Těhulky vegetariánky. Berete nějaké vitamíny?

morusa
5. únor 2007

Ahoj holky,zajímalo by mě, jestli jste některá z těhulek nebo snažilek vegetariánkou?A pokud ano ,tak jestli berete nějaké vitamíny doplňující a jak se na to tváří Vaše okolí?

yenn
13. únor 2007

Kitko, B12 neni jen v mase, ale ve vsech zivocisnych produktech....takze i v mleku a vejcich. S B12 maji problem veganky, ne vegetarianky. Ja brala kyselinu listovou, obohacenou o B12, tahle kombinace byva casto kvuli krvetvorbe. Ale ja nejsem veganka, tak to neresim. Tobe k tomu kazdopadne gratuluju, ja byla veganka jen asi rok a bylo to super, jednou se tam hodlam zase vratit 😉

kitka123
13. únor 2007

Jej, promin, ja to beru ze sveho pohledu veganky ... takze mas urcite pravdu. Kyselinu listovou jsem brala taky, ale spis proto, ze jsem pred tim kourila a u kuracek je vetsi spotreba.
A jen tak pro zajimavost, me se narodilo mensi miminko, 2750 g presne v terminu, takze ja bych akorat potvrdila to co jste tu nektera tvrdila o mensi hmotnosti deti u vegetarianek. Ale mozna je to nahoda 🙂

yenn
13. únor 2007

Teda...nic ve zlem, ale pro me jsi docela exot...kourici veganka 😀

kitka123
13. únor 2007

to urcite nebudes sama, ale uz je to minulost, taky uz si to neumim predstavit. Asi jsem nechtela byt uplne dokonala 😀

marce
14. únor 2007

ahojky, ja jim jen kureci prsa a jednou za uhersky rok snim dokonce dietni parek a tak jsem jedla i v tehu a narodila se mi zdrava holcicka 2,9kg a 49cm necelych 14 dni pred porodem. Ted kojim a jim porad stejne. Kdyz jsem byla tehu tak jsem se na to ptala i na gynge, protoze rodina mela strach a doktor mi na to povedel, ze kdybych do sebe mela maso cpat nasilim a s nechuti, tak raci at to nejim. Brala jsem vitaminky pro tehulky a jedla to na co jsem mela chut.

marce
14. únor 2007

hi hi chtela jsem napsat: necelych 14 dni pred terminem 😀

mishabv
16. únor 2007

holky, vcera jsem tu v tv videla porad, kde testovali, jestli ma ne/jezeni masa vliv na silu a vykon, neco malo je tady:
http://www.bbc.co.uk/sn/humanbody/truthaboutfoo...

butterfly
16. únor 2007

Holky veganky, hlídejte si příjem vit. B12 v těhotenství a hlavně v období kojení, jeho nedostatek může dítě poškodit - dochází k neprospívání, opožďování vývoje, anémii, některým neurologickým problémům...
Kdo si chce o tom něco přečíst v angličtině, tady je jeden článek:
http://www.ima.org.il/imaj/ar03jul-21.pdf
Popisuje případ jeddnoho dítěte v Izraeli, ale podobný případ byl nedávno i ve FN Olomouc.

mangal
16. bře 2007

Ahoj, jsem vegetariánka 4 roky, manžel taky.
Čekáme mimčo a vegetariánka budu dál. Je kolem toho taková nafouknutá bublina z nedostatku informací a zaběhnuté tradice. Je už spousta doktorů. kteří vám potvrdí, že se maso pestrou veg. stravou "nahradit" dá, pro mě je to lepší, zdravější životní styl. Znám spoustu vegetariánských dětí, kteří na té stravě vyrostly a nemají žádné problémy. Jenže v tisku se většinou napíše, jak nějaká matka živila nezdravě dítě..vegetariánsky, ale nepíší čím ho krmila. Ta strava musí být pestrá.Nejde jíst knedlo vepřo zelo bez vepřa. Je to úplná změna v kuchyni. Ráda vařím a pokud budete chtít poradit jak na to, tak napište. 🙂

kitka123
16. bře 2007

Mangal, me detska doktorka vegetarianstvi schvalila (k memu prekvapeni) s tim, ze mame jist hodne lustenin kvuli bilkovinam

butterfly, nejlepsi zdroj B12 je podle me sojovy syr Tempeh, davam ho od roka i mimcu, znas jeste neco jineho?

mangal
17. bře 2007

Já jsem četla navíc ještě mléčné výrobky - pokud je jíte.

gedren
18. bře 2007

Holky, me by zajimalo, je v mase jeste neco zajimavyho krom zivocisny bilkoviny a zeleza, na co bych si mela davat pozor, aby mi nechybelo? (A pripadne Helence?) Tu zivocisnou bilkovinu mam predpokladam z vajicek a asi i mlecnych vyrobku, zelezny potraviny se snazim jist, je jeste neco, co bych nemela zanedbat?

kitka123
18. bře 2007

gedren tak po zivocisnych bilkovinach tvoje telo plakat nebude, rostlinne jsou pro nej urcite jednodussi na zpracovani, potom B12, ale to tu uz holky psaly ze je v mlecnych vyrobkach. Pri kojeni je potreba se zamerit hodne na to zelezo, obzvlast jestli si byla anemicka jako tehule. A jinak me taky nic nenapada. A proc si se rozhodla pro vegetarianstvi (jestli teda chces o tom mluvit)?

gedren
22. bře 2007

kitko, ja porad jeste nejsem uplne ortodoxni 🙂, ale snazim se to maso odbouravat, co to jde 🙂 (ono nic se nesmi prehanet, jako treba ze kdyz prijdu na navstevu, tak nez bych to hostitelum komplikovala s pripravou extra jidla, tak to maso radsi pozru).

Duvodu je vic, hlavni je, ze mi to proste moc nechutna a citim, ze muj travici trakt z toho neni nadsenej 🙂, no a pak dobrej pocit, ze trpelo trochu min zviratek 🙂, ale zase nemyslim si, ze bych vylozene zachranila svet tim, ze zrovna ja nebudu jist maso 🙂

Jinak dik za radu, dam si teda pozor hlavne na to zelezo..

petja
8. dub 2007

Ahoj holky,jsem moc ráda,že nás je vegetariánek tolik,já sama nejím maso asi 11let a to z morálních důvodů,nechci se podílet na vyvražďování zvířat,navíc za takovým účelem jaký všichni známe.Tolik tun masa denně přijde vniveč,bez toho,aniž by se někdo najedl a na tolika místech zeměkoule umírají naše děti hlady,plakala bych...Celkově jsem pro alternativní způsob života,nepoužívám ani testovanou kosmetiku na zvířatech a celkově se snažím k přírodě chovat,tak jak si zaslouží,vždyť nám dává do života to nejlepší a nejkrásnější,je to ona,kam utíkám,když mi není dobře na dušičce.Můj přítel,se kterým žijem spolu již 8 let vegetarián není ani mu maso nevařím.Na nic si nestěžuje,jen občas ve srandě do mě rýpne,jaký on je to chudánek,že mě po 8-mi letech v tomto ještě nezpracoval... 🙂.Však je to taky jedninná věc,ve,které mě nezpracoval 😉 On teda nejí maso denně,spíš miň,než víc,hlavně mi připadá,že je zdravější,jak na těle,tak i na duši,sám to často říká,jen prostě nemá takové přesvědčení jako já..Já sem přestala ze dne na den,asi rok jsem byla i vegan,ale mám hrozně ráda mlíčko a vajíčka,navíc teď už máme svoje slepičky,které se u nás mají skvěle,takže nám rády svá vajíčka dají 🙂 No a dojení je taky přirozená věc,i,když ty podmínky kolem už tak přirozené nejsou 😖 ,ale jednou týdně berem i domácí mlíčko a to je vápníková bomba,takže jsem spokojená.Přítel si myslí,že bych si teď v těhu nějaké to maso dát měla,že odchová slepičky a krůty,aby netrpěly,ale já si myslím,že po tolika letech už mám stejně uzpůsobený organismus takhle a vůbec to neřeším,kdyby mě náhodou přepadly chutě na maso,tak bych si ho dala,protože pro miminko udělám všechno.Mějte se krásně!Petja

sarahxa
8. dub 2007

ahoj. jsem taky vegetariánka, už ani nevím proč, nejím maso asi od 10 let.
teď jsem těhu, bohužel se nedonutím sníst ani rybu. ptala jsem se dr, říkal že pokud je jinak strava pestrá, nevynechávám třeba vejce a mléč.výrobky a papkám vitamíny, tak je to ok. beru calibrum babyplan.
přítel maso jí normálně, vařit mi ho nedělá problém, jen to dochucování 🙂

listicka77
13. črc 2007

Ahoj holky, jsou tu ještě nějaké vegošky - těhulky? Docela ráda bych oživila tuhle diskusi jako výměnu zkušeností vegošek. Co si hlídáte, co případně berete jako doplňky, s čím jste měly nebo máte problém a tak různě... 🙂

listicka77
13. črc 2007

Abych teda taky dodala něco o sobě, tak jsem vegetariánka 15 let a nehodlám na tom nic měnit. Zvlášť když vidím, jak se na spoustu potravin teď nemůžu ani podívat, tak ještě se nutit do nějakého masa ☹ , které moje tělo nevidělo už takových let, tak to snad vážně není nutné. 🙂

markeeta
13. črc 2007

Ahoj holky, ja sice vegetarianka nejsem, ale tuhle me prave napadlo, jak to musite resit. Hlavne to, jestli se zasitite. Ja mam porad hlad. Jen z testovin a zeleniny bysme asi umreli hlady. Jeste, ze zasiti treba ryze a brambory.
Ja maso moc nejim, protoze ho tady mame drahy. Jinak proti tomu nic nemam, at si kazdy ji co chce. Pred mesicem jsme zdolali nase 10kg zasoby morskych ryb, tedka na to nemame misto v mrazaku, takze jim jen tunaka v konzerve.
Zjistila jsem si, ze vegetarianky si musi davat pozor na vapnik, zelezo, jod a vitaminy B2 a B12 (nejvice jich je prave v kvalitnim masu a lepe se z masa vstrebavaji). Dneska uz se na mlecne produkty nemuzete moc spolehat, protoze to mleko je tak vymplety, ze uz v nem nic neni. Teda, kupujte jogurty s biokulturou, ty jsou nejdravsi, protoze se pri vyrobe mleko toci doleva a nikoliv doprava jako je tomu u beznych, prumyslove vyrabenych mlecnych vyrobku.
Ja teda vitaminy beru dvoje. Kdybych nedobirala vapnik, horcik a zelezo, tak v noci umru kvuli krecim.

S tim masem 6x tydne v prikremech uz jsem taky slysela a prijde mi to ujety.

listicka77
13. črc 2007

No nechci ti radit, ale vápník brání vstřebávání železa (proto když se bere železo, tak je všude napsané, že se nesmí zapíjet mlékem).

lu777
14. črc 2007

markeeto, s tím mlíkem máš naprostou pravdu.. já pozřu jedině biomléko a to z jednoduchého důvodu, vyrostla jsem na domácím mlíčku a to, jak chutná tzv. "mléko" většiny výrobců to je u mě náhražka pro kosmonauty a ne něco výživnýho 😝
jinak s tím zasycením: já osobně jsem víc hladová, když maso nejím, ale je to prostě proto, že to žaludek líp a rychleji zpracuje...po mase jsem schopná zničehonic skoro usnout 😅
když nemám chuť na maso (jím ho, ale ne tak moc), ale mám fakt hlad, tak si dám třeba uzené tofu, to je výborné, potvrdil mi to manžel, který jiné tofu nepozře
nebo si udělám něco s vajíčkem, nebo zeleninu se sýrem.. to mně úplně na zasycení stačí

jinak moc doporučuju knížku Výživa pro člověka a Zemi....
nejlepší knížka o výživě, kterou jsem četla, moc mi v hodně věcech pomohla
spolu s Fit pro život by myslím měla být v doporučené literatuře pro střední školy, místo nějakých ptákovin 😀

lu777
14. črc 2007

jinak ten vitamín B12: nestačil by Pangamin nebo třeba Marmite (no, chutná hnusně, ale pro mě je to přijatelnější než nějaké hovězí)

máte s tím někdo zkušenosti?
já teda beru těhu vitamíny a minerály navíc mám ještě v čínské medicíně, tak uvidíme, jaký bude krevní obraz (ale já měla anémii už před x lety, když jsem masa jedla hory, takže skoro vegetariánstvím to asi nebude 😀 )

někdo tu zmiňoval, že okolí kritizuje nejedení masa, ale jinak jí, co pod ruku přijde, to je přesný 😀 !! mně to předhazovala babička, která jedla v té době denodenně smažený salám a sádlo nebo teta, která pořádá oběd typu smažené maso, přepálené hranolky, žádná zelenina, smetanový pohár a vodka s džusem...nemohla pochopit, že když jsem se jednou snažila vyhovět a snědla to, tak mě žaludek bolel několik dní 😝

terezkaaa
15. črc 2007

Nejsem vegetariánka a ani nemám v plánu někdy být,z důvodů, které tu nebudu rozebírat, páč bych asi mnohé z vás jen naštvala a to nechci!Ať si každý dělá co chce.Jsem sice zastáncem masa, ale zase si myslím, že kdo už nejí maso 15 let,tak je to v těhotenství možná i trochu šok na organismus.Alespoň ty ryby si myslím, že by teda nikoho nezabili a ty jsou hodně důležitý právě pro těhotný.Nějaký náhražky v tabletách-tomu nevěřím.
Ty z vás, které ještě k tomu ale nejí mléčné výrobky a vejce-myslím si, že si kopete vlastní hrob a dítě v tom pojede s vámi.
Ještě si neodpustím,asi kousavou poznámku,že matky, které tohle ještě učí svoje děti,by zasloužily...Jsem zastánce jezení všeho s mírou.v předešlém příspěvku byla zmínka o sádle-nějaká flora nebo rama je mnohem horší.Před otěhotněním jsem dělala na porodním,takže o výživě,zvlášť těhotných mám jasno.

listicka77
15. črc 2007

Terezkaaa: A proč teda musíš prudit? Chtěla jsem tu diskusi obnovit proto, aby si tu povídaly vegošky a ne aby jim tady někdo říkal, že by zasloužily, když dětem necpou maso! Buď si zastáncem čeho chceš, ale nás nech laskavě žít. 🙄 Já třeba dětem v jedení masa bránit nebudu, protože manžel ho jí taky, ale naprosto chápu, že když jsou vegetariáni oba, tak přece nebudou dítěti vařit maso! Přečti si knížku Pavla Fořta Moderní výživa v praxi pro těhotné, kojící ženy a děti. To je normální zastánce jedení masa, ale přesto tam píše, že děti maso nepotřebují (a že tudíž rodiče vegetariáni děti o nic neochudí, když jim ho nedají, pokud samozřejmě hlídají jídelníček). Speciálně do dvou let dítě maso snad ani jíst nemá, je pro něj těžko stravitelné. Když čtu rady "odborníků", že dítě přikrmované od půl roku by mělo dostávat maso 6x týdně, tak bych vylítla z kůže!

terezkaaa
15. črc 2007

Já jsem se nechtěla hádat,o vás mi vůbec nejde,jen mi je líto těch dětí, že kvůli nějakejm výmyslům dospělejch pak musí trpět.To je vše,tečka

lu777
15. črc 2007

terezko, já trochu masa jím a byla jsem sama zvědavá, jak to bude s mými kamarádkami, které jsou veganky (nejí teda vůbec nic živočišného)

no skóre jsou čtyři zdravé děti, dneska mezi jedním a čtyřmi lety,
jsou čilé až dost a v zimě nechytají nachlazení 🙂

vegankou se kvůli tomu nestanu, protože miluju sýry a ryby, ale pochopila jsem, že když se živočišné produkty SPRÁVNĚ NAHRADÍ, tak problém není

já jsem byla rok v Anglii a bylo to super, jídla obrovský výběr, i když jsem maso tehdy vůbec nejedla a když jsem šla k někomu na večeři, tak skoro všude buď měli automaticky variantu pro vegetariány a nebo se zeptali... v některých zemích je totiž vegetariánství normální 🙂
možná i proto, že tam mají větší výběr zeleniny a ovoce. moje rodina prohlásila, že by "na zelenině" nepřežila. pak s námi byli na návštěvě u té kámošky veganky a ta tak báječně vaří, že si až po jídle uvědomili, že tam nebylo ani maso, ani sýr, ani vejce.. 😀

bavila jsem se o tom s babičkami a za nich se jedlo maso jednou, dvakrát týdně, často ani to ne, ale mívali hodně luštěnin, zeleniny, mléka apod. (podotýkám, že tehdy to byly potraviny v dnešní Bio kvalitě, takže měly vyšší výživnou hodnotu)
plus měli o hodně víc pohybu...myslím, že dneska v tom stresu, při sezení u PC a s těmi umělotinami, co jsou SKORO V KAŽDÉM kousku jídla, co je v obchodě, je potřeba se nad výživou zamyslet..

jinak s těmi umělými vitamíny: určitě je lepší jíst je v přírodní podobě, využitelnost organismem se ale liší v závislosti na kombinaci s ostatními vitamíny a minerály a taky je to individuální (záleží na štěpení v játrech apod., takže dva lidi můžou jíst to samé, ale jednomu může např. chybět vápník)

jinak doporučuju si něco přečíst o překyselování organismu mléčnými výrobky a masem apod. je totiž fakt, že hlavně tmavé maso je hůř stravitelné. proto se nedoporučuje malým dětem a starším lidem.
moje babička musela omezit maso kvůli tlaku a otokům, strejda kvůli potížím s klouby a cholesterolu. oba velcí milovníci masa. po asi roce se potíže zlepšily, i když to neradi přiznali..

jestli jseš opravdu proti umělým vitamínům a chemikáliím, tak bys nemohla pít některé jogurtové drinky nebo jíst některé jogurty, jíst některé sušenky, pít multivitamínové džusy, ochucené minerálky atd. atd. Dneska jsou umělé vitaminy bohužel už skoro všude ☹
a v jogurtech jsou antibiotika a steroidy.. telecí je krásně růžové, protože se telata záměrně krmí stravou s nedostatečným přísunem železa a mají tak anémii.. (to jsem si i ověřovala u strejdy, který dělá v zeměd. družstvu)

no nic, nemám prostě ráda fanatismus ani na jedné straně 😉

lu777
15. črc 2007

spíš pro zasmání: když je v mléku vápník, kde ho bere kráva, která mléko nepije?
(kromě doby, kdy je telátkem, tedy na úrovni kojence u lidí, kdy my pijeme taky jen vlastní=mateřské mléko)

já znám ty argumenty, co se na to ozvou, ale stačí se podívat do tabulek např. vápníku: nejvíc je ho v sezamu 😉

lu777
15. črc 2007

jinak terezko, souhlasím, že by si děti měly mít možnost vybrat, ale to myslím, že stejně mít budou, dřív nebo později, děti přece nedělají jen to, co jim rodiče řeknou 😉

já zase soucítím s dětmi, které nakupují s obrovskou maminou a v košíku je sádlo, plnotučné mléko, maso, uzeniny, zákusky a tak ☹
a dítěti jsou dva tři čtyři roky a už má zaděláno na obezitu, vysoký tlak, vysoký cholesterol atd.
to je teprve úžasný vklad do života! a toho se dítě bude MOC špatně zbavovat ☹

listicka77
15. črc 2007

tarezkaaa: Mně je zas líto dětí, které rodiče nechají lít si do polívky (a nejlépe ještě z pytlíku) maggi a podobné dobrůtky a u televize je nechají jíst brambůrky a zapíjet je kolou a na narozeniny je vezmou do mekáče... Nebo děcko sedí v kočárku a jí párek v rohlíku. To je rozhodně mnohem horší. Ve vegetariánské stravě je všeho dostatek (i pro děti) a ve veganské chybí pouze B12.
Myslím, že naučit děti jíst zdravě je nejlepší vklad do života, jaký jim člověk může dát. Přeučovat se v dospělosti ze špatných stravovacích návyků je dost obtížné, to vidím např. u manžela.

A jen ještě dodávám, že lidi, kteří jedí nějakou "alternativní" stravu, to mají obvykle dobře rozmyšlené (nepočítám puberťačky - anorektičky, které o sobě prohlašujou, že jsou vegetariánky, to je úplně jiný případ), hodně o tom načetli a mají to na sobě vyzkoušené, takže na dětech neprovádí žádný "experiment" a asi těžko je v tom zviklá nějaké tvé rýpání. Můžeš si založit diskusi "Jsem proti vegetariánství u dětí", ale tahle měla asi původně trochu jiný smysl.

Nepovažuju se za fanatika, manžela kvůli jedení masa taky nebiju 😀 😀 😀 , ale vždycky mě rozčílí, když někdo začne chytře tvrdit, jak vegetariáni poškozují svoje děti. 🙄

lu777
15. črc 2007

Lištičko, ale snad se to postupně zlepší, já když byla před asi osmi lety několik roků vegetarián, tak jsem si vyslechla 😝
teď je to někde přece jen o něco lepší, vegetariánů nebo veganů je víc a taky tu jsou někteří přistěhovaní, takže už to není taková exotika 😀

mně říkali, že se oddělám (a to jsem nejedla jen maso), ale místo toho se mi hodně upravila arytmie a imunita 😅
mně hlavně pobavilo, jak mi to napsali červně i na obal karty. to by ale měli mít i jiné katerogie, např. "workoholik", "silný kuřák" nebo "žádný pohyb", ne?? 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru