Těhotná do Tanzanie, máte zkušenost s očkováním?

kokiisek
16. črc 2014

Ahoj, jsem v 7tt a v listopadu jedeme na dovolenou do tanzanie... byl to vzdy muj sen a ne zrovna kratce jsme na tuto dovcu setrili.. uz ji mame koupenou,jenze jsem se ted dozvedela ze jsem neplanovane otehotnela.. cetla jsem ze by se tehotne meli vyvarovat ockovani... nechce se mi tuto dovcu stornovat ale jestli by to melo ublizit mimcu tak to zrusim... nemate nekdo zkusenosti s ockovanim na dovcu v tehotenstvi?? Pristi tyden mam termin u doktora tak se chci zeptat jeste ho.. ale jsem z toho takova nervozni ze se musim zeptat i tu... predem dekuji za odpovedi.

nonnni
17. črc 2014

@kokiisek ja se bojim, ze tehotnou te nikdo nenaockuje, ale otazkou je, ktera ockovani vlastne potrebujes a zda je vubec potrebujes.

Jinak Tanzanie, pokud budete nekde v turistickych oblastech je naprosto hygienicky bezpecna.

zuzka_b2
17. črc 2014

Jako v americe těhotný očkujou a níkdo to neřeší... to, že se neočkuje, je spíš z opatrnosti, on nikdo vlastně neví, bych řekla. Rozhodně bych nešla do živý vakcíny. Možná bych taky zkusila jet bez očka...

jancip
17. črc 2014

@kokiisek O o jakém očkování uvažuješ? Žloutenka a břišní tyfus? Problém může být i malárie, protože antimalarika určitě brát nemůžeš.

mataharyy
17. črc 2014

Doporučuji juknout sem (příp. na jiné očkovací centrum pro cestovní medicínu) https://www.ockovacicentrum.cz/cz/tanzanie a tam se jich i zeptat... Jináč jsou očkování, bez kterých člověka nepustí, takže jet bez nich = zůstat někde na letišti 😉

megy
17. črc 2014

neplánovaně otěhotněla? 🙂 no pokud s někým spíš a nemáte ochranu, tak to neplánovaně asi nebude 😀 ale k té dovolené - já osobně bych nejela už jen z důvodu, že nevíš, že se může něco přihodit a kdo tě ošetří? slyšela jsem i, že některé letecké společnosti nechtějí ani těhotné převážet kvůli možnému riziku porodu, potratu a pod. Nevím, já bych to stornovala- přednější je mi zdraví dítěte. tím neříkám, že je špatné někam jako těhotná vyrazit.

kassulda
17. črc 2014

2.trimester je na lietanie OK, toho by som sa nebala. S ockovanim to bude horsie, to v tehu nechcu robit. Zisti si podla oblasti, kam planujete ist, ake ockovania su potrebne (nutne) a potom zavolaj rovno nejakemu ockovaciemu centru. Plus uvidis, co na to Tvoj doktor, ale keby som ja pocuvala svoju doktorku, tak cely cas sedim doma, lebo "tehotne by mali sediet doma" 🙂

teeerez
17. črc 2014

@kokiisek to zalezi, uz jsi nekdy byla v exotice? Co tam planujete delat? Mate koupeny pobyt v rezortu u more a budete celou dobu tam i s jidlem (a je to nejaky luxusnejsi rezort) nebo to mate jako poznavacku? Mas uz alespon nektera ockovani? Do tanzanie rozhodne potrebujes zlutou zimnici, jedna se o zivou vakcinu, pak bys mela mit brisni tyfus, zloutenku a tetanus (ten asi mit budes), mozna i neco dalsiho, ale tohle je takovy "exoticky" zaklad.

Uprimne, pokud ti ta ockovani chybi a dovca neni rezort na plazi, tak bych nejela. 2 trimestr je sice na cestovani apod. nejlepsi, ale vsechna ta ockovani by sla do prniho trimestru, bez ockovani to povazuji za strasny risk.
Navic ani vysoka teplota neni v tehu uplny med, nesmis jist spoustu veci (i ty co u nas uplne klidne, ale v techto zemich si na ne chce davat pozor). Nevim no, sen je sen, ale hoooodne ti to tu dovcu omezi a ten zazitek nebude takovy :(

Jinak moje zkusenost je jen v 8tt Filipiny (okruh, max 3 dny na jednom miste, spise denodenni presuny, ale my jsme cvoci :D) a uz bych to znovu nedala - z horka se mi delalo strasne zle (ale uznavam ze to je individualni) pachy fuj, jedla jsem jenom spagety ptz. na morske potvory mi doktorka rekla ze leda ze bych primo videla jak je zrovna vytahli a hodili na gril a nic jineho tam moc nejedi :D byt jsem se hlidala co to slo (voda samozrejme vyhradne balena i na zuby) tak samozrejme cestovatelsky prujem me neminul a ted co s tim, kdyz na nej nemuzes nic jineho nez cerne uhli (proto ta 3 denni zastavka :D), delsi cesty z dulezitych hledisek ok, ale fakt straaaasne mi otekaly nohy (uz po takovych 2 hodkach), no, jindy bych si to uzila mnohonasobne vic :(

aaggyy
17. črc 2014

v těhotenství se myslím nesmí očkovat živými vakcínami..takže jestli je očkování proti žluté zimnici živá vakcína (což myslím je) a do Afriky povinná (taky myslím že jo), tak to spíš nepůjde ☹

jaajaa
17. črc 2014

Tanzanie a Zanzibar maji neco povinne bez ceho te tam nepusti. My tam byli pred par lety. Ja mam v tehotenstvi zkusenost jen s Indii a Sri Lankou- byla jsem ve druhem trimestru, ockovani jsem si nenechavala zadna (neco jsem mela z roku predtim z Afriky)- cestovali jsme s batohem, dalo se to, ale v podstate jsem Indii prezila na ananasu a melounu. Na Sri Lance mi vadila vedra (ale ta by mi vadila asi i normalne), jinak se to dalo. Ale tu Afriku bych asi bez ockovani neriskovala ani ja a to jsem blazen dost velky.

nonnni
17. črc 2014

Tak jak na to koukam, tak akutni je jen malarie, proti ktere vlastne nic nemuzes...i kdyz stejne pisi, ze nejhorsi je prosinec-leden...

Ja se ted vratila z JAR, letam pravidelne, prvni dcera se mi tam narodila, druha leta od tri mesicu...zadne extra ockovani nemame nikdo, ale je fakt, ze uplne poprve (2001) jsem si nechala naockovat druhou zloutenku a dcery maji take obe zloutenky naockovane).

Takze pokud tohle mas, tak bych resila jen tu malarii.

nonnni
17. črc 2014

zluta zimnice je povinna pouze pokud cestujes ze zeme, kde je vyskyt akutni. Jsou na to tabulky. CR v nich nefiguruje.

xmarg04
17. črc 2014

Blizke kolegyni v praci to vyslo stejne (i když jiny důvod - ne, ze by to bylo neplanovane, ale klasika - dlouho to neslo a po objednani superdrahe dovolene Kena, Tanzanie, Zanzibar otěhotněla...😀) a v prazskem ockovacim centru ji rekli, ze ji tehotnou nikdo legalne neoockuje + i kdyby ockovani mela, vzit si antimalarika je z jejich pohledu rovno potratu. Takze se obavam, ze tam velky manevrovaci prostor není... 😖 😖

teeerez
17. črc 2014

@nonnni to neni pravda, ze pouze ze zeme, kde je vyskyt akutni - samozrejme i do zeme. Nevim jestli je v tanzanii zrovna akutni, ale tedy dle stranek MZV je při vstupu do Tanzanie vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Takze to ma zakladatelka asi rozhodnute :( (jestli ji nema naockovanou z dob drivejsich :( )

nonnni
17. črc 2014

@teeerez no ja koukam na vakciny.net a tam pisi, ze Tanzanie byla v roce 2011 preklasifikovana na oblast s nizkym vyskytem a ockovani se pozaduje, aby zlutou zimnici do Tanzanie nezavlekli.

http://www.vakciny.net/CIZINA/DESTINACE/tanzani...

Kazdopadne bych asi idealne kontaktovala konzulat, nebo ambasadu a ptala se primo tam, protoze me byla na hygienicke stanici poskytnuta tak perfektni rada, ze dat na ni, tak je po me...

teeerez
17. črc 2014

@nonnni Aha, tak ja na to MZV.cz, ale je fakt, ze tam to taky maji aktualni +- 10 let :D tak asi fakt si tam primo napsat mail, aktualni konzul by snad mohl dat presne informace 🙂 (muzu byt zvedava co ti tam rekli? preci jen, info poucene prezivsi se hodi :D - ted mam sice cestovatelsky utrum, ale uz se nemuzu dockat az zas koupime nejake letenky 🙂 )

nonnni
17. črc 2014

@teeerez pani doktorka mi zasvedcene vysvetlila, ze pri ceste do JAR musim zacit brat antimalarika jiz tyden pred vycestovanim a nasledne jeste mesic po navratu (letela jsem tentokrat na rok) a celou dobu v mezicase pochopitelne. Ty mi promtne predepsala...nacez jsem volala manzelovi (jeste tedy jsme nebyli manzele) a jen jsem slysela jecet budouci tchyni v pozadi, at se toho ani netknu. Nasledne jsem zjistila, ze ta antimalarika, co mi napsala, by mi tak za rok odrovnala jatra a ledviny, ze bych byla zrala na transplant, kdyz opominu fakt, ze jsou po nich extremne castne psychicke potize ve frome depresi a doktor v JAR se zasmal, kdyz jsem mu to vypravela, ze k selhani jater a ledvin by nedoslo, ze bych uz predtim nejspis depresi skocila nekde z okna...pochopitelne, ze jsem zadna antimalarika nepotrebovala.

Nasledne mi nutila, pote, co jsem ji rekla, kam presne jedu!!!!!! purifying tablety do vody, ze je musim pouzivat bez vyjimky, i na cisteni zubu, nebo bidne zhynu...az na to, ze JAR ma asi treti nejcisci vodu na svete vubec. Proste nevedela o te zemi absolutne nic, kdyz jsem ji rekla, ze manzelova rodina jsou belosi, tak se desne divila, ze v JAR belosi ziji...toliko asi ke vzdelani teto lekarky.

teeerez
17. črc 2014

@nonnni boha jeho, to je fakt info za vsecky prachy :( ze se ty lidi obcas nestydi vypustit takove rady z pusy :/ to jsem mela asi fakt kliku, kdyz jsem narazila na doktorku, ktera mi rekla at se na antimalarika vyprdu pokud nebudu fakt v nejkrizovejsi oblasti, ze je to hrozne svinstvo :( zvlast kdyz jsi ji rikala presnou oblast :/ aa diky za info, netusila jsem ze v JAR maji tak cistou vodu 🙂

nonnni
17. črc 2014

@teeerez maji a pokud nebudes nekde olizovat nekomu podrazky, nejlepe v oblastech bez kanalizace, tak ti nic nehorozi 😉

anetka1701
17. črc 2014

Ahoj. Záleží kam jedeš. Pokud jedeš do hotelů, neboj se ničeho :o) Pokud jedeš na safari, polnější podmínky, tak to chce bez vyjímky všechno umývat v kupované vodě, nepít nic z místních zdrojů, vyvarovat se všemu, co ti nebude sedět (led v nápojích a tak...) a obecně dávat majzla... Nicméně já tam byla 3 týdny na dobrodružném safari, očkování jsem neměla :oD jídlo jsem jela s místňákama, pila vše s ledem a zvládla jsem to bez problémů...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru