Těhotná a noční směny. Váš názor?

novynka
14. dub 2013

Zajímá mě váš názor. Jsem ve 2. měsíci těhotenství, nemám žádné problémy a cítím se víceméně dobře. Pracuju jako noční recepční (20-8 h) vždy 7 nocí za sebou a pak mám celý týden volný. V práci ještě o mém těhotenství neví, chci to říct až po 3. měsíci. Nicméně bych, samozřejmě z finančních důvodů, ráda do 5/6. měsíce pracovala, normálně na noční (mám tam svůj klid, téměř žádnou práci, můžu si i zdřímnout). S doktorkou jsem o tom ještě nemluvila. Co na to říkáte vy? Zatím se setkávám s názory, že jsem se zbláznila, že otočím dítěti režim, já si ale myslím, že do toho 6. měsíce to snad ještě na dítě moc vliv nemá, nebo ano? Mě prostě děsí představa, že bych najednou 7 měsíců brala 6000 nemocenskou (bohužel na pásce nemám uznanou celou výplatu :( ). Děkuju za vaše názory a doufám, že tu bude nějaký podobný "blázen" jako já 🙂

kimby
14. dub 2013

@novynka ahoj (mohu-li tykat) já pracuji na směny již 13. rokem, pracovala jsem i v těhotenství a to mám náročnou práci na psychiku, soustředěnost (spánek ne). A dcera (nyní 3roky) byla a je spavec, od miminka žádný otočený režim apod. Takže za mě: pokud to tvůj zdravotní stav dovolí, dále záleží na dohodě se zaměstnavatelem, tak proč ne. Ne lidé okolo tebe, ale jen ty sama víš, co zvládneš a co ti už nedělá dobře. Přeji krásné a pohodové těhotenství 😵 🙂

veruska007
15. dub 2013

Já bych pracovala, pokud Ti to nedělá problémy. Když by to miminkovi vadilo, tak se ozve. Já třeba v prvním těhu chodila do práce až skoro do porodu... a litovala jsem právě toho, že jsem nepracovala na noční - protože jsem byla přes den totálně mrtvá a v noci ne a ne usnout, byla jsem plná energie... byla jsem schopná spát cca do deseti večer a pak ráno od sedmi... takže jsem to řešila tak, že jsem prospala odpoledne po práci a víkendy 😉. Rytmus spánku a bdění děti mají až po porodu.

white_tie
15. dub 2013

@novynka: Já dělám taky jako recepční v hotelu, směny máme takto: jeden den denní (od 7 do 19), druhý den noční (od 19 do 7) a pak dva dny volno. Pracovala jsem až do osmého měsíce, pak jsem musela kvůli zdravotním problémům na neschopenku. Problém mi to žádný nedělalo a abych řekla pravdu, noční jsem snášela mnohem líp, než denní - taky si můžeme lehnout a v noci je klid. Zaměstnavatelovi to nevadilo, doktorce taky ne - dívala jsem se kvůli tomu i do zákoníku, protože mi spousta říkala, že těhotný noční nesmí, což není pravda. Akorát se to nedoporučuje a máš právo požádat o přeřazení na jinou práci.
Takže pokud to tobě a miminku nevadí, klidně dál pracuj a na ostatní se vykašli. : )
Moje malá má 4 měsíce a hned po skončení PPM (17.5.) nastupuju zpátky do práce. Okolí na mě občas taky kouká, jestli jsem se nezbláznila, ale bez malé budu stejně jen ten den, co budu mít denní (bude hlídat tatínek), v noci stejně spí. : )

baraz
15. dub 2013

Ja bych take pracovala dokud to nedela problemy. Ja sama do 8 delala smeny teda jen denni 8-12 hod v obchodaku,takze lidi mraky,stres. A jsem v pohode. Takze za me,dokud muzes tak pracuj 😉

zamilovanadonej
15. dub 2013

@novynka Pokud ale nahlásíš své těhu zaměstnavateli, ze zákona ti musí dát denní pracovní dobu, resp. těhotné ze zákona nesmějí pracovat v noci.

novynka
autor
15. dub 2013

@zamilovanadonej no to právě teď už podle mě neplatí, záleží jen na mě, jestli chci v noci pracovat nebo ne, pokud bych nechtěla, měla bych nárok na denní...

novynka
autor
15. dub 2013

holky, díky za podporu 🙂 chtěla bych tedy do konce července, což je přelom 5/6. měsíce normálně pracovat, pak bych šla srpen a září na nemocenskou a říjen a listopad (termín porodu mám na konci listopadu) bych už mohla brát mateřskou... tak snad to takhle podle mých představ půjde ;)

white_tie
15. dub 2013

@zamilovanadonej: Takhle to není, v zákoně přímo je, že se to nedoporučuje, že pokud těhotná požádá, tak pokud zaměstnavatel má tu možnost, musí ji přeřadit na jinou pracovní pozici. Ale dělat noční může.

mafeska
15. dub 2013

@novynka ježiš už zase, mě tyhle řeči silně vytáčely a zvedaly ze židle. JSem taky recepční, dělala jsem krátký x dlouhý denní a noční. Na denní jsem vždy mlela z posledního, bylo toho na mě moc, noční jsem milovala a vždy jsem se na ně těšila. Taky jsem měla dovolené spaní. Na mateřskou jsem šla 8 týdnů před TP talže jsem to zvládla úplně v pohodě a pracovala co nejdéle to šlo. Okolí mělo taky strašný starosti že bych noční dělat neměla, že to není dobrý atd, hlavně starostlivá skorotchýně.Tkaže já říkám pokud to v pohodě zvládáš, nenechsi do toho kecat a pracuj co nejdéle ti to zdravotní stav dovolí. 😉

speedygon
15. dub 2013

Jde taky o to, zda Tě zaměstnavatel jako těhu na noční nechá....málokdo to riskne, aby byl v případě problémů krytý....

kajanka1
15. dub 2013

Pokud tě zaměstnavatel teda nechá a zdravotně jsi v pořádku, tak bych do těch nočních směn i šla...

white_tie
15. dub 2013

@speedygon: Ale noční nejsou zakázané, takže kdyby se těhotné nedejbože něco stalo, zaměstnavatel za to nenese žádnou zodpovědnost. Přistupuje se k těhotným jako ke všem ostatním zaměstnancům. To je jen mylná informace, že těhotné noční dělat nesmějí.

@mafeska: Naprosto s tebou souhlasím!

mafeska
15. dub 2013

@white_tie mně ty řeči vážně štvaly, nejdřív s tim přišel kolega (dělal jen noční), snažil se mě vyšachovat, chtěl moje místo. dostal ho ale až po tom co jsem odešla a že jsem se tam udržela co nejdýl to šlo 😀 žádné úlevy jsem neměla, dělala jsem to co doposud. jen jsem omezila chození do schodů.

speedygon
16. dub 2013

No, dříve těhotné na noční skutečně nesměly, ale bylo to upraveno. Záleží na zdravotním stavu,atd. Já zjistila až teď, že těhu už dělat na noc mohou. Je to na vzájemné dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem: pokud zaměstnankyně pracovat na noc může a chce, nesmí jí zaměstnavatel bránit a pokud požádá o přeřazení na denní, musí jí vyhovět...

khat
16. dub 2013

jsem taky recepční na hotelu se směnou 2x ranní (6 -18), 2x noční (18-6) a 4 dny volna. Byla jsem noční živel a vyhýbala se ranním jak jsem mohla, teď jsem 15tý týden a nějak se mi to obrací. Noční nemůžu dočkat rána 😝 ( nesmíme tu spát)
Takže až se to provalí a já budu muset s pravdou ven, v případě nabídky šéfa bych juchala a ranní brala, ale mám pocit, že by mě klegyně "sežraly" protože jediný milovník nočních až doposud jsem zde byla já 😀

zakarin
18. dub 2013

dle zákona nesmí těhotná žena vykonávat noční,záleží i na zaměstnavateli jestli si to vezme jak se říká na triko

novynka
autor
23. dub 2013

@zakarin od roku 2012 už ale v zákonu zakázané nejsou, jen se nedoporučujou ;)

novynka
autor
23. dub 2013

v práci už jsem své těhu oznámila ředitelce, sama mi nabízela denní směny, ale mě se do nich popravdě nechce... párkrát jsem jako záskok na denní dělala a vadil mi neustálý ruch, pořád někdo něco chtěl, běhala jsem sem tam, byla jsem pod dohledem ředitelky (takže zákaz FB, MK, apod. :D) a se svou slabší jazykovou výbavou jsem se děsila, že přijde, nebo nedejbože zavolá nějaký cizinec... na noční jsem z 12 hodin 8 v hotelu úplně sama a když si udělám svou práci, tak můžu bez omezení serfovat po netu, sledovat filmy, dělat si na svým notebooku vedlejšák, kterej si chci udržet do mateřský, a trochu si i zdřímnout (taky bych neměla, ale nemá to kdo zjistit ;) ), takže jsem ráda za noční, a pokud jde o režim miminka, půjdu od 6. měsíce na nemocenskou a nebo kvůli penězům právě na denní, to ještě zvážím... 🙂

zakarin
24. dub 2013

@novynka aha tak to je novinka,to jsem nevěděla,tak jsem zase chytřejší 🙂

anetadr
24. dub 2013

Nečetla jsem celou diskusi, tak nevím, co zde přesně už bylo řečeno, ale jen jsem chtěla napsat, že má mamka pracovala jako zdravotní sestra - tenkrát jako mladá, bezdětná měla opravdu hodně často noční - cca 15 za měsíc. Když otěhotněla se starší ségrou, taky nic neřekla a pracovala dál i v noci. Ségra se narodila jako dítě s naprosto narušeným rytmem spánku - vstávala klidně 15-18x za noc. V předškolním věku se to zlepšílo, s nástupem do školy se to opět zhoršilo a tak jí mamka ze školy odhlásila a dala s ročním odkladem, kdy to již bylo o trochu lepší. Do dnes má ale závažné noční halucinace. Netuším, jestli tohle vše mohly způsobit noční směny.... to se nikdo nedoví, ale jen přikládám jako podklad pro rozhodování. Zase na druhou stranu je jasné, že práce zdravotní sestry a práce recepční, která si může i trochu zdřímnout se nedá srovnávat. Zdrav. sestra má hodně stresu, který dítě vnímá dle mého názoru rozhodně víc, než to, jestli je maminka v noci vzhůru.

Jinak já i další dva mladší sourozenci žádné problémy nemáme a neměli jsme. S námi už ale mamka byla celé těhotenství doma.

novynka
autor
24. dub 2013

@anetadr dík i za tuhle reakci 🙂 ale já už jsem se asi rozhodla pro variantu, půl napůl... jak jsem říkala - do 6. měsíce v práci noční, a pak nejspíš poslední 4 měsíce doma, snad si mimčo na nový režim stihne zvyknout ;) ale jinak si myslím, že režim matky v těhotenství na mimčo moc vliv nemá, pokud teda nemá nějakou opravdu náročnou práci... zase znám takové pořekadlo, že když maminka v těhu odpočívá porodí raubíře, a naopak :D :D

anetadr
24. dub 2013

@novynka kazdopadne preji hlavne bezproblemove tehotenstvi a zdrave miminko🙂 o to tu jde predne🙂

mimisss
10. čer 2013

Známá dělala celé těhu od 6-6 noční denní a v pohodě 🙂

aaa
10. čer 2013

@novynka Ahojky, koukám, že máš podobný termín, jako jsem měla loni já. Taky jsem pracovala v hotelu, dvanáctky denní-noční. Noční jsem dělala do konce června, pak už jsem je nezvládala. Gynekolog mi řekl, že podle zákoníku práce je dělat nesmím, ale že to nechá na mně. Jak píšeš, noční byly relativně klidnější, při denní jsem byla opravdu těch 12 hodin na nohou. V práci jsem končila v polovině září, pár týdnů neschopenka a pak přechod na mateřskou.

michaela2310
10. čer 2013

Když jsem dělala recepční, tak jsem měla těhotnou kolegyni a ta noční nedělala a to z důvodu, že by na celém hotelu byla sama a kdyby se jí něco stalo tak by jí nikdo nemohl pomoc či pomoc zavolat...

novynka
autor
10. čer 2013

@michaela2310 a tak, to mě taky napadlo, ale doma můžu být taky třeba celý den sama... první trimestr mám zdárně za sebou, druhý tu snad nějak doklepu 🙂 no a třetí, kde už je riziko předčasnýho porodu nebo tak už budu doma... radši si totakovéto situace nepřipouštět ;)

novynka
autor
10. čer 2013

@mafeska 🙂 teď jsem si vzpomněla, zrovna minulý týden jsem byla jeden den jako záskok na denní, furt jsem lítala z patra do patra... no, jenže vyber si, náročný schody nebo risknout, že se jednoho krásnýho dne seknu ve výtahu?? :D :D

lenjii
16. čer 2013

Zdravím. Taky chodim na noční a pokud to zvladas neni problem. Ja se z nočních nehnu. Je tam klid, zadne vedeni a buzerace. 😀

helen_8
16. čer 2013

Jestli jsi v pohodě, tak pracuj, řiď se hlavně sama sebou, jak to cítíš ty. Sto lidí - sto názorů.
Já nevím, zda se tím dá otočit dítěti režim, spousta maminek v noci spí a pak jim mimčo v noci nespí, nemyslím, že je to tím. Držím palce! 😉

kaczenka01
23. čer 2013

ahojky já dělám noční ale za barem jako barmanka v casinu takže zakouřené prostředí atd. to je asi vše co mi dělá špatně. nevím zda mám zustat a nebo jít na rizikovku ... i kdybych tam měla denni tak je to max od 13 hod do 1 a tahají se tam těžké věci , je to hodně na psychiku a stres...poradíte ?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru