Víno v těhotenství, může miminku ublížit?

lanyza
30. pro 2012

chtěla bych se zeptat vás zkušenějších 🙂 Podle těhot.testu jsem těhotná ( mé první těhotenství) ale na gyndu jdu za necelých 14 dní, můžu být max v 6tt. Myslíte si že když si dám sklenku( max 2 sklenky) vína za večer, mohu nějak miminku ublížit? teoreticky bych o těhotenství nemusela ještě vědět a potvrzené to také od Dr. není. Co myslíte?

zuzik24
25. únor 2013

@dujinka Asi se narodí s flaškou v ruce 😀 😀 😀

kajalka
25. únor 2013

No jó, jen se do mě trefujte a zesměšňujte moje vzdělání. Ostatně to vypovídá o vaší úrovni, ne o mojí. Možná by ale stálo za to se zamyslet, že zatímco žena požívající alkohol, má dejme tomu 70 kg, vyvíjející se plod váží třebas 100x míň. A ruku na srdce, cítíte na sobě sklenku alkoholu? Jak to pak musí pociťovat 100x lehčí organismus? To vám nestačí takhle pitomý srovnání?
A ano, i po příležitosným pití alkoholu se rodí navenek zdravé děti, ale můžou mít ADHD, o několik (i desítek) bodů nižší IQ, zvýšený sklon k epilepsii, zhoršenou imunitu, malé poškození jater a ledvin, atd, atd. A vzpomene si matka, u jehož dítěte se v 10 letech rozvine epilepsie "aha, pila jsem v těhotenství víno, můžu za to"?
Mně za sklenku vína nestojí ani mírně zvýšený riziko. Pro svý dítě chci to nejlepší. Vy si samozřejmě dělejte co chcete, klidně se dál do mě navážejte, mně je to fuk. Vždycky budu moct říct, že jsem udělala, co jsem mohla.

maladama
25. únor 2013

@kajalka ehm, a takový detail, jako že dítě samozřejmě není vystaveno těm 25g čistého etanolu (jedna 200ml sklenice vína o 12,5% alkoholu), ale pouze malému množství krve s obsahem cca 0,38 promile alkoholu (standardně 70kg vážící žena má hodinu po požití 200ml vína asi 0.45 promile, 2 hodiny po požití alkoholu 0,3 promile a 3 hodiny už asi jen 0,1 promile - v těhotenství se zvyšuje objem krve cca o 20%, takže se alkohol rozpočítá do vyššího objemu a tedy promile budou nižší) - ten ti asi unikl, že?

lanyza
autor
7. bře 2013

tak to jsem netušila co mou otázkou rozpoutám. Pokročila jsem do 15tt těhotenství, jsem v pořádku a naše miminko také. Vůbec si nepřipouštím a ani by mě nenapadlo že by mohl být nějaký problém, čím víc jsem v pohodě tím je to lepší i pro naše mimi.
víno jsem si dala za celou dobu asi tak dohromady 2 dc, a tím stylem že si 2x cucnu ze sklenky a prolívám to vodou a zajídám, ale hlavně víc nechci. Říká se o spoustě věcí že byste v těhu neměla, ale kdyby se to mělo brát všechno doslova, tak bysme nesměly skoro asi suchý rohlík. Pokud se budu strachovat i když projdu kolem člověka kterej kouří, "co když ted mimi bude poškozený tím kouřem", tak si to akorát vsugeruju a nebudu moc v poho a mímu to moc nepomůže. Uvědomte si i když jdete na procházku, kolem vás je takových splodin co mimi nedělají dobře, tak se zavřete doma!?!!!!! Asi těžko!!!!!
trochu se zamyslete některé co tu píšete a jak uvažujete, není důležité kolik mám škol a diplomů, nejlepší je selskej rozum. a když já budu v pohodě a mít kolem sebe lidi co mě a mimi mají rádi tak budem oba v pohodě. Tak nač se zbytečně stresovat?!?!?!!!

madlina
26. bře 2013

Lanyza,líp bych to nenapsala a souhlasím s tebou.Taky jsem si dala v těhu občas skleničku a obě holky jsou v pohodě.Dokonce i když otěhotní sylná kuřačka,tak má povolenou občas jednu cigaretu.Aby ta abstinence nikotinu nabyla pro tělo takovej šok.
Takže dámy klidně bych si vyjímečně jednu skleničku dobrého vína dala.

mimisss
10. čer 2013

Myslím že dvojka červenýho nikomu neublíží jednou za čas 🙂

fifinfifin
28. říj 2013

Myslím že v dnešní době se vše přehání doslova všechno, děti se rodí co svět světem stojí ale jen teď se z toho dělá věda. Kdo se boji nesmi do lesa...myslim ze prehnane starostlive matky ktere se pomalu boji dat si salek kavy nebo chlba s hermelinem jsou blazni...muj nazor. Takove ty precitlivele osoby,ktere pak skacou s vykulenym pohledem kolem postylky a divi se proc dite breci a co mu asi je za desnou chorobu. Relax damy...nejvecim zabijakem je stejne stres🙂

evelinkapc
28. říj 2013

ahoj,2 dc vína vbc neuškodí.... mamka když čekala sestru,tak sama doktorka jí řekla ať si dá 2dc červenýho,že je to dobrý na červený krvinky,já si taky dám 2dc občas a malá je naprosto zdravá 😉

hanulkaa
29. říj 2013

Můj názor je, že jakékoliv množství alkoholu prostě škodí. Bohužel je alkohol všeobecně tolerovaný a považovaný v malém množství pomalu za neškodný. To, že se to neprojeví hned, neznamená, že vůbec. Osobně doporučuju červené víno pro jeho vlastnosti, ale určitě ne v těhotenství.

kattherinne
29. říj 2013

@fifinfifin naprosto s tebou souhlasím...🙂

kituska
29. říj 2013

jednou za cas bych si vinko klidne dala,ale zrovna v prvnich 3 mesicich kdy se miminku vsechno vyviji, bych tu sklenku vina asi ozelila.. 😉

koada
29. říj 2013

Nevím, první trimestr než jsem to zjistila tak jsem pařila obstojně (rozlučka se svobodou, svatba) k tomu mraky cigaret... za tu dobu co to vím jsem měla cca 3 skl a prcek dle dnešního screeningu je úplně v cajku. A stejně se těším až ofiko ukončím 1. trim a dám si skleničku 😉 a teď do mě 😎

paracka
29. říj 2013

@lanyza Já své těhu zjistila v 5+ 2 tt a v 6+3 tt bylo potvrzené a už jsem slyšela i srdíčko. Víno jsem si dala nejdřív v 5. měsící a to jen příložistně a max. 2 deci... je to na každé z nás.....

jarunkaxyz1
29. říj 2013

Tak to teda já bych si nedala ani po prvním trimestru - minimálně pro svůj klid a nedejbože pak výčitky. Chápu, že nevědět o těhu a dát si na oslavě decentně skleničku - to se nedá nic dělat a asi se svět nezboří....ale vědomě? To je docela nezodpovědnost. Stejně tak pochopím, že pro urychlení porodu si maminky někdy skleničku dávají.....ale ukončit první trimestr a těšit se na chlast? Pardon, ale hlava mi to nebere.

losnikolos
29. říj 2013

s vínem dělám, a těch příležitostí napít se mám víc než dost..na začátku těhotenství jsme měli veletrhy ale já si fakt nedala první ani druhej trimestr...nestálo mi to za to. Teď si občas ve třetím dám max 1 deci...ale na začátku bych si nedávala..

jarunkaxyz1
29. říj 2013

@losnikolos - protože jsi taky zodpovědná a na zdraví miminka Ti záleží.....tady koukám u některých "hraje prim" požitek

losnikolos
29. říj 2013

mimochodem místo skleničky se můžete nabažit příští týden před Stardance skvostného Ondřeje Brzobohatého ve skvělých upoutávkách s vínem 😵 🙂 vypadá tam opravdu skvostně... jako víno... 🙂

jarunkaxyz1
29. říj 2013

@koada - ono je miminko třeba "v cajku", ale screeningem se bohužel ADHD, hyperaktivita, nízké poškození vyvíjejících se jater, srdce, mozku a ledvin opravdu nezjistí.....ale pokud ti tohle riskování stojí za nedejbože " nechtěná překvápka" v prvních letech života dítěte", tak si dej, no

ratatooy
29. říj 2013

nekteří lekaři dokonce červene vino v těhotenství doporučují ale spíš v 3trim. a ke konci ale jen deci

jarunkaxyz1
29. říj 2013

@ratatooy - ano, to souhlasím, o tom jsem se zmiňovala 😉

koada
29. říj 2013

@jarunkaxyz1 ono se říká všeho s mírou, víš! neříkám se opíjet ale nebudu ze sebe dělat světici co bude pomalu v kyslíkovým stanu a jíst bio...

jarunkaxyz1
29. říj 2013

@koada - kyslíkový stan a biopotraviny jsou samozřejmě druhý extrém...všeho s mírou bych brala právě u třeba ne tak vhodných potravin pro těhu....alkohol tam dle mého názoru prostě nepatří....ale holt každý má svůj názor. Jen jsem díky studiu bohužel viděla ty hrůzy, co se mohou stát z alkoholu v těhu u dětí a za to mi tento názor nikdo nezmění....

laurital
29. říj 2013

Mně říkal Dr., že občasná sklenka ve třetím trimestru neškodí.Naopak striktně proti jakémukoliv alkoholu je v prvních dvou trimestrech, což v začátcích, kdy to málokdo tuší, může být problém.

jarunkaxyz1
29. říj 2013

@laurital - a právě stejně tak i druhý trimestr je problém......nejsem toho názoru, že i v druhém trimestru i kdyby malé množství dítěti nemůže uškodit....to jsou keci

laurital
29. říj 2013

@jarunkaxyz1 Vždyť to píšu, v prvních dvou trimestrech striktně NE.Já bych neriskovala, za to by mi to nestálo a vyčítat si event. celý život... 😢
Holky, těch skleniček ještě bude.. 😉Nejsem světice, kvalitní víno mám ráda, ale pokud nedovedete nepít půl roku, máte problém.

jarunkaxyz1
29. říj 2013

@laurital - souhlasím...co jiného už by mě mělo zastavit než zdraví dítěte....a to není hra na světici nebo moralizování....

ratatooy
29. říj 2013

je to těžky mam kamaradky co nevedely o tehu do 4mesice a normálne pařily vikend co vikend a deti jsou zdrave a pak zas druhy připad kdy málem byli v tom kyslikovym stanu a jedly bio a stejne to dopadlo blbě

laurital
29. říj 2013

@ratatooy Jasně, stát se může cokoliv, ale proč to, v případě že o tom těhotná ví, pokoušet?Mimčo může být po narození ok, ale epilepsie apod. mohou propuknout v pozdějším věku.

laurital
29. říj 2013

@jarunkaxyz1 Přesně, to je obyčejná odpovědnost za někoho, kdo je na mě a mé životosprávě plně závislý.

zuzi.111
29. říj 2013

Holky, nic se nemá přehánět. Já jsem z vinařské rodiny, na vínu odkojená, pravidelně jsem konzumovala víno až do těhotenství... Bez vedlejších příznaků 🙂 (IQ mám vysoké, 2 vysoké školy, zdraví v cajku a hlavně pohodář 🙂 ). Od zjištění těhotenství jsem to omezila na minimum, ale třeba burčáku jsem si dala skleničku, jednou za týden si cucám skleničku vína u TV. Taky jsem to zpočátku chtěla úplně vyrušit. Ale trpím nevolnostmi a jeden den mi bylo tak špatně, že už jsem večer byla zoufalá, k tomu se přidala silná deprese, začala jsem bulet a napadaly mě ty nejhorší myšlenky. No nic. Manžel mi nalil decku vína a vše jako mávnutím proutku odletělo pryč. Celý večer mi bylo dobře. Tak co je třeba v tomto případě lepší? Decka v sobě nebo vystresovaná bulící matka?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru