Těhulky vegetariánky. Berete nějaké vitamíny?

morusa
5. únor 2007

Ahoj holky,zajímalo by mě, jestli jste některá z těhulek nebo snažilek vegetariánkou?A pokud ano ,tak jestli berete nějaké vitamíny doplňující a jak se na to tváří Vaše okolí?

listicka77
15. srp 2007

Jo, když chce někdo diskutovat, tak možná. Ale vyhrožování typu "chcete to vyzkoušet? - já ne" není pokus o diskuzi. Navíc tahle diskuze se jmenuje tak, jak se jmenuje, a ne třeba "Je vegetariánství prospěšné?" "Můžou být těhulky (děti,...) vegetariáni?". To by pak byla diskuze, kde mají své místo i opačné názory. Ale tohle by měl být (dle mého názoru) pokec a vzájemná výměna zkušeností vegošek (a různých "skorovegošek"). Proto mi připadá, že takovéto výkřiky do tmy je lépe ignorovat (i když si pak druhá strana třeba myslí, že nemáme argumenty, ale to je mi celkem jedno...). 🙂

claire
15. srp 2007

Lištičko, neřeš to. Do každé jen trochu nestandardní diskuse přicházejí čas od času lidi, co mají nutkavou potřebu vám k tomu říct svůj názor. Není jim ta diskuse určená, oni to sice vědí (třeba protože nejsou "Těhulky vegetariánky", ale nerespektují.

ista
15. srp 2007

Baby, je stale na kazdej z nas,ako budeme zit a ako sa stravovat a urcite nikto z nas vedome nechce ublizit ani dietatku ani sebe..potom uz ide skutocne iba o mnozstvo a kvalitu informacii o vegetarianstve, ktore bohuzial vela nevegosov nema (cest vynimkam). A ja som to uz pisala,ale skutocne je niekedy smutne,ze ked som niekde zverejnila,ze nejem mäso (este pred teho),tak obcas sa spustila taka vlna kritiky, posmeskov,niekedy snaha presviedcat ma o dobrych "masozravych" navykoch,ze ma to nebavilo vysvetlovat a nebodaj sa obranovat 😝 ..pritom prave ti kritici neziju ani nahodou zdravsie a ja som ich nechala na pokoji..zasa niektori ma naozaj velmi podporili,aby som nebola nespravodliva (ozaj a este jedna pikoska: traja sme boli darovat krv. dvaja masozravci a ja. a potom ked uz doslo na krvne testy,tak ich oboch vyradili a zobrali iba mna,lebo oni mali neprijatelne hodnoty...hm..a to sa mi pred odberom smiali.PS: uz ich mam za sebou 22, tak asi mi az tak "ta aminokyselina" nechyba) 😀

lulllu
18. srp 2007

Claire,vám vadí, že když nejsem těhulka vegetariánka, tak že jsem nemůžu přidat svůj názor?že mně ta diskuze není určená?To bych v tom případě nesměla přidávat ani příspěvky a rady těhulkám(protože už nejsem těhulka-porodila jsem).Spíš mi to připadá, že prostě jen nechcete slyšet druhou stranu,negativa-která vegetariánská strava nese.

listicka77
18. srp 2007

Lulllu, to je pořád dokolečka to stejné vysvětlování. Tohle není diskuze "Je vegetariánství zdravé?" nebo "Vegetariánství ano/ne?". To je místo, kde si můžou pokecat vegošky a sympatizantky. A nemaj potřebu furt někoho přesvědčovat, že vědí, co dělaj a proč to dělaj. Je to totiž hrozně únavné. Skoro každá holka, co je vegoška, tak k tomu nějakým způsobem došla, hodně toho přečetla a ví, jak má jíst, aby jí nic nechybělo. A samozřejmě především v těhotenství hodně řeší, co všechno má (a nemá) jíst, aby jí nic nechybělo. Mám pocit, že vegošky svou stravu většinou řeší podstatně víc než "masožravky". Ty mnohdy když zjistí, že jsou těhu, tak jedí furt stejně, jen k tomu přidají půl litru mlíka denně (čímž se akorát nesmyslně zahleňují). Ale nechci samozřejmě příliš zobecňovat, i mezi masožravkami je hodně holek, co výživu řešej. Jenže pokud to řešej opravdu hodně, tak pak většinou dojdou k tomu, že maso jedí poměrně málo a občas třeba choděj i do vegošských diskuzí, kde ovšem vůbec nemaj potřebu prudit. Takže to je opravdu trochu o tom, že nechceme "slyšet druhou stranu", pokud nás ta druhá strana chce přesvědčovat o tom, že vegetariánství je rizikové a ublížíme svému dítěti... Prostě o tom víme své a nechceme to furt dokolečka opakovat...
Ten příklad s těhulkami je mimo mísu. Pokud těhulka založí nějakou diskuzi, kde chce poradit s nějakým těhu problémem, tak je snad jasné, že tam může odpovídat i "bývalá těhulka", protože prostě k tomu má co říct.
Nechci si osobovat právo na rozhodování o tom, kdo sem "smí" a kdo ne. Ale každá z nás by měla mít soudnost a přispívat jen do diskuzí, kde buď s tématem vnitřně souzní a nebo je to vyloženě téma "Co si myslíte o... - je to dobré či špatné?", tam je samozřejmě vítána široká názorová škála včetně extrémů na obou stranách.
🙄

claire
18. srp 2007

Lullu, přesně z důvodu, co psala Lištička. Nechceme se tu proti nikomu ohrazovat, vysvětlovat, objasňovat... chceme se bavit o tom, jak řešit to a to a zachovat si svůj životní styl. I otázky, zda děti budou jíst maso nebo ne, zda my ho budeme v těhotenství jíst apod. tu mají své místo. Ne ale narážky na to, jak strašně je to nezdravé - věř mi, slyšíme to ze všech stran.

I ne-vegetariánská strava nese mnohá negativa. Odpovědí je vždycky a jenom strava zdravá a pestrá - ať už bez masa, nebo s ním, s vajíčky, čokoládou, Ečky, kafem, bůčkem whatever.

miriamkac
19. srp 2007

Dievcata, ja ziadnu z vas nepoucujem a toboz neradim ako ma kto zit. Ja som len vyjadrila svoj nazor - ak som si to mohla dovolit -

kitka123 pises o mase velmi "krute" veci...davaj pozor aj ty ake rastlinky papas, vies kde a ako boli pestovane? ake hnojiva, herbicidy a pesticidy sa na ne pouzivali? ako boli skladovane...atd...?

A k tej AMK napriklad táto:

Lyzín sa považuje za najnepostrádanejšiu aminokyselinu, pretože sa nachádza len vo veľmi malom množstve v obilninách a zrnkách. Nedostatok lyzínu obmedzuje našu schopnosť zužitkovať ostatné aminokyseliny a vo vegetariánskej strave ho môže byť kritický nedostatok, lebo rastlinná potrava a hlavne obilniny obsahuje málo lyzínu.
Dochádza preto k aminokyselinovej nerovnováhe. Dôsledkom toho môže byť oslabenie imunitného systému, šírenie herpesových vírusov, anémia až úbytok svalovej hmoty.7 V strave je veľmi dôležitý najmä pre deti v období rastu, napomáha absorcii dusíka a udržuje správnu rovnováhu u dospelých. Lyzín by však ako samostatný preparát nemal byť podávaný deťom a tehotným ženám.
/zdroj: Molekularna biologia/
Vela stasta a dobru chut.

listicka77
19. srp 2007

Lysin je v poměrně slušném množství v sóje...

lenkase
19. srp 2007

Ahoj, já nedám dopustit na pohanku.

Pohanka není obilovina

Pohanka (buckwheat, french wheat, sarassin, blé noir) je díky svému využití často řazena mezi obiloviny, ve skutečnosti je to však jednoroční dvouděložná rostlina, s botanickým názvem pohanka obecná či setá (fagopyrum esculentum), patřící do čeledi rdesnovitých, příbuzná například rebarboře či šťovíku. Původně pochází ze střední a severní Asie, kde byla odedávna pěstována jako plodina pro člověka a pícnina pro hospodářská zvířata. Konzumuje se zejména její plod, kterým je jednosemenná trojboká nažka. Slupka semena je velmi tvrdá a odstraňuje se buďto mechanicky, kdy nedochází ke znehodnocení živin a výsledná barva krup je světlá, anebo termicky s tím, že v tomto případě je většina živin znehodnocena a kroupy mají barvu hnědou. Slupky pohanky se využívají buďto k výrobě pohankového čaje nebo jako výplň do polštářů. V poslední době se prosazuje i konzumace pohankové natě a výhonků, které byly po dlouhá staletí využívány pouze jako krmivo pro zvířata. Nať se využívá k výrobě pohankového čaje, sušená do salátů a polévek či k odšťavení do zelených džusů. Toto poslední použití pohankové natě však v sobě skrývá určitá rizika, o kterých se zmíníme později.
Vitamíny a minerály

Pohanka je především bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů. Z minerálů je pohanka zajímavá zejména vyšším obsahem hořčíku, manganu, mědi, fosforu, zinku, selenu, železa a draslíku. Na druhou stranu neobsahuje téměř žádný sodík, tudíž je vhodné ji kombinovat se zelenolistou zeleninou pro zajištění sodíkodraselné rovnováhy. Pohanka dále obsahuje vitamíny B1,B2, niacin, B6, cholin, vitamín E a je významným zdrojem vitamínu P – rutinu. Rutin patří do skupiny bioflavonoidů, rostlinných antioxidantů, které působí společně s vitamínem C blahodárně na obranyschopnost organismu, na posílení stěn a pružnost krevních vlásečnic a prevenci srdečních chorob.
Další důležité látky

Hlavním zdrojem energie v pohance jsou sacharidy ve formě poměrně lehce stravitelného škrobu, tedy pomalého cukru. Pohanka dále obsahuje vysoký podíl proteinu v podobě vyvážené skladby 18 aminokyselin, z nichž je zajímavý zejména obsah lysinu, methioninu a tryptophanu. Rovněž obsahuje kyselinu linolenovou a linolovou, vícenenasycené mastné kyseliny snižující LDL cholesterol. Pohanka neobsahuje lepek, proto je vhodnou potravinou pro osoby trpící celiakií.
Příprava a konzumace

Ideální je pohanku konzumovat namáčenou nebo naklíčenou. Není nutné ani žádoucí ji tepelně upravovat. Světlou vyloupanou pohanku namočíme přes noc do studené vody a ráno přebytečnou vodu slijeme. Klíčit lze pohanku na vlhkém ubrousku cca 1,5 dne po jejím předchozím namočení na 15 minut, jinak zeslizovatí. Klíčky necháme vyrůst jen do délky samotného semene a pak použijeme do salátů či pomazánek. Neloupanou pohanku lze využít víceméně pouze ke klíčení do zelených výhonků, neb slupky jsou značně tvrdé a ostré, nebo k přípravě čaje. Zelené výhonky – nať jsou však toxické, obsahují fagopyrin, který při akumulaci pod pokožkou způsobuje tzv. fagopyrismus – hyperfotosensitivitu. Projevuje se toxickou reakcí při vystavení kůže slunečnímu záření – pokožka během pár minut zrůžoví až zčervená a svědí. Celé to je doprovázeno silnou přecitlivělostí na chlad a tento stav může trvat až několik dní. Tyto symptomy byly v minulosti popsány u dobytka živícího se pohankovou natí, poněvadž ta byla člověkem konzumována pouze minimálně. V době značné popularity výroby zelených šťáv z čehokoli zeleného ovšem člověk začal konzumovat pohankovou nať ve výrazně větším množství a tak se díky vysoké koncentraci fagopyrinu objevil fagopyrismus i u člověka. Nejlepší je tedy zůstat u namočeného nebo naklíčeného pohankového semene nebo případně pití pohankového čaje.

recepty:

Recepty z pohanky
Vydáno dne 17. 07. 2006 (4788 přečtení)
Pohanková snídaně

Namočenou pohanku smícháme s nastrouhanou hruškou či jablkem a přidáme dle chuti trochu medu a skořici. Pro pokročilý bodybuilding lze přidat slunečnicová semínka, vlašské ořechy apod.
Müsli buckwheaties – pohankové sušenky

Půl kila pohanky namočíme přes noc a ráno vodu slijeme. Asi 250g sušených švestek (nebo datlí) namočíme na hodinu do vody a poté i s touto vodou umixujeme. Smícháme s pohankou a přidáme muškátový oříšek a skořici. Tím vzniká základní směs a prostor pro fantazii. Vzhledem k tomu, že směs je v této fázi příliš řídká a sušení by trvalo příliš dlouho, je potřeba dodat podle chuti něco, co vodu absorbuje – strouhaný kokos, slunečnicové semínko, len, sušená jablka, vlašské ořechy, pohanku-lámanku chcete-li fat-free sušenky, raw kakao… Směs pak rozetřeme na pečící papír, vyrýhujeme požadované tvary a dáme na topení či na slunce, případně do trouby pokud lze nastavit na 40°C. Výborné jsou sušenky k snídani zalité konopným mlékem.
Pohanková kaše

Namočenou nebo naklíčenou pohanku ochutíme nasekaným koprem, petrželí či pažitkou, mořskou solí a trochou pepře, případně nepasterovaným jablečným octem. Variací může být kari koření. Pokrm bude vydatnější smícháme-li pohanku se stejným množstvím namočeného slunečnicového semínka.
Pohankové pomazánky

Namočenou nebo naklíčenou pohanku umixujeme s dýňovým, slunečnicovým nebo jakýmkoli jiným olejnatým semenem, přidáme bylinky – bazalka, kopr, pažitka, petržel, špenát – podle chuti, ochutíme špetkou mořské nerafinované soli, kořením dle chuti – pepř, kayenský pepř, estragon, kari, kumín, kurkuma nebo česnekem a přidáme olivový olej a citronovou šťávu aby směs nezhnědla. Výborné na lněné placičky, na plátky okurky, cukety či rajčete nebo zabalit do nori. Fantazii se při přípravě pokrmů z pohanky meze nekladou…

strejcinka
19. srp 2007

... a taky v zelí, červených fazolích, ovesných vločkách, mandlích nebo vejcích... 🙄
No, když pominu ekologickou (kácení Amazonského pralesa ve prospěch pastvin a plantáží k pěstování krmiv, plýtvání vodou a její znečišťování - produkce 1 kg pšenice vyžaduje 106 l vody, 1 kg hovězího 32 100 l vody, čpavek a metan z močůvkových nádrží = kyselý déšť, skleníkový efekt atd.), ekonomickou (k vytvoření 1 kg živočišných bílkovin je třeba 5 -10 kg bílkovin rostlinných atd.) a etickou stránku věci, dost pochybuju, že je lepší nechat si tu bůhví čím přihnojenou rostlinku "přefiltrovat" přes prase/kuře/jakoukoli jinou živou bytost a dát si řízek.
Mimochodem, to že dochází k přehnojování polí, je mj. důsledek nadprodukce močůvky chovu prasat a skotu (pro zajímavost, v r. 2004 připadalo na 1 obyvatele Německa ročně víc než 3 tuny močůvky). Miluju statistiky 😎
A co se týče "negativ vegetariánství": o zdravotní prospěšnosti vegetariánství pro VŠECHNY věkové skupiny včetně těhotných žen a malých dětí vydávají opakovaná prohlášení organizace jako WHO (Světová zdravotnická organizace), ADA (Americká dietetická organizace), AAP (Americká pediatrická asociace) nebo FDA (oficiální americký vládní úřad pro potraviny a léčiva). Jen u nás se jede podle výživových tabulek ze 70. let minulýho století 😖

Už mě to fakt nebaví.... hele, vegošky, pojďte se radši inspirovat, co budete zítra vařit k obědu 😀

lenkase
19. srp 2007

...no já to vidím asi na meloun ... 😅 😅 😅

strejcinka
19. srp 2007

To zelí, červený fazole, ovesné vločky, mandle a vejce patřily ještě k lysinu jako reakce na lištičtinu sóju... než jsem dopsala svůj příspěvek, lenkase byla s pohankou rychlejší 🙂
Mňam, ty pohankový sušenky vypadají fakt dobře 😉

lenkase
19. srp 2007

Pohanka taky patřila k lysinu. 😵
V obchodech pozor při nakupování, jsou dva druhy pohanky - tepelně nebo mechanicky loupaná. Já zásadně mechanicky loupanou, je v ní zachováno všechno dobré a rozhodně nesmrdí jako spálená.
Sušenky vypadají dobře i chutnají dobře.
Ještě lněné semínko má lysin.

claire
20. srp 2007

K obědu neřeknu (nic), ale k večeři, co uvařím... hmm, hmm. Asi lečo ;) Manželovi se šunkou. Jéé, my už jsme tak zvyklí vařit "podobojí".

Dřív se mi smál, když jsem mu vyprávěla, jak to některý lidi strašně zajímá "co teda jí, když nejí maso???" "Ani ryby????" Dneska už se jenom ušklíbne, že snad stačilo.

Jinak moje tchýně je odbornice na výživu (to jako až tak, že ji všude po světě zvou, by přednášela) a trochu se divila, ale respektuje to. Uznává, že se většina (ne vše, což si nemyslím ani já) živin z masa dá nahradit, ale že to jde ukrutně těžko (což jí dávám za pravdu). Když jedeme na návštěvu, vždycky je vyvařeno i bezmasé jídlo. Vaří skvěle. A dokonce není ani ten typ, že by mi to udělala na sádle nebo podobné "vegi" verze.

Děti moc neplánujeme vést k vegetariánství, protože se bojím, že to bude mít stejný efekt jako u mě. Já jsem se tak ve 12 letech definitivně vzepřela masovým produktům (pro mě je ten důvod jednoduše ten, že je to "maso", "sval", něco bez čeho to ten králík prostě nerozdýchá), tak to byl s našima trošku boj a nakonec to respektovali. Takže nechci mít doma býložravce, co bude chodit tátovi tajně na steaky.

listicka77
20. srp 2007

Teda lenkase... ty jsi se rozjela... Díky. Pohanku jím, ale nikdy by mě nenapadlo, že se dá jíst syrová. Tak nevím, jestli se odvážím... Já ji vždycky uvařím, přidám nějaké koření a vmíchám syrová rajčata (popř. ji ještě předtím hodím na osmahnutou cibulku nebo česnek, když se mi chce).
A na té pohance je způsob loupání napsaný?

Dnešní oběd? Mám v lednici zbytek sójového segedínu ze včerejška. Jestli to bude stačit pro oba, tak nic nevařím, jestli ne, tak manžel ten segedín a já si udělám asi dušenou cuketu s tofu.

listicka77
20. srp 2007

No a děti do vege rozhodně nutit nebudu. Ale taky jim rozhodně nebudu dávat masozeleninové příkrmy. Až budou chtít, tak ať si dají masíčko s tatínkem (budu ho ale muset zpracovat, aby jedl i ty masové věci zdravější a ne nějaké hnusné párky). A pokud ho budou chtít, tak samozřejmě budu ovlivňovat, jakou kvalitu jedí a jak často... Kdybychom byli vege oba, tak dětem doma maso dávat nebudem, ale taky bych jim nebránila, aby to někde ochutnaly (ale to je jen teorie, můj muž nikdy vege nebude). 😀

strejcinka
20. srp 2007

My jsme vege oba, ale počítám s tím, že maso Emča dřív nebo pozdějc někde na návštěvě zblejskne a bude ji zajímat, cože to babička jí...
Momentálně je mi trochu podivný doporučení nahrazovat postupně kojení tzv. mléčnou dávkou, tj. cpát dítěti místo mateřskýho mlíka kravský (byť upravený, aby bylo stravitelnější). Neříkám, že Emmě nedám v budoucnu nikdy něco mléčnýho (nejlépe zakysanýho), ale mám ten dojem, že kravský mlíko je vhodný především pro tele 😖
Mám kolem sebe dost odstrašujících příkladů - batolat na umělý mléčný výživě a masu 6x do týdne, co mají věčně rýmu, ekzém a jednomu dokonce už v roce berou mandle. Nějak se mi nechce věřit, že je to shoda okolností... 😕

listicka77
20. srp 2007

Strejcinka: Jak to myslíš s tím doporučením? To jako někdo doporučuje, abys úmyslně postupně nahrazovala kojení UM? I když máš mléka dost? Jinak alternativa jsou obilná a ořechová mlíka, kdybys ho náhodou měla fakt málo (ale to asi víš...). Ale nejlepší je určo kojit a kojit a kojit, dokud to jde. Je to to nejpřirozenější, co pro dítě může být. Ale třeba těm jogurtům aspol. bych se později nebránila (já taky nejsem vegan, i když se k tomu občas skoro blížím, ale ty jogurty, na ty mám někdy hroznou chuť, mňam nebo občas kozí nebo ovčí sýry, mňam 🙂).

miriamkac
20. srp 2007

Tak dievcata...ja to pri vas vzdavam, vsimla som si este jednu vec: vacsina je vas tu len tehotna, alebo s malinkym babatkom. Ja som zvedava ako budete riesit "problem" s jedenim u asi 1,5 rocnych neposednych a svojhlavych drobizgov. A to mi mozete verit, ze toto je moja vlastna skusenost, ziadna literatura. Skuste udrzat take dieta v stolicke aspon 10 min. a ja vam budem gratulovat. A potom pocitajte kolko toho stihne zjest kym sa rozhodne ze jeho brusko je plne a s jedenim konci. Potom mozno zacnete uvazovat. Ja nikoho nepresviedcam a toboz nie dospele zeny. Mam sesternicu, ktora takymto sposobom zije uz 7 rokov a vyzera velmi dobre ale tu ide predovsetkym o vase deti, ktore nie su v stravovani tak disciplinovane ako vy. A musite uznat, ze co sa mnozstva tyka, rastlinej stravy musite spapat o nieco viacej aby ste si zabezpecili, to co potrebujete, ale skuste to vysvetlit 1,5 rocnemu dietatu.

strejcinka
20. srp 2007

Lištička77: no jo, jakmile začneš dítě přikrmovat, doporučí ti nahrazovat postupně kojení jogurtem a mléčnou kaší (tzn. kaší s umělou výživou). Když jsem Emmu po svačině v ZOO kojila, dvě kamarádky se divily, protože na doporučení pediatra už kojily jen ráno a večer před spaním, mléčnou dávku během dne nahrazovaly právě kaší s UM.
Mně to tedy připadá drobet postavený na hlavu... 😖
Po Novém roce, až bude malé rok, jí začnu přidávat i obilné a ořechové mléko, nechci jí do té doby dávat ořechy (a dost možná ani lepek), máme v rodině ekzém (bratr), tak to nebudu pokoušet. Ale pak si na to možná pořídím i ten přístrojek, někdo ho tu chválil 😉

miriamkac
20. srp 2007

strejcinka....su aj kase bez suseneho mlieka, ktore sa zarabaju s mliekom materskym ked ho mas dost, tak sa da aj takto. Ked nechces ziadnu "umelinu" tak velmi dobre zasyti napr.krupica, ryzu mozes davat aj teraz...zevraj aj BB puding sa da, ale to mojej malej nechutilo....
Po roku mozes davat vsetko, nikto ti uz nic na to nepovie.

listicka77
20. srp 2007

Strejcinko: Lepek bych taky do roka nedávala, ale můžeš zkusit třeba rýžové... Není ten pediatr sto let za opicema???? Člověk musí mít svůj rozum a taky se řídit tím, co dělá dítěti i matce dobře a pediatry brát s rezervou... jsou velmi různí - mojí kamarádce doporučila pediatrička kojit dítě po třech hodinách vždy deset minut... ☹, včetně toho, aby ho v noci kvůli tomu kojení budila... Takže co řekne pediatr, to si přeberu a v případě potřeby pustím druhým ven... (i když doufám, že najdu někoho normálního, koho nebudu muset moc "filtrovat")

Miriamkac: Jenže ten problém s 1,5 letým dítěem můžeš mít bez ohledu na to, jestli jí nebo nejí maso... taky může tvrdošíjně maso odmítat. A nebo taky zeleninu. A co s tím naděláš? Nic! A co se týče snědeného množství, tak já si teda myslím, že žádné dítě dobrovolně neumře hlady... Ale v dnešní době, kdy spousta dětí trpí obezitou (a zároveň skrytou podvýživou), ve třech letech jedí hamburgry, párky v rohlíku, chipsy, hranolky a pijí kolu, tak mi přijde opravdu nefér navážet se do vegetariánů. Moc príma je tvoje věta "potom možná začnete uvažovat". Myslíš, že doteďka jsme mozek nepoužívaly??? A to je fakt divné, že jsme tu většinou těhulky, když to téma se tak jmenuje... Ale nic ve zlém. Krm si děcka dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a my budeme taky. 😉

miriamkac
20. srp 2007

listicka77 moja mala meso neodmita, chuti jej, chuti jej aj zelenina, aj ovocie, a jedno viem, ze urcite ju nebudem krmit hamburgry, párky v rohlíku, chipsy, hranolky a nie sme v Amerike. /aj ked vacsina vasich zdravych asociacii je prave odtial ADA (Americká dietetická organizace), AAP (Americká pediatrická asociace)/ to nekomentujem. Ja sa do vas nenavazam a asi si citala len to, co si chcela.

gedren
20. srp 2007

Holky mam taky peknou historku, slysela jsem kecat dve sousedky, jedny se mela vratit dcerka z tabora.. "Tak jsem se ji zeptala 'Co bys chtela, abych ti na uvitanou uvarila?' a ona 'Smazenej sejra!' tak ji rikam 'To snad nemyslis vazne'.." "A uvarila jsi ji ho?" "No nakonec jo...ale samozrejme jsem koupila jeste kotlety..."

To mi prijde takovy smutny, ten zakorenenej dojem, ze jidlo bez flakoty masa je nejaky podradny nebo co.

listicka77
20. srp 2007

Je to zakořeněný fakt hodně. Občas si chodím číst únorovky, protože tam vlastně "patřím" (i když jsem tam nikdy nenapsala ani řádku) a co čtu, nad tím mi občas zůstává rozum stát. Mimo jiné si tam holky různě stěžujou na nevolnosti a tuhle jich tam pár psalo, že už je to tedy dobrý, ale maso že nemůžou ani vidět a jak se musej strašně nutit, aby snědly aspoň kousek... Já to fakt nechápu, že si někdo tak tvrdošíjně myslí, že bez masa v těhu nemůže být, i když to tělo zjevně říká něco úplně jiného...
Mmch - než smaženej sýr, to už jsou možná ty kotlety i zdravější, ne?

strejcinka
20. srp 2007

Miriamkac: já samozřejmě dceři nemléčné kaše vařím + jako přílohu k zelenině, příp. ovocným pyré, bezlepkové obiloviny (rýže, kukuřice, pohanka, jáhly, quinoa).
Nedávno jsem na webu četla vyjádření nějakého pediatra (dle odpovědí na dotazy čtenářek ne vegetariána, podotýkám), že krupice (myšleno pšeničná) není vhodná pro děti do 3 let, protože jim příliš zatěžuje zažívací trakt. A že to snad začnou psát i na krabice s instantní krupičnou kaší. 😕

Až bude prckovi rok, radši jí uvařím kaši špaldovou, ta je na tom z nutričního hlediska přece jen líp (a podle mě i líp chutná).

Listicka77: má pediatrička mi naštěstí žádný takový povedený rady nedává 🙂 Ačkoliv v našem případě bych ani dítě budit nemusela, Emma pištěla (coby novorozeně) každý dvě hodiny takřka na minutu přesně, ona má k jídlu fakt pozitivní vztah (asi po mamince) 😀
Rýžový "mlíko" jí vyrobím (nebo se dá i koupit?), v těhotenství jsem si pořídila krabicový pohankový a tuším ovesný, ale ze všech těch protispékavých a bůhvíjakých přísad mi jde hlava kolem, takže kojenci je dobrovolně nedám 😝

Ještě jsem si vzpomněla na zážitek s mou gynekoložkou, když jsem si byla pro těhotenskou průkazku; v rámci poučení o stravě nastávajících matek mi má MUDr. doporučila: pít hodně mléka kvůli vápníku (ach bóže, zase ty zavádějící info ze 70. let 😖 ) a jíst červené maso kvůli železu. Povídám: "já maso nejím" a ona na to: "no tak si dáte vnitřnosti". 😎

listicka77
21. srp 2007

Strjcinko, ty vnitřnosti mě teda fakt dostaly... 😀 😀 😀 (to je jak když někomu řeknu, že nejím maso, tak často následuje dotaz "ani kuřecí?" "ne" "ani ryby?" 😀)

Holky, tak mi dnes něco pohladilo mou vegetariánskou dušičku. Narazila jsem v knihkupectví na knížku Judity Hofhanzlové "Nastávající a kojící maminky si vaří chutně a zdravě", vyšla v nakladatelství Pavly Momčilové (jestli to znáte - sešity zdravé výživy). Hofhanzlovou znám, mám doma jednu její knížku, tak jsem čekala, že by to mohlo být dobré. Je tam spousta receptů (že jsem i přemýšlela, jestli knížku nekoupit, protože mám pocit, že vařím dost fádně) a před nimi samozřejmě teoretické kapitoly. Tak jsem si hned nalistovala kapitolu o mase... Autorka se pobuřuje nad tím, kolik se dnes jí masa a že se tolik nikdy v minulosti nejedlo a jak je to nezdravé... Dál píše, že samozřejmě maminkám maso nezakazuje, ale že musí být kvalitní a že přiměřené je tak jednou týdně. A samozřejmě pokračuje tím, že vyvážená strava z cz obilovin, luštěnin, zeleniny, semen a ořechů plně dostačuje...
Jinak autorka taky napsala Polévky a kašičky pro nejmenší.
Pak jsem si ještě prohlédla knížku u stravě dětí ze stejného nakladatelství (autoři jsou Momčilová a ještě nějaký pán, jehož jméno si nepamatuju) a to už mě teda potěšilo podstatně míň. Že prý pro děti je optimální skladba bílkovin 55% živočišných a 45% rostlinných... (pak se tam varují před riziky makrobiotiky a veganství a že to sice jako jde, ale člověk musí mít opravdu hluboké znalosti a takových je prý jen pár v republice 😀 - no makrobiotik ani vegan nejsem a asi ani nikdy nebudu...)
Jo a včera jsem četla na aktuálně článek o stravě českých dětí (na základě nějakého průzkumu), kde se tedy zjistilo, že jim chybí kdeco a jsou obézní a tak (no žádné překvápko). Ale nějaká vtipná MUDr. tam psala, jak je dnes moderní nedoporučovat astmatikům mléko, protože prý zahleňuje, ale že se to prý nepotvrdilo a že prý ho ti astmatici děsně potřebují... achjo... 😀

evi3
22. srp 2007

ahojte vegosky, obcas k vam nakuknem, co mate nove, recepty z pohanky su fajn, drahy bude mat radost aj ked teda bez masa by asi zomrel, pohanku miluje. Nemate nejake recepty na "cukrovinky" s pouzitim carobu namiesto kakaa?
Inak si myslim, ze aj tu sa prejavuje strasne malo tolerancie. Clovek ako zivocisny druh pretrval hlavne preto, ze si dokaze potrebne ziviny zaobstarat z alternativnych zdrojov. Nevyhynuli ani spolocenstva zijuce z rastlinnych produktov a taktiez doteraz v pohode ziju spolocenstva odkazane na produkty zivocisne. Jedine spolocenstvo, ktore je pomaly na odpis sme my tzv "vyspela zapadna civilizacia", ktora si moze vybrat a tak obcas nevie co so sebou 😉.

listicka77
22. srp 2007

Evi: a co by sis pod těmi "cukrovinkami" přesně představovala? Jako něco "drobného" - sušenky, nepečené kuličky nebo tak něco? Já karob používám normálně do receptů, kde je kakao. Ale můžu kouknout po něčem zajímavém a když něco objevím, tak písnu.

evi3
22. srp 2007

Jej, si zlata, nahradzas kakao 1:1, alebo toho karobu menej, nejako som sa dosial netrafila do spravneho pomeru a aj ked je to chutovo super, neodvazim sa to predlozit nikomu okrem domacich, lebo sa to vacsinou rozpadava a je to na lyzicu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru