdát ani kvůli plánovanému miminku, protože kolem této nemoci je opravdu velký humbuk. Např. málokde je uváděno, že mnohem častěji se toxoplazmozou nakazí ženy (samozřejmě i muži) ze špatně tepelně upraveného masa - buďme k sobě upřímné, která z nás neochutnává z kastrolu dobrůtky, které vaříme našim drahým polovičkám. Zároveň se taky nikde neuvádí, že největší riziko nemoci je u malých koťat a nikoli u dospělých jedinců chovaných v domácím prostředí. Takže co z toho vyplývá? Opravdu se vyvarovat čištění záchodků a konzumace tepelně neupraveného masa - nejen námi ale i našimi čtyřnohými miláčky. No a pak už se jen těšít až si přinesete z porodnice vrnící uzlíček a čičiny z něj budou totálně na větvi, protože "nechlupé" mládě určitě nečekali - mimochodem, čičiny je možné na příchod miminka připravit, takže pak už nebudou obavy vůbec žádné 🙂

ibi
11. únor 2007

Ahoj kocky 🙂 My mame doma tiez macicku, ma uz jeden rok a hrozne ju mame radi. Vobec nechodi von, je ockovana, odcervena a pod., takze pravdepodobne ma lespiu zdravotnu starostlivost nez ja 😀
Planujeme miminko, verim, ze sa skoro podari.
Kreiger zaujalo ma co pises a hlavne, ze sa da na prichod miminka macicky pripravit. Poradis ako? Aby sme i to zatial natrenovali 😉

krieger
12. únor 2007

Ahojky ibi a všechny, kočičky je opravdu možné připravit na příchod miminka. Kočky sice nejsou psi, aby dělali všechno, co chceme, ale základní věci je rozhodně naučit můžeme. Např. pořídit si postýlku (řebalovací stůl, kočárek aj.) dřív než odjedeme do porodnice a postavit ji na místo, kde bude stát i po příchodu droběčka. Z trochou trpělivosti a případným důrazem v hlase je můžeme naučit, že postýlka je součástí jejich domova, ale nesmí tam spinkat apod. Takže nechat je nový kus nábytku řádně očichat, ošmudlit (třením hlavy si označují svou vůni všechno nové) a pak je upozorňovat, že tam nemají co pohledávat. Stejnou věc jste asi všechny své miláčky naučily s kuchyňským stolem nebo linkou, kde se připravuje či podává jídlo. Další, co kočičkám může vadit, je dětský pláč a křik (pokud nemáte doma protějšek, který hlasitě fandí fotbale v televizi nebo poslouchá hlasitou hudbu - to už jsou pak asi zvyklé na všechno 🙂) Jako parádní příprava na dětský pláč (pokud nemáte v blízkosti jiné miminko, které k Vám může s maminkou občas zajít na návštěvu) je kupodivu zvonění mobilního telefonu 🙂. Zkrátka si nastavte zvonění v podobě dětského pláče (dneska už můžete mít úplně všechno) nebo nahrajte na kazatu či podobně a občas doma pouštějte. Zezačátku budou kočičáci špicovat ouška a lítat jak splašený, aby zjistili co se děje (zvlášťk když budou zvuky vycházet z dětského pokoje nebo přímo z postýlky), ale časem je budou absolutně ignorovat a to je přece potřeba... Fíglů je opravdu strašně moc a kdyby Vás napadlo něco konkrétního, tak dejte vědět - něco vymyslíme 😉

ibi
12. únor 2007

Krieger dakujem za uzitocne rady. Dobra inspiracia, urcite este nieco podobne vymyslime! Aspon viem ktorym smerom sa uberat. Mas pravdu, aj nasa kocka je uz teraz super vyskolena, nechodi na stol ani kuchynsku linku (aspon pokial sme pritomni...) Niekedy po navrate z prace najdeme otlacky tapiek na varnej doske a pod. 😀 Je to sibalka. Urcte chceme, aby si v buducnosti na miminko rychlo zvykla a aby to pre nu nebolo take tazke. Diky!

hankar
16. únor 2007

Krieger,
děkuji mmoc za bezva tipy, už dva roky méme kocourka a kočičku, které jsme našli v zuboženém stavu, když jim bylo pouhých 14 dní a všichni včetně veterináře nám tvrdili, že je to jen vyhazování peněz a šance na přežití je nulová no ale to by nesmělo jít o kočky, za pár dní jim bylo lépe... zato venku byl vítr a tak u nás byli jen o týden déle pak ještě o týden ...no a dneska už se zabydleli natrvalo 🙂 . Dnes máme těsně před naším prvním IVF a tak jsem prošli krom jiného i testy na toxoplazmózu když píšu prošli myslím to doslovně, protože díky mě jsme testovali i naše malá zlobydýlka. První reakce okolí byly není o čem mluvit pokud to vyjde kocoury musíte dát pryč, ale oni nejsou jen kocouři jsou jako moje děti a copak by máma mohla svoje děti dát prač jen kvůli trošce starostí navíc? Už se těším až všechny tvoje rady prověříme v praxi.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru