Těhulky vegetariánky. Berete nějaké vitamíny?

morusa
5. únor 2007

Ahoj holky,zajímalo by mě, jestli jste některá z těhulek nebo snažilek vegetariánkou?A pokud ano ,tak jestli berete nějaké vitamíny doplňující a jak se na to tváří Vaše okolí?

olbramka
19. pro 2008

petkul, také jsem se toho bála, že mi bude mudr. maso nutit, ale nestalo se tak. není ani důvod. uvidíš sama, třeba na něj dostaneš chuť, miminko Ti samo řekne.

vov
19. pro 2008

Ahojky, já jsme vegetariánka asi 10let. I když tchýně tvrdila manželovi ještě před svatbou, že nebudu moci mít děti 😠 , tak jsem otěhotněla. Dbám na to, co jím, dodávám tělu bílkoviny ve formě tofu sýra (marinované má poměrně vysoký obsah bílkovin), tofu pomazánek, šmakouna a včera jsem zkusila Robi maso, ale to mi nechutnalo.. K tomu mám alaktázii, takže nepiji mléko ani smetanová jídla, jen si dám občas kefír (mňam), Lučinu, Cottage nebo tvrdý sýr. Nevidím v tom problém, piji sojové mléko a Ovesmilk. Jím vitamíny a listovku. Doktorovi jsem to vlastně ani neříkala, jen sestře a ta se zhrozila, že co tedy jím, když ne maso a že bych maso měla.. Její přístup mě překvapil, myslela jsem, že ve zdravotnictví by měli mít trochu přehled... Uvidím, jaké budu mít výsledky krve a zeptám se doktora 😉

petkula
19. pro 2008

ahoj, taky maso nejim uz asi 10 let. Nejprve jsem to zkusila ho vysadit a rikala jsem si, ze kdyz bez neho nevydrzim a budu mit na neho chut, tak si obcas dam. Ale az doted mi nechybelo, tak nebyl duvod. Kdyz jsem ale zjistila, ze jsem tehotna, tak jsem mela trosku obavu, at mimcu neublizim. Kdyz ale doktor proti tomu nic nema, tak to zatim nebudu hrotit.
U nas nejvice prudila babicka 😉 Ale pak uz ji to prestalo bavit. Az ji ale reknu, ze jsem tehotna, tak to asi zase zacne vsechno znovu 😒 Porad si mysli, ze jsem na nejake diete...
Jinak, snazim se taky vsechno si doplnovat, aby mi nic nechybelo. Jo a Robi mi taky vubec nechutna 😝
Tak se mejte a zase se nekdy nekdo ozvete, at se muzem navzajem povzbuzovat 🙂

campi
19. pro 2008

Kamaradka je vegetarianka a jeji holcicka je uplne v poradku. Zajimave je, ze mela vysledky krve - cervene krvinky - mnohem lepsi nez ja. Ja sice taky moc masa nebastim - v podstate jenom ryby a krutu - ale nebylo to ok, takze musim polykat zelezo, listovku a béčko. Takze v jezení masa to není, pokud je strava vyvazena a bohata, jak pise vov. A taky tam hraji svou roli asi i jine faktory - u vegetarianek i masozroutek.

Vov: soju v tehotenstvi radeji nee, obsahuje hormony, ktere vyvolavaji u miminek - holcicek - predcasne pohlavni dospivani, ale i chlapeckum pak rostou prsa. Lepsi je ovesne, mandlove nebo ryzove mleko.

Na nazory okoli nedbejte, jite urcite zdraveji nez oni. Pokud teda nejste jako jina moje kamaradka, ktera si pod vegetarianskou stravou predstavovala, ze bude jist jenom zeleninovy salaty a celozrnny rohliky - vydrzelo ji to asi pul roku, nez pochopila, ze takhle to nedela dobre🙂.

Ja nejedla zadne maso cca 8 let, pak jsem si dala z niceho nic klobasu na Vaclavaku (dodnes nechapu, co mě k tomu vedlo) a k masu se trochu vratila, takze ted ma mimčo matku masožroutku, ktera neji uzeniny, nepije klasicky mliko a neji veprovy a vnitrnosti.

kay
19. pro 2008

ahoj holky, kdysi jsem byla taky vegetariánka a dodnesmi zbylo z té dobyspusta dobrot,které jím(e) pořád. Mám na vás dotaz.. Když se v těhu nesmí nebo by se neměla jíst majonéza, myslíte, žese dá nahradit sojanézou? Někde jsem slyšela, že by se soja v těhu neměla kvůli alergii,ale občasdělám něco s tofu atp. tak mi přijde, že když se to nepřehání, mělo by to být ok ne?

campi
19. pro 2008

kay: a co s tou majonezou vlastne jis? Nenapada me zadny jidlo, do ktereho bych mela potrebu ji pridavat (tedy ji nahrazovat)..
Myslim, ze vseho s mirou a obcasne pouziti sojovych vyrobku je ok, tofu vlastne taky bastim a obcas gulas ze sojovyho masa. Ale nemelo by to byt asi kazdej tyden.

petkula
19. pro 2008

Kay: myslim, ze majoneza nebo tatarka se muze jist, ne? Pokud neni z domacich vajec, tak to neva, ne? A te soji bych se taky nebala. Clovek je pak akorat vynervovany z toho, co muze a ne 😒 Ja ted akorat porad nevim, jestli muzu hermelin a nivu. Zatim je teda radsi nejim ale nevim. Co vy, jite hermelin?

vov
19. pro 2008

Ahojky, Campi, díky za informace ohledně soji!! Sojové maso i teď také nedělám, ale přeci jen to tofu jím... Jak jinak bych měla doplnit bílkoviny?! Jinak vápník je i v sušených meruňkách a mandlích, takže to se dá. A nevím proč, ale tělo si teď samo vybralo, že piji spíše Ovesmilk než sojové mléko...
Jinak si dám občas rybičku (zhruba 1 za 14dní), ale klidně bych i častěji, chutnají mi. Ale na ryby je expert manžílek, do toho se mu nepletu 😉
Kay,myslím, že sojaneza občas není na škodu. Například k sojovému čivabčiči (nebo falafel) a bramboru 🙂
Tak já doufám, že budu mít holčičku, aby chudák kluk z mých sojových dávek nebyl prsatý 😀
Petkula, nivu ani hermelín teď nejím, i když na začátku těhu jsem si dělala zapečenou zeleninu s nivou a hermelínem poměrně často. Ale prý z nich hrozí listerioza, takže se bez zrajících a plesnivých sýrů snažím obejít...
Holky, vy už máte krevní testy za sebou? Jak vám dopadly?

petkula
19. pro 2008

Krevni testy mi jeste nedelali. Delaji to kazde nebo jen na vyzadani? Ja jdu v lednu teprve na poslech srdce, tak doufam, ze dopadne vsechno dobre.

mikulcena
19. pro 2008

ahoj holky.. své celé těhu jsem prožila bez masa, malej je zdravej.. můj dr.to pojal tak nějak.. se k tomu nevyjádřil..ale myslím, že pokud o tom trochu člověk přemýšlí, nemusí se masem ládovat 🙂
nevím proč bych maso měla začínat, zrovna v těhu, když na to tělo bylo zvyklé cca10let. Dítěti maso dávám, ať se potom rozhodne jak bude chtít.. bránit mu v ničem nebudu 🙂

kay
19. pro 2008

campi, no já myslela majonézu jako i tatarku, tu jím skoro se vším, mám ji moc ráda ☹

vov, petkula, niva ani hermelín se jíst nemá, stejně jako třeba kupované saláty s majonézami, kvůli té listerioze. Vlstně ždádné plesnivé sýry..

no já si koupím tu sojanézu a bude to 🙂

campi
19. pro 2008

Zrajici a plesnive syry nejim. Preci jenom bylo dost pripadu listeriozy a kdyby nahodou, tak se nechci strachovat z kazdeho prujmu, jestli to nahodou neni listerioza. Takhle mam svedomi ciste, ale bylo to tezke ovladani, hermelin bych sla vyzrat z lednicky ted hned. Sice kupujeme jenom od "renomovanych" vyrobcu, ale preci jenom clovek nevi, kde a jak to bylo skladovane.

Kay: myslim, ze kdyz to neni tatarka, kterou ti kydnou na talirek v hospode rozbalenou, ale treba ten hellmanns - radeji male pytlicky, aby nebyla dlouho otevrena, tak se fakt neni ceho bat. Jina vec je, ze smazeny, ke kterymu se tatarka vetsinou basti, neni zdrave ani mimo tehotenstvi, ze...

kay
19. pro 2008

no jo campi já vím, ale já to nejím jen ke smaženému, to zas tak často nejím, ani nemáme friťák 🙂 ale třeba k zapečeným těstovinám se zeleninou, k číně atp.. 🙂 jsem prostě tatarkofil.. 😅

campi
19. pro 2008

Tak to jsi teda tatarkozávislák🙂. Kupuj si ty pytlicky a netrap se tim, leda by ses ty zavislosti zkusila zbavit. Kdo to kdy slysel - tatarku k číně? 😀

vov
19. pro 2008

Kay, tak takové kombinace s tatarkou slyším/čtu také poprvé 😀
Mikulcena, úplně s Tebou souhlasím, také svým vegetariánstvím neomezuji druhé a maželovi maso připravím (i když jsem si uvědomila, že dělám jen kuřecí 😉 ) Ale normálně mu kupuji sem tam i uzeninu.
Holky, z čeho se skládá váš jídelníček, aby mělo vaše tělo dost "všeho"?
Zajímalo by mě, co jíte 😉
Já jak jsem už psala, tak občas rybu, sojové čivabčiči a jiné zeleninové karbanátky, tofu, tofu "paštiky", šmakouna, občas sojové maso, piji Ovesmilk.
Z živočišných tvrdý sýr, Lučinu, Cottage, Kefír, (před těhu Nivu a Hermelín) a normálně to nechápu, ale manžel má v lednici taveňák a já bych mu ho nejraději snědla 😅 Normálně ho vůbec nejím a jsem i proti jeho nákupu.

vov
19. pro 2008

Petkula, k Tvé otázce, krevní testy se dělají automaticky, na to Tě sestřička jistě upozorní, až půjdeš z poslechu srdíčka.

campi
19. pro 2008

Ja jim jeste hodne lustenin a obilovin (bulgur, jahly, pohanku). Ted mam teda jidelnicek dost specifickej, mam tehotenskou cukrovku (a to se nesmi ani ty lusteniny a obiloviny v malym mnozstvi). Snidam tvaroh s ovocem nebo bilkovou omeletu s tvrdym syrem, k obedu jsem mela tunaka, k veceri bude mozarella s rajcatama. A mam moc rada smakoun - treba mexicky fazole s uzenym smakounem a kukurici.

Vov: to je v 1. trimestru asi normalni. Ja teda tavenak nejedla, protoze mi prijde desne slanej, ale sezrala jsem vic bilyho peciva nez za predchozich 5 let.

Odbery krve se delaji nekdy ve 3. mesici a pak v 7. mesici.

hansa
20. pro 2008

Ahoj holky, můžu se k vám přidat? Jsem vegetariánka již několik let. Je některá z vás vegetariánka především z etických důvodu? Ráda bych věděla, proč se soja nemá jíst v těhotenství? Ani nechápu, proč by měla obsahovat hormony,kde by se v ní vzaly, když je rostlinného původu,to podle mě maso je v tomto směru mnohem horší.. jinak já jsem nyní v 6. týdnu těhu. Hezký večer všem.

luciauk
20. pro 2008

ahojte, som rada, že vás tu je tak veľa, ale nechápem tie zbytočné obavy. ja mám 3 deti. mäso nejem 16 rokov, v tehotenstve som mala vždy ukážkový krvný obraz. ani moje deti nikdy mäso nejedli a okrem toho som darkyňou krvi. 😀 okolie sa tiež tvárilo 😒 a svokra pri každej návšteve nezabudla poznamenať, ako jej synáčik pochudol, ale ja som vydržala prvé roky a teraz mám už svätý pokoj. o vegetariánstve sa s nikým nebavím, neriešim 🙂

luciauk
20. pro 2008

hansa, ja ho nejem z etických dôvodov a postupne sa pridalo zdravie 😉

anxuska
20. pro 2008

ja som tiež vegetariánka 8 rokov a cez tehotenstvo som maso nejedla, ani som s tým problém nemala. (všetci ostatní áno.) Malý sa narodil s normálnou váhou a bez velkých prs.A to som soju neobmedzila vobec, lebo až od vás som sa dozvedela,že sa nemá jesť. Ked viete "jesť" vegetariansky,nič sa stať nemôže.Dokonca ani železo som nemusela brať, bo som mala dobry krvny obraz.Ked všetko dobre dopadlo, u okolia nastal druhý problem, že vraj nemôžem byť vegetarianka pri dojčení, lebo mu maso bude chybat. A maly krasne pribera, dokonca prve tyzdne aj pol kila za tyždeň, a to nejem ani bielu muku (len celozrnnu) a takisto cukor. a Fedor je krásne tučnučké bábatko. 😀

luciauk
21. pro 2008

anxuska, tak to presvedčilo aj moje okolie a prestali ma riešiť. posledné dieťa 4615g 😀
čo sa týka sóje, tak ide o to, že rastliny sa upravujú geneticky a práve sóje sa všetci chytili, lebo v maďarsku to prehnali a nejakým chlapcom narástli väčšie prsia. ale geneticky upravované sú všetky plodiny, a v mäse je ich koncentrácia 7x vyššia ako v rastlinách 😉

anitta
21. pro 2008

ahojky holčiny já jsem vegetarianka 8 let a jím hodně sýry mléko vajíčka bio, a zelenina ovoce pořád občas tofu , robi maso i soju , ale hodně to střídám a i špenát je dobrý na železo tak jednou týdně je to ok. byla jsem na krvi a odběry byly lepší než před těhu, 😀 nic nechybělo, jím ještě doplněk stravy ale jen tak dvakrát týdne kde je uplně všechno. a mimi žádné poruchy nemá ani zádné vývojové vady. párkrát jsem měla rybu ale bylo to těžké ji sníst. protože zvířátka nejím hlavně z důvodu jak je s nima zacházeno v průběhu jejich života . to je síla. a vůbec přijde mi divné jíst mrtvoly ☹

vov
21. pro 2008

Ahojky, jsem ráda, že sem píšete své zkušenosti!! Já jsem před těhu nejedla moc mléčných výrobků, ale teď se to snažím dohnat 😉 Předchvílí přijel manžílek z jejich rodinné oslavy a sdělil mi, že bílkoviny, které jím, nejsou správné bílkoviny (ty jsou jen v mase 😠 ) a jedna rodinná známá je také vegetariánka a má zaostalé dítě. Tak prý si mám dát na tu dietu pozor. Strašně mě vytočil!! Nechápu, jak někdo může nezvat vegetariánství dietou a trvám si na tom, že se stravuji zodpovědně! Vždyť která budoucí máma by chtěla vědomě ublížit svému nenarozenému dítěti?!
Zítra si zajdu do country lifu pro tofu a nějaké dobré pomazánky 😉
Hansa, Anitt, myslím, že nejsem vegetariánkou z etických důvodů. Ať si ostatní lidé jedí, co jim chutná, ale já si mohu vybrat a volím jídlo bez masa, prostě mi nechutná a příjde mi strašně těžké na trávení.... Nepotřebuji, aby mi něco hnilo v záhybech střev 😖

luciauk
21. pro 2008

vov, ja osobne som si o stravovaní prečítala niekoľko kníh. myslím, že nevegetariáni sa o stravavanie a výživu až tak nezaujímajú. sú zväčša spokojní, lebo jedia mäso a myslia si, že vegetariáni jedia na striedačku špagety a palacinky. ja v tom mám jasno a vždy som okolie utrela rozumnými argumentami a tak aj reči typu " preto je tvoje dieťa choré, lebo neje mäso" už ustali. ako keby len moje deti jediné na svete kašlali alebo hnačkovali 😠

vov
21. pro 2008

Luciauk, děkuji 😉 Mohu se zeptat, jaký je Tvůj jídelníček? Zajímám se proto, abych si byla opravdu jista, že nic nevynechávám... Prosím Tě, jaké argumenty proti masožravcům uplatňuješ? Mé, že jsem nebyla nemocná ani nepamatuji, že má energie více než kdokoli jiný, že mám dobrou kondičku, BMI index normál, atd. na některé členy rodiny působí jako "náhoda" a ne důsledek životního stylu...

luciauk
21. pro 2008

no, nechcem ťa sklamať, ale trošku možno majú pravdu. ja mám po troch deťoch nadváhu 😅 ale krvný obraz vždy ukážkový, lebo som darca krvi, hoci teraz vo výslužbe 😀 argumenty som myslela vždy ku konkrétnemu problému. môj otec si tiež niečo prečítal a tak mi teraz nadáva/ v dobrom/, že kvoli mne sa odučil jesť slaninu a bôčik a ked si zobne, tak mu je zle. neviem, či sa ti to podarí zohnať, ale prečítaj si knihu "Vegetariánske dieťa" od MUDr. Igora Bukovského. tá ma úplne uistila, že robím dobre, sebe aj dieťaťu. môj jedálniček je normálny. veľa strukovín, sója, tofu, vela ovocia , zeleniny, orechov. ja neviem, všetko, okrem mäsa 😉 teraz nie som tehul, ale dojčím 8 mesačného synčeka 🙂

luciauk
21. pro 2008

najlepšie sú reakcie ludí, ked po dlhom čase zistia, že moje deti - buclaté a velké - sú vegetariáni 😀 našťastie, teraz žijeme v anglicku a tu majú dievčatá vegetariánskych učitelov, v triede plno muslimských deti a tak to vôbec neriešime. v pôrodnici som v menu zaškrtla jedlá pre vegetariánov a bolo. tu z toho nerobia takú vedu, berú to ako holý fakt. na sk som v pôrodnici hladovala ☹

campi
22. pro 2008

Co se tyka soji, tak nejde o to, ze by se vubec nemela jist, ale jako u vseho neni dobre to s ni prehanet.

Problematicke hormony se jmenuji fytoestrogeny (to jsou ty zenske pohlavni hormony, jejich ucinky vyuzivaji napr. muzi, kteri maji malo vlasu ALE zaroven si snizuji kvalitu spermii) a kyselina fytová, která ve vetsim mnozstvi zabraňuje vstřebávání železa. Soja se hodne pouziva v potravinarskem prumyslu v USA a prave v USA se zacaly objevovat ty prsate deti.

olbramka
22. pro 2008

hanso, já jsem vegetariánkou řekněme z etických důvodů. i když, abych řekla pravdu, z etických důvodů bych musela být spíše vegankou. ano, kupuji "průmyslové" mléčné výrobky a jím "průmyslové" vejce. To je pro mnoho odpůrců vegetariánství jeden z argumentů.
manžel vegetariánem není a děti také nebudou. ať si zvolí pak svou cestu tak, jak uznají za vhodné.

A jak se bránit? to snad ani nejde. Já říkám - jsem pod lékařským dohledem, na spoustu lidí to zabírá.
a jak jsem zde již někdy napsala, myslím, že se stravuji daleko zdravěji, než spousta matek, které vegetariánkami nejsou. I když i v mém jídelníčku jsou občasné "výstřelky".

No a k té tatarce, majonéze, myslím, že je to o tom stejném jako hermelín či niva a to možnost "nákazy" čímsi a zřejmě i konzervanty...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru