Těhulky vegetariánky. Berete nějaké vitamíny?

morusa
5. únor 2007

Ahoj holky,zajímalo by mě, jestli jste některá z těhulek nebo snažilek vegetariánkou?A pokud ano ,tak jestli berete nějaké vitamíny doplňující a jak se na to tváří Vaše okolí?

markeeta
18. črc 2007

listicka: ja jsem behem tehotenstvi brala vitamini - calibrum, vcera jsem je skoncila, a porad jsem si rikala, kolik ze vsech tech vitaminu a mineralu si moje telo skutecne vezme. Jinak nemam obavy z toho, ze moje dite je necim ochuzene. Ona prijima z placenty vsechno co potrebuje. Nedelam nic, cim bych jeji funkcnost snizovala (nekourim, neholduju alkoholu, neberu leky atd). Prave v placente se vytvari vsechny ziviny pro miminko a bere se prave hodne z tveho, takze hlavne ty potrebujes doplnovat. Jak uz jsem zminila, zeny v koncentrakach dostavali k jidlu jen srot (je fakt ze ripa je zdrava) a rodili se zdrava 3,5kg miminka.

listicka77
18. črc 2007

No taky mě napadlo, že naši předkové mořské ryby nejedli. Tedy především lidé na venkově. Ve městech ten import fungoval už ve středověku (je dokázáno, že už ve středověku se u nás ve městech jedly třeba sušené fíky) a sušené mořské ryby se samozřejmě dovážely taky. Ale na tom venkově je fakt neměli. Ale řasama snad nic nezkazím. Taky jím nejradši to, co roste v našich krajích (a když to zrovna roste), ale občas to člověku nedá. On by byl ten výběr hrozně chudý a dobrovolně se ochudit třeba o rýži, to by byla fakt škoda.
Přeju krásné zdravé mimi a pohodový porod, už to máš za pár... 🙂

lenkase
18. črc 2007

listicko, samozřejmě, že máš pravdu, ale když to budeš brát tak, že do Čech v dávné minulosti přišli lidé odněkud, tak to vždycky bylo od moře.A za tu dobu, těch fůra generací, je to dobré z původního rodu už dostatečně rozředěné, jestli mě chápeš, a ještě, když se do toho přidají za poslední padesátiletí ta kvanta chemie, tak v některé rodině ten pomyslný pohár jednou musí přetýct. No a to jsou ty alergie, a štítné žlázy a já nevím co ještě, no prostě všechny nemoci. Je jasné, že v některých rodech došlo ke smíchání krve, ať už přiznaně, nebo nepřiznaně, to jsou právě ty rodiny, kde po generace blonďáků se najednou narodí například snědší dítě a maminka se dušuje, že byla věrná. Už jsem odbočila, ale všechno souvisí se vším.A ještě jsem si vzpomněla, že i u nás jsou rostliny s zásobou jódu, třeba lněné semínko, nebo jeřabiny, dříve na každé vesnici, za syrova jezené. Je těch rostlin víc, myslím, že i bazalka.

lenkase
18. črc 2007

Teď, když to po sobě čtu, tak si říkám, že mě třeba nepochopíte. Někde jsem dříve četla, že nejzdravější děti z pohledu genetiky a zdravotních vyhlídek do budoucna mají páry
např.středoevropan(ka) a afričan(ka).

listicka77
18. črc 2007

Hmmm, tak koho mám mezi předky, to nevím.
Ve zdravé výživě jsem byla a řasy měly jen nějaké nudlovité dlouhé a pak vločky nori. Tak jsem si koupila jen instatní japonskou polívku s řasama. Nářez ani tofu s řasou bohužel nebylo. Tak snad toho jódu nemám "smrtelný" nedostatek...

lenkase
18. črc 2007

Listicko, to neví nikdo na 100 %, ani ten, kdo si vede rodokmen!!! A listicko, neboj, třeba tvoje maminka zdravě jedla, nebo babička nebo prababička, ta aspoň do sebe neládovala chemii. Nejhorší je,když špatné stravování a vaření přebírá po několik generací dcera po matce, se slovy, že takhle se v naší rodině jedlo vždycky a nikdo nikdy nebyl nemocný až najednou moje dítě má alergii(nebo cokoliv horšího). A jak tady už někdo včera psal, že všchno souvisí se vším, tak ani naopak předávkování jódem nezaručí zdravé děcko.

markeeta
18. črc 2007

lenkase, ja jsem netusila, ze v nekterych rostlinach muze byt jod (teda pokud vynecham morske rasy). To je jako s tou sedmikraskou, ve ktere je vapnik.

listicka, dekuji,

lenkase
18. črc 2007

I v jiných bylinkách - kořen kostivalu lékařského
chaluhy
semena lnu
třezalka tečkovaná
jitrocel
řebříček obecný
šalvěj lékařská
lišejníky
routa
bazalka !!! dobrota

a vooci a zelenině - višně
maliny
citrony
rybíz
rajčata
červené jeřabiny
nejvíc mořské řasy, ikdyž uznávám, že ta chuť nemusí být každému v těhotenství příjemná

No a je to jako se vším, třeba když si maminka myslí, že dá děcku podušené jablíčko, že dostalo ovoce, tak je to i třeba s kěčupem, že dostalo rajče. Neexistuje vitamín nebo jiná látka potřebná pro tělo, která by nebyla v syrovém ovoci nebo zelenině.
Myslím si, že jste pro své děti udělaly hodně už třeba tím, že nejíte maso, paradoxně to možná k údivu a nevěření ostatních děláte líp.

lenkase
18. črc 2007

A na to nejhlavnější naše české bych zapomněla - česnek a cibule - samozřejmě syrové.

listicka77
18. črc 2007

Lenkase: Díky za povzbuzení. Zrovna rybíz a maliny jsem do sebe ládovala před 2 týdny celý týden. Pěkně přímo z keříčků, čerstvoučké, mňam 🙂 Len si dávám do rýže (a dneska jsem přikoupila ještě sezam, ať to neflákám) a třezalku a řebříček piju v těhu směsi. 🙂 Ono nic nebude tak horké, jak to vypadá. A že se stravuju mnohem zdravěji než spousta jiných těhulek, to je mi jasné (tuhle jsem projížděla starší diskuse a četla jsem jednu o riziku listeriózy a tam byly hlášky! - "Tu majonézu k hranolkám si neodpustím." a podobně).

lulllu
19. črc 2007

Vegetariánství může v těhotenství škodit

Těhotné ženy, které jsou vegetariánkami a svých stravovacích návyků se nehodlají vzdát ani v době těhotenství, zřejmě ohrožují zdraví svých nenarozených dětí. Domnívá se tak Allene Lindsaye z Kalifornské univerzity, který své tvrzení podložil dlouholetým výzkumem.
Anketa

LOS ANGELES - Známý profesor své poznatky zveřejnil na vědecké konferenci v Los Angeles. Upozornil, že budoucím matkám s vegetariánskými návyky chybí vitamín A, zinek a vitamín B12.

Přitom nejlepším způsobem, jak tyto látky do těla dostat, je právě konzumace potravin živočišného původu a mléka. "Jsem pevně přesvědčen o tom, že těhotné ženy musejí jíst maso," konstatoval Lindsaye s tím, že maso a mléko by měly těhotné ženy konzumovat alespoň v malém množství. Jejich organismu by to podle jeho slov prospělo.

"Jsem pevně přesvědčen, že rodiče nemají právo nutit své děti, aby vedly vegetariánský život, aby těhotné či kojící ženy nejedly maso. Je totiž zcela jasné a prokázané, že toto může mít velmi neblahý vliv na dítě, které se má narodit či které je ještě v útlém věku," upozornil.

Jeho tvrzení se zakládají na dlouholetém výzkumu. Touto problematikou se Lindsay věnuje pětadvacet let, během nichž pozoroval i ostatní podobné výzkumy, které provedly odborné týmy v jiných zemích.

"Za toto období se zcela jasně ukázalo, že ve vyspělých zemích nikoli nedostatek bílkovin či nedostatek energie, nýbrž stravovací zvyklosti žen jsou příčinou toho, že v jejich těle a v těle jejich dětí je málo vitaminu A, železa, zinku a vitaminu B12," uvedl.

lulllu
19. črc 2007

Jednoduše si myslím,že kdyby příroda chtěla,abychom nejedli maso,nebudeme mít zuby, ale zobáky🙂Toť můj názor🙂))

petja
19. črc 2007

tak názorů je milion a zkopírovat jeden z nich je snadné,nejen zobák dělá býložravce! Naši předci začínali na kořínkách a na výhonkách a dodnes máme střevo,které není přizpůsobeno trávení masa! V USA dělají tolik průzkumů,že by se nevešly do sportovní haly 🙂 Já mám po 11 letech vegetariánství krevní obraz perfektní jako málokterá masožravka o B12 nemluvě! Ale jen sebe a své dítě nacpi tím zdravýmmasem,v Česku ho ale nenajdeš!

lenkase
19. črc 2007

lullu to nemá logiku. Chceš snad říct, že kdo má zobák, nejí maso? Ptáci nejedí Maso? Kteří?

Tyto argumenty nesnáším, kdybys napsala, že jsi nejedla maso a málem jsi zahynula nebo se ti zhoršil zdravotní stav, tak to beru, ale že jsi někde něco vyčetla, to není pro mě argument. Já mám s nejezením masa výbornou zkušenost, maso nejím už několik let, dítě se mi narodilo zdravé a v poslední době jsem objevila dokonce ještě něco lepšího než vegetariánství, škoda, že jsem o této možnosti nevěděla dřív. Ale to do této diskuse nepatří. Jenom říkám, že vegetariánství je rozhodně krok vpřed, směr ještě něco lepšího objevit, já jsem si vegetariánstvím i makrobiotikou prošla, ale pořád jsem cítila, že to ještě není ono. No, je to vývoj a já jsem se za vegetarianství před lety taky dokázala hádat do krve. Holky, hodně štěstí, a pokračujte a objevujte, vaše děti vám od malička napoví, budete se učit od nich. Hodně štěstí!!!

petja
19. črc 2007

lenkase,tak tak,já jsem s vegetariánstvím tak vnitřně čistá a spokojená,nemocná jsem nebyla snad 5 let,to přičítám částečně i sauně,ale během těhu byl přítel tak 5x nemocnej,jsme spolu v kontaktu a vůůbec nic,to samý v práci,jsem na recepci,kontakt s lidma furt,dřív noční...takže jen plusy,taky jsem se dřív za vege hodně prala,dnes už to mám vyřešený-v sobě 🙂

marinka
19. črc 2007

Já si myslím, že v těhu je hlavně důležité řídit se svým tělem.. Naše rodina byla vždy v oblasti stravování hodně pokroková a ještě za komunismu naši sháněli knížky o zdravém stravování, vegetariánství a makrobiotice a vlastně se u nás vyzkoušelo všechno možné 🙂 Vařili se různé kašičky, mamka pekla zdravé sladkosti apod. Za celé dětství jsem nedostala takové "laskominy", jako párek v rohlíku, hranolky, hamburgery.. Niky mi to nechybělo a ani teď si je nekupuju, párek v rohlíku jsem vlastně neměla nikdy v životě 😀 S masem to u nás doma nakonec dopadlo tak, že se vůbec nejedlo červnené maso, ale jedly se ryby a občas kuře nebo krůta. Nějakou dobu před těhu jsem nejedla ani to a cítila jsem se dobře, ale jakmile jsem otěhotněla, začala jsem mít hroznou chuť na ryby a to takovou, že jsem prostě neusnula, dokud jsem si nějakou rybu nedala, takže jsem to nehrotila, poslechla jsem své tělo a rybu si dala. Stejně tak jsem to měla párkrát i s kuřetem, chodíme s kamarády grilovat a masu jsem se nebránila.. Teď už u mně převládají jiné chutě a tak jím maso jen vyjímečně. Myslím, že pokud má těhotná vegeteriánka vyváženou stravu, jí potraviny s železem a jodem a chuť na maso nemá, je to úplně v pohodě a miminku to nemůže nijak ublížit. A navíc, jak už bylo řečeno, kuřata u nás v sobě mají víc škodlivých věcí, než těch prospěšných..

Takže těhulky vegetariánky, nedělejte si nic z lidí, kteří o vegetariánství nic neví a hrají si tu na chytré. Vy samy víte, co je pro vaše miminko nejlepší 🙂

petja
19. črc 2007

Ano Marinka,taky jsem čekala co se mnou těhu udělá a byla případným změnám otevřená a připravená na ně,ale ono nic,tak nutit se do masa,jen proto,že ti to 4 z 5 doktorů doporučí? Ti už toho navykládali.Navíc na genetice jsem narazila na velice příjmenou paní doktorku,která byla vegetariánství velice otevřená,řekla mi pouze abych si hlídala B12 v těle...

marinka
19. črc 2007

petja, já mám taky fajn doktorku, říkala mi, že mám jíst na co mám chuť a do nenutit se do ničeho, jen proto, že "moudré" knihy tvrdí, že pokud to nebudu jíst nebudu mít zdravé miminko.. B12 je v těhu moc důležitá, ale je v celé řadě jiných potravin, tak si člověk může vybrat, jak ji tělu dodá.. Ze začátku těhu jsem taky zkoušela jíst těhu vitamíny, ale zvracela jsem po nich, tak jsem to vzdala a cítím se dobře, malá roste jak má, tak si rozhodně nemyslím, že bych v těhu něco, co se týká jídla, zanedbala 😉

petja
19. črc 2007

no já zas Mari žádné vitamíny pro těhu nesmím,páč mám autoimunní strumu a nesmím doplňky s jódem,takže jsem jednu dobu jedla ACIDOFOLAN,tam je Fe,B12 a kys.listová,ale to už teď taky nejím,nějak se mi do těch umělin nechtělo....Krevní obraz mám prý super a B12 taky,tak snad vše v poho...

lenkase
19. črc 2007

Ono se dá tyto názory pochopit. Vemte si, že dá některá maminka svému děcku párek v rohlíku, s hořčidí nebo kečupem.Spousta lidí si představí, že vegetariánská matka dá jen ten rohlík s tou hořčicí, tak se nedivte,že nepochopí, že bílkoviny se dají sehnat i jinde. Dalo by se s úspěchem pochybovat, jestli vůbec v tom párku nějaké byly.

Mě dokáže vždycky dojmout věta, že dítěti maminka vaří nebo smaží na olivovém extrapanenském oleji, aby měl to nejlepší. Proč jsou teda proboha ty oleje za studena lisované a nepasterované? Asi proto, že tak mají všechy hodnoty zachované, bohužel teplota nad 40 stupňů to skvěle vynuluje. Chce to trochu přemýšlet.

petja
19. črc 2007

takových rýpavých otázek a co jíš,když nejíš maso,jsem slyšela milion,když pak někdo ochutnal,že je to bez masa výborné,ba lepší,uznal,že i tak se dá žít a že my vegetariáni se opravdu nepasem na trávě a opravdu nechodíme tajně ujídat do spíže 😀 je tak snadné z kulinářského hlediska vypustit maso,ale maso je o zvyku,všichni ho jedí,proto,kdo ho nejí je přinejmenším divnej,ne-li tyran!Tyran dětí!

markeeta
19. črc 2007

lenkase, smazit na extrapanenskem oleji muze jenom debil, to se dava uz do hotoveho jidla. Smazeniny nejsou vubec zdrave.

Ja jsem si dneska udelala dobre rizoto. Nejsem vegetarian, tedka behem tehotenstvi maso moc nejim, ale spise z toho duvodu, ze je tu drahe. Dala jsem si do toho kureci prsicko, protoze jsem na to uz mela dlouho chut. Moc nam to smakovalo. Snedla jsem celou panev a stejne mam hlad. Ja jim cokoliv na co mam chut a co je zdrave, ale dokaze me nastvat, kdyz mam stale hlad. Ja s tim zacinam mit problemy az ted ke konci tehu, to male me uplne vysava. Jak to resite vy?

petja
19. črc 2007

Marki,my ještě nejsme tak daleko,tak nemůžu poradit,mě teda vždycky zasytí i zelenina,maso leží dlouho ve střevech,zkusit obiloviny ty jsou většinou hutné,ale je to těžký,malá ti asi dává co proto...

markeeta
19. črc 2007

petja, ja jsem prave celou dobu nemusela moc jist, ten posledni mesic je hodne narocny, neustaly hlad, nemohu spat protoze me chytaji krece do nohou, boli me kycle, kdyz se pretulim, tak me chytnous stahy do bricha. Mimco ale za to stoji, kolikrat ji prosim, aby si uz pospisila.

petja
19. črc 2007

jo jo to v třetím trimestru bývá,že maminky už chtějí mít vše za sebou,mě bolí kyčle když se přetočím kolikrát už teď,spím zatím dobře,jen čím dál tvrději,já se mám ještě na co těšit,to je mi jasné,ale není divu jsou to ohromné hormonální i fyzické změny v těle

petja
19. črc 2007

aleuž to máš zapár,tak vydrž Marki,pak se budeš jen usmívat na krásnou kočenu! 🙂

listicka77
19. črc 2007

Holky, já to fakt nechápu, že nás (a a naše dětičky) musí pořád někdo "zachraňovat"...
Ale nejvíc mě tam pobavila ta poslední pasáž: "Za toto období se zcela jasně ukázalo, že ve vyspělých zemích nikoli nedostatek bílkovin či nedostatek energie, nýbrž stravovací zvyklosti žen jsou příčinou toho, že v jejich těle a v těle jejich dětí je málo vitaminu A, železa, zinku a vitaminu B12," uvedl. Tak pod to bychom se snad podepsaly všechny, ne? Jen to jaksi nemá nic společného s vegetariánstvím... 😀

Lenkase: A kam jsi se posunula? Jsem moc zvědavá. Taky mám pocit, že ještě nejsem na konci cesty. Tak jestli nechceš veřejně (jestli by to tu vyvolalo jen nepatřičný ohlas), tak mi třeba prosím písni IP. Díky. 🙂

marinka
20. črc 2007

markeet, no já mám s přibývajícími týdny taky čím dál větší hlad, bez ohledu na to, jaké je venku vedro 😝. Ale vždy mně spolehlivě zasytí zeleninový salát s nějakým celozrným pečivem, nebo právě rýže a těstoviny, tak jsem zvědavá, jestli ke konci těhu taky dojdu do stádia, kdy mi to nebude stačit.
Neboj, malá už vykoukne každým dnem!!

markeeta
20. črc 2007

marinka, s pecivem je to tady problem. Me zasyti nejlepe pravy cesky chleba. Sice kupujeme peceny bochnik a vypada to, ze v tom je neco celozrneho, ale stejne to je v zaludku jako vzduch. Uz to musim nejak pretrpet.

petja, vypada to, ze se male u me moc libi a nechce se ji moc ven.

listicka, kdo zas napsal tohle? Jake stravovaci navyky zen. Co mam asi tak delat, kdyz se nic lepsiho neda koupit. To bych odstrilela vsechny vyrobce nekvalitnich potravin. Pokud chybi jen jeden ci par vitaminu a mineralu, tak je to jeste OK, horsi je, kdyz mas skutecne velky nedostatek.
Tuhle jsem byla v obchode se zdravou vyzivou a uplne jsem se musela smat tem nalepkam "organicke". Moji prarodice maji soukromy statek a vsechno co tam vyprodukuji by mohly prodavat za neuveritelne ceny jako organicke, protoze zadne chemikalie nepouzivaji. Proto se ani nebojim jist maso od nich, protoze jsou krmeny 100 procentne prirodne a zadne hormony.

listicka77
21. črc 2007

markeeta: lulllu • 19. červenec 2007 ve 13:32, překopírovala nějaký článek pana profesora z kalifornské univerzity, který tvrdí, jak je nebezpečné nejíst v těhu maso. Je to na téhle stránce asi v horní třetině. Asi jsi to přehlídla.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru