Víno v těhotenství, může miminku ublížit?

lanyza
30. pro 2012

chtěla bych se zeptat vás zkušenějších 🙂 Podle těhot.testu jsem těhotná ( mé první těhotenství) ale na gyndu jdu za necelých 14 dní, můžu být max v 6tt. Myslíte si že když si dám sklenku( max 2 sklenky) vína za večer, mohu nějak miminku ublížit? teoreticky bych o těhotenství nemusela ještě vědět a potvrzené to také od Dr. není. Co myslíte?

kajalka
24. únor 2013

@vellynka A dala bys 2-3 deci novorozeněti do flašky? Je to každýho zodpovědnost, ale zákaz alkoholu do 18 let není jen tak. Dětský mozek je nesmírně citlivý a je jedno, jestli je ještě v břiše nebo už na světě, uškodí mu to vždy.

speedygon
24. únor 2013

kajalka: nepíšeš pravdu...troška neublíží, naopak se ¨někdy doporučuje...např. když máš málo červených krvinek, tak sem tak sklenička je jen ku prospěchu..nesmí se to samozřejmě přehánět...

vellynka
24. únor 2013

mam nizky tlak a doktorka mi rikala ze trochu neuskodi je to jako bych si na tlak dala kafe to je uplne to same takze pochybuju ze dve dc uskodi
@kajalka

kajalka
24. únor 2013

Jak píšu: každýho zodpovědnost. Stokrát radši se o tvorbu krvinek postarám jinak, než alkoholem. Devastující vliv na zrající mozek by snad už měl být všeobecně znám. Kdo píše, že alkohol miminu uškodit nemůže, je alibista, co se nedokáže pár měsíců obejít bez alkoholu. Že vám to za to stojí...

maladama
24. únor 2013

@kajalka je ale dost velký rozdíl mezi alkoholem podávaným přímo dítěti (což tu snad nikdo ani nezmínil) a metabolity alkoholu procházející přes placentu, že...

kajalka
24. únor 2013

@maladama Ano a taky nebetyčný rozdíl mezi dítětem, co je na světě a vyvíjejícím se plodem.

natalie77
24. únor 2013

V dnešní době, kdy se rodí nemocná miminka, všichni mají nějaké alergie atd...já jsem před několika lety příležitostně kouřila, občas si dala nějaký alkohol...v okamžiku, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná by mě vůbec nenapadlo si alkohol dát nebo si zapálit...a to mi zůstalo, protože člověk bez toho může být....já si raději dám nealko pivo, nebo nealko mojito...
Je to každého věc, to je pravda, ale já bych si vyčítala, kdyby miminko nebylo zdravé...
Tlak mám také hodně nízký a dát si skleniču, aby se mi zvýšil...no nevím, to si raději dám jednu kávu, kterou jsem stejně omezovala...prostě nízký tlak není nic hrozného..., aby to léčila alkoholem 😉 . Mám ho tak nízký, že občas nechápou, jak můžu existovat...
Řekla bych, že je to o prioritách, rozumu a také o odpovědnosti...

zuzik24
24. únor 2013

Holky, hlavně se řiďte zdravým rozumem a ne hysterií. Troška vína, kafča, hermelínu vám ani miminku nijak neublíží. A pardon, ale příspěvek @kajalka o vínu ve flašce je trochu mimo mísu, to se nedá srovnávat 😉

maladama
24. únor 2013

@kajalka víš co, zkus si o tom něco nejdřív načíst, a doporučuju něco jiného než novinky nebo blesk.
Třeba o přirozené hladině alkoholu v krvi abstinentů (nápověda: alkohol se metabolizuje z cukrů, je to přirozená součást trávicích procesů), nebo o tom, jak se alkohol vstřebává v závislosti na zkonzumovaném množství a tělesné váze.

maladama
24. únor 2013

@natalie77 a jen tak mimochodem, narozdíl od alkoholu, který se opravdu vyskytuje v krvi přirozeně, ten kofein přes placentu prochází a rozhodně pro tělo nic přirozeného není.

Ale v rozumném množství je to jedno, jak píše @zuzik24.

natalie77
24. únor 2013

Jinak na červené krvinky jsou určitě lepší zelená listová zelenina, luštěniny a červené maso. 😉 .
Na nízký tlak:

•Pokud je člověku zjištěn nízký tlak, doporučuje se změna životního stylu, s důrazem na pohyb a relaxaci.
•Při akutním projevu hypotenze (točení hlavy, pocity na omdlení) je lépe si lehnout či sednout a zvednutím dolních končetin urychlit transport krve v cévách. Taktéž pomáhá káva, nebo malé množství alkoholu, které poněkud roztahuje cévy.
•Způsob stravování by u lidí trpících nízkým krevním tlakem měl být upraven na menší, ale časté porce. Při přejedení dochází k náhlému odkrvení mozku a projevy hypotenze se mohou prohloubit. Strava by měla být pestrá a dostatečně slaná.
•Kouření by se mělo zcela vynechat.
•Důležitým návykem pro člověka trpícího hypotenzí je opatrné vstávání a změna polohy těla vůbec. Tady nejčastěji dochází k závratím a následným úrazům. Proto je třeba tomu předcházet.
•Nízký tlak se většinou neléčí medikamenty, mohou jej však pozitivně ovlivnit některé doplňky stravy, které tlak krve vyrovnávají.
Ze stránek http://krevni-tlak.info/co-s-nizkym-tlakem.html

Lékařce, která doporučí těhotné sklenici vína ..bych odebrala diplom 😉.
@maladama raději si odpustím kávu, alkohol....a jdu se projít nebo si zvednu nohy...já i netěhotná piji Caro...

maladama
24. únor 2013

@natalie77 a teď si představ, že já nepiju alkohol ani netěhotná (jestli, tak jsem si dřív dala skleničku vína za měsíc)
Ovšem tlak mi spolehlivě zvedne, když někdo káže (a ideálně ještě hystericky) bludy, založené na informacích typu Jedna paní povídala. Dost sleduju lékařské studie a profesní články o věcech týkajících se těhotenství a malých dětí, takže mám přehled, které studie něco potvrdily a které naopak neprokázaly nic.

veruska007
24. únor 2013

1 sklenicka naprosto v pohode, dve vyjimecne taky neublizi. Mne dr. vino v tehotenstvi primo doporucila a vylecilo mi nekolik tehotenskych neduhu (tvrdnuti bricha, nevolnosti, predcasne poslicky, zacpu, nizky tlak, otoky ...). Dr. rikala, ze pres placentu se normalni mnozstvi vina vubec nedostane, musela bych byt totalne opila, aby se k miminku dostalo nejake promile, a to jeste velmi naredene. Takze v pohode.

natalie77
24. únor 2013

@maladama také nepiju a žiju si myslím velice hezký a radostný život 🙂 .
Mně je jedno, ať si každý dělá co chce...ale tak se neptám, když chci pít, tak piju a nemusím se ptát a pak se tady lidi dohadují...každý má jiný názor...já prostě v těhotenství jedla věci na které jsem měla chuť, dělala věci na které jsem se cítila...těhotenství není nemoc (pokud není opravdu rizikové a důvod se hlídat)...takže tak a už sem nezavítám
Jdu do soukromé skupiny, tam je to fajn..

kajalka
24. únor 2013

@maladama Aha, takže když tady nebudu "poplácávat po ramenou" a nenapíšu a´t si s klidným svědomím dá, tak jsem hysterická? Nééé 😀 Normálně jsem sem napsala svůj názor a budeš se divit, mám státnice z biochemie, fyziologie a patologický fyziologie. Takže nějaký povědomí o působení alkoholu na buňky mám. Proto ho nekonzumuju ani jako netěhotná.

delisaaa
24. únor 2013

@tanka72 Kde sezenu nealko vino? To bych si docela dala.

tanka72
24. únor 2013

@delisaaa třeba tady

http://a-freewine.cz/?gclid=CKyou-SLz7UCFQdc3go...

na netu stačí zadat nealkoholické víno 😀

delisaaa
24. únor 2013

@tanka72 Dik, ja jen lezu v obchodacich mezi vsema regalama a narazila jsem jen na sampanske nealko. 😉

2hanah
24. únor 2013

@vellynka Podle nejnovějších výzkumů škodí nenarozenému dítku i malé množství alkoholu a po celou dobu těhotenství a hlavně také v prvním trimestru, protože se mu zakládají všechny orgány a hlavně mozek!

zuzik24
24. únor 2013

@delisaaa Teď je nějaká novinka nealko Bohemia sekt a je vynikající 🙂)

delisaaa
24. únor 2013

@zuzik24 Uz jsem koukala, maji ho v obchodech asi za 130,- urcite vyzkousim.

michaela_2
24. únor 2013

@kajalka pokud si v těhotenství nastávající maminka dá jednu skleničku červeného vína, rozhodně to NENÍ stejné, jako kdyby nalila miminku dvě deci do flaštičky a dala mu to vypít........To se tady klidně oháněj státnicema z biochemie a kdoví čím ještě 😀 ale tomu prostě nevěřím. Já říkám, že dát si - neříkám pravidelně, ale doopravdy výjimečně tu necelou sklenku červeného, je zdravější než třeba tonic, cola a podobné nealko nápoje.

kajalka
25. únor 2013

@michaela_2 Dost mě překvapuje, kolik lidí nechápe větší nadsázku 😎

terezkaaam
25. únor 2013

Jednou je vino alkohol. Ja bych si to "nelajzla".
A co se tyka coly apod., pekne svinstvo, v tehotentsvi bych si nedala ani jedno.
A kdo ma takove chute na vino, tak doporucuju matonlu bellini nebo nealko bohemku 🙂

michaela_2
25. únor 2013

@kajalka dost mě překvapuje, že někdo používá větší nadsázku takhle nemístně 😉 moc dobře si pamatuju, že když jsem byla těhotná, tak jsem všechno řešila dvakrát více než normálně...........takže nechápu, proč tady nastávající maminky takhle děsíš 😀

dujinka
25. únor 2013

Může mi některá z odbornic vysvětlit, jak konkrétně tedy uškodí nenarozenému plodu, když si matka dá občasně sklenici vína? 😀

asineda
25. únor 2013

nechápu že kajalkav@ píše takový kraviny?? to by znamenalo že maminky co na těhu přišly až později a popíjely někde tak se mají jít zahrabat? to by víc jak polovina nebyla těhotná nebo by rodily nemocný děti...a rozhodně je fakt stejný nalít mimoušovi skleničku jako ji vypít.A jestli má státnice z biochemie tak evidentně se moc toho nenaučila.

asineda
25. únor 2013

@dujinka určitě nijak.jelikož velká část alkoholu se vstřebá po ,,cestě" . spousta maminek si občas dá sklenku a mají zdravé děti.

dujinka
25. únor 2013

@asineda ano i já si v těhotenství dala víno a přijde mi právě absurdní, když někdo papouškuje něco, co není prokazatelné.. i proto mě zajímá, co mi zde odbornice odpoví.. I mě Dr. řekla při vyjmenovávání věcí, které bych neměla jíst, že sklenka vína dítěti neuškodí.

kettynka1234
25. únor 2013

Ahojky, teď už víš, že jsi těhotná. Měla by jsi se podle toho chovat. Do 1.trimestru, kdy se vyvyjí vše nejdůležitější by jsi určo neměla alkohol pít ( ani víno) pak později třeba jednu decinku ale jen vyjímečně. Myslím, že neuškodí. Já čekala dvojčátka a 1dc bílého jsem si dala na synovy 10té narozeniny ( asi ve 20tém týdnu nebo tak nějak) ale jen tu jednu!!!!!
Nechceš přeci uškodit miminku, že ne!!!!! Pak by jsis to mohla do konce života vyčítat. Nestojí to za to!!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru