Těhotenství a práce na směny (dvanáctky + noční)

ka.te1
2. lis 2006

Ahojek. Ráda bych se s Váma poradila. Pracuju v nemocnici jako administrativní pracovnice a sloužím 12ti hodinnové směny, včetně nočních!! Máte někdo zkušenosti s nočníma v době těhotenství?? Můžu je sloužit? Nebo musím přejít jen na denní? Poradí někdo? Díky moc 🙂

palmolivka
4. únor 2012

@ined77 No taky si to myslím ale zase mi nic není a hlavně chci zůstat v práci pokud to půjde a kor v dnešní době když moc práce nikde není...tak uvidím poradím se s doktorkou...Moc děkuju za tvoji odpověd potěšila mě 🙂

j.a.n.i
4. únor 2012

@palmolivka Dle zákona noční dělat nesmíš a zaměstnavatel ti má povinnost upravit směny tak abys dělala pouze denní, na druhou stranu ty nejsi povinna mu o těhotenství říct, takže dokud to neoznámíš, tak je dělat můžeš, protože dokud o tom zaměstnavatel neví, tak nemůže nic porušovat.

sarka49
23. říj 2012

@j.a.n.i Ahoj, mohla bych se tě zeptat, jaký zákon to přesně je?

j.a.n.i
24. říj 2012

@sarka49 Jestli se ptáš na ty noční, tak aktuálně je dělat můžeš, pokud chceš, ale jak oznámíš že chceš převést na denní, tak ti musí být vyhověno a je to přímo v zákoníku práce.

mafeska
25. říj 2012

Dělala jsem taky na směny, denní x noční a jakmile se rozneslo že jsem těhotná tak za mnou furt někdo chodil a řikal mi že noční těhotná dělat nesmí a blablabla. Lezlo mi to na nervy. Řekla bych že pokud vyhovují ta proč ne. Já je zvládala mnohem líp než denní.
Takže pokud ti nevyhovují požádej zaměstnavate a dohodněte se.

j.a.n.i
25. říj 2012

@mafeska Tak aktuálně se to smí 🙂

§ 239
(1) Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.

marmazel
28. lis 2012

Ahoj holky, noční teda nedělám, ale dvanáctky v práci máme, a zajímalo by mě jestli je musím dělat? vyhovovali by mi osmičky, ale nevím jestli na to přistoupí. Předem díky za odpověď

j.a.n.i
30. lis 2012

@marmazel Pokud tomu nebrání vážné provozní důvody, tak na to přistoupit musí... takže záleží na tom, zda by si je obhájili a zda bys ev. byla ochotná za to bojovat.

lucien
26. črc 2015

Zdravím,
zajímala by mě aktuální situace po právní stránce - jsou nějaké změny?
Pracuji na školním internátě 12 hodinové směny včetně nočních/nedělí/svátků a nevím, jestli tento systém budu zvládat i v těhotenství - vždy je jedna denní a pak dvě noční. Práce na nočních není náročná, náročné jsou ty denní dvanáctky, takže minimálně bych chtěla zkrácení denních služeb - mám na to nárok? Případně můžu požádat o přeřazení na jinou pozici, která má jen denní služby - konkrétně vychovatelka školní družiny?
Na začátku školního roku budu v polovině 4. měsíce a ráda bych už v srpnu těhotenství ředitelce oznámila, ať máme čas najít vhodný kompromis a případnou náhradu za mě. Smlouvu mám podepsanou do konce školního roku 2015-2016.

Děkuji

qz
12. zář 2015

@lucien taky jsem presla na vsednodenni osmicky. Pokud tomu nebrani provozni duvody, musi vyhovet, pokud brani, tak te musi preradit nekam, kde to pujde. Mne se tim prechodem (ale dlouhe jsou ted pro me par dni pred MD uz i osmicky) snizila vyplata o 3 tisice, tak ucetni navrhla sama, ze podame zadost o vyrovnavaci prispevek, jelikoz o to prichazim ne vlastni vinou - tak uvidime.

lucien
12. zář 2015

@qz Mi právě tvrdí, že když přejdu dobrovolně, nemám na příspěvek nárok.. Tak nevím, nejlepší asi bude se zeptat přímo na sociálce.

klaraskruzna
13. zář 2015

Ahoj, Chtěla bych se zeptat. Mám práci, kterou zákoník práce zakazuje těhotným ženám, takže co se bude dít až otěhotním??? Půjdu na nemocenskou nebo jak????
Díky moc 🙂

qz
13. zář 2015

@klaraskruzna meli by te preradit na jinou praci, a kdyz to nepujde, tak budes doma za plny plat, zadna nemocenska 🙂

ter89ka
6. dub 2018

Ahoj,kdyz si zaridim od lekare potvrzeni o tehotenstvi a na personalnim ulevu od nocnic,jak je to pak s financni nahradou? Dik za odpoved 🙂

nikoulinka
6. dub 2018

@ter89ka ahoj, nedavno to resila znama. Rozdíl ji doplacela socialka

lachtanice86
6. dub 2018

@ter89ka zažádas o dopláceni varovnavaciho příspěvku v mateřství. Podle smlouvy se budou porovnávat vymerovaci základy z minule práce a z nového místa . Rozdíl ti bude doplacen

ter89ka
9. dub 2018

Diky

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru