Chodítko. Je pro dítě vhodné? Na co si dát pozor?

andik
14. led 2007

náš malej dostal k vánocům chodítko,některé známé mě ale od toho zrazují a prý to není pro děti zdravé.Ráda bych se zeptala jak to řešíte vy?Na jak dlouho dáváte své dítě do chodítka a zda mi můžete poradit na co si dávat pozor.Díky! 🙂

kocurek
14. led 2007

Ahoj, ja dostala choditko zdarma ke kocarku, kdyz jej kupovala, ale znami me od nej taky odrazuji...uvidim, i kdyz vim, ze je to dobra vec, kdyz male v nem hlidas...papa

kackark
14. led 2007

ahojky holky: sice jeste mimi nemam, ale mam znamou fyzioterapeutku a ta rika, ze choditka jsou jedna z nejhorsich veci pro spravny vyvoj patere, miminka jsou v brzkem veku v neprirozene poloze a je to velika zatez na jejich zada, uplne stejne je to s "vajicky" - rikala, ze se v nich maji deti nechavat uplne minimalne. mejte se pekne a hodne stesti pri vychove...

4a
14. led 2007

kackark má pravdu. Lékaři jsou silně proti a dokonce žádali jejich zákaz prodeje. viz více zde http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A0...

a zestejného zpravodajského serveru:

Chodítka, která mají batolatům usnadnit první krůčky, jsou nejen zbytečná, protože děti se naučí chodit i bez nich, ale mohou být i nebezpečná, jelikož jsou častou příčinou úrazů. K takovým závěrům dospěl před dvěma lety mezinárodní test spotřebitelských sdružení (MF DNES 25. 2. 1998). Nejnovější studie, o níž nedávno informoval časopis amerických dětských lékařů Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics, navíc prokázala, že chodítka zpomalují motorický vývoj dítěte. Lékaři sledovali víc než sto dětí, z nichž polovina trávila v chodítkách spoustu času. Ukázalo se, že děti z chodítek měly pomalejší mentální a fyzický vývoj než děti, které musely šlapat jen po svých.

floowy
14. led 2007

Ahojky, my jsme chodítko úplně zavrhly, malá už chtěla capkat za naší pomoci asi od půl roku a tchýně navrhla chodítko, ale kamarádky s dětmi i někteří členové rodiny mi radili, že vůbec...to raději s ní chodíme sami a to má deset měsíců a přejde celý pokoj už sama. Protože jak píše 4a, tak to spomaluje ten motorický výběr, navíc se tak neposilují nožičky, protože mimčo pořád v tom sedí a má oporu toho tělíčka, takže opravdu my jsme to zvládly bez a jsem spokojená a budu to tak dělat i příště... 🙂

floowy
14. led 2007

...ee, překlep, žádný motorický výběr, ale vývoj...jsem ostuda, sorry... 😀

jess
14. led 2007

Ahoj holky,je to fakt,že chodítka jsou pro páteř to nejhorší,ale ptala jsem se více dr,a když už mimčo má snahu cupkat,že ho do toho nenutíte(to je samé jak se sezením),tak 15minutek denně či obden mu neublíží. Některé mamky tak mimčo mají většinu času dne v chodítku,jen aby se zabavilo a nemusela všude za ním,a dělala si svoje,ale to mi přijde jak pěkn megera maminka. Takové miminko musí mít v dospělosti,vlastně už v růstu asi velké problémy s páteří.Já tam malou dával vždy tak na deset minutek,ale asi jen týden,bo pak už stejně chodila sama🙂.

4a
14. led 2007

floowy, ale zní to hezky 🙂 🙂 🙂
Jess, my chodíme s klukama ještě na neurogii, snad už teď naposled. A ptala jsem se na to neuroložky. Řekla mi v žádném případě chodítko. Dítě nechat samo, ať se posadí, nikdy neposazovat. Nechat ho, ať si začne stoupat samo, bez pomoci. Udělá to v okamžiku, kdy na to tělíčko bude mít. To platí i o chození. Nevodit za ruce, ruku, když samo nechodí, nepomáhat. Je to důležité pro rozvoj jeho svalového tonusu. Ty chyby přece vidíte kolem sebe. Kolik je lidí, mládeže i vašich rodičů, co je bolí záda či mají problémy s pohybovým aparátem, s páteří. To je všechno důsledek uspěchaného tlačení dětí do něčeho, na co neměly. Zejména sezení a chození. Není žádnou ostudou, když začne mimi chodit samo v 16ti, 18ti měsících. Neurologové to vidí raději, než chodící děti v 5ti měsících.

jess
14. led 2007

4a s tím naprosto souhlasím,moje malá je sama od sebe takový aktivista 😉 Do sedu se tahala a snažila z lehu už v průběhu 4měsíce a sama se začla zvedat a ručkovat v 8měsíci.V chodítku jsem ji chvilkama měla až někdy v 9měsíci a to už to uměla,akurát se u toho držela křesla 😀

kackark
14. led 2007

holky jste moc rozumne, urcite jste bezva maminy 🙂 🙂
Dávám jedničky 😀 😀 😀

andik
autor
14. led 2007

holky děkuji,já ho tam dávám velmi málo,radši spíš ne,taky jsem slyšela,že to není vhodné,tak potom nechápu,proč se tyhle věci vyrábí??? 😲 tchyně ho malému koupila za 1600kč a ted je jí líto,že ho do toho skoro nedáváme 😀 ale zdraví malého je nám přednější.Moc díky za názory. 🙂

balala
15. led 2007

Ahojky určitě chodítko není moc vhodné,hlavné když je dítě ještě příliš malé. Malej chodítko měl,ale jen tak dva měsíce,nechtěl sám moc chodit,tak ho měl až tak v 11 měsících a na chviličku,ale lítal v něm,jak drak 🙂 i si vyhrál. No nic ase nemá přehánět 😉.Zádíčka má v pořádku.Aktivní děti ho určitě nepotřebují.

lucisa
15. led 2007

Ani jednu z dcer jsem do něj nechtěla nikdy dávat, takže jsem celému příbuzenstvu zavčas oznámila, že když už něco chtějí koupit, tak ať investují do jiných věcí, než je chodítko. Nejen, že v něm dítě cupitá po špičkách, ale ještě v nepřirozeném předklonu.
Starší dcera i bez chodítka začala sama běhat v 9,5 měsících, mladší v 10,5 měs.
Švagrová si chtěla trochu "usnadnit" péči, takže synovec pobýval v chodítku velmi často a výsledkem všeho bylo, že když jej vytáhla, aby zkusil chodit sám a on se pustil nábytku, tak po dvou krůčcích dostal balanc, ale nedopadl tak, jako 90% dětí na dupku, ale skácel se z rovnými zády a nožičkami (tzn. vůbec nešel do "skrčené" polohy) dozadu na zem, hlavou se klepl o podlahu a byla z toho fraktura lebky, 14denní pobyt v nemocnici a další půlrok intenzivního hlídání, aby se hlavičkou ani náhodou někde nepraštil, byť jen hračkou nebo když dítě leze a třeba se netrefí do dveří.

Nevím, ale myslím, že zrovna tohle člověku moc klidu nepřidá. Není lepší raději hlídat dítě tak nějak běžně a nechat jej, ať se naučí přirozeně padat (samozřejmě s maminkou nablízku) a pěstovat si reflexy, než jej vrazit pro chvilku klidu do chodítka a pak se divit, co se z toho může (ale samozřejmě i nemusí) vyklubat. Já bych to neriskovala.

musko
15. led 2007

Ahoj!
My sme tiež chodítko zavrhli, ale kúpili sme tzv. chodítko activity - to je také, čo sa hrnie pred sebou - dieťa aktívne, samo vstane, chytí sa a kráča a tlačí pred sebou chodítko - mal tam na ňom telefón a kadejaké hry so zvuk. efektami, tak sa hral, ale vydržalo to len necelé 2 mes, potom začal chodiť úplne bez pomoci a bolo 😉 😅 😵

4a
16. led 2007

musko,
tak my jsme ušetřili 🙂 Kluci strkali před sebou všechno. Od židle přes auta po rudl. Nejraději ale stojan s namotanou hadicí, to pro ně byl vrchol blaha 🙂

andíku, a vyrábí se tolik nebezpečných věcí! Například tyčinky s vatou. Asi jimi čistíte ouška mimísků, ale mě ušař strašně vynadal, že je používám. Bohužel jsem tou tyčkou škrábla synátora v uchu ☹ ☹ Strašně jsem se bála, že jsem mu protrhla bubínek, v noci mu z ucha vytekla trocha krve. "Naštěstí" to bylo jen poškozená trubice, ale i tak. Strašný výčitky. A oni to nejsou tyčky na čištění uší, ale kosmetické tyčinky.

jess
16. led 2007

4a,s těma tyčinkama máš pravdu.Známá maminy tak taky čistila uši miminku a dosnes chodí na ušní,protože mu tam něco poškodila.Navíc,když si s těma tyčinkama stírám stíny kolem oka,kolikrát jsem se poškrábala-ta vata tam skoro není,
Já malé čistila ouška a nosánek buničitou vatou srolovanou

myska
16. led 2007

Holky, já vkládám odkaz na celkovej pohybovej vývoj batolat, je tam někde na konci i něco o chodítkách 😉

http://dmoinfo.cz/modules.php?name=News&file=ar...

hata
16. led 2007

mám tři chlapečky a chodítka jsme měli,ale jen krátce,začali sami capkat,u posledního mimča jsem pořídila aktivní chodítko,ale to ho vůbec nebavilo.Lepší řešení možná než chodítko je velká ohrádka,kde se dítko samo učí stavět a postupně se pouštět a chodit.

patricek
17. led 2007

ahojky,ja mam doma 8 mes.synka Patricka a on uz chodi v choditku od 7.mesicich.Doktor sice rikal ze je to brzo,ale kdyz on je v tom hrozne rad a proc mu v tom branit.Pytala som sa vela znamych ci ho tam mozem nechavat a kazda mi poradila ze kdyz uz pekne sedi tak proc ne.Tak nevim,ja som to skusila dufam ze Patricek nebude mat ziadne problemy.Zatim je vsechno v poradku.

hata
17. led 2007

ano,říká se,že mimi musí samo sedět a potom už vlastně není problém ho do chodítka -ne ale na dlouho dávat

siduska
17. led 2007

ahojky.
No ja taky davam sve dite od 7-myho mesice do choditka,ted ma osum a pul, taky sama sedi, je v nom velmi rada, hraje se ale sama si pyta ist z neho ven pak ju davam do ohratky, taky se tam lubi pobavi, unavi se a pak spinka aj dva hodky.

0401
17. led 2007

ahojky,
já jsem proti chodítkům, jednak máme malý byt a malá by akorát zdevastovala nábytek a taky jsme cvičili Vojtu, takže v chodítku bych ji úplně zničila zádečka. A taky by bylo to cvičení k ničemu 😒 a to jsem nemohla potřebovat, když jsme si u toho tolik všichni zažili 😕

dareen
17. led 2007

Ahoj.
Ja sice jeste deti naplanuji, jen jsem tady mrkla, ale neda mi nez reagovat.
Jsem koncici medička, tak snad uz neco malo vim...A choditko neni vubec vhodne pro detsky vyvoj patere.A to ani pro deti, ktere uz sedi!!!Jde o to, ze v choditku jsou predcasne zapojovany do motoriky svaly dolnich koncetin a dochazi k jejich vyraznemu posileni, coz neni vubec vhodne.To je na dlouhe povidani,ale detsky lekar je schopen tuto svalovou dysbalanci na diteti poznat, pokud v choditku travi vice casu!To nemluvim o urazech atp...Takze choditka NE!Pediatricka spolecnost usiluje o zakaz jejich prodeje, ale jaksi se nedari.Proto jsou porad v obchodech.
Preji Vam hodne hezkych a hlevne zdravych deti. 🙂

0401
17. led 2007

Dareen, můžu se zeptat, když už tě tu máme... Naše malá má prý náběh na plochou nohu, tak má místo papuček sandálky. Je nějaká metoda na to, aby měla zdravé nožky? Dík.

krista
17. zář 2008

anddy • 1d • 1. říjen 2007 v 10:08
Ahoj holky,
jaky mate nazor na choditka? Vetsinou se pise, ze se nemaji pouzivat, ale zase na druhou stranu, ja jsem ho mela a nemam zadne problemy s pateri ani s nohama a to jsem mela pavouka 😒 😵

mikca • 2d • 1. říjen 2007 ve 12:40
ahoj já vidím asi největší nevýhodu v tom, že pokud se dítko v tomto chodítku převrátí nějakým nedopatřením, stává se to docela často, tak letí přímo na hlavu a urazy z chodítka jsou fakt nebezbečný...jinak můj snovec měl taky toto chodítko a naučil se v něm chodit po špičkách a docela dlozho trvalo, než se to odnaučil
já měla chodítko co dítě tlačí před sebou, tam možna tak hrozí, že mu ujede pod rukama a on se rozplácne na zem 🙂

lenkabu • 1d • 1. říjen 2007 ve 12:42
Já říkám jednoznačně ne. Je tam riziko pro vývoj páteře a kloubů...i když jak píše anddy, většina z nás ho měla a jsme zdraví. Ale hlavně, obrovské riziko úrazů a to ošklivách. Dítě padá přímo na hlavu, stačí když najede na práh hračku, botu,cokoliv.A to nemluvím o shodech. Viděla jsem v nemocnici úplně zbytečně ošklivé úrazy z chodítek. Prostě dítě které chodit neumí, chodit nemá.

raculka • 1. říjen 2007 ve 13:00
Taky jsem proti.Docela dlouho jsme chodili na rehabilitace,tak jsem se na tyhle ,,pomůcky" ptala Dr a fakt ne- zbytečně se urychluje chození,přitom to dítě na to ještě není zralé a ničí se tak páteř a klouby,jak už píše lenkabu.A co se týče toho-že my jsme chodítka měli a jsme zdraví,tak těžko říct.V mém okolí se u spousty lidí teď projevou různé problémy s páteří(začne to bolestí hlavy atd.) a kdoví,od čeho ty problémy jsou.. 😒
A co mám kolem sebe kámošky,které dávaly děti do chodítka,tak se strašně diví,že jejich děti vůbec nelezou...A to je špatně,lezení je nejlepší.
Tak radši nechte dětičky,ať lezou co nejdéle a až si stoupnou a začnou chodit sami od sebe,tak to bude nejlepší. 😉

Ale samozřejmě ať si každý dělá co chce. 🙂

syrael • 1d • 1. říjen 2007 ve 13:58
Ahojda, pracuju s telesne a mentalne postizenyma ¨ditkama a na skole nam baba na somatopedii vtloukala do hlavy - proboha zadna choditka za zadnou cenu! Koho prej uvidi s deckem v choditku, bere mu diplom🙂

zevina • 1d • 1. říjen 2007 ve 14:15
pro dítě je opravdu důležité nechat tempo jeho vývoje na něm, k vzpřimování dochází postupně přes lezení, sezení, samo si stoupne až když je na to tělíčko připravené a dostatečně zpevněné 😉 a chůze v chodítku se snad ani chůzí nazvat nedá 😠 krom toho, že se zbytečně zatěžuje páteř a klouby, ještě si dítě osvojuje nesprávné návyky, které se pak těžko odbourávají (ta chůze po špičkách je jedním z nich) takže ve finálním výsledku může vývoj i zbrzdit
chodili jsme na rehabky, tak vím o čem mluvím a taky nás před tím co nejdůrazněji varovali...

dashak • 1d • 1. říjen 2007 ve 14:23
Za sebe taky říkám jednoznačné NE
Nám to zakázala jak neuroložka, tak pediatrička a rehabilitační sestra.

Dítě se nemá dávat do žádné polohy, do které se nedostane samo. Tzn, ani posazovat, pokud si samo nesedne, ani postavovat na nožičky. Nehledě na to, že v chodítku to dítě většinou visí, dochází k tomu, že není nucené samo držet stabilitu a hlavně se může stát, že si nenacvičí střídavý pohyb nohou (v chodítku to není nutné, protože to ho drží) a pak když už chodí sám, tak dost často chodí stylem, že jakoby hopsá, zakopává o vlastní nohy, protože místo levá, pravá, levá, pravá, udělá třeba dvakrát levá 😉

A opravdu nejzravější pohyb pro dítě je lezení

kacka79 • 1d • 1. říjen 2007 ve 20:13
Ahojky, je to přesně tak jak píše DASHAK - miminkům bysme měli dát čas, aby začali chodit sami a ničím to neurychlovat.. ale je to samozřejmě na každém..já jsem chodila taky v chodítku a jsem ok, ale svému juniorovi ho rozhodně nekoupíím

myska • 1d • 1. říjen 2007 ve 20:22
Já jsem taky proti. Když už chodítko, tak to aktivní, který před sebou tlačí a vlastně ho to nutí chodit.
Malá chodítko neměla a začala chodit před měsícem, sama od sebe se rozešla.

anddy • 1d • 1. říjen 2007 ve 20:38
Ja jsem taky proti choditkum 😉 , vim ze to neni moc dobra vec. U nas je akorat problem, ze mame drevenou podlahu a ta je dost studena, teda na to lozeni 😒 , ale nejak to zvladneme 😵
jestli bude prcek po me tak bude chodit v 10 mesicich a jestli po tatkovi tak o mesic pozdeji 😀 😀

kupinka • 1d • 2. říjen 2007 v 11:39
Já jsem taky jednoznačně proti chodítkům

kacka.va • 1d • 8. říjen 2007 v 07:48
dashak: a v kolik tvoje dcerka začala chodit. Úplně na 100 % nesouhlasím s tím, že dítě se do poloh dostane samo. V okolí už mám dva případy dětí, kterým je 10 a 11 měsíců, které ještě sami nesedí ani nelezou, podle mě to není dobře. Nemají vyvinuté žádné svaly a teď musí pracně rehabilitovat, protože doktorka taky neustále tvrdila, že to přijde samo.

ronie • 1d, 20tt • 8. říjen 2007 v 07:57
kacko-záleží na tom jak ti todiče s dětmi manipulovali od malinka-jestli ho dávali do lehátek, autosedaček a byli málo na bříšku, tak pak se vývoj zpomaluje. Každé dítě má své tempo a nesmí se předbíhat-neposazovat, nevodit za ruce, v chodítku, v 10 a 11 měsících je to ještě ok-to se krásně dožene-ze všech pohybů je nejdůležitější to lezení a to se dá natrénovat jedině tim pasením, pohupováním na kolínkách apod. Nanejvýš se dětem může sem tam přidržet nějaká končetina, aby pochopili jak na ten pohyb jít. Do všech poloh se dítě musí postupně dostat samo-jen jim je třeba někdy malinko pomoci a trénovat-hlavně na začátku obracení na bříško, trénovat navalením na bok-děti sami dotočí..

romana27 • 1d • 8. říjen 2007 v 08:11
Já jsem pro a už se těším, až ho koupím 😀 .
Dana posazuju do autosedačky i přes den, má polohovací lehátko, na vývoj to u něj vliv nemá - koníčky pase už delší dobu ukázkově ( i doktorka se divila ), poslední 2-3 týdny už i natahuje nožičky a "stojí" na nich. Nic nedělám násilím, jen pravidelně cvičíme 😉, na zemi, na gymnastickým míči atd. .
Chodítko jsme měly (skoro) všechny 😉 , já taky a žádnou vývojovou fázi jsem podle máti nepřeskočila 😉 .

carodkaa • 1d • 8. říjen 2007 v 08:16
Chodítko rozhodně NE! 😠

terezkaaa • 1d • 8. říjen 2007 v 08:17
Tak souhlasím s názorem většiny a to, že chodítko teda pro svý dítě v žádném případě,leda, že bych mu chtěla cíleně ubližovat.Těžko říct, proč se vůbec takové věci vyrábějí,ale to je asi jako s cigaretama a alkoholem,prostě jen ubližují

anavka • 8. říjen 2007 v 08:22
Já bych taky malou do chodítka nikdy nedala, max. to aktivní, ale to je úplně o něčem jiném. Romana27: na tak malym dítěti teď nic nepoznáš, následky, které "zanechá" chodítko se poznají až dítko bude větší nebo až v dospělosti, moc jim to kazí páteř. Dítka se staví na nožičky, přitom nožičky i páteř na to nejsou připravené, když se ještě samotné nepostaví ☹ Prostě já jsem zásadně proti 😠 Kacka. va: Rozhodně si nemyslim, že je špatné, že 10měsíční dítko neleze, každé se vyvíjí jinak a to či ono dělá déle nebo později 😉

carodkaa • 1d • 8. říjen 2007 v 08:29
Romana 27-ten spatny vyvoj neni vetsinou videt ted hned,ale treba az v puberte kdyz ma pak probolem se zady a skoliozou patere atd.. 😖

ronie • 1d, 20tt • 8. říjen 2007 v 10:22
romano svému dítěti přetěžuješ páteř-svaly i klouby a s největší pravděpodobností bude mít skoliozu, migrény, bude chodit po špičkách a zkrátí se mu achilovky, což se v nejtěžších případech musí řešit operací a je toho mnoho co ho nejpíš čeká 😔

romana27 • 1d • 8. říjen 2007 v 10:30
🙂 jste hodné🙂 já jen napsala svůj názor, taky vám ho nenutím, ale děkuji za vaše upozornění.

kikka • 1d • 8. říjen 2007 v 10:33
Stravila jsem nejakou dobu v cizine, tam jsou choditka uplne zakazana, hlavne z bezpecnostnich duvodu. Snad kazde dite tam ma ale tzv. "exersaucer", vyrabi to firma Evenflo. Tezko se to popisuje, tak koho to zajima, pomoci Google urcite nejakou fotku najde. Myslim, ze pokud v necem podobnem dite stravi par minut denne, urcite mu to neublizi a hlavne je to bezpecne, protoze se neda prevratit a dite se v nem ani nemuze pohybovat, jen otacet dokola. Problem je, ze se to u nas asi neda sehnat.

ronie • 1d, 20tt • 8. říjen 2007 v 10:46
kikko jukala sem-bohužel si myslim, že pro vývoj je to stejně nezdravé jako klasická chodítka, nicménně nebezpečí úrazu je opravdu odstraněno-aspoň něco, ale pricip je stejný-když je dítě v tomto ,,chodítku,,má těžiště úplně jinde než kdyby stálo samo nebo s oporou třeba o nábytek a chození na špičkách je stále stejným rizikem. Pár minut dennně je ok 😉

kikka • 1d • 8. říjen 2007 v 10:55
Pro ty, co chodítko chtějí, je to ale dobrý kompromis. Dítě je v bezpečí a maminka si aspoň může na minutku odskočit. Navíc se tam dítě dobře zabaví. Můj syn už stejně dává přednost lezení, ale když potřebuju, tak ho tam na chvilku dám a vím, že se mu nic nestane.

ronie • 1d, 20tt • 8. říjen 2007 v 11:00
souhlasim kikko a chápu, že někdy je to dobrá pomůcka 😉 🙂

romana27 • 1d • 8. říjen 2007 v 11:00
já ho taky chci na občasné využití, malej v něm rozhodně nebude celej den, ani by ho to nebavilo, jak ho znám 🙂.
Spíš je důležité se dítěti věnovat, rozvíjet, podporovat, kdo nechá děcko celej den ležet a necvičí s ním nebo ho naopak nechává dlouho "sedět", když to ještě samo neumí, to je podle mě mnohem větší zlo než pár minut denně v chodítku 🙂

mikca • 2d • 8. říjen 2007 v 11:27
kikka netvrdila bych že je dítě v bezbečí když je v chodítku a kort když píšeš že sii maminka může odskočit...stačí jedno blbý najetí na hračku botu cokoliv a letí PŘÍMO na hlavu...nemůže nijak reflexivně zareagovat, protože konstrukce chodítka mu to nedovolí...takže jestli chcete pro své mímo chodítko, je jto jen vaše věc, ale jen o hlavně nenechávejte v chodítku bez dozoru...následky jsou fakt děsný, pár jsem jich viděla... ☹

ronie • 1d, 20tt • 8. říjen 2007 v 11:34
mikco-kikka mluví o speciálních chodítkách, které se nemohou převrhnout-tedy snad-a nejde se v nich pochybovat z místa na místo. Ale jsem spíš pro ohrádku obloženou polštáři a mamka si pak může odskočit na wecko nebo počkat až dítko usne 🙂

kikka • 1d • 8. říjen 2007 v 11:43
Ja jsem mluvila o choditkach, co se pouzivaji v USA a Kanade (kuk nahoru). Oni to ani choditka nejsou, protoze tam jsou klasicky choditka uz davno zakazany. To je ale stejne nepodstatny, protoze tady to clovek stejne nesezene 😒

mikca • 2d • 8. říjen 2007 ve 12:00
jo tááák kikka tak to se omlouvám to jsem si nevšimla ☹ ....v cizině ví proč je zakázali..
ronie ohrádka je skvělé řešení... 🙂

kacka.va • 1d • 8. říjen 2007 ve 14:06
anavko: problém je, že ten malý už je docela velký, ale nemá vyvinuté žádné svaly, takže teď když s ním něco začínají dělat, tak ho to bolí. Hrozně záleží, jakou kdo chytne doktorku. Sice je dobré nechat dítko, ať se vyvíjí samo, ale podle mě je tam pomoc rodičů potřeba a ne že se bude čekat, až se něco stane a ono se to úplně samo něudělá.

listicka77 • 1d • 8. říjen 2007 ve 14:33
kacka.va: Tam může jít o nějaký problém, který pak vyžaduje třeba speciální cvičení (Vojtovku atd.), ale stimulace vývoje musí vypadat jinak než předčasné posazování (a obkládání polštáři) nebo dávání do chodítka. To je právě pak ještě větší průšvih, když strčíš dítě do chodítka a ono má totálně nevyvinuté svaly... Ale máš pravdu, že pediatři by to měli kvalifikovaně hlídat. Každé dítě má sice jiné tempo, ale odsaď - pocaď...

blacklucka • 2d • 8. říjen 2007 ve 14:55
ahoj holky, my jsme chodítko dostali od babičky(mojí mamky) i přes můj zákaz. Prostě ho přivezla, měla ohromnou radost, jakou Martínkovi veze skvělou věc, jak bude krásně chodit-i když jsem byla naštvaná, tak mi jí bylo líto a dělala jsem , že mám teda taky radost. Občas jsem tam prcka šoupla, ale když jsem viděla, že má pak tendenci stát na špičkách, tak chodítko letělo do kontejneru.měli jsme ho měsíc, babičce jsme řekli, že tyhle věci z Číny se hned zničej, tak chtěla hned přivézt nové, naštěstí na to pak zapoměla.Tak doufám , že dalšímu vnoučkovi ho nekoupí.

dashak • 1d • 8. říjen 2007 v 19:10
kacka.va já jsem si nějak nevšimla, že ses mě na něco ptala, tak promiň 😅
Všechno jsem nečetla, ale v podstatě ronie, lištička a ostatní holky ti odpověděly. Takže myslím není potřeba dalšího vysvětlování, ale myslím, že je celkem logické, že neposadíš dítě, které není schopné se v tom sedu udržet (polštáře už vůbec ne, akorát může dojít k poškození páteře) nebo nepostavíš dítě, které neumí stát 😅 a v chodítku visí jak hadrový panák 😝 Pokud ty říkáš, že je potřeba ho popostrčit, tak pak ano - jak píše lištička (možná i někdo jiný, nečetla jsem vše)správnou stimulací, manipulací, cvičením. My jsme vojtili do 9 měsíců a potom cviky na správné postavování, páč malá se taky stavěla na špičky (sama), což je špatně, takže měla takové dva cviky rytíře a žabičku.
A nevím jestli jsem to nepsala v tom předchozím příspěvku, ale lezla od začátku 8 měsíce, kolem nábytku chodila od konce 9. měsíce a sedla si (sama bez pomoci a opěr) v 10. měsících. Samostatnou chůzi začla na začátku 14 měsíců - teda chodila dřív, ale musela se držet aspoň za jeden prst, jinak se bála vyrazit do světa 😅 . Od toho všeho si odečti 2 měsíce, protože je nedonošená a koriguje se jí věk.

Jinak si můžeš přečíst tady jeden článek, co všechno způsobuje dětem to, že je rodiče předčasně posazují:
http://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/predcasne...

kajule • 1d • 9. říjen 2007 ve 00:10
Blacklucko, tak já doufám, že od nikoho chodítko nedostaneme. Pro jistotu to všem řeknu, ať nám radši koupí jídelní židličku k Vánocům. 🙂 Už proto, že ty děti mají tendenci být na špičkách. Kdyby nám ho ale babička nebo někdo daroval, taky bych dělala, že mám radost a nedovedla bych ho vyhodit, přišlo by mi to líto vůči té babičce, pže ona z toho určitě měla radost a doufala, že nás tím potěší, kže já bych takovou odvahu vyhodit ho neměla. Tím ale neříkám, že jsi udělala něco špatně. 😉 Jsem prostě cíťa a jak znám babičku, tak by ji bylo líto, že koupila něco pro Páťu a ono se to pak rozbilo, vím, že by si to zase vyčítala a chtěla koupit nové lepší.

makelka • 1d • 9. říjen 2007 ve 00:15
ahojte, tak já se přikláním k záporným reakcím, můj syn už skoro chodí a nemyslím si, že by chodítko potřeboval. Když si chci odskočit, tka ho jednoduše dám do postýlky a je to. Chodítko se mi nelíbí, vím, že ničí páteř a pro mě není kompromis ani těch pár minutek denně v něm 😉

kacka.va • 1d • 9. říjen 2007 v 07:47
Já jsem to samozřejmě v žádném případě nemyslela tak, že budu svoje dítko nutit, aby sedělo nebo chodilo, když na to ještě nebude mít (souhlasím s vámi, že se tomu do určité míry musí nechat volný průběh. Jen jsem chtěla říct, že si nemyslím, že je správné, když se jen nechá ležet a čeká se jestli se samo otočí. Jak už tu někdo psal, tak je potřeba ho postupně k tomu vést (natočit ho nabok, aby se dotočilo). Ale bohužel ty dva případy, o kterých jsem psala, jsou právě o tom, že doktorky tvrdí, vůbec nijak tomu nepomáhat, takže ty děti ještě v 11 měsících ani nelezou a pomalu se ani nesunou po bříšku, když je dáte na zem na břicho. Podle mě je dobré to konzultovat s více lékaři a udělat si podle toho názor.

ronie • 1d, 20tt • 9. říjen 2007 v 18:15
kacka-jen pro upřesnění-po bříšku se v žádné vývojové fázi děti sunout nemají-mají se postupně dostat na kolínka a lézt ne se sunout 😉 to dělávají děti, kde mají doma hladké podlahy a klouže jim to, proto je dobré koupit na přechodnou dobu koberec nebo takový ty puzzle 😉 🙂

m.ajka • 1d • 9. říjen 2007 ve 20:43
Sestřička ke který chodíme s malu na rehabku je proti chodítkům, že prý by se jí mohla vyvinout páteř né tím správným směrem. Poslechnu ji i přesto že malá už se nudí a potřebuju pro ní nějakou novou zábavu. Pak jsem přemýšlela koupit skákadlo, ale to je asi na tom samým principu...

dashak • 1d • 9. říjen 2007 ve 22:20
m.ajko, tak skákadlo máme koupené taky, ale malá má rok a půl a ještě pořád jsem ji ho nedala. Ty děti musí nejdřív umět chodit, aby mohly skákat, jinak se na tom neudrží.

m.ajka • 1d • 10. říjen 2007 v 08:20
aha, to jsem nevěděla 🙂

kacka.va • 1d • 10. říjen 2007 v 08:28
ronnie: no, tak opět asi záleží na doktorkách, protože kamarádky, které už děti mají, měly vždycky fázi, kdy se na bříšku nejdřív mimča začali přitahovat rukama a posouvat (i když doma měli koberec) a z toho teprve vzniklo lezení. Holt všude je to jinak.

zevina • 1d • 10. říjen 2007 v 10:12
kacka.va, nemůžeš srovnávat pohled běžného pediatra a specialisty, který se dětmi s problémy v motorickém vývoji zabývá (což je třeba zrovna ronie maminka 😉 ) takže ona má opravdu dost zasvěcený přehled 🙂
a plazení se opravdu nedoporučuje podporovat, třeba nevhodným typem podlahy, je to fáze, kterou na rehabilitacích nevidí rádi, znamená to, že děťátko se chce dostat dopředu, ale ještě nemá dostatečně zpevněné tělíčko, aby dokázalo podsunout nohy pod sebe a dostalo se do kleku a tím pádem si buduje nesprávné návyky, pak se může stát, že třeba fázi lezení úplně přeskočí a rovnou začne chodit, daleko lepší je, když lozí třeba klidně až do 15-ti měsíců 🙂

mysulka • 1d • 10. říjen 2007 ve 13:21
Ahojky, mám doma v časopise článek od lékařů a jejich postoj k chodítkům. Jen ve zkratce jsou zásadně proti. Pokud by jste chtěli můžu vám ho nascenovat a poslat ma mail.

listicka77 • 1d • 10. říjen 2007 ve 14:47
S tím plazením si tedy nejsem úplně jistá. Myslím, že se děti plazí i po koberci a pak teprve začnou lézt. A asi je těžké od toho dítě nějak odvádět, když to dělá. Ale nevím... 😉

Ale přijde mi, že pořizovat chodítko na "pár minut denně" jednak nemá cenu, jednak si myslím, že to ani nejde. Protože v tom chodítku se velmi snadno pohybuje na větší vzdálenosti a to dítě pak podle mého názoru nechce lézt. A když ho člověk po pár minutách vyndá, tak začne řvát, že tam chce... Máme případ v rodině, kde kluk chodítko měl a vůbec nelezl. Prostě tu fázi přeskočil, začal rovnou chodit (a taky chodil nejdřív po špičkách). Jestli z toho má nebo bude mít nějaké následky, to nevím, teď je mu šest. Ale to se všechno může projevit až později.

Asi se těžko hledá hranice mezi tím, kdy se dítě ještě může nechat přirozenému vývoji, a kdy už je potřeba zahájit nějakou rehabilitaci. Myslím si, že opačný extrém taky není dobrý, spoustě dětí se podle mého názoru ordinuje Vojtovka úplně zbytečně, protože se nevešly do nějaké vývojové tabulky... Nemají to ti pediatři jednoduché...

karotky • 1d • 10. říjen 2007 v 16:41
My sice chodítko máme,ale používat ho nebudeme.Myslím si,že je na samotném dítěti,kdy se naučí chodit.Určitě nic kvaltovat nebudu,abych si to pk vyčítala.Nejsem soutěživá matka a každé dítě beru jako originál. 😉

schnek • 1d, 12tt • 10. říjen 2007 v 16:56
Ahojky,
neřekla bych, že každé dítě musí lézt. Když jsem se ptala tchýně, jak "čilej" byl můj mužskej jako dítě a kdy co dělal, tak mi řekla, že úplně přeskočil fázi lezení. Prostě seděl a pak se rovnou postavil a chodil.
Jinak taky jsem proti chodítkům. Myslím, že si dítě musí říct samo, na co už má a nemá smysl ho nutit k něčemu víc.

ronie • 1d, 20tt • 10. říjen 2007 v 17:47
schneku každé dítě by mělo lézt a dlouho, protože si tím posilují svalíky a vyvíjí se jim klouby třeba na kotníku, takže děti, které nelezou mají často vadné držení těla a špatně vyvinutou klenbu na noze atd-Lezení je důležité a je třeba v něm děti podporovat-pomoci jim, když se dostávají na kolínka-podržet je na nich se správnou polohou kotníků-špičky musí jít k sobě ne být vytočené, pak je možné přidržet vždy jednu ruku a nebo nožku, aby se naučili střídat ruce a nohy a tím pádem lézt a hlavně motivovat hračkama atd.A je divné, že by tvůj mužskej ,,prostě seděl,, a rovnou se postavil-řekla bych že mu někdo pomohl 🙂 😉

karotky • 1d • 10. říjen 2007 v 19:35
Ronie...........asi nemáš moc zkušeností z okolí. 😅
Znám hodně dětí,co přeskočilo lezení a rovnou chodily.Jsou třeba i děti,které se ani neposadí a hned jdou do stoje. 😉

schnek • 1d, 12tt • 10. říjen 2007 ve 20:11
Nemůžu přesně říct, jak to bylo, ale tohle mi řekla. Že byl línej a lézt nechtěl a pak se rovnou postavil 🙂

zevina • 1d • 10. říjen 2007 ve 20:57
schnek, ono je to asi tak, že když my byli ještě mimísci, tak bylo naprosto normální, že dítě v půl roce "sedí" sice podepřené polštáři a velice nestabilně, ale byl to jakýs takýs sed (do kterého se samozřejmě nedostalo samo, ale někdo ho na ten zadeček kecl), takže dítě mělo přehled co se děje v okolí, absolutně nemělo potřebu se na bříšku zvedat a dostávat se na kolínka, protože z toho "sedu" krásně vidělo a pak se jednoho dne zvedlo o šprušle ohrádky a stálo... 😖
jinak správný samostatný sed je sed šikmý, do kterého se dostane z polohy na boku a nebo z kolínek a to právě v době, kdy začíná objevovat lezení 😉

tolik moje teorie motorického vývoje dětí před 20-30 lety 😀

cecil • 2d • 10. říjen 2007 ve 21:24
Zenivo, asi to tak bude...moje sestra měla děti před 22 a 19 lety, samozřejmě frčely chodítka, takže synovec fázi lezení přeskočil, neteř ne. Moje tchýně taky švagra posadila jen proto, že už všechny děti seděly a on ne!
Ale já jsem myslím taky nelezla, asi, nevim to přesně.

O tom šoupání po podlaze slyším poprve, nikdy jsem to neviděla děti dělat.

Jo a první dceři jsem chodítko dávala, tehdy jsem teda netušila, ež je to škodlivé. 😒 Nechtěla pořád sedět, až v osmi měsících sedla, nato za čtrnáct dní začala lézt a vlezla potom všude! 🙂 A chodila v deseti a půl měsících.

Nakonec to teda shrnu, dvé druhé dceři chodítko nedám, škoda že jsem to nevěděla před pěti lety.

miriam77 • 10. říjen 2007 ve 21:59
Chodítko absolutně ne...Ronie, máš úplnou pravdu v těch fázích lezení apod.

ronie • 1d, 20tt • 11. říjen 2007 v 09:18
karotky věř, že mám víc zkušeností než ty 😉 🙂 Viděla sem desítky dětí u mamči v ordinaci a několik let sem děti hlídala. Takže vím , že lezení je nutné 🙂

cecil • 2d • 11. říjen 2007 v 10:06
Ronie....prosím o radu, máme všichni v rodině příčně plochou nohu...ať jsme lezli, nebo ne 😖 . Boty jsem myslím za totality nosila kvalitní...vždyť to tady ještě Vietnamci se svou kvalitní obuví nebyli. 😅
Myslíš, že je to vrozené??? Máme to i v otcově i v matčině rodině.A má to i můj manžel.

andrea73 • 2d • 11. říjen 2007 v 10:22
Holky bohužel nemám čas přečíst si celou tuto diskuzi, ale já chodítko mám, měla jsem ho i u první dcery a bez něj si to ani nějak nedovedu představit. Máru tam dávám na max. 30 minut denně, jinak si hrajeme na zemi, lozí, stoupá u nábytku atd. Prostě má prostor i na jiné, pro něj důležité aktivity. Samozřejmě máme i postýlku, v té ale nevydrží, protože v ní ani nespí a taky máme ohrádku, ale v ní dovede být bez breku tak 2 minuty. A jedině v chodítku se zabaví a vydrží a já si můžu alespoň něco podělat, jinak jsem zcela uvázaná na něj. Každý rodič jiný názor, za mě říkám ano, ale jen na omezenou dobu!!!

andrea73 • 2d • 11. říjen 2007 v 10:25
Listicka: mi Marco lozí, sedí, stoupá si a vše jak má být dle tabulek i přesto, že chodítko používáme. Je to individuální, každé dítě je jinak aktivní a schopné.

ronie • 1d, 20tt • 11. říjen 2007 v 11:08
cecil-já chodítko taky neměla a mám plochou nohu též 🙂Je to do určité míry dědičné, takže pokud to máte v rodině, je nutné to hlídat, nechat dítě co nedéle lézt a nespěchat na chůzi a potom jsou důležité ty boty -jen ortopedické kotníčkové a poradit se na ortopedii-mě pomohli ty vložky do bot s kuličkou, ale je to nepříjemný, proto sme to nevyléčili dokonale-nechtěla sem je nosit. A pak je dobrý chodit co nejvíce bosa. I v dospělosti se s tim dá hodně udělat, ale lepší je to hlídat od malinka a upozornit na to mudru. Také jsou všelijaké cviky, které můžou bavit celou rodinku-sbírat všelijaké předměty prsty u nohou a přemisťovat je apod.

andreo už to tu někdo krom mě také říkal-nezáleží na tom, že ti dítě vše děla dle tabulek-problém je vtom, že se chodítkem zakládá na všelijaké problémy v pozdějším věku hl. křivá páteř-skolioza, chození po špičkách, zkrácení achilovky a následně z toho bolesti hlavy, zad atd.

tady je docela hezký článek:
http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

zevina • 1d • 11. říjen 2007 ve 12:17
ronie, super, ten článek říká vše 😉

cecil • 2d • 12. říjen 2007 ve 12:42
Jo, dík, článek dobrej.

Ještě jednou ronie, pochopila jsem to dobře, že se má chodit doma naboso? Nám totiž ortoped dal pro dceru vložky do bot a řekl, že se doma nemá chodit naboso, ale v papučích. Jenže se jí děsně potí nohy, takže právě doma lítá většinou v ponožkách.

Jinak mě hodně pomohly "korkáče" zdarvotní papuče, ale doma je teď nenosím,jsou takové hamatné a občas v nich zakopnu o špičku, tak abych si nezalehla Emilku 🙂 .

drago • 1d • 12. říjen 2007 ve 13:07
Ahoj Holky. Naše malá se začala plazit právě po koberci a pak teprve začala lozit. U nás na to podlaha neměla zádněj vliv. A jak píše Karotky ještě sama nesedí, ale už 14 dní stojí.

listicka77 • 1d • 12. říjen 2007 ve 13:32
Cecil, jsem zvědavá, co Ronie odpoví, ale já někde (?) četla, že kvalitní kotníčkové botičky jsou nutné fakt jenom na ven a doma může klidně dítě běhat jen v ponožkách.

ronie • 1d, 20tt • 12. říjen 2007 ve 14:15
nene doma jedině v kotníčkovejch botkách-nejlíp také ty kotníčkové sandálky. Naboso venku, po písku a oblázkách-to nutí nožky, aby drželi klenbu, pač se jim nechce celou ploskou došlapovat, když to není úplně příjemný. Když dětem dozrává kotník tak je nutné to zpevnění.

A botky nosit až když dítě převážně stojí a chodí , do tý doby, když leze tak bez bot a takové to přechodné období kdy se začíná stavět to nějak střídat. 😉 🙂

dashak • 1d • 12. říjen 2007 ve 14:50
No, jsem čekala, co ronie napíše. Protože nám taky všichni tvrdí (pediatr, rehabilka i neuroložka), že máme nosit botky i doma, teda aspoň papuče. A na zimu mi dokonce neuroložka říkala, ať nám ani nenapadne kupovat nějaké sněhule nebo něco, ale zase jen kožené kotníčkové boty když tak s nějakým kožíškem uvnitř.

ronie, jinak super článek, co si tu hodila. Já se vždycky chytám za hlavu, když nějaká maminka radostně píše, že se jí dítě přetáčí, ale když se zeptáš jak to udělá, tak většinou je to tím záklonem hlavičky a ne přes vzpor o předloktí.

ladunka • 1d • 12. říjen 2007 v 15:01
Já jsem se na boty na doma ptala rehabilitační doktorky, když jsme byli v deseti měsících na kontrole - do šesti měsíců jsme cvičili Vojtovku. Říkala, že určitě nedoporučuje bačkůrky, že nejsou dostatečně pevné, děti si je brzy sešlapou a pak si tvarují nohu podle toho sešlapu. Doporučila mi nechat Kajku klidně do dvou let doma naboso. Když jsem jí řekla, že ale máme doma téměř výhradně plovoucí podlahu a dlažbu, žádné koberce, trochu zabrzdila, ale stejně to nechala tak, s tím, že doma děti stejně spíš lezou a moc nechodí.

Pořídit sandálky na doma mě nenapadlo, ale asi je to dobré řešení (ještě to tedy asi není aktuální, dcerka občas chodí podél nábytku, ale především leze).
Článek je opravdu výborný. Kdybych ho četla dřív, dávala bych dcerku od narození víc na bříško a kdo ví, jestli bychom se neobešly nakonec bez cvičení...

dashak • 1d • 12. říjen 2007 v 15:16
Ladun, mě rehabilka taky říkala, že žádné papuče, ale kožené boty. Ale to fakt nejde. Hrozně se v tom potí noha. Jinak ta podrážka u papuček se nesešlape, ale jde spíš o to, že ta papučka není pevná v kotníku tak jako kožená botička. Já jdu v úterý na rehabku se poradit, protože jsme byli teď v 18 měsících na kontrole u neuroložky. Malou strašně chválila, ale bohužel jako nedonošenec má na nožkách nižší tonus, takže nám doporučuje cvičit na míči a plavat a taky chodit bosky po nerovném povrchu - třeba kuličkové rohože, nebo sbírat nožkou různé předměty a každopádně mi řekla, že ji nesmím nechat boso ani doma, že aspoň ty papučky ať má, protože ty podlahy (i koberec) jsou tvrdé a rovné. Bosky doporučuje jen trávu, písek, kamínky... A je vidět, že když tam malou vyšetřovala při chůzi bosky, tak bylo vidět, jak špatně chodí, hodně zatěžovala vnitřní hranu (jakoby měla nožky do x) a taky nepokládala patičku až na zem, takže musí mít vždy boty s pevnou patou.

draga • 1d • 12. říjen 2007 v 15:52
jj za článek díky a vůbec za rady 😎 je to fakt nač spěchat jen si hezky užívat mimíska dokuď to jde a až bude lítat, tak budeme ještě vzpomínat jak jsme všechno stíhaly 😉

pussy • 1d • 12. říjen 2007 ve 22:23
Aojky taky jsem proti chodítkům,dítko má na poskakování a zatěžování velkých kloubů a páteře času dost.Až se postaví samo tak prosím,ale ani tak v chodítku určitě trávit čas nebudeme.

qerki • 1d • 13. říjen 2007 ve 12:21
Ahojky, moje dva příběhy s chodítkama:
švagrová dávala kluka do chodítka od 9 měsíce, sám samozřejmě ještě nechodil. Byl to hrozný pohled, spíš se odrážel, zakopával nohou o nohu, furt padl.Výsladek? Je mu 11 měsíců a jednou nohou poměrně hodně šmajdá, dává ji úplně nakřivo, takže k doktorovi a na rehabilitace, jestli se to nesrovná. Doktorka řekla, že je to proto, že začli s chozením moc brzo.
známá dávala kluka taky do chodítka, bydleli v prvním patře a jednou jí sjel s chodítkem ze schodů a dole se převrátil na hlavu. Prý to byla vteřina a v tu chvíli jí proběhlo hlavou, že ho zabila. Naštěstí to dopadlo dobře, byl jenom potlučený. ale za ty nervy to nestojí a děti se opravdu nedají úplně ohlídat, známe to, že?
Takže chodítko ani náhodou...až bude připravený chodit, tak začne sám.

cecil • 2d • 13. říjen 2007 ve 20:08
Díky za odpvěď , ronie, vidíš, ty sandálky mě nenapadly...díky ještě jednou.

tristny • 11. listopad 2007 ve 13:07
Já si myslim ze choditko nic nezkazí. Já jsem ho měla a jsem v pořádku. to bysme se mohli bavit i o jednorazovych plenách,..generace která je začala používat není ještě ani dospělá, takže se nedá říct že jsou ok. Takže pro mě je chodítko ozkoušená metoda. Když dám malou na pul hodiny do chodítka tak ji budu mít na očích a nenechám ji padat. pa pa

anatanka • 1d • 11. listopad 2007 v 16:29
Chditko neee. Kazdy ortoped vam rekne, ze choditka jsou vylozene skodliva, ackoliv se porad tak hojne prodavaji. Zrovna nedavno jsem o tom cetla clanek na netu, ale uz ho bohuzel nemuzu najit.

kristi • 1d • 11. listopad 2007 v 16:30
my jsme ho neporidili, fakt nebylo potreba..

anatanka • 1d • 11. listopad 2007 v 16:31
PS: To same plati pro ruzna hopsadla.
Argumentace, ze nekdo choditko uzival a zadny problem nema, je to samy, jako rikat, ze dedecek kouril dve krabicky denne a na rakovinu neumrel.

zevina • 1d • 12. listopad 2007 ve 13:22
anatanka, přesnější a trefnější přirovnání jsi nemohla napsat 😉

f.nina • 1d • 12. listopad 2007 ve 13:49
Já jsem jednoznačně PRO,jelikož já a lidé v mém okolí taky začínali s chodítkem a žádné vady nikdo nemá.Můj malej je velmi aktivní,kdyby mohl tak už snad i sám chodí 🙂 a má mamka pracuje na dětském oddělění a jednoznačně doporučuje.Problémy o kterých mluvíte nezpůsobijí jen chodítka

bihan • 1d • 12. listopad 2007 ve 14:10
Ja som tiež proti.. dieťa sa má vyvíja primerane svojim schopnostiam a fyzickému stavu. V chodítku zaťažuje svaly a kosti, ktoré ešte nie je naučené používať, teda nie sú dostatočne vyvinuté... podľa mńa je to jedna z naväčších kravín, aké sa pre deti predávajú.

ronie • 1d, 20tt • 12. listopad 2007 v 18:29
f.nina a prosím tě co tam ta tvoje mamka dělá? Doufám, že není lékařka nebo sestra a nedoporučuje chodítka maminkám 😀 A doufám, že tvůj příspěvek byl myšlen ironicky. Jinak sama na konci píšeš, že problémy nezpůsobují ,,jen chodítka,, v tom ti rozhodně nebudu odporovat 🙂

petraluk • 1d • 12. listopad 2007 v 18:42
F.nina, pracuju taky ve zdravotnictví a tvoje mamka je první zdravotník, který chodítko schavuluje. Oni se ty vady, můžou projevit taky až ve střednim věku a to jako bolesti zad. Taky to způsobuje ploché nohy, dítě může potom šmajdat nebo chodit po špičkách. Většina dětí v tom chodítko, když už je zdatnější, totiž nechodí, ale odráží se. 😒
A to pomíjim všechny ty úrazy hlavy.

f.nina • 1d • 12. listopad 2007 ve 21:08
Nechápu váš názor že by jsi dítě mohlo ublížit,jesště jsem nevidela ani jeden případ že by jsi mimi ublížilo.A asi vás to překvapí ale mamka pracuje na dětském oddělení.Každý na to má svůj názor a já ten svůj nikomu nevnucuji ale příjde mi ujetý poukazovat na to coby kdyby,přeci taky neodsunete auto jenom protože je ve zprávách tolik nehod néééé???

ronie • 1d, 20tt • 12. listopad 2007 ve 21:18
f.nina já to beru tak, že si děláš legraci 😀 😉 jesi ne tak potěš pánbůh. Jinak na dětském pracují různí zaměstnanci takže stále si se nesvěřila co tam tvoje mamka dělá. Ta moje je dětská neuroložka a tomuhle tvému příspěvku by se zasmála a řekla, že to je určo legrace 🙂 😉 Nechám to být. Měj se hezky 😉

petraluk • 1d • 12. listopad 2007 ve 22:02
Jenom proto, že jsem něco neviděla, nezačnu používat něco, o čem mě ostatní ujišťují, že je zdraví škodlivé. 😉 Např. neznam nikoho, komu by ublížilo kouření a přeci nebudu tvrdit, že kouření je zdravé 🙂

jita2 • 1d • 12. listopad 2007 ve 22:44
Píše se: "že by si mohlo ublížit" (žádné jsi 😉 )

Taky mě dostanou řeči typu: Proč bych malé nedávala to a to, my jsme to taky dávali a nic nám není 😒

My jsme taky neměli chodítko a vlastně ani nevidím logický důvod, proč ho vlastně pořídit....aby dítě dřív chodilo? Nechápu proč....Nebo aby si snad procvičovalo klouby? Prostě neznám žádný chytrý důvod, proč jej používat 🙂

lukin • 1d • 13. listopad 2007 v 09:30
Taky jsem proti, nevidím důvod dávat dítě do chodítka. Taky si myslím, že je nebezpečné. Pamatuji si mou neteř, jak chodila v chodítku, no teda ne chodila, ale spíš se strašně rychle odrážela a málem se převrátila, kdyby ji nezachytili. Kdyby opravdu spadla, tak to ani nechci domýšlet.

musko • 1d, snž • 13. listopad 2007 v 18:36
My sme tiež klasické chodítko nemali, mali sme také to aktívne, a dali sme ho Petríkovi, keď sám chodil, aby mal len akúsi oporu a tlačil to pred sebou 😉 - súhlas s ronie - neurológ by zaplakal.....

matisek177 • 20. duben 2008 v 17:57
🙂 malemu je osum mesicu a choditko pouzivam pres den jen nekdy ale nevsimla sem si ze bi mu to nejak vadilo doktorky sem se ptala jestli ho muze a ona rekla ze jo ale ne moc casto tak nevim jestli ho mam pouzivat nebo ne

petraluk • 1d • 20. duben 2008 v 18:48
Matisek ono se to taky může projevit až v dospívání 🙂

matisek177 • 20. duben 2008 v 19:21
no ja sem nad tim premislela a pouzivat ho nebudu at snim nemusim litat po doktorech a tim ho stresovat,nechtela bych aby mel nake problemi ktere si ponese celi zivot 🙂

matisek177 • 20. duben 2008 v 19:32
f.nina-kdyz je tve ditko tak aktivni proc si neporis ohratku tan ma dostatek prostoru a nemuze si ubliziv a ty budes mit jistotu ze je v bespeci.Ale je to jen na tobe jak budes sve ditko vychovavat. 😉

majaaita • 1d, 39tt • 20. duben 2008 v 19:44
Ronie, zeptám se povolané osoby 🙂 Kamarádky mají pro děti takový vozítka - dítě to před sebou jakoby tlačí a s tím chodí - používají pro děti cca IŤulova věku (deset měsíců a později). Iťula pilně obchází nábytek, ale nepouští se, zatím se dost bojí. Botky ještě nemá, jednoznačně upřednostňuje lezení.
Tyhle vozítka jsou taky špatný? Já ho kupvoat nechci, že by to asi zbytečně urychlilo nástup chození - ale zase si říkám, že to možná pomůže překonat ten strach z toho puštění se.

malovani • 1d • 21. duben 2008 v 07:33
Chodítko ne.

lenkabu • 1d • 21. duben 2008 v 07:35
Dítě kt. neumí chodit prostě chodit nemá, jeho tělo není dostatečně vyvinutý (+ samozřejmě velký riziko úrazů)..takže jednoznačně ne.

ronie • 1d, 20tt • 21. duben 2008 v 09:08
maja-tyhle vozítka-o které se dítě jen opírá, jinka je na vlastních nohou a musí udržovat rovnováhu jsou z hlediska vývoje lepší, protože vlastně npaodobují to obcházení nábytku, ale mě přijdou zbytečně nebezpečné-můžou ujet dítě se někde prásknout do hlavy atd.a samozřejmě samotné obcházení nábytku je mnohem náročnější-dítě musí překonat ruzné zatáčky atd, s vozítkem se řítí rovně-nepoužívala bych, ale je to menší zlo než chodítka a tak jak je požívá kamarádka je to ok-na chvíli pro zábavu a jinak pěkně kolem nábytku 😉

ronie • 1d, 20tt • 21. duben 2008 v 09:09
nicméně ještě to prodiskutuju s mamkou a dám vědět 😉

med • 1d • 21. duben 2008 v 09:15
Mně se zdá chodítko zbytečné, ať už je zdravé pro vývoj nebo není. Ale je to věc každého, jestli si ho pořídí nebo ne. Jinak podle mě se dítě může praštit do hlavy, i když obchází nábytek 😉

ronie • 1d, 20tt • 21. duben 2008 v 09:19
jojo to jo med, ale pokud se s tim vozítkem rozjede velkou rychlostí tak je to nebezpečnější než když pomalu obchází, ale jinak je jasné, že dítě bez dozoru nechat nemůžeš stejně 😉 S chodítkem jsou ale úrazy prokazatelně častější a vážnější 😔

med • 1d • 21. duben 2008 v 09:21
Je to fakt, že v chodítku nemají šanci spadnout jinak než přímo na hlavu ☹ Já ho pořizovat nebudu.

ronie • 1d, 20tt • 21. duben 2008 v 09:24
přesně a nemůže tam fungovat takové to instinktivní bránění nárazu-jako že se schoulí nebo natáhnou ruce atd-prostě to chodítko jim omezuje dopadnout relativně co nejmíň bolestivě 😝

mikca • 2d • 21. duben 2008 v 09:27
měla jsem chodítko co ho dítě před sebou tlačí..je fakt že člověk za ním musí prostě pořád lítat aby mu to neujelo, navíc máme prahy takže to byl další problém ...ale určitě je bezpečnější v tom, když se rozhodne přejít někam jinam a pro něco se třena natáhnout, tak prostě a "jde"..u chodítka ve kterém visí to prostě nejde a akortát si tak koleduje o převrácení ☹

janicckka • 2d • 21. duben 2008 v 09:59
Ahoj tak já pořídila malej chodítko poněvadž jsem nemohla vůbec nic udělat, když byla v postýlce pokaždé jsem jí vyndala umlácenou a uřvanou..Tahat jí když meju nádobý to nejde 😒 Prostě pro mne a pro ní to bylo to nejlepší kroužila kolem ,žádná modřina boule nic.Ted už ho nepotřebujem už chodí sama i leze,vlastně se naučila vše i když sem tam byla v chodítku. 😵 Nemá žádné křivé nohy. 😀

majaaita • 1d, 39tt • 21. duben 2008 v 10:10
Ronie, díky. .. Jen dodám k tomu instinktivnímu bránění nárazu - tak to Iťula naprosto bojkotuje, jakmile padá, ztuhne a dopadne jako prkno. Asi je to tím, že sám nesedí (jen na patách nebo v překážkovém), tak ho nenapadne padat do plíny na zadek. No jo 🙂

ronie • 1d, 20tt • 21. duben 2008 ve 12:23
jani 😝 😉 no nohy křivé z chodítka nebývaj...Oliver má velkou oradu s hračkama a tam je´rád, ale sám není rád nikdo že..takže když něco dělám v kuchyni tak mu dám něco s čim si vyhraje atd a když to holt nejde, tak počkám až spí a udělám to pak...případně mám ergo, takže prádlo věším s Olim na zádech a tak bych mohla i vařit-kdybych musela něco vařit,ale naštěstí nemusim, pouze můžu když je čas a chuť -manža si holt někdy musí uvařit sám... 😀

majo jojo některé děti padají dost neohroženě 😝 ono se to srovná, stejně jim musíme být stále za zadečkem 😀

syrael • 1d • 21. duben 2008 ve 14:46
ronie: Moc te zdravim a jenom jednu poznamku k vozickum. Vetsina jich ma zabrzditelna kolecka, takze to vlastne simuluje rehabilitacni choditko - tzv. kozicku s integrovanou brzdou... Vyzkouseli jsme a pravidelne pouzivame, nemuzu si vynachvalit!

syrael • 1d • 21. duben 2008 ve 14:47
jinak jako somatoped musim pred choditkem znovu a znovu varovat!

llucinka • 1d • 21. duben 2008 v 15:32
Jsem jednoznačně proti chodítkům 😖

prada • 1d • 21. duben 2008 v 15:32
Já jsem taky proti a výrazně mi to nedoporučovala ani neuroložka.

matisek177 • 21. duben 2008 v 16:17
ja sem ho take vynechala a pozoruji ze se malej snazi vice se naucit po ctirech sis mu to moc nejde ale snazi se a dela u toho krasne zvuky jako joj a ouuuu mammmm je to super viradi se a je spokojenej a ja take .Je to na kezdem jak se rozhodne,ja rikam neeee. 😀

bednaroi • 24. duben 2008 v 17:07
matyisek 177: tak toje super ze se prcek snazi,jen tak dal 😉A gratuluji ke spravnemu rozhodnuti 😉

megee • 1d • 24. duben 2008 v 17:51
matisek, souhlasím s tebou my zatím jen trénujeme pohupování na kolínkách, ale je fakt super ho u toho sledovat a poslouchat, nekdy se fakt musím smát co u toho dělá...chodítko taky pořizovat nebudu jsem jednoznačně proti

matisek177 • 30. duben 2008 ve 22:10
megee:maxik je ted fakt cilej chvilku nepolezi a furt se obraci s briska na zada a na opak ne ze bi me to vadilo je to super,ale jeste neumi se dostat na ctiri on to dokaze je to sikula.Zjistila sem ze choditko je jen uleva pro rodice a ne inspirace pro nase male aby se ucilo,jen mu to usnadnujem a nenechame ho se to naucit samo je to chiba a kazdy se to nauci chapat sam jak uzna za vhodne.Jen pro ti co maj choditko budte opatrni ne vzdycky je to pro vase male dobre.

matisek177 • 16. červenec 2008 v 18:02
ahoj megee: 🙂 Max ted dala strisku to je ze s klece se opre o ruce a zvedne se na noska je to super a uz umi i vilest na jeden shod a skousi se uz postavit je to zatim jen tak tak ale zachvili uz bude chodit a ani se nenadeji a utecemi:ale jak sem psala uz drive tak choditko je jen pro to aby se rodit nehonil a ne pro dite je to nespravne ale lidi sou lidi to mi nezmenime pa 🙂 🙂 🙂 🙂

krista
18. zář 2008

zanetak • 1d • Dnes v 10:13
Chcem sa spýtať od koľkých mesiacov ste dávali do bežky/chodítka?

krista
18. zář 2008

kili • 2d • Dnes v 10:15
chodítko sa vôbec neodporúča, takže asi nikdy. Alebo keď už, tak tuším, keď už dieťa vie chodiť, alebo stáť, to presne neviem. Ale aj tak len na cvhíľku, tak si myslím, že je to zbytočná investícia

ivet100 • 1d • Dnes v 10:18
vraj vtedy, ked uz vie dieta samo sediet a samozrejme vie vahu svojho tela udrzat na nozickach. je to okolo 7 mesiaca. Ale ako pise kili, choditko sa uz vobec nedopruca, my sme ho vynechali a nemienim ani kupovat. Moja pediatricka mi dokonca dala k precitaniu letak, co sposubuje choditko detom.

lendy1 • 1d • Dnes v 10:21
tohle téma už se tu řešilo několikrát, koukni do sekce výbavy:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

trixi • 1d • Dnes v 10:22
ahoj zanetak, o choditkach je tu uz vela popisane, skus napr.:

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

alebo si daj do vyhadavaca slovo choditko.

markiza • 2d • Dnes v 10:23
pri prvej sme nemali a chodit sa naucila, teraz tiez nemame a co nevidiet bude behat ako raketa 😉

jaduska • 2d • Dnes v 10:23
pri staršej sme chodítko nepoužívali vôbec, mladšia v ňom bola párkrát, ale to už vedela chodiť za ruku, takže mala asi 11 mesiacov, dala som ju tam iba vtedy, keď som potrebovala ísť na WC, lebo inak som nemala šancu 😝

martinabarak • 1d • Dnes v 10:41
My sme ani neuvazovali, ze ho kupime a ani mu nebolo treba.....

radka.k
18. zář 2008

Chodítko opravdu NE! Pro správný vývoj páteře se nesmí přeskočit žádná vývojová etapa, před chůzí by dítě mělo lézt, aby se mu zpevnily svaly na zádech. Proto jsme chodítko ani nekupovali. Je to sice dobrá věc pro maminu, frkneš tam dítě a máš o něj postaráno, můžeš doma něco udělat, nebo si počíst v ModrémKoníkovi 😉 Ale to za zkažená záda tvého dítěte fakt nestojí!

olivova
18. zář 2008

no, my sme pri prvej choditko mali - ale dala som ju tam, len ked som potrebovala nakrmit (nechcela v stolicke) a ked som umyvala riady. Tak si myslim, ze nic strasne. (aj tak sa naucila chodit velmi skoro - na konci 8 mesiaca chodila uz bez drzania). A teraz mam druhu - a tiez ho mam, a takisto to budem riesit....myslim si, ze jej nemoze ublizit to cca 1 hod. pobudnutie v choditku denne....mozno 1,5 h, ked spocitam vsetky minuty...

gimik
10. říj 2008

holky 🙂 , známá teď pořídila své malé chodítko. Frkne jí tam a má klid, ale mě to přijde děsný. Malá měla teď 6 měsíců. Co myslíte, není na to ještě malá?
Přijde mi to totiž hrozný, vždyť si ještě ani sama nesedne a už jí nutí chodit. Jsem z toho docela paf. ☹

katy1979
10. říj 2008

ginnik no 6 mesačné dieta ešte asi nesedí tak tam nemá čo robiť. poznám aj prípady že tam dávali 4 mesačné deti, že však sa im tam páči.