Chodítko. Je pro dítě vhodné? Na co si dát pozor?

andik
14. led 2007

náš malej dostal k vánocům chodítko,některé známé mě ale od toho zrazují a prý to není pro děti zdravé.Ráda bych se zeptala jak to řešíte vy?Na jak dlouho dáváte své dítě do chodítka a zda mi můžete poradit na co si dávat pozor.Díky! 🙂

dagina
8. říj 2009

Arietiska, tak to jsme skoro stejně staré, ale naši chodítka pro mě neměli, to vím určitě, vsadím se, že v té době nevěděli, že něco takového neexistuje, pocházím z malého zapadákova 🙂 , ale před těma deseti, dvaceti lety vím, že to byla chodítková mánie.
Stejně, když nad tím tak přemýšlím ještě jednou, vůbec nevím, kdy bych do něj malou dávala, ona je tak ráda na zemi, ani ohrádku pro ni nemám, mi přijde jak pro ovce. Volně si leze, poznává co potřebuje...

arietiska
8. říj 2009

No my hopsadlo měli, já mám živočicha. Nebavilo ho ležet a občasná atrakce byla pro něj parádička. 🙂 Na na začátku sedmého měsíce bych bez ohrádky neuděla ani oběd /stál, lezl, seděl/. Ale stejně jsme ji v deviti měsících zrušili, leč ji přelezl. 🙂 Volné lezení po okně v n akonci sedmého měsíce nic moc. 😀 No všechno je to o dětech, myslím, že každej pozná co to jeho zrovna potřebuje a když to má být chodítko, tak na tu chvíli co v něm je proč ne. To zvedání a nošení je fakt horší.

dagina
8. říj 2009

Ahojky, no však já nevařím, pouze třeba večer nějkou rychlovku a pořádný kotel aspoň na tejden 😀 . A když už je nejhůř, tak ji dám na chvilku lehátka, abych si třeba uvařila jen čaj 🙂.
S tou správnou manipulací máš pravdu, je mnohem důležitější na správný vývoj než možná chodítko (ikdyž o chodítku a jeho kladech a záporech moc info nemám, bo jsem se o něj nikdy nezajímala, když ho nepotřebuji). Však jsem na to téma Něžná... chtěla založit i diskusi, zda je někdo takový pečlivák jak my, ale pak jsem se k tomu už nedostala. Můžu ti ale říct, že v našem okolí moc příznivců nebylo... ☹, hlavně tchánovci nás považovali za prdlouše, kteří to přehánějí...(protože oni tu správnou manipulaci neuměli, tak to jen hanili... 😠 )

ojo
13. pro 2009

Zdravím, tak taky přidám svůj názor 🙂

ze začátku jsem chodítko považovala za zbytečnost a že ho kupovat nebudu, ale byla jsem minulý týden u kámošky, která ho pro malou má, tak jsem tam zkusila dát Tomíka a strááášně se mu tam líbilo, takže jsme rozhodli, že nějaké pořídíme z bazárku, když bude opravdu levný 🙂 sedátko bylo látko, tak tam byl jak zavěšený v klokance, umí už dobře sedět a držet záda 🙂

vím teda od vás, že asi ničí páteř a chození, ale já ho budu pořizovat jen na spestření dne ve hraní, aby nemusel být jen na podlaze na zemi, kde už ho to taky občas nudí a chce mou pozornost 🙂

a bolení zad v pozdějším věku neni jen chyba našich rodičů, že nás dávali do chodítka, ale může za to i špatné nošení školní tašky přes jedno rameno, krkolomné sezení ve školních lavicích (pochybuju, že za těch x let někdo seděl vzorově, nebo si nezkusil dát tašku na jedno rameno 😉 a to jsme taky byli ve vývinu... dále sezení s nohou přes nohu, sedací práce za počítačem, zvedání věcí ohnutými zádami a ne podřepem apod.... takže si myslím, že chodítko, které budu používat jen pár měsíců na pár chvil určo neuškodí 😉

a zajímala by mě, jak se teda správně má dítě zvedat a nosit 😕

salonka77
13. pro 2009

Svojmu synovi sme kupili choditko a planujeme ho aj vyuzit a preco nie? Tie reci, ze skodi na chrbticku a bla bla bla ma absolutne nezaujimaju a ani tomu vobec neverim, ale ked to dokazali vedecke studie neviem kde, tak zrazu stop choditkam 😠 vacsiu sprostost som ani nepocula. Moji surodenci boli vsetci odchovani na choditkach, kde sme sa naucili chodit, a nemame ziadne zdravotne problemy s chrbatmi, aj deti v rodine to iste. Ved keby to tak straaasne skodilo, tak by to predsa nevyrabali. 😠 Za chvilku sa ako dokaze, ze skodia detickam kociky 😖

cerkris
13. pro 2009

ahoj ja som prvého syna mala v chodáku a je pravda, že chcíľu špičkoval, tak som sa pri druhom rozhodla, že nebudem mať chodák.ale kým prvý syn bol kľudas tento je ako na baterky, tak ho bud posádzam do vysokej stoličky, alebo poleží na posteli alebo na zopár minút do chodáka, žiadne dlhé hodiny, len sem tam na 15 minút a myslím, že by mu to nemalo uškodiť

renca6
22. pro 2009

ahojte,ja som tu nová takže moc mudrovať nechcem,ale čo sa týka chodítok tak som za ne,ja som na ňom vyrástla pretože mama mala môjho brata po roku a lekárka moju chrbticu chválila 😀 ,takže aj môj malý Paťko začal v chodítku a teraz v skoro 3 rokoch beá ako šintel a žiadne problémy sme nezaregistrovali

sorciera24
22. pro 2009

ja len tolko, ja som v choditku nikdy ako mala nebola a mam krivu chrbticu, moj brat vyrastol na choditku a cuduj sa svete, rovnejsi chrbat ako hocikto iny.....a to nebolo tak len u nas, poznam vela podobnych....takze je diskutabilne, co skodi a co nie, nepopieram, ze moze, ale je kopu ovela horsich veci, co skodia detom a tie im veselo dovolime (napr. take ockovacie vakciny...)..... 😒

maurizia
22. pro 2009

baby my sme tiez 4 surodenci a boli sme husto, takze nasa mama choditko urcite riadne vyuzivala. a vsetci sme v pohode, ved aj z toho spickovania sa lahko vyrastie..no mama ho kupila aj mojej malej.

podla mna, ked sa do neho dieta da tak okolo 10mesiacov, ked uz vie krasne stat, na pol hodinku denne, tak je to uplne v poho, moja mala sa isla od radosti zblaznit..ja si myslim, ze kazdy extrem je skodlivy...

berus222
23. pro 2009

ja maleho tiez davam do behaka. nie na dlho, ale je to zmena pre mna, aj pre neho. uz uplne inac vnima svet okolo, ked si prejde k nabytku, zobere co chce a ja mam aspon chvilocku "volne ruky".

ava
11. led 2010

obnovuji diskusi - chtěla bych znát váš názor a zkušenosti. Syn má 8 měsíců, ještě nesedí a nelozí. Chodítko jsme dostali a zkusili - byl nadšen - já zděšená. Co dělat? uškodí třeba 2 x 5 min.denně?

vendulka
11. led 2010

a to mluvite tady o tech klasickych choditkach co byla za nas, ze to byl pojizdny vozik do ktereho se dalo dite bo o tech co dela treba FP?ty jsou taky spatny pro dite?
mama na mysli terab tyto:
http://www.caryfuk.cz/hracky-a-hry/fisher-price...
http://www.caryfuk.cz/hracky-a-hry/pro-nejmensi...

pak jsem uvazovala, ze dceri k rpvnim naorzeninam koupim toto, choditko a odrazedlo v jednom, muzete mi taky na to napsat vas nazor?Dekuji

http://www.caryfuk.cz/hracky-a-hry/fisher-price...

ava
11. led 2010

já jsem měla samozřejmě na mysli klasické chodítko, do kterého si dítě "sedne" a odráží se nožičkama

vendulka
11. led 2010

aha, tak to ja bych nikdy nekoupila 😉

ava
11. led 2010

jj, my jsme ho dostali od rodiny a manzel je z toho nadseny 😕

vendulka
11. led 2010

ja prave premyslim, jestli koupt to 2v odstrkavadllo a choditko bo jen choditko 😖

myskin
11. led 2010

Pokud dítě ještě ani nesedí tak je chodítko nevhodné. Já jsem chodítko občas použila až když se malá postavila.

shaula
11. led 2010

Ava - nedávala bych do toho vůbec. Když ještě nesedí, ničíš mu tím páteř, a i kdyby seděl, tak chozením v chodítku bude získávat naprosto špatné pohybové návyky - bude zároveň sedět a chodit (a uznej, že to prostě nejde 😀 ), bude došlapovat na špičky nebo nožičky nesprávně vytáčet, protože jinak to prostě v chodítku nejde. Své děti bych do něčeho takového nedala ani jednou.

Vendulka - ta aktivní chodítka, která dítě tlačí před sebou, sice nejsou zdravotně závadné v tom smyslu, že by nějak dítěti škodily, nicméně byla jsem na přednášce fyzioterapeutky, která říkala, že i od nich se upouští - bývají častou příčinou úrazů, protože dítě, které takové chodítko používá, si často troufne i na něco, na co ještě fyzicky nemá, nebo přehlédne schod nebo práh apod.

My jsme nepoužívali žádná chodítka, ani jsme nevodili za ruce, prostě jsme si jen počkali, až si kluci troufnou sami. A z lékařského hlediska je opravdu lepší, když dítě začne chodit čím později, tím líp.

vendulka
12. led 2010

shaula diky moc 😉

renca6
25. led 2010

ako som uz pisala,moj maly v choditku bol,zacal ked sa staval v postielke na nozicky a nikdy nemal problemy s naslapovanim na spicky,a hlavne ked chodil v choditku,tak ho pouzival iba ako oporu a vobec pri tom nesedel,kazde dieta je ine,vobec sa to neda zovseobecnit 😵,mam znamu,ktorej mala aj bez choditka "cupita" na spickach,tak kde je teda chyba? 🙂

tymothy
25. led 2010

Renco, je ale otázka, jestli potom ten tvůj syn nebude mít problémy třeba až v dospělosti....(například se zády). Rozhodně to tobě ani jemu nepřeju, naopak.
Můj názor na chodítka je úplně jednoznačný. Ne, ne a ne! To, že se v něm dítěti líbí, není vůbec žádny argument na to, abych ho používala. Moje M. strašně ráda otvírá a zavírá šuplíky - a také jí to nenechám dělat, aby si neublížila. Přestože by u toho vydržela celé dopoledne a byla by u toho v sedném nebi.
Chodítka (a stejně tak i klokanky) by se vůbec neměly prodávat.

shaula
18. únor 2010

Na stránkách České pediatrické společnosti v části "Stanoviska ČPS" najdete stanovisko k používání (či spíše nepoužívání 😉 ) chodítek.
http://www.cpsjep.cz/

danu
17. bře 2010

klara_klara • 1d • Dnes o 12:38
Ako skoro ste davali dieta do pavuka=chodaka?

salonka77 • 1d • Dnes o 12:43
Ahoj, ja som maleho dala prvy raz ked mal 7 mesiacov a vedel pekne samostatne sediet. 😉

zzuzzik • Dnes o 13:07
asi je to individualne, moja mala ma 6mesiacov aj dva tyzdne a este teraz len sa zacala pretacat, takze tak skoro ja urcite nie, ale niektore zasa babatka uz pekne sedkaju alebo zacinaju lozit, rozhodne vsak nie na dlho, nie je to vobec dobre, treba to len vyuzit, ked si potrebujete odskocit na WC alebo na chvilku do kuchyne a babatko by sa dostalo niekde same kde vy nechcete.

hanka274 • 2d • Dnes o 13:08
baby a naco? Neurolog aj ortoped vam to neodporuci. Dieta ma chodit same. Ani chodak ani caste chodenie nie je zdrave. Psychofyz.vyvoj si dieta urobi same ako ono bude vedet kedy sa posadi,postavi,bude chodit.

vinifera • 1d • Dnes o 13:09
Nikdy som do chodáka nedávala.

hanka274 • 2d • Dnes o 13:12
pri odskoceni si,dam do postielky,ohradky a prinajhorsom varime spolu,sedi v hojdacej sedacke alebo sed.na papanie.

habibi78 • 1d • Dnes o 13:14
chodak som nikdy nepouzivala....

kaska
17. bře 2010

nam ortoped vyslovene zakazal choditko - pavuka kvoli klbikom, takze nie len na chrbticu to ma zly vplyv. Deti co sa naucia na pavuka tak casto zle chodia, na spickach a pod. Niekde som citala, ze mama da do pavuka dieta, ked ho chce niekam "odlozit" 😖

adrikadt
17. bře 2010

Ahoj, my sne choditko dostali, ale sme ho nevyuzili...nechala som maleho nech ide svojim tempom...a myslim, ze mu to nechyba. Ma 10 mesiacov a chodi popri stene a nabytku. Ale poznam pripady, ked davali dieta do choditka aj od 5 mesiacov...

blueapple
18. srp 2010

ahoj holky, oživuji tuto diskusi, protože budu zkoušet chodítko u svého skoro 9měsíčního syna. Teď mě teda nekamenujte....
Pročítala jsem diskuse na toto téma tady na koníkovi a přijde mi to jako hon na čarodejnice, tedy na maminky, které dítě do chodítka dají. Já to chci zkusit třeba na 15 minut, když potřebuji něco rychle dovařit něbo udělat v kuchyni. Můj malý, kterému se věnuju celý den, totiž leze, když jsem s ním, hrajeme si společně, tak je to OK, ale jakmile ho nechám v obýváku s hračkami a jdu vedle do kuchyně, začnu něco dělat, tak se hned připlazí a skoro vždy fňuká. A pak uvařte oběd nebo cokoliv, když vám fňuká dítě u nohou. Dřív jsem to praktikovala tak, že jsem si navařila, když manžel přišel večer z práce nebo když malý usnul. Ale tedˇ se malý víc budí, někdy ani dopoledne nespí a večer se nedá vařit donekonečna, pořád si říkám, že junior musí pochopit, že maminka také musí udělat něco jiného než jen hrát si a věnovat se jemu a nikomu jinému 24 hodin denně....Tak jsem si řekla, že ho zkusím, na tu chvíli než uvařím (malému vařím oběd každý druhý den, neskleničkujeme...) takže skutečně nějaký čas v kuchyni prostě potřebuju a NECHCI, aby malý brečel, ani nesmí. plakáním si vytlačil pupeční kýlu a mám nakázáno od doktorky a fyzioterapeutky, aby v rámci možností nebrečel ! A babo raď... Jo, také bych chtěla mimi, co se samo zabaví, je hodné a maminka při něm všelicos udělá. Takové štěstí ale nemám, musím to řešit. 😝 😝 😝

p.s. myslím, že pár minut denně v chodítku neuškodí, já i můj bratr jsme prý v chodítku byli pečení vaření...Nic méně souhlasím s tím, že hodiny nebo nedej bože celý den by v něm dítě být nemělo. Má omezený pohyb, nemůže se hýbat přirozeně, takže jak to jen půjde - ven z chodítka a šup na zem, ať se pohybuje podle sebe ! Co říkáte ?

zdenka33
18. srp 2010

ahojky ....tak tak je to tvůj názor a já s ním zcela souhlasím 😉 Taky jsem v něm vyrůstala a to mamča říkala,že já jsem tam byla třeba i hodku....no a nemám vůbec žádné následky!!!!!

lamarika
18. srp 2010

@blueapple Já bych měla jen jeden věcnej dotaz: A jak to budeš řešit až dítko začne chodit a běhat? To už ho asi v nějakým chodítku neudržíš, co?
Takže co se radši vyprdnout na nějaký chodítko, který prokázaně naprosto škodí a to ať v něm je dítko 15min nebo dýl a najít si radši nějaký systém? Mimo to moc nevěřím tomu, že tam bude jen 15 min. . .
Nic proti ale jsou zde i maminky co mají vícero dětí, nenechávají je plakat a taky to nějak zvládly. Možná by opravdu stačilo jen uvařit večer a máš problém vyřešen.

blueapple
18. srp 2010

@lamarika

no jo,ale každej večer mě teda opravdu nebaví vařit...také si chci s malým jen hrát a domácnost nechat někdy být...
tak mi poraď, jak to udělat. Pořád je variantou dát ho do postýlky, ale proč má plakat, když v chodítku třeba nebude a bude koukat a v klidu vydrží tu chvilku, než se mu zase budu věnovat.
Hledám řešení ne na hodiny, ale na desítky minut. To už bychom nemohli děti vůbec dávat do autosedačky, poloha v ní je prý také veeeelmi nezdravá, a to nikdo neřeší 🙂 delší jízdy autem nebo sedačkay nacvaknuté na podvozky kočárků a nakupující maminky v krámech....
To mi přijde mnohem horší...