Těhulky vegetariánky. Berete nějaké vitamíny?

morusa
5. únor 2007

Ahoj holky,zajímalo by mě, jestli jste některá z těhulek nebo snažilek vegetariánkou?A pokud ano ,tak jestli berete nějaké vitamíny doplňující a jak se na to tváří Vaše okolí?

lu777
15. črc 2007

zpátky k tématu: snažím se jíst Marmite, ale není to chuťově zrovna můj šálek kávy 😅 přemýšlím, jestli se dá jíst jinak než na chleba? nic moc mě nenapadá, ale třeba má některá z vás nějaký suprový tajný recept? 🙂

listicka77
15. črc 2007

Marmite neznám. Kvůli čemu se to má jíst (co skvělého to obsahuje)? Na netu jsem našla, že se tím dá ochutit polévka. A že je to jedna z potravin "buď a nebo - láska nebo nenávist". Tak že bych to zkusila? Já jsem na chuti občas dost úchyl, ale teď asi moc ne. 😝

Jinak moje praktická doktorka vůbec neví, že jsem vegetariánka, nějak jsem nikdy neměla potřebu jí to říct (ostatně nebyla jsem u ní asi 5 let, nevím, co bych tam hledala). Okolí si zvyklo, jen máma mi furt předhazovala, že prý podle nějaké studie, co dělali někde v Austrálii nebo kde, mají vegetariánky hloupější děti. Ale od té doby, co jsem těhu, se o tom kupodivu nezmínila a můj (momentálně dost ochuzený) jídelníček nechává bez povšimnutí.

lu777
15. črc 2007

Lištičko, teď už to asi nebude říkat, když je vnoučátko na cestě 😀 😀
jinak o tom jsem teda nikdy neslyšela..

Marmite je výtažek z kvasnic, chutná to dost hustě 😅 milujou to v Anglii a v Austrálii, dávají si to na chleba, má to hodně B12...já myslím, že se na to dá zvyknout, mně nejdřív třeba olivový olej taky naprosto nechutnal

muž mi to přivezl ze služebky v Německu, protože jsem až do tohohle týdne nemohla jíst skoro nic kromě ovoce a zeleniny, po všem mi bylo zle od žaludku, tak prej mám Plavečka dokrmit 😀
naštěstí můžu už teď tofu nebo trochu luštěnin, takže si to dnes dám do salátu

listicka77
15. črc 2007

No já jsem právě čekala, že ještě zintenzivní nátlak, abych to maso jedla, aspoň v tom těhotenství. No jako bys to neznala, takové ty články v novinách a časopisech o tom, že někde se dělala nějaká studie... Já mám pocit, že existují studie úplně na všechno (a samozřejmě s velmi různými výsledky 😀 ), takže to neberu vážně.

lajla
15. črc 2007

ahojki marmite je dobre, ale potrebuje si na neho zvyknout.ja jsem ho ze zacatku taky nemusela..jinak my ho jime s vekou, pak trochu masla a do toho namichat marmite, podle chuti, nekdo ma rad hodne nekdo malo, to se musi vyzkouset, jinak na chlebu mi to taky moc nejede

gedren
15. črc 2007

Holky ja mam ted spis dilema, cim dost hodnotne krmit Helcu 🙂 S radosti konzumuje akorat matersky mliko a ovoce (vino, jablicko, meloun), ze zeleniny do ni narvu akorat mrkev s bramborem (a to jeste tak akorat tri lzicky), spenat i brokovnici (oboji s bramborem) mi rejectla :( Nevim, co dalsiho zkouset, aby v tom neco bylo, nejak to chutnalo a tak, maso se mi davat zatim nechce...a sklenicky taky ne, varim ji sama.

listicka77
15. črc 2007

Gedren, vždyť je ještě malá, to jí musí stačit. Ještě bys třeba mohla zkusit nějaké kaše, bezlepkové (já si myslím, že lepek by dítě nemělo dostat do roka), takže třeba rýžovou. Ta tvoje počítačová hantýrka je fakt úžasná 😀
Jinak já zas budu za extrémistu, ale maso bych dala dítěti až ve chvíli, kdy ho bude umět samo rozkousat (ale jak vidím, tak ty s tím taky nespěcháš).
Docela doporučuju tu knížku Moderní výživa v praxi pro těhotné, kojící ženy a děti, už jsem ji tu hore zmiňovala. Myslím, že tam jsou hodně rozumné názory. Třeba bys tam našla nějaké tipy, co ještě zkusit. Ze zeleniny mě napadá ještě hrášek a cuketa.

roxy
15. črc 2007

listicka ja som zase čítala že deti vegetariánov majú v priemere o 10bodov vyššie IQ.no ktovie ako to je...ja som tiež vegetariánka a ked budem tehotná tak budem jest to načo budem mat chut.podla mna si babo vypta čo má chut. mám kamošku ktorá je vegetariánka a prvé príznaky tehotenstva boli že dostala chut na cigánsku...a to bola vegetariánkou vyše desat rokov.po porode a po určitom období ked kojila tak sa zase bezproblémov vrátila k tomu čo jej vyhovuje najviac.teda k vegetariánstvu

lu777
15. črc 2007

diky za tip Lajlo, zkusím to jak do polévky jak říká Lištička, tak do toho másla jak radíš Ty 🙂

jinak nevím, proč by konzumace mrtvol měla zvyšovat IQ 😀 😀
pardon,snad jsem nikoho nepohoršila 😕 jen mě to vcelku rozesmálo 😀

listicka77
15. črc 2007

roxy: Já jsem si taky dřív říkala, že uvidím, jestli na to maso náhodou nedostanu neodolatelnou chuť. Kamarádka taky v těhotenství opět začala jíst maso, protože na něj měla chuť, ale ona nebyla vegetariánka z přesvědčení a maso předtím nejedla necelý rok, protože prostě nějak necítila potřebu. Ale po pravdě řečeno si vůbec neumím představit, že bych na ty mrtvolky po těch letech ještě vůbec chuť mít mohla. 😀 A opravdu se zatím žádná chuť nedostavila. A myslím, že ani nedostaví.

gangulienka
16. črc 2007

ahojte, tak ja som vegetarianka nikdy nebola, maso som jedla ulne normalne. Ale odkedy som tehotna vobec nejem maso ani ryby, proste vobec na to nemam chut skor sa mi hnusi ta predstava, za cele tehotenstvo som jedla maso len raz, a to svieckovu co mi vobec neprislo hnusne....., a najlepsie na tom je ze som sa nikdy necitila tak dobre ako teraz 😉

markeeta
17. črc 2007

to listicka77: diky za radu, ja ani mleko nepiju, nemohu to pozrit

to lu777: treba v sedmikraskach je spousta vapniku.
Presne tak, moji prarodice taky jidavali maso jen v nedeli a zbytky pak v pondeli.
Kdyz sem mela kolem 18.let, tak sem z niceho nic prestala jist maso. No, vysvetluj to okoli, to jsem si vyslechla takovych kecu. Musim rict, ze jsem v tomto obdobi mela pravidelnou, kratkou, cistou a bezbolestnou menstruaci. Potom jsem zacala chodit na vysokou a zjistila jsem, ze vybirani jen bezmasych jidel mi akorat komplikuje zivot. Proste nekdy k tomu obedu nic lepsiho nebylo.

Ja si nemyslim, ze by vegetariani poskozovali svoje deti. I kdyz rodic, co maso neji, tak by ho mel v malych porcich doprat svemu diteti (nevim, kde je ten optimalni vek), protoze kazdy by mel mit svůj vlastni prostor se rozhodnout, jestli maso ano ci ne. Kdyz uvidim, ze mi dite nechce jist maso, tak mu ho strkat nebudu. Ja mam zase precitlivelost na mleko a nikdy mi ho rodice nevnucovali.

Je celkem jedno, co ta zena ji v tehotenstvi. Deti se obezni nerodi, ale stavaji postupne behem zivota. Zajimave je, ze i v koncentrakach se rodily zdrave 3,5kg deti.

markeeta
17. črc 2007

to gedren: ja jeste s 8. mesicnima miminkama zkusenosti nemam. Me porad mamka radi, ze az zacnu krmit, tak jsou nejlepsi ruzne zeleninove a lusteninove kasicky, tak uz jsme si poridili mixer. Rozvar treba ryzi v materskem mlece, kdyz ho ma tak rada.

Jednou tady nekdo povidal, ze se v tehotenstvi delaji krevni testy na to co chybi v tele. Na jake latky se to presne dela? Tohle jsem nikdy neabsolvovala.

morusa
autor
17. črc 2007

markeeta: mně žádné testy na to, co v těle chybí či nechybí, vůbec nedělali, slyším o tom poprvé. Kdyby mi je dělali, tak by třeba zjistili ,že mé tělo se neláduje vepřovým, hovězím ani kuřecím masem 😀 Jsem přísná vegetariánka čtrnáct let, ale přiznám se, že když jsem otěhotněla, tak jsem začala jíst ryby, musela jsem se k tomu hodně přemlouvat, ale jod opravdu v žádné jiné stravě není a ladovat se tobolkama se mi nechtělo, neb jim moc nevěřím. Ted ještě jím pořád ryby, dokud malého kojím, ale až přestanu, tak je zase odbourám.

parybka
17. črc 2007

ahoj holky, když jsem se gyn. zmínila, že mám strach, abych neměla nedostatek vápníku, protože nejím mléčné výrobky, maso (jím jen bílé a ryby) a vajíčka, tak mi řekla, at si příp. koupím nějaké tbl. s vápníkem, nebo stačí těhu vitamíny, ale at to nepřeháním.
Někdy mě napadá, jestli tomu malému něco nechybí, nebo spíš on si to vezme ze mě a mi to bude chybět 🙂 ale snad ne... o žádných testech, kde by zkoumali, jestli mi něco chybí nebo ne, jsem taky neslyšela.

petja
17. črc 2007

Čauky holky,jsem vegetariánka 11 let,teď jsem v pátém měsící těhu a taky jsem čekala,zda přijde potřeba maso jíst,která se nedostavila.Po těch 11 letech mám myslím tolik přizpůsobený organismus,že nehrozí,že bych se mohla kdy k masu vrátit.Jsem vegetarián z přesvědčení,ale pro své dítě bych uděllala cokoliv,tzn.pokud by potřeba byla i maso bych jedla.Můj gyndr. ví,že jsem vege a když mi brali krevní obraz,pyšně mi oznamoval,že mám krevní obraz tak perfektní,jako málokterá masožroutka! Bezmasa strava má v dnešní době také svá úskalí,ale většinu si napěstuji doma a vajíčka a mléko jím a piju pouze z vlastního zdroje,nepotřebuji do těla dostávat steroidy,antibiotika a přejímat jejich případnou agresivitu či neuvěřitelný strach,když jdou na porážku.Nejlepší kniha je Vegetariánství a děti,ne proto,abych do nich odmalička hustila svůj názor,ale člověk se z ní tolik dozví,jak se kombinuje,co jíst a nejíst spolu apod.Když jsme u těch dětí,určitě je nutit nebudu,ale myslím,že moje názory dřív či později převezmou a budou na mě pyšné,stejně jako můj manžel,který mě obdivuje,není to samochvála,ani vynucený názor pod bičem otrokářky...moje jídla mu velice chutnají a sám maso jí,protože prostě nemá tu vůli a hlavně přesvědčení,jako já...Moje děťátko si z bříška nijak nestěžuje a podle mě maso patří jen do zemí,kde si jej lidi uloví,proto,že jsou na něm závislí,nikoliv pro zábavu a konzum,kdy tuny nesnězených zvířat končí denně v popelnici a nevyužito NIKÝM!!!

petja
17. črc 2007

Lidé jako listicka 77 jsou moje krevní skupina,cítím,že mi rozumí i beze slov...

listicka77
17. črc 2007

petja: A řešila jsi nějak jód? Mě to po pravdě řečeno vůbec nenapadlo. Všude se zdůrazňuje, jak je důležitá listovka, takže jsem ji začala poctivě papkat, když jsem zjistila, že jsem těhu. Ale ten jód, na to jsem narazila až tady někde v diskusi. On by byl tedy s jódem úplně stejný problém, i kdybych maso jedla, protože ryby nikdy nebyly moje hobby a nekonzumovala jsem je téměř vůbec (ještě tak na vánoce kapra, ale to s jódem stejně nesouvisí 😀 ). Tak mám teď trošku obavu, jestli jsem něco nezanedbala. Co jsem těhu, tak se teda stravuju téměř výhradně doma a používám jodizovanou mořskou sůl, ale to asi nestačí... ☹ Mám to ještě nějak řešit? Nebo už je stejně pozdě? Jsem teď 10 tt. Nedostatek jódu může způsobit takové ty nejhorší vady jako je rozštěp páteře? Na tuhle prevenci už je teď stejně pozdě, že... Tak doufám, že je vše OK a mimi bude zdravé a spokojené.
Na těhu krevní obraz jsem zvědavá. Normálně jsem OK (jsem dárce krve, takže pravidelně pod kontrolou).

lenkase
17. črc 2007

listicka, jestli ti můžu poradit, tak jÓd je nejvíc v mořských řasách. Třeba mořské řasy Dulse - není nic lepšího zamíchat do zeleninového salátu, hrozí naprostá závislost. Objednat je můžeš na Biosféře, vyrábí Lifefood.

listicka77
17. črc 2007

lenkase: A to jsou nějaké normálně sušené řasy? Já se s řasama setkala jen jednou (táta je od někoho dostal) a přišlo mi, že hrozně smrděj (mořem a tak). Řasy snáším v tofu (tam jich ovšem není moc) a v nářezu s mořskou řasou a na tofu teď absolutně nemám chuť. I když zdá se, že už mě nevolnosti opouštějí a že zas budu moct jíst tak, jak jsem zvyklá. 😉

lenkase
17. črc 2007

http://www.lifefood.eu/katalog/morske-rasy-bio....
tady si přečti složení , ale objednává se to přes Biosféru. No, abych ti pravdu řekla, je to taková dobrota, že se to dá jíst jenom tak, jako křupky, ale do salátu podle chuti, třeba mírně, jako koření. Jsou to šupinky, malé kousíčky, z těch řas, prostě vločky. V těhotenství s tím zkušenosti nemám, přišla jsem na to až později. Záleží, jaké máš chutě.

petja
18. črc 2007

Listicka,s jódem já to mám vyřešený,od mala se léčím s autoimunní štítnou žlázou,Hashimotova nemoc,takže jsem na jódu celej život naordinovaně...doufám,že malýmu se to vyhne,jednak je to dědičné spíš na děvčata a nemůžu na to tak myslet a tak to řešit,to bych musela se vším zaobírat stejně.Zezačátku jsem užívala pouze Acidofolan,tj.Fe,B12 a kys.listová,páč calibrum a podobné,kde je jód nemůžu,teď už se spoléhám na zahrádku a přírodní zdroje.Ta mořská řasa je určitě bezva nápad,nebo taky spirulina zelený nápoj,tam je moc elementů a je to na přírodní bázi,to je vše ale mimo mě...

morusa
autor
18. črc 2007

Listička: Zkus se zeptat svého doktora kvůli tomu jodu, já jsem právě vegetariánkou z přesvědčení 13let, ale nějak jsem nechtěla riskovat těhotenství bez jodu, takže jsem se obětovala a ty rybičky jím, ale opravdu se nemůžu dočkat, až zase přestanu.

listicka77
18. črc 2007

Díky holky, tak já snad něco zkusím. Podívám se po řasách u nás ve zdravé výživě, přes net se mi moc objednávat nechce (nebo byh si toho musela vybrat nějak víc, aby se to vyplatilo). U doktora jsem zrovna dneska byla a nezeptala jsem se, takže smůla... Když já ty ryby fakt jíst nechcíííí 😝 .

petja
18. črc 2007

Listicka:Nejíš maso kvůli zdraví,nebo z přesvědčení?

listicka77
18. črc 2007

Z přesvědčení. Občas si říkám, že bych měla zajít ještě dál. Např. v klidu nosím kožené boty a podobně (jenže tu kůži prostě žádný syntetický materiál nenahradí, zatímco bez masa se obejdu naprosto bez problémů). A taky si říkám, že konzumováním mléčných výrobků a vajec se taky podílím na nechutném zacházení se zvířaty, ale nějak se bez toho nedokážu úplně obejít. Tak aspoň kupuju pokud možno v bio kvalitě (taky tedy ne důsledně), protože v ekologickém zemědělství jsou snad ty podmínky v chovech přece jen lepší (a samozřejmě je v tom míň sajrajtů).
Jinak si myslím, že většina vegetariánů jsou ti z přesvědčení. Protože kdo nejí maso proto, že si myslí, že není zdravé, tak si většinou stejně občas trošku dá.

petja
18. črc 2007

Ale tak dá se nahradit všechno,spíš že kožený zas dýl vydrží,takže třeba míň zatížíš přírodu,vajíčka bych z velkochovu už do pusy nestrčila a to mlíko mám taky domácí,já teda hřeším na sýrech,protože ty jsou samože z velkovýroby,jinak miluju tofu a nářezy a svačinky a zeleninu jím na kila.bio věci jsou taky dobrý a,když se podíváš na ty prasárny kolem co lidi dělají,tak děláš maximum.Já třeba teda nekupuju absolutně nic testovanýho na zvířatech,což mě teda hodně osobně uspokojuje...

listicka77
18. črc 2007

No asi dnes půjdu vykoupit zdravou výživu. Už čtvrtý den mi není špatně, tak snad zase začnu jíst věci, které mám normálně ráda (nářez s mořskou řasou, mňam). Svačinky mám ráda fazolovou, sójovou a ještě jednu (teď mi vypadlo, jak se jmenuje, snad valašská) od Siva (je to snad Sivo, s tím logem toho kloboučku?), moc nemusím tofu pomazánky. Jinak tofu jím taky, většinou ho hodím na pánev s nějakou zeleninou. A beru většinou taky to s řasou, protože v tom mi řasa nevadí. Ale zkusím teda i ty vločky z řas, jak píše lenkase, třeba mi to zachutná. Tuším, že u nás mají i nějaké instantní polívky s řasami.

petja
18. črc 2007

pa zítra

markeeta
18. črc 2007

Ohledne toho jodu. Ja jsem zastancem toho, ze bysme meli jist hlavne to co je pestovano v nasich zemepisnych podminkach. Nasi prapredkove nejedli morske ryby, jen ty sladkovodni a rodili se zdravejsi miminka nez doposud. To jestli se ti narodi zdrave miminko zavisi na mnoha aspektech a ne nikoliv na tom, co vsechno jis.
Ja zrovna ziju v zahranici a u severniho more. Morske ryby jsem jedla kazdy tyden, takze ten jod mi urcite nechybel. Tady moc svuj nazor aplikovat nemohu, jinak bych zrala jen ty susene ryby. Zeleninka se tu pestuje ve sklenikach a ovoce se dovazi. Na druhou stranu mame tady prijemne klima, zdrave ovzdusi a cistou vodu, coz v Cechach je des a hruza. Doufam, ze mame mensi sanci trpet nejakyma alergiema.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru