Víno v těhotenství, může miminku ublížit?

lanyza
30. pro 2012

chtěla bych se zeptat vás zkušenějších 🙂 Podle těhot.testu jsem těhotná ( mé první těhotenství) ale na gyndu jdu za necelých 14 dní, můžu být max v 6tt. Myslíte si že když si dám sklenku( max 2 sklenky) vína za večer, mohu nějak miminku ublížit? teoreticky bych o těhotenství nemusela ještě vědět a potvrzené to také od Dr. není. Co myslíte?

ratatooy
29. říj 2013

@zuzi.111 tak to je lepší ta decka

leni78
29. říj 2013

Alkohol prochází i do krve dítěte a to ma daleko větší problém s jeho odbouranim, nez matka. Při mírné " náladě " matky ( v těhotenství stačí jedna sklenka ), uz dítě prožívá regulérní opilost, kterou odbourává několikanásobně déle, než matka. Taky jsem slyšela, že alkohol přechází do plodove vody a dítě pálí oči. Nevím co je na tom pravdy, ale dává to smysl, protože do plodove vody přechází vše, co matka pozre, bez ohledu na to, co to je. Takže ja ani kapku alkoholu. 🙂

jarunkaxyz1
29. říj 2013

....holky co já měla výčitek, když jsem si "musela" vzít v těhu blbej Paralen na migrénu....a dobrovolně alkohol? 😉 Ani náhodou.

ratatooy
29. říj 2013

@jarunkaxyz1 paralen se v tehu muže normálně me by na migrenu nepomohl ja musim brát i brufen kterej se moc nedoporučuje ale je to lepší než se trápit bolestí protože se tak vylučuje stres hormon což je pro mimčo horší,jako tvrdej alkohol bych taky nepila ale skleničku vina ve ktery je alkoholu nula prd bych se nebala,ale zatim sem si ho nedala,prostě mám taky zakodovano že alkohol a těhu NE,ale počkám si tak na 37tt a pak si trochu dám,ovšem třeba pivo sem vlete maly pila třeba 3x tydne

ratatooy
29. říj 2013

ovšem co mi přijde daleko horší než deci vína jsou cigarety

zuzi.111
29. říj 2013

Kolikrát si říkám, že všechny zplodiny z ovzduší, co dýchají matky ve větších městech, jsou mnohem horší, než nějaká příležitostná sklenička. A taky žádnou nenapadne, že by se měla na 9 měsíců odstěhovat na venkov, kde je ovzduší prokazatelně čistší. A co všechno sníme v potravinách, stříkaném ovoci, mase neznámého původu, těžké kovy v rybách, které se v rámci zdravé stravy doporučují ke konzumaci nebo karcinomy z grilovaného masa (které já třeba miluji) atd atd? Radši to ani nevědět...

jarunkaxyz1
29. říj 2013

@zuzi.111 - tohle všechno je pravda, to by člověk nemohl nic jíst, pít, dýchat...ale nic se nemění na tom, že ten alkohol je prostě rozhodnutí vědomé, cílené a dle mého názoru i zbytečné (když se právě zamyslíme nad dalšími riziky z okolí, které bohužel nemůžeme tak moc ovlivnit, protože bysme pošly hlady 😉 )

klaire22
29. říj 2013

Myslím si, že dvojka vína určitě neuškodí. Já si ho v těhotenství takhle dala několikrát a mám naprosto zdravou holčičku. Naopak jsem i slyšela i z úst porodníka, že dvojka červeného neuškodí ani těhotným, naopak, je to zdravé na krvinky 😀

swacinka
29. říj 2013

Mě dokonce skleničku vína nebo malé pivo doporučil sem tam i můj gynekolog, dnes mi červené doporučil i porodník.

kajalka
29. říj 2013

@zuzi.111 Naopak! Vědět co nejvíc a najít lepší alternativy. Nejsme přece ovce. Dokud budem kupovat šmejdy v krámech, nikoho ani nehne, aby zvýšil kvalitu.

zuzi.111
29. říj 2013

@kajalka Naprosto souhlasím. Taky jsem zastáncem nákupu kvalitních a prověřených potraviny. Dokud budou lidi ty šmejdy kupovat, budou se prodávat.

zuzi.111
29. říj 2013

@jarunkaxyz1 No a rozdíl v našich názorech je právě v tom, že ty jsi přesvědčena o 100% škodlivosti vína v těhotenství, zatímco já o tom, že obsahuje látky prospěšné. Ale jeden vinař mi říkal dokonce o nealkoholickém vínu, ale ještě jsem nezkoušela. Máte někdo zkušenosti? 🙂

koada
29. říj 2013

@zuzi.111 četla jsem o něm, prý ho má tesco, stojí kolem 120 kč, mrknu po něm 😉

leni78
29. říj 2013

Já si nemyslím, že kdo pije v tehu alkohol po jedné sklince, ma nemocné dítě. Myslim si ale, ze to nepřináší dítěti pohodu v deloze. Ono vám to po narození neřekne, co to s ním dělalo.

zuzi.111
29. říj 2013

@leni78 No právě, že neřekne... A co když se mu to zrovna líbí, když to přináší pohodu matce? 🙂 Ale jen pro připomenutí, stále se bavíme o deci vína nebo malém pivu občas.

ratatooy
29. říj 2013

ted holky ze srany jo ale...třeba by se mi malej po víně konečně otočil kdyby se motal 😀

leni78
29. říj 2013

@zuzi.111 Nevím, přijde mi to nepravděpodobné, ze by se mu líbilo mít v plodove vodě příchuť alkoholu a červeného vína, coz dětem vůbec nechutná a vnímá to jako neco zkvaseneho, co ma cuch po alkoholu. Nemyslím si, že by se dítěti líbilo, mít alkohol v krvi a vnímat opilost. Taky mluvím jen o sklence. Dítě vnímá opilost, kdyz je matka mírně ovinena. Tohle nemíním zkoušet, jestli se to dítěti líbí. Myslim ze nelíbí.

jarunkaxyz1
29. říj 2013

@zuzi.111 - ano, stojím si za tím, že je alkohol v těhotenství pro miminko škodlivý a nic mu nedá. Pokud by mělo být víno zdrojem železa, tak bych ho radši při nedostatku brala v postupně uvolňujících tabletách....a nic jinýho prospěšnýho víno neobsahuje.

zuzi.111
30. říj 2013

@jarunkaxyz1 Ano, víno je v těhotenství škodlivé - ale od určité dávky, stejně jako je to se vším. A nepiš mi tady, že víno neobsahuje nic jinýho prospěšnýho, když o tom nic nevíš. Doplň si informace třeba tady
www . vinoazdravi . cz/index.php?soubor=vliv_vina_na_lidske_organy

jarunkaxyz1
30. říj 2013

@zuzi.111 -tak jasně, že je prospěšné i na jiné věci v malém množství v běžném životě (to jsme se špatně pochopily), ale nemyslím si, že bych tento prospěch vyměnila riskem konzumace v těhotenství....celý život si to pak můžu po večerech jednou skleničkou dohnat 😉

jarunkaxyz1
30. říj 2013

@zuzi.111 nepochybuji, když jsi z vinařské rodiny, že máš o tomto lepší přehled než já....o tom žádná.....ale já si zase troufám napsat, že jsi medicínské a sociální následky na dětech neviděla 😒 (jako já, která se v této oblasti x let pohybovala)

lanyza
autor
5. lis 2013

koukám diskuze se pravdu rozjela. Jinak vše co nastávající maminka sní a vypije jde vše nejdříve přes játra( lidskou čističku) tak to asi úúúplně s tou plodovou vodou a alkoholem přímo u miminka nebude tak silná dávka 😵.
A pro informaci vás všech at jste na té či oné straně ohledně 2 dcl vína tak se nám před 2 měsíci narodila krááásnááá zdravá holčička, má vše co má mít a žádný abstinenční příznaky nebo cokoli jiného nemá 😉

orchidis
5. lis 2013

Dávala jsem si v těhotenství i při kojení jednou týdně 2-3 deci kvalitního vína. Vždy po jídle a při kojení jen tehdy, bylo-li do dalšího kojení opravdu daleko (např. první noční po 7 hodinách). Děti mám zdravé jak řepa a to druhé, u kterého jsem byla bez obav, je ještě k tomu naprosto zlaté a hodné 🙂.

jennyska
25. únor 2014

Ahoj @ratatooy @orchidis @lanyza @jarunkaxyz1 @zuzi.111 @leni78 @kajalka @koada @swacinka @klaire22 a ostatní těhulky, maminky 🙂

do naší Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady všechny společně tvoříme, byl vložen nový článek na téma Alkohol v těhotenství https://www.modrykonik.cz/alkohol-v-tehotenstvi/ .

Pokud si najdete chviličku a napíšete nám všem své zkušenosti s alkoholem v těhotenství, pomůžete další spoustě těhulek, které si právě prochází stejným obdobím a užívání alkoholu v těhotenství právě řeší. Vaše rady, tipy a doporučení určitě ocení! Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka " Moje zkušenosti s ...".

Mockrát Vám děkuji, že pomáháte a přeji fajn den!
Jennyska

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

martinahost
25. únor 2014

Mala som málo železa v tehotenstve, tak som si dala trochu kvalitného červeného vína ,alebo malé čierne pivo a to v tehotenstve som mala velku chut na pivo, inak pivo velmi nemusím... Som z vinárskej rodiny, tak to bolo aj domáce sudové víno, žiadne kupované fľaškové... Na začiatku tehotenstva, ked som ešte nevedela že som tehotná a mohla som byť tak v 4tt, tak sme sa s kamarátkou opili, pili sme víno a dali sme si aj tvrdé, no trochu sme to pomiešali 😀 , keď som na to o dve týždne zistila že som tehotná, tak vám poviem že som mala strach a výčitky , aby mimču niečo nebolo... Potom som už v prvom trimestri nepila nič, až v druhom som si dala ten pohár vína, alebo piva.... 😉

sabik1
13. zář 2017

Ahoj, vy jste pily aspon treba jen vino, ja jsem mela v patek firemni vecirek, ten vecer jsem to mela dostat a tak 2 tydny dozadu jsem si delala test a nic, no a pila jsem, ne malo, panakovaly jsme a pily jsme od 2 odpoledne tak do 3 do rana, radsi ani nebudu psat co vse jsem mela. Proste dobrej kolektiv, no do pondeli jsem to nedostala a schodou okolnosti jsem mela najitou jinou praci a mela podat vypoved takze vecirek byl pro me i rozluckovy.. no v pondeli nez jsem sla do prace jsem si radsi udelala test a pozitivni, digitalni ukazal 3-4 tydny. Takze vypoved jsem nedala a cekame mimi. Tak doufam ze se nenarodi s flaskou v ruce 😃 hlavne doufam ze bude v poradku 😊

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru