Těhulky vegetariánky. Berete nějaké vitamíny?

morusa
5. únor 2007

Ahoj holky,zajímalo by mě, jestli jste některá z těhulek nebo snažilek vegetariánkou?A pokud ano ,tak jestli berete nějaké vitamíny doplňující a jak se na to tváří Vaše okolí?

angua27
7. srp 2007

ja by som sa tiež rada pripojila k diskusii, ak môžem. ja síce vegetariánka nie som, ale priateľ je. je vegetariánom s morálneho presvedčenia už skoro 2 roky. už aj predtým mäso nevyhladával. doma varíme prevažne bezmäsito, ja som doteraz mäso jedávala na obed v práci. odkedy som doma, cca. 2x týždenne si spravím pre seba niečo mäsité. ale k čomu som sa chcela dopracovať. s priateľom sa navzájom rešpektujeme, on nemá problém pripraviť mi mäso, mne zase veľmi chutia rôzne výrobky zo sóje, tofu a vďaka nemu sa stravujem oveľa, oveľa zdravšie, ako keď sme boli obidvaja mäsožravci. jediná vec, ktorá je podľa mňa pri vegetariánstve dôležité, je že si treba naštudovať, ktoré vitamíny a minerály obsahuje mäso a čím sa dajú nahradiť. v opačnom prípade sa môže stať, že človek prestane jesť mäso, ničím ho nenahradí a do roka má telo zhumplované horšie, ako keď to mäso jedol.
čo sa týka stravy detí. u nás niekoľkokrát preberaná téma. názor na to mám obidvaja rovnaký. kojiť chcem minimálne rok, takže príkrmy začnú až tak najskôr od polroka (možno aj neskôr), najprv plánujem len zelenina, ovocie. až po čase nejaké ľahké biele mäso, nie však 6x týždenne. časom, keď si bude vedieť malý už vybrať môže mäso jesť a nemusí. rozhodnúť sa musí sám. ale na začiatok mu to mäso asi dávať budem.
obdivujem všetkých, ktorý sa mäsa dokázali vdzať. ja to nedokážem a občas mi to je aj ľúto. proste u mňa sú chute väčšie ako vôla. alebo nemám stále to správne vnútorné presvedčenie.
add ryby v tehotenstve: ja som ryby nikdy moc nemusela a počas tehotenstva som rybu jedla cca. 3x. pri krvnom obraze mi vždy jód vyšiel na dobrej úrovni. čo mi však pri poslednom krvnom obraze vyšlo zle je železo. paradox, nie. 😀

lenkase
7. srp 2007

kalka jak myslíš, ale v každém případě jsem strašně ráda, že jsi zde napsala svoji závažnou myšlenku, myslím tu poslední. Mimochodem, moje gyn. Dr. ani nevěděla, že jsem vegetariánka. Tipla bych si, že si sama budeš brzo shánět informace .... Kdyžtak se ozvi, poradím.

lu777
7. srp 2007

Kalko, my když byli v CARu (manžel neměl žádné spermie), tak se mě na dietu taky ptali.. moc je ale nevzrušovalo jestli jsem vegetarián (tehdy jsem byla), ale měla jsem jmenovat co jím během dne.. řekli, že se stravuju velice dobře..
jakmile měl manžel po operaci a měl spermie, otěhotněla jsem první měsíc
😵 .. já myslím, že to není ani tak o tom jestli jednu složku potravy jíš nebo ne, ale CO teda vlastně jíš a JAK (např. jestli jíš pravidelně a v klidu a tak)... ale otěhotnění je samozřejmě i o dobré pozici páteře, hormonech, psychice atd... a o tom štěstí..

jinak maso teď trošku občas jím, neomezila jsem ho proto, že by mi nechutnalo.. manžel je masožrout, ale podporuje mě, protože jsem se díky vegetariánství kdysi vyléčila z únavového syndromu...dítě ani jeden nebudeme do ničeho nutit, z vlastní zkušenosti víme, že to mívá efekt úplně opačný
😅 (mně v dětství nutili maso, manželovi vůbec ne a dneska to máme obráceně)

jinak maso je bohužel mrtvolka, pardon za ten výraz, jestli to někdo nazve sajrajtem je už otázka gusta, ale fakt je fakt 🤐

lu777
7. srp 2007

ale jinak, safra, tady by měly být věci jako recepty, rady a tak.. já sem vždycky nakouknu, ale většinou je to tu jedna rvačka, my jsme teda s tolerancí na štíru, zlatá např. Anglie 😀

kitka123
7. srp 2007

Certica, je to na Horskym parku, ja to pohledam na netu a poslu do IP

listicka77
7. srp 2007

kalka, souhlas s tím, že tvoje kolegyně se fakt chová nevhodně. Přijde mi to poněkud puberťácké. Ale takhle se chovají i někteří masožravci ("Fůj brokolice, blé...").
Ale ta doktorka z CARu je opravdu trochu podivná. Netuším, proč by vegetariánství mělo souviset se schopností otěhotnět. Jsem toho příkladem (ani nevím jak a bylo to tu 😀).

sisstin
7. srp 2007

ahoj holky..docela zajímavé téma..vegetarián nejsem..ani nikdy nebudu..ale naprosto proti tomu nic nemám..jím maso..ale ne tučné..ale kvůli tomu, že mi to nechutná...vegetariánská strava klidně i pro dítě....ale u makrobiotiky..to už si nejsem tak jistá..to mi přijde pro dítko už moc..ale moc se v tom nevyznám..já to furt vidím, jako že se jí "zrní"..což tak určitě není... 😅 😅 😅

kalka
8. srp 2007

listicka77
Dobré ráno🙂 To vůbec nebylo myšleno, že by vegetariánství mělo nějak souviset se schopností otěhotnět...Doktorka si musela o mě zjistit pokud možno co nejvíc informací.. a mezi ně patřilo i to jestli jím maso.. kdybych ho nejedla, tak by se pak zajímala o to čím to maso nahrazuju, aby věděla jestli moje tělo dostává všechno co má.. Já osobně musím říct, že jsem přesvědčená, že jím zdravě..Každý den zeleninu i ovoce.. doma vařím i ze sojového masa.. maso jako takové máme dvakrát týdně maximálně.. a střídám to.. jednou je to hovězí, pak zas vepřový.. a jindy zase kuře.. bohužel rybám jsem zatím nepřišla na chuť.. od malička s tím mám problém.. zkoušela jsem to přitom už několikrát, ale zatím bez neúspěšně..Jím pětkrát denně a v klidu.. fakt jsem v tomhle přesvědčená, že jsem v pohodě.. I před časem jsem ve svém jídelníčku minimalizovala sůl.. sem tam uvařím na páře.. jak zeleninu, tak maso a jen s bylinkama a musím říct, že nám to chutná🙂 Je to prostě o tom, že každý se musí rozhodnout jen a jen podle sebe.. vším tím jsem jen chtěla říct, že nejsem zastánce toho, aby se dítě nutilo do masa nebo naopak od něj odhánělo.. Nechat mu svobodnou volbu... 😎 😉

ista
8. srp 2007

caute Vegosky aj Nevegosky! Co sa tyka otehotnenia, myslim,ze zdrave vegetarianstvo s tym fakt nema nic spolocne. Ja som bola cista vegetarianka 5 rokov a potom dalsich cca 5 rokov som pridala do jedalnicka iba ryby (je tam urcita latka,ktoru nicim nenahradis) a to tiez tak max 2 x tyzdenne. Otehotniet sa nam podarilo na prvy sup (!!!) a to som mala 30 rokov..a akoze roky zijem takto z presvedcenia stretla som sa casto s takymi mylnymi nazormi typu ("urcite nemas dost zeleza,mas anemiu alebo bielkovin,alebo ze to zistim po case, ked budem mat osteoporozu"...) a tiez s netoleranciou, dokoca s ironiou a posmeskami...Pravdu povediac asi naburavam vsetky tabulky, a tieto, nazvime to niekedy az predsudky, pretoze som uplne zdrava a dokonca som pravidelna darkyna krvi, mam Striebornu Janskeho plaketu( raz mi doktorka povedala,ze mam az muzske hodnoty hemoglobinu), sportujem, vsetko vladzem a urcite nie som nejaka susienka 😀 . Taktiez v tehotenstve nemam ziadne problemy,dokonca mam pocit,ze menej ako bezne tehulky. Ak ma clovek zdravy rozum a uplatnuje ho v zivote,tak je to OK.Tak vsetky snazilky, ziadne obavy.. Co sa tyka babatka, je jasne, ze mu nebudem tento sposob zivota vnucovat, nech sa rozhodne samo, maso mu v detstve varit budem,lebo pre rast je to dolezite,ale v dospelosti nech sa rozhodne samo. A v tehotenstve som pre istotu maso zacala jest,aby babatko malo dost zivin.Tak sa vsetky drzme,nech anm to vyjde! 😵

lu777
8. srp 2007

jinak jak jste tu zmiňovaly ty kolegy v práci, já jsem byla masožravec i vegetarián a vyslechla jsem si v obou případech 🙄 fakt otrava!! člověk se nemůže ani v klidu najíst..
s doktory a vegetariánstvím: mně jen připadá nefér, že když člověk vegetarián nejí tak dokud nemá potíže tak se ho nikdo moc neptá co jí..

mému muži dám občas něco ochutnat a i když je dost vybíravý, tak uznal, že plno vegetariánských věcí je chutných (některé sojové jogurty, teď jsem měla nějaku mrkvovou pomazánku, ta byla fakt výborná, taky sojové čokoládové mléko bylo fantastické, Finský chléb a tak..) sám mi teď chodí nakupovat do jednoho bioobchodu 🙂

lu777
8. srp 2007

Ista, já měla největší problémy se železem právě v době kdy jsem jedla nejvíc masa 😀 pak jsem to omezila a dobrý, uvidíme teď v těhu

a jinak podle statistik je nejvíc osteoporózy ve státech, kde se konzumuje hodně mléčných výrobků a naopak nejmíň tam, kde se jich jí málo... tak to mě kdysi přesvědčilo (byla to statistika WHO a ne nějaké veganské lobby
🙂 )... mléčné výrobky jím jen kvalitní a ne přespříliš a spíš to nahrazuju a nemívám už takové bolesti hlavy ..
holt mléčná lobby asi dělá své, jim je jedno jestli toho jíme nadmíru, jen když cálujeme 🙂

ista
8. srp 2007

Lu, ja mam take skusenosti,ze najviac bojuju proti vegetarianom ludia, ktori tusia,ze by to pre nich sice bolo dobre,ale nemaju tu silu alebo volu trochu nieco so sebou spravit a nedajboze nieco zmenit a vydrzat...Preto potom maju vyhovorky typu: vsak bielkoviny su dobre(akoby mliecne produkty,ktore jem, neboli bielkoviny???) a podobne..inak presne podla WHO su aj statistiky,kotre hovoria ze vacsina obyvatelov tkz. zapadnych krajin prijima nadmieru bielkovin v strave, co sposobuje vela komlikacii,napr. aj rakovinu,alebo napr. aj klbne problemy, reumatoidna artritida a pod...
A co sa tyka tehotenstva,tak ja mam rovnake hodnoty zeleza aj hemoglobinu ako predtym.

gangulienka
8. srp 2007

ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu cim sa da zabezbecit dostatok zeleza (okrem spenatu 😝 )Maso som prestala jest nahle, ked som otehotnela a v poslednej dobe sa citim velmi unavena, tak ma napadlo ci vlastne toho zeleza prijimam dost, hlavne ked je ho v tehotenstve vacsia spotreba. Citala som nieco o zihlavovom caji, ze podporuje vstrebavanie zeleza tak asi skusim to....

beranek
8. srp 2007

Ahoj, já jsem skoro vegetariánka, kuřecí a rybí maso jím omezeně, jinak ostatní maso nejím 15 let. Železo by mělo být např. v salátě - já jsem snědla celou hlávku ledového salátu třeba na večeři, měla jsem na to strašnou chuť. Jinak si zkus najít informace na internetu.
Já jsem problémy s nedostatkem železa neměla, sice mi dr. říkala, že jsem hrozně bledá a že to určitě není normální, ale řekla jsem jí, že jsem bledá pořád normálně, podle výsledků krve bylo vše v pořádku. Až po porodu jsem dostala tabletky železa kvůli horšímu krevnímu obrazu, ale to je ze ztráty krve, už se cítím mnohem lépe 🙂
A ještě musím napsat, že taky často slyším, že mi určitě z takové stravy musí něco v těle chybět....naopak moje těhotenství bylo od začátku do konce bez jediného problémů...takže bych mohla argumentovat já, že ti co jedí "normálně" mají víc zdravotních problémů a jsou většinu těhotenství doma nebo mají přímo rizikové těhotenství.

certica
8. srp 2007

gangulienka, na chudokrvnost jednoznacne najlepsia cervena repa (cvikla), resp. šťava z nej.
potom su dobre trebars aj marhule, aj susene, cucoriedky, rozne semena - tekvicove, sezamove, dalej orechy, mandle, pistacie...

gangulienka
8. srp 2007

dakujem 🙂

yenn
8. srp 2007

gangulienka, doporucuju chlorellu 😉

lenkase
8. srp 2007

tady je v rychlosti pár rad z internetu, dá se toho najít hafo.

http://www.darius.cz/archeus/LP_zele.html

Komu se chce, může si přečíst i chuťovku z naškrábaných jater, pro vegetariánky a pro ty, komu se nechce číst : šťáva z kopřiv, vylisovaná nebo rozmixované s vodou a přecezené, přidat na chuť citron nebo pomeranč a med,... citrusy, banýny, zelené saláty, meruňky sušené i čerstvé, co nejvíc čerstvého ovoce a zeleniny ... mořské řasy a chlorella., je tam i pár rad, co s čím kombinovat, aby nedocházelo k odbourávání a lepšímu vstřebávání, mléko spíš škodí ... Je to dlouhý článek a ne jediný na internetu. Já sama dávám přednost těm kopřivám a všechno!!! čerstvé, nemám problémy.

gangulienka
8. srp 2007

yenn mna ta chlorella tiez napadla, ale nemam s nou ziadne skusenosti, existuje len v tabletkovej a praskovej forme alebo aj v inej ?

listicka77
13. srp 2007

Aho těhulky vegošky a jiné spřízeněné duše, musím se podělit o svůj čerstvý čtenářský zážitek, fakt jsem šla do kolen... 😀
Půjčila jsem si knížku Dany Müllerové Výživa těhotných a kojících žen. Nečekala jsem tedy bůhvíco a k něčemu to opravdu je (jsou tam různé tabulky obsahu vitamínů a minerálů v potravinách, zajímavé je srovnání doporučeného energetického příjmu, vitamínů a minerálů atd. od WHO, EU, USA a ČR).
Ale teď k tomu, co mě dostalo. Na konci jsou uvedeny vzorové jídelníčky pro různý energetický příjem. Nejvíc mě šokoval ten poslední (listla jsem knížku odzadu, tak to bylo skoro to úplně první, na co mi padl zrak). Takhle má vypadat "zdravý" jídelníček těhotné či kojící ženy na energetický příjem 10,4 MJ:
snídaně: houska maková, seznamová (3 ks), máslo, jahodová marmeláda, kravské mléko
svačina: banán
oběd: svíčková na smetaně, houskový knedlík, brusinky
svačina: švestkový koláč, kakao
večeře: těstoviny, sýr, kečup, zeleninový salát s olivami a chřestem
večeře 2: jablko

Tak to ať mi teda někdo vysvětlí, co má tohle společného se zdravou výživou!!! 😀😀😀
Hlavně že se paní autorka naváží do vege (co píše o veganství a makrobiotice, to ani radši nechtějte vědět), ale pak maminám doporučí takovýhle zdravý jídelníček! Ou ou ouuu.

evi3
13. srp 2007

ty jo, hlavne svickova na smetane a knedlik 😀 . Ja som sice umierneny masozravec, ako som uz niekde na predoslych strankach pisala, ale ten jedalny listok vyzera ako spred 30 rokov 😖 . /keby ze sa takto stravujem od zaciatku tehu, tak uz mam nabratych 15 kil a nevladzem sa hybat 😉. A ten pridel surovej stravy je teda biedny ...

strejcinka
13. srp 2007

Hahaha, já si právě vzpomněla na jednu reportáž z TV zpráv (je to cca měsíc), jak tuším v Číně vyráběla firma hamburgery z namočenýho a rozemletýho kartonu, akorát to jaksepatří okořenili. Zákazníkům to chutnalo, dost možná to bylo zdravější než z hovězího 😀

ista
14. srp 2007

Listicka, no to ma podrz, toto sa pise v 21. storoci?????? a kde su ryby a olivovy olej, vaic zeleniny a ovocia??? som si zivo predstavila,ze to zjem,tak uz som citila ako mi zaha prepali cele vnutro
😀 a to nehovorim to utrpenie na zachode..(sory)
Okrem toho, autorka asi nevie,ze prijem takeho mnozstva bielej muky a cukru, ze je to tzv. white poison (biely jed) a ze to zabranuje vstrebavaniu dolezitych mineralov a stopovych prvkov, ci vitaminov..no super..takze darmo si tam date ten symbolicky salatik nakoniec, ani sa vam to podstatne nevstrebe...

listicka77
14. srp 2007

Jojo a to je úplně nová knížka (no úplně ne - 2004). Autorka je odb. asistentkou na Ústavu hygieny LF UK Plzeň a pracuje v obezitologické ambulanci 1. interní kliniky FN Plzeň! Přitom její doporučení v textu knihy nejsou zas až tak extrémně mimo a má tam i cosi o celozrných produktech a o lepší stravitelnosti zakysaných mléčných výrobků (než mléka). Nevím, tenhle jídelníček jí teda hódně ulítl. Podle mého názoru tam mám tolik sladkého proto, aby se dostala na tu vyšší kalorickou hodnotu - 10,4 MJ. Ale ty ostatní jídelníčky nejsou o moc lepší (v některých jsou dokonce i ty ryby), ale stejně má všude sladkého hromadu - k snídani jablečný závin s kakaem, k odpo svačině čokoládový puding s konzervovanými broskvemi nebo müsli tyčinka. Dokonce!!! v jídelníčku na 9,2 MJ je k odpo svačině KÁVA S MLÉKEM A CUKREM A DORT SACHR! Je to fakt soda. V tom "nejštíhlejším" jídelníčku (7,5 MJ) má k obědu rajskou s hovězím a knedlíkem a pak, asi aby to dohnala, tak k sváče odtučněný jogurt! To mi přijde tak neskutečně padlé na hlavu - jogurt má pouhá 3% tuku a já si budu dávat odtučněný!

Pomalu mi připadá, že ty jídelníčky snad psal někdo jiný než autorka textu... (nebo je opsala z 20 let starých publikací a jen sem tam něco pozměnila...) 😀

No ještě dodám ty perly, pro nás "úchylky", abysme si dobře rozmyslely, co děláme. Tak jednak matka, která aplikuje "vegetariánské diety" by si měla uvědomit, že "jsou pro vývoj jejího dítěte rizikové z hlediska snadno navozeného nedostatečného příjmu energie a bílkovin" (proboha, u nás v Evropě, kde je mnohem větším problémem přebytek bílkovin!) A dále po podrobnějším rozebrání toho, co vše nám chybí: "Z těchto důvodů i při pečlivé snaze o dodržení všech výše uvedených bodů by si měla každá matka rozmyslet, zda má právo vystavit své dítě těmto rizikům." (míněno především veganství a makrobiotika). Tak to jen abychom holky věděly, jak jsme nezodpovědné... 😀

miriamkac
14. srp 2007

Ahojte dievcata....ja nie som vegetarianka ale mam tri deti a ako kazda matka chcem pre ne len to najlepsie. A preto moj nazor je: vsetky druhy masa v optimalnom mnozstve (hovadzie, bravcove, rybacie, kuracie....), mliecne vyrobky pokial mozno vzdy plnotucne...a kopa ovocia a zeleniny. Co sa tyka poctu kalorii..v cislach nejakym sposobom sa tym riadit je to blbost, lebo kazdy organizmus "spaluje" inac....a co sa tyka prisunu bielkovin...je rozdiel rastlinna bielkovina a zivocisna bielkovina...a ak chcete aby vase dieta rastlo zdravo a pozor, malo "zdravy" intelekt, neoberajte ho o zivocisnu bielkovinu. Tu vam rastlinna nenahradi lebo jedna jedina aminokyselina (ak viete co to je), obsiahnuta v ziv. bielk. a chybajuca v rastlin. bielk. vam moze sposobit poruchu na cely zivot. Chcete to vyskusat??? Ja nie.

kitka123
14. srp 2007

Miriamkac, aka porucha prosim ta? to som este nepocula

Jinak maso v biokvalite jeste snad, ale jinak jsem si myslela, ze uz se vseobecne vi, ze veprove je karcinogenni, kureci je samej hormon, cpavek a nevim co jeste a napr. losos se krmi masokostni mouckou. Snad jedine kruta a kralik by se dali konzumovat.

sisstin
14. srp 2007

listicka: nejsem vegan ani nic..ale ten zdravý jídelníček těhotných žen mě fakt pobavil 😅 😅 😅

lenkase
14. srp 2007

miriamkac
v rostlinných bílkovinách nechybí ani jedna, ani dvě ani tři aminokyseliny, které jsou v živočišné bílkovině. Kterou konkrétně máš na mysli?

listicka77
14. srp 2007

Lenkase, že se vůbec vzrušuješ... Zvykni si na to, že čas od času se tu objeví nějaká mamina, která nám musí vysvětlit, že to děláme špatně. To fakt neřeš. 🙂

kitka123
15. srp 2007

Listicko to je v pohode, jen podle me kdyz chce nekdo diskutovat, tak pojdme diskutovat. Ale chce to presne informace, ne ze nejaka aminokyselina zpusobi nejakou poruchu ... tady neni o cem diskutovat 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru