Užíváni antibiotik v těhotenství. Můžu potratit?

dadula118
22. únor 2007

ahoj holky.dneska jsem byla u obvodní lékařky,a že mám zánět průdušek a chycene dutiny.jsem 14 tt.loni už jsem potratila a mám strach.mám teplotu a do rána asi umřu strachy.dostala jsem antibiotika,které se prý můžou užívat v těhotenství,ale v příbalovém letáku nic takového není.ráno budu volat svému gynekologovi.ke své obvodní lékařce mám důvěru,ale radši se ještě zeptám.nemáte někdo zkušenosti s antibiotiky v těhu.děkuju

to.beruska
1. dub 2009

Ajojte baby!no mne zistila zapal vajecnika.uzivam antibiotika amoksiklav 625g kazdych 8 hodin.Mne sa ato zda dost.nebolo by lepsie radcej kazdych 12 hodin.Mam strach aby sa nieco nestalo miminku.Mne ich predpisala normalne moja gynekologicka.Niektory mi hovoria nech ich vysadim ale po druhom dni radcej.CO mam urobit?

to.beruska
1. dub 2009

nedal by sa ten zapal liecit nejak inak?

andykov
1. dub 2009

Bože, beruško, nevysazuj!!! To jsou úplně bezpečná atb a dr. ví, co dělá, ne? Já brala ve 25tt augmentin 1g po 12hod. a tři dr.mi řekli, že jsou v poho, ale sama od sebe bych je nikdy nevysadila. Nemoc pro kterou je bereš udělá větší paseku než atb.

blondinka42
1. dub 2009

to.beruska....no tak to si mozem vydychnut,presne tie iste antibiotika som brala aj ja ked som bola nachladena asi pred mesiacom ale to som este nevedela ze som tehotna,tak sme dve.

to.beruska
1. dub 2009

ja si tiez myslim ze je lepsie ich nechat.Len mamina ma prehovorala aj teta ze babo bude chore a neviem co vsetko mozne.Nikdy som ziadne antibiotika nevysadila

setyx
6. čer 2009

Ahoj holky, no ja se ted hrozne moc bojim, protoze moje tehu nikdo nepoznal a mysleli si vsichni ze je to zanet mocaku, tak jsem dostala ant. Contrimoxazol na 5 dni po 12 hod... a pak na gyn. jeste vyvolavacku menstruace. Nakonec jsem menstruaci nedostala ani do tydne tak jsem znovu naklusala na gyn. a tam me jina doktr. rekla, ze jsem tehu, dneska 5+6 .... a rovnou me napsala zadanku na genetiku... jdu tam v patek 😖 ... doufam snad, ze kdyz to fazolka vsechno vydrzela, ze snad bude ok. Jsem priserne nastvana na ty doktory, ale ted to moc neresim a jen doufam, ze bude vse ok.

f.miracle
10. čer 2009

Já měla antibiotika dvakrát po sobě v šestém měsíci těhotenství a malý je v pořádku. Říká se, že je vždycky třeba zhodnotit, jestli "nenasazení" antibiotik nemůže způsobit větší komplikace, než jejich užívání. Všem držím palečky!

f.miracle
10. čer 2009

Já měla antibiotika dvakrát po sobě v šestém měsíci těhotenství a malý je v pořádku. Říká se, že je vždycky třeba zhodnotit, jestli "nenasazení" antibiotik nemůže způsobit větší komplikace, než jejich užívání. Všem držím palečky! Když mi je doktor předepsal, taky jsem z toho byla vyplašená, měla jsem strach, aby to malému nějak neublížilo, jenže on třeba právě ten neléčený zánět močových cest může vyvolat až předčasný porod; v těhotenství se může vyskytnout tzv. "bezpříznakový" zánět močových cest, což byl můj případ; zjistila jsem to až poté, kdy mi začaly bolesti, šla jsem do nemocnice a tam z rozboru moči zjistili, že je tam zánět...

jeudi
10. čer 2009

ahojky ja mam antibiotika ted a k tomu jeste nalgetika na bolest...snad mimi nebude z toho nake zfetle 😒

kkkatarinkaaa
2. črc 2009

ahojte...tak sa priavam do skupiny tehuliek, ktore maju predpisane atb ☹ dnes som si priniesla Amoksiklav....citala som v letaku, ze v tehotenstve sa ma uzivat iba v nevyhnutnych pripadoch ☹ ostava mi verit, ze dr vie co mi predpisal....a neuskodim babatku 😉 ach jaj...

popelka.miri
2. črc 2009

katarínka: já dostala atb ještě na úplném začátku těhu, když jsem to ještě netušila a dokonce ta, která jsou zakázaná! 😕 , ale naštěstí to bylo ok, já se taky zděsila, ale ve tvém případě, pokud nejsou úplně zakázaná, tak bych to neřešila...nemoc je daleko nebezpečnější mi tehdy říkal dr. než samotný lék na ni 😉

finelka
2. črc 2009

tak tak, je nebezpecnejsie neliecit pre talo aj pre babatko, ako antibiotika, ktore zvazi lekar... navyse ak je to uz vo vyssom stadiu tehotenstva, je to este lepsie... ja podobne ako mnohe co tu citam som mala pocas tehotenstva 3x antibiotika, z toho 2x v 1. trimestri!!! Takze doverujte radsej lekarom, ked treba, radsej ich posluchnut a preliecit 😉

ewelyne
2. črc 2009

vzdy sa da vyhnut ATB,je tu prirodna liecba- caje, kupele, bylinky, dieta... a taktiez Homeopatika. neverim, ze ATB viac pomozu ako uskodia... skor naopak a cudujem sa vsetkym naivnym maminkam, ktore veria ATB a poskodzuju seba a babo.

finelka
2. črc 2009

Ewelyne, ja ale nehovorim o nejakych beznych nadchach alebo prechladnutiach, nie vzdy a nie vsetko ti vylieci prirodna liecba, cajiky, bylinky atd su fajn, ked zaberu...ver mi, ze aj ja som sa snazila tym ATB vyhnut, nepovazujem sa rozhodne za naivnu 😉

ewelyne
2. črc 2009

jasne 🙂 je to len moj nazor a hovorim aj tak o naivite.

finelka
2. črc 2009

ano, ved iste aj ja mam svoj nazor na to, kto je a kto nie je naivny 😉 , kazdopadne ti zelam, aby si nikdy nemusela byt v situacii, kedy to budes riesit

kkkatarinkaaa
2. črc 2009

ewelyne- ako pise finelka, aj ja ti zelam, aby si ,,ostala dalej naivna,, ze teba sa to nikdy tykat nebude....lebo nejaka infekcia, ktora moze dietatu viac ublizit ako liek, ktory ti predpise gynekolog- ktory hadam vie co robi- nie je o naivite a homeopatikach a nevuiem este o com......

kkkatarinkaaa
2. črc 2009

pardom- neviem-

kkkatarinkaaa
2. črc 2009

popelka, finelka- dik za povzbudenie 😉 😉 😉 verim ze to bude ok...

ciko85
2. črc 2009

ahojte,nevie mi niekto poradit....mozno to nepatri do tejto temy ale mam takyto problem mala som ist na vybratie ustnych mandli ale teraz som otehotnela a neviem ci sa to bude dat urobit pod narkozou. Vopred dakujem

ewinna
2. črc 2009

ahojte, tak pripájam sa do debaty....od dnes mám nasadené ATB Rovamycín, kedže na zinnat a roxytromycin mám alergiu, dr.volala asi pol hodinu komu vedela, radila sa na každú stranu, čo mi môže dať a nakoniec zvolila toto, ešte som sa na to pre istotu informovala v dvoch lekárňach, všade ma utvrdili, že dr.vie čo robí....mám zapálený mechúrik, v moči hnis aj krv, takže preto tie ATB, neni som nadšená, ale čo už narobím...bola by som najradšej bez ATB, na nejakej prírodnej báze, ale nebudem riskovať niečo horšie...dúfam, že to prejde 😒

ronja27
3. črc 2009

Hojky me tez zjistili ted ke konci tehotenstvi streptokoka v moci, pry se to prelecuje vetsinou po tehotenstvi ale ja ho mam vic rozsireny tak mi dr taky nasadila antibiotika ospen a pry je mam dobrat urcite i kdyby me chytli porodni bolesti tak vzit i s sebou do porodky a urco dobrat.
Radeji ATB nez zanet ledvin ☹ moc z toho nadsena nejsem ale co se da delat

kkkatarinkaaa
3. črc 2009

ewinna, ronja- no tak nam len ostava verit a dufat, ze ti nasi doktori vedia co robia a ze to bude vsetko ok...aj babatinko aj maminy 😉

jamily
3. črc 2009

Ahojte holky, nerobte si ziadne nejake starosti kvoli antibiotikam. Niekedy je to nevyhnutne. Mna tiez hospitalizovali kvoli makknutiu krcka a nasli mi tam aj streptokoka. Tie mozu vyvolat predcasny porod a este su nebezpecne pri porode, lebo sa mozu preniest na dietatko. Vtedy niekedy lekari zvazuju aj cisarsky, aby nevychadzalo nakazenym prostredim. Takze aj ja mam ATB za sebou a pomohli. Este pred porodom mi budu robit testy a ja dufam, ze vsetko bude v poriadku. Vsetkym vam drzim palce, nebojte, vsetko dobre dopadne. 😉

cicimon
3. črc 2009

caute,
neviete kolko dni po dobrati Doxybene je bezpecne sa zacat snazit o babo?

shawnna
27. srp 2009

cawte zeny tak ja som mala asi takuu skusenost, ze som sla v 23.tt na pohotovost bo som sa nevedela zbavit zapalu hrdla a zenska tam ma popocuvala a vystrasila ze mam hrozne dyychanie a ze to hrdlo ju ani tak netrapi a predpisala mi ajked ´´velmi nerada´´ fromilid 500, po precitanii som nevedela prestat revat nakolko som bola vtom,ze ich musim uzivat,ze nieje ina moznost,ale nebola som blba a nezacala som ich brat,v pondelok mi bezna doktorka predpisala penbene stym ze ten fromilid ani nahodou,tak nechapem oco islo tej zenskej na pohotovosti...namiesto likov kategorie B predpise C...asi chcela otestovat...no a penbene je fajn,je mi ponom lepsie a hlavne som kludnejsia

hathor86
27. srp 2009

Ja brala v 10tt penicilin, mela jsem zanet prudusek, vysokou horecku a strasnou zimnici... na genetice nam pak ve 12tt rekli ze je prcoooch uplne v poradku... myslim ze nemusite mit strach... doktori by asnd nedali neco co by mohlo ublizit, ne? pokud jim reknete ze jste tehu, tak by se nemelo nic stat... existuji ATB ktera jsou delana primo pro tehotne tak, aby neposkodily plod. 😉

petulik254
28. srp 2009

Ahojte,ja som užívala antibiotiká a hned som z nich dostala zápal zo spodu ☹ takže hrdlo ma už nebolelo ale zasa som musela užívať lieky na vkladanie☹tak nič moc,hm

yanna.o
12. zář 2009

ANTIBIOTIKA V TĚHOTENSTVÍ
RNDr. Věra Toršová CSc., RNDr. Eva Chmelařová

Antibiotické středisko KHS Ostrava

celý text zde v pdf dokumentu:
http://www.solen.cz/pdfs/int/2001/12/02.pdf

Z uvedených doporučení je zcela evidentní, že dosud neexistuje jednotný systém pro bezpečné používání antibiotik v graviditě. V podstatě se všichni autoři shodují v základním důležitém aspektu. Pokud je nutné podávat antibiotika těhotným, lze s vysokou bezpečností používat pouze betalaktamy, tj. celé spektrum penicilinů a cefalosporinů 1.–3. generace v orální či parenterální formě. Na aplikaci chráněných penicilinů, kombinovaných s inhibitory betalaktamáz, není jednotný názor a jejich nasazení je vhodné pouze v případě řádně zdůvodněných indikací a je žádoucí se vyhýbat paušální preskripci u neověřených nebo nekomplikovaných infekcí (4, 5, 6, 12, 15).
Makrolidová antibiotika jsou určena v prvé řadě pro nemocné přecitlivělé na jiná antibiotika a v této skupině prvým lékem volby u těhotných stále zůstává erytromycin (ne estolát). Dle FDA a z výsledků prací řady autorů však vyplývá, že pro eradikaci chlamydiových infekcí v těhotenství je v posledních letech preferován azitromycin i u těhotných a je pokládán při používání pouze jedné dávky á 1000 mg za bezpečné antibiotikum (2, 13), kdy nebyly dosud žádné vedlejší účinky na plod zjištěny. To ovšem nesouhlasí s jeho zařazením do
kritérií bezpečnosti dle některých autorů (12, 15).
U dalších antibiotik a chemoterapeutik existují poměrně značné rozdíly při jejich zařazování do indikačních kategorií. V podstatě jsou však pokládána za málo bezpečná a k jejich použití musíme přistupovat velmi uvážlivě na základě zvážení celkového klinického stavu těhotné ženy.
Velmi důležitým aspektem pro podávání antibiotik v graviditě je zásadní rozhodnutí, zda vůbec antibiotikum použít.

mmmk
3. říj 2009

len.dl • Dnes v 07:43

Ahoj holky, před týdnem jsem zjistila, že jsem těhu. k doktorce jeste nejdu, protoze je to jeste brzy, myslim, ze jsem ted tak ve 3 tydnu. Mam ale jednu obavu a to z toho, ze v dobe, kdy se nam podarilo pocit mimi dobiral pritel antibiotika, tak mam ted strach, jestli antibiotika nemuzou mit vliv na kvalitu sparmatu a nasledne na spravny vyvoj embrya. ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru