Chodítko. Je pro dítě vhodné? Na co si dát pozor?

andik
14. led 2007

náš malej dostal k vánocům chodítko,některé známé mě ale od toho zrazují a prý to není pro děti zdravé.Ráda bych se zeptala jak to řešíte vy?Na jak dlouho dáváte své dítě do chodítka a zda mi můžete poradit na co si dávat pozor.Díky! 🙂

lamarika
18. srp 2010

@blueapple Víš jak, je to tvoje věc jak si to doma zařídíš nebo nezařídíš. Jak to praktikuju doma já ještě neznamená, že to tak praktikujou i ostatní. Já si radši navařím večer (bez ohledu na to jestli mě to baví nebo ne, ale s jistotou, že to je pro syna lepší než ho dát do chodítka), odpo když spí si pouklízím. Pravidelný úklid netrvá nijak dlouho. A zbytek času můžu věnovat synovi. Jsem na syna sama. Nemám ani možnost nějakýho hlídání a taky jsem našla nějaký systém.
Teď naprosto od věci. Nejsem zastánce vožení dětí v autosedáčkách v kočárku (ani jsem to nikdy nedělala) atd. Jít nakoupit s dítětem ale musím. Jinak bychom neměli co jíst.

emanka
18. srp 2010

ja som to vyriešila s ohrádkou, mám ju v kuchyni a malú tam dávam hocikedy, je pravda, že občas protestuje, ale to jej dám do ruky rožok, jabĺčko, hocičo a ona si spokojne chrumká a pozerá na mňa ako napr. varím alebo pijem kávu. Alebo varievam večer, vtedy je s mužom....ono sa to dá nejak vymyslieť a žiť bez chodítka, ak samozrejme mama chce...

blueapple
18. srp 2010

takže chodítko tedy rezolutně ne?

izabelkak
18. srp 2010

@blueapple chodítko = pavúka nie, aktívne chodítko čo dítko tlačí pred sebou vrelo odporúčam, malá s ním chodila 1,5 mesiaca a teraz krásne chodí nechce sa vodiť ani za ruky len sama chodiť....

sevzuz
18. srp 2010

@blueapple ja dobrovolne vyhlasujem, ze som syna davala do choditka a pre mna za mna ma aj ukrizujte. tento stav trval asi dva mesiace a vtedy sa uz vedel sam postavit; neviem mi to pripada fakt ako hon na carodejnice mame v okoli 6 plus minus rocnych deti a kazde kazde bolo v choditku.

slavkah
31. pro 2010

Tak ja nejsem zastancem choditek, ale dostali jsme ho na vanoce od svagrove, cela pritelova rodina je nadsena jakej nam koupila uzasnej darek a ja nevim jak jim slusne vysvetli aby se neurazili, ze ho tam nechci davat, tak tak jsem zabranila tomu ze ho tam chteli nacpat uz na ten stedry vecer a to malymu jeste neni 6 mesicu ani jeste nesedi.

brusnica1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
monivo
9. čer 2011

Mohla byste mi, prosím, některá doporučit nějaké chodítko? (myslím to alá vozítko, co dítě strká před sebou). Doporučili nám ho na RHB v Podolí, kam chodíme na kontroly neb je dcera nedonošená. Ale nevim, jaké je nejlepší. Prý jsou některá se "zdrhovadly", aby neujela dětem pod nosem, máme půjčené Chicco a to rozhodně nic takového nemá a dcera udělá dva kroky a ujede je to pod rukama a spadne na ústa. Díky moc za radu.

kathule
11. čer 2011

Já dávala do chodítka dceru a ted je jí 6 a páteř má v pohodě a nijak nic na ní "jinak" není. Ted jsem pořídila chodítko i synovi a ten je z toho nadšený že pomalu nehcce ani na klíně sedět. (ona je to totiž stejná poloha jako když mi sedí na klíně) tak nevím co se tu řeší. Samozřejmně pokud má dítko problém s vývojem kyčlí apod tak ho tam dávat je blbost ale myslím že pár minut (20) není nijak katastrofa a třeba mě ukamenujte že jsem "krkaví matka" jak jsem tu četla 😝 😝 😝 😝 😎

mikkky
14. čer 2011

Ahoj. Já jsem ho taky dala do chodítka až v desátém měsíci. Ale moc dlouho mu to nevydrželo, takže kdyby někdo chtěl: http://choditka-a-hopsadla.hyperzbozi.cz/chicco...

lizatko1009
11. srp 2011

a este ohladom toho choditka chcem napisat, ze ked niekto napise, ako mam si ist umyt zuby, na wc, no da sa aj bez choditka, ja som vtedy pouzivala ohradku a tam bola lepsia zabavka a neskodna.

abbey1
11. srp 2011

@lizatko1009 No vieš,každé dieťa je iné a keď má v ohrádke jačať 10 minút a nemusí,tak som radšej volila chodítko.Chceš mi povedať,že 10min denne ju poškodilo?Ja som presvedčená,že menej ako ten rev v ohrádke.

lizatko1009
11. srp 2011

@abbey1 dieta si moze aj lozit na deke, nemusi byt v ohradke, jasne ze sa dietatu paci byt v choditku, veed taky zabavny park kde najde?

abbey1
11. srp 2011

@lizatko1009 No ťažko som ju mohla nechať samú na deke,keď sa veľmi skoro stavala a púšťala chodiť a ver,že jačí každú sekundu,keď má byť sama.A zábavné parky si so mnou užíva dosýtosti na dvore,ihrisku a podobne.Pre mňa bolo chodítko vždy raňajšou záchranou,

katka008
22. pro 2011

Aj ja som používala choditko, maly ho zboznoval a je úplne v poriadku! A vyuzijem ho aj pri druhom synovi na pol 😉 hodku denne určite! Uz sa mi zdá že to všetci trosku prehanaju. Ak sa používa choditko v norme, neuskodi, pokial je dieta zdravé.

mavanka
22. pro 2011

no jenže jak poznáte, kde je ještě "v normě" a kde už je to moc? Navíc si myslim, že hodnotit, že dítě bylo v chodítku a teď jsou mu tři, nebo pět, nebo osm let a je v pořádku, je dost předčasné.... půlka naší generace má problémy se zády, důvodem není jenom to, že máme hodně sedavý styl života, ale i to, že v době, kdy jsme byli miminka, jsme "seděli" v kočárcích obložení polštáři, abychom se nesvalili, "behali" v chodítkách, i když jsme se neuměli sami postavit a pod.... není to tak u všech, to určitě ne, ani dneska neznamená, že chodítko = poškozená páteř, ale dneska už jsou informace mnohem dál, tak proč je nevyužít? Všeobecně se přece ví, že páteř se vyvijí postupně a dítě se samo dostává do poloh a pohybů, na které už je dostatečné silné a páteř vyvinutá, vždyť je to i logické, co se stane s povadlým stonkem, když se postaví do vázy? zvlní se.... to samé se stane s páteří dítěte, které ještě neumí chodit, ale vy ho k tomu nutíte tím, že ho pověsíte do chodítka, jen je to míň vidět.... dětem se to samozřejmě líbí, protože vidí svět z jiného úhlu, ale za jakou cenu? navíc stejně se jim bude líbit, až se jim o pár dní později podaří postavit se vlastními silami na vlastní nohy... sice by se nabízelo napsat, ať si každý dělá co chce, ale není to tak úplně pravda, není to naše páteř, o které se tu bavíme a která by měla ještě dlouhá léta bezproblémově fungovat.... tak proč ji přetěžovat hned v počátku, když se teprve tvoří?

eficenka
22. pro 2011

@andik jsem fyzioterapeutka pracující na dětské léčebně... CHODÍTKO ROZHODNĚ NE!!!
Dítě musí projít "všechny vývojová stádia" . Pokud ho dříve začnete posazovat, postavovat - pak je možné že se část vývoje přeskočí a následně - i v dospívání přispívá ke vzniku skolióz ( psala jsem diplom.práci na VŠ). Nechte svého prcka lézt, hrát si, je třeba aby byl doma nějaký gauč - stolek, u kterého se může sám vertikalizovat. Až 80%skolióz má nejasnou příčinu ( poslední studie ukazují na posunutý vývoj v dětství - předčasné posazování a postavování).... Takže za mě NE

eficenka
22. pro 2011

@katka008 musím reagovat.. jak víš, že zdravému dítěti chodítko neuškodí? viz můj příspěvek výše... Sice teď na dítěti nemusíš nic pozorovat, ale v dospívání skoliózy, u chlapců spíše kyfoskoliózy, nebo low back pain, či vyvíjející se torticollis. To vše může začít až s pubertou a je to díky předčasnému posazování, postavování......
@sevzuz
@lamarika
@kathule
@abbey1

lujza123
22. pro 2011

choditko je rovnako efektívne ako prilbička proti pádu pre batolata....uplne nanic výmysel za účelom vydrankat peniaze od kupichtivých rodicov...jediný efekt ktorý má ze sa dieta nachvilku zabaví a spomalí mu to vývoj, otupí prirodzené reflexi a pri dlhodobom kazdodennom pouzivani dodrbe chrbticu....na druhu stranu si myslim ze pokial vam takuto rarohu niekdo kupi alebo posunie po svojom dietati..raz za tyzden dva pre zabavu je to neskodne

petra.happyday
22. pro 2011

My také chodítko nemáme...a vrchní sestřička na rehabilitaci nám říkala, že jsme udělali jen dobře. Naší malé bude rok a zvládáme to i bez chodítka 🙂

hojda
22. pro 2011

Přidávám svoji trošku do mlýna:

http://www.dtest.cz/search/?q=chodítko

V některých zemích jsou chodítka přímo zakázana. Nejen že nejsou vhodný kvůli vývoji dítěte, ale jsou velmi často zdrojem úrazů.

Kdo chce ať si do něj dítě dá. Já to nebudu!

sonka1
22. pro 2011

Ahojte je to vec nazoru, NASA dcera bola a je velmi ziva. Sedela pevne sama od 5 teho mesiaca a aj sla do choditka, ale nozky nemala na zemi, bolo nastavene tak , ze Len v nom sedela, v 7mom mesiaci sme jej ho spustili Tak aby dosiahla, dcera chodila Sama od 10teho mesiaca. Nema a nemala ziadne zdr.problemy. Takze je to podla mna velmi individualne.

camelinka
22. pro 2011

Ahojte souhlasím s názorem,že ohánět se argumentem "že mají děti páteř úplně v pohodě" je předčasný, ano my sme v nich řádili běžně, dřív se děti posazovaly - vidím tendence starších ročníků tohle provádět naší dceři 🙄. já i manžel máme skoliózu atd. a já v takové fázi že už to jde i vidět. A neprojevilo se to když jsem měla 5, 10 nebo 15 let, takže tento alibismus není na místě. Je to každého věc,ale nezapomeňte že nejde o vaše záda 🙄 😔

hojda
22. pro 2011

Jo a taky se děti velmi často naučí chodit po špičkách a s tím pak bývají velké problémy. Je to věc názoru, ale nezmám jediného odborníka, který by chodítko doporučil.....

ja.na81
22. pro 2011

Presne jak pise @hojda, mam ve svem blizkem okoli dva pripady, kdy prcci byli od hodne maleho veku v choditku a melo to za nasledek chozeni po spickach, u jednoho se to tedy nejak vicemene srovnalo samo, ale druha znama to ted resi u ortopeda... Choditko proste nee 🙂 Jedine takove to "aktivni", takovy ten vozicek, co dite tlaci pred sebou....

miskadis
22. pro 2011

Souhlasím s @hojda a @ja.na81 - taky mám ve svém okolí případ, kdy dítě bylo v chodítku od 7 měsíců ( prej se mu v něm líbilo a bylo spokojené ☹ ) , sice se pak naučilo chodit, ale po špičkách a dost dlouho trvalo, než začalo chodit normálně.
Já bych svoje dítě do chodítka NIKDY nedala,
Vím že to sem asi napatří, ale nejsem ani zastáncem toho, že když se dítě bude pořád vodit za ruku, že se naučí dřív chodit. Podle mě tomu tak není, naše malá začala chodit až v 15,5 měsíci - docela jsme si počkali, ale přece. Ale už od roka jsem slýchávala, že jí musím vodit za ruku, aby se naučila chodit atd. atd. Nedělala jsem to, no a teď musím za malou utíkat já, abych jí vůbec dohnala 😉

mavanka
22. pro 2011

@miskadis s tím voděním za ruku máš pravdu, neměla jsem chodítko, za ruku jsem nevodila a dcera od 13,5 měsíce chodí krásně sama, je to i tím, že měla motivaci a sama zkoušela, co už zvládne a co ještě ne...

@sonka1 Tvoje dcera seděla pevně v 5 měsících - ale o to jde, seděla jako špalek, když jsi jí posadila, ale uměla se i sama do toho sedu dostat? Z lehu? Jestli jo (ale většinou to děti umí většinou kolem 8-10. měsíce, někdo teda i o trošku dřív), tak je to v pohodě, ale jinak jsi jí tím posazováním moc neprospěla ☹

vafle
22. pro 2011

ne na chodítko ne na pasivní posazování ne na jakékoli vodění...........celý život s námi někdo manipuluje tak od toho chraňme aspoň naše děti dokud můžeme.............
můj syn stál v 8 m a chodit začal v roce a týdnu ale i kdyby nezačal..........je to jeho věc......pokud má někdo obavy ať se poradí s nějakým fyzioterapeutem.......vodění za ruce to rozhodně nenahradí

lujza123
23. pro 2011

Tiez som nevodila za rucku, ziadne choditka, nezachytavala pady ked sa prvy krat postavila ani pri prvych krokoch ..prve samostatne kroky spravila v 10 mesiacoch a v roku uz behala uplne bez problemov... , ani na preliezkach som ju v ramci moznosti nijako neobmedzovala, pokial to nebolo vyslovene nebezpecne tak som ju nechavala padnut...pametam si hlavne svokru ako sa za hlavu chytala ked to videla ze ubohe dieta ze ju necham padat, aj kamosky mi to vycitali ze akoze nedavam pozor aka som krkavcia mater...lenze malo to zmysel mala ked raz padla s preliezky uz si druhy krat dala pozor a liezla opatrne..vysledok som videla teraz v lete mala zdolala vsetky smykalky aj tie stare komunisticke bez jedneho problemu alebo padu, ide opatrne a dava si pozor, ja som si mohla sediet a pozorovat ako vela mamiciek podobne starych deti musi svojich drobcov neustale pridrzovat a davat pozor aby sa im nic nestalo.
Myslim ze priroda je ovela mudrejsia ako tie nase choditkove vymysli...my rodicia mame pocit ze ked nase dieta nechodi samo v roku tak mu treba dat choditko aby bolo rovnako sikovne ako to susedove...lenze kazde dieta je ine, na to aby vedelo chodit musi byt pripravene nielen fyzicky ale aj psychicky aby vedelo spravne odhadnut vzdialenosti od predmetov, akym smerom padnut aby sa moc neudrelo, teren po ktorom kraca..pre nas automaticke veci pre male dietatko tazka fyzika...v choditku sa na neho nalepia reflexy typu ked sa rozbehnem proti stene tak nieco ma zastavia neudrem sa, akokolvek rychlo pojdem nikdy nepadnem..a to sa potom tazko odnauca. ..nehovoriac o tom ze ked niekdo da 7 mesacne babetko do choditka tak to male dieta sa nauci ze moze chodit moze sa pohybovat ale jedine s choditkom..nema ziadnu motivaciu skusat sa postavit a chodit samo..

drakenn
27. pro 2011

Holky, zabijte mě, ale můj starší byl v chodítku od 6 měsíců. Na konci 5 měsíce se plazil přez celý obyvák, v 6 měsích lítal po kolínkách a proto že měl obrovký rádius jsem ho vrazila na doporuční kamarádky (5 dětí) do chodítka. spokojenost, lítal i po venku. Malý chodil od 9 měsíců naprosto sám. Můj druhý syn se sám postavil u nábytku a zastřelte mě, že jsem mu to dovolila, v 5 měsících. A hned na celou nohu. Ale v chodítku odmítal být!! Nesnášel to tam!! A sám začal chodit v 11 měsících. A to jako do prostoru, žádné chození u nábytku.. tak já nevím..
Ještě dodám, že než jsem je oba zkoušela dávat do chodítka, tak sami seděli..