Chodítko pro 8měsíční miminko, je to zbytečnost?

madmk
26. dub 2014

Milé maminky, potřebuji se zeptat na vaše názory ohledně chodítka pro 8 měsíční miminka? Je to zbytečnost nebo je to vhodné pro tyto děti? Slyšela jsem, že to může ničit nožičky? Nevím. Poraďte a napište své zkušenosti.

megy
26. dub 2014

za mě zbytečnost - až bude dítě připravené, samo začne chodit 🙂

andelka
26. dub 2014

Ne. Dítě se naučí chodit i bez chodítka a zdravěji. Když už, tak jsou fajn takové co se tlačí před sebou, ale podobně funguje třeba kočárek u holčiček a vozík u kluků, nebo moje děcka lítaly se židlí 😀 samozřejmě až v době, kdy obcházely nábytek, tj. u nás od 1roku. V 8m ani omylem.

lv
26. dub 2014

Podívej se na příspěvek maminky s nickem paracka..tam se to probralo do podrobná. Je to nezdravé, zbytečné a porad nechapu jak tam muže někdo dítě dat. Aktivní, co tlačí před sebou ano. A článek je i na wiki.

misaskul
26. dub 2014

Chodítko nikdy, existuje tu spousta odborných článků o tom, jak jsou pro zdravý vývoj dítěte nevhodné. A v 8 měsících nám syn sotva seděl (sám), začal chodit až po 12 měsících. Dítě na vše příjde samo. Musí si samo projít cestou k cíli.

zickemartina
26. dub 2014

meli jsme od Vtech takove to co tlacis pred sebou - syn se s nim bal chodit kdyz to jeste neumel, ja ho kupovala hlavne kvuli tomu hracimu panelu kdyz mu bylo 6 mesicu- a taky tak fungovalo - jezdil s nim po byte az kdyz sam behal. a myslim ze to tak je spravne. deti zacnou chodit az budou pripravene jak svalove tak psychicky. syn se pustil az ve 14 mesicich - je hodne opatrnej. takove to jak ho tam posadis a on se odstrkuje nohama bych mu nekupovala - to spis zase meli jsme odrazedlo chcicco 4v1 a v tom drandil nebo chtel byt vozeny porad. - kdyz se chce premistit at se snazi vylepsovaky mu berou motivaci

kvakuska
26. dub 2014

@andelka V 8m ani omylem? Naše dcera má 8 m a nábytek obchází už měsíc, před dvěma dny udělala první krůžek do prázdna, aby se mohla chytit protějšího nábytku ... takže někdy klidně už i v 8mi měsících ... i když u nás žádné chodítko není, nemáme důvod ji v chození nějak podporovat, ono jí to jde samo až moc dobře 😝 ... zato máme helmičku, protože v sedmi měsících byly její pády dost drsné, padala dozadu jako prkno ... teď už padá na prdelku, umí si kleknout, dřepnout, ohnout se pro hračku, takže helmičku využíváme stále méně 🙂

katyxq
26. dub 2014

za mě - pasivní ne a ne a ne, aktivní od určitého stupně vývoje a pokud o něj dítě má zájem, tak ano (naší malé bylov obchoď fuka a dva týdny na to se sama pustila do prostoru) - viz https://www.modrykonik.cz/choditka-a-hopsadla

andelka
26. dub 2014

@kvakuska někdy jo, ale obvykle takhle brzo děti nechodí. A zakladatelka neříkala že by její už seděla, lezla, obcházela, chodila.. 😉

petra49
26. dub 2014

Takový ty chodítka, kam se dítě posadí-nikdy. Nevadí ty,které si dítě tlačí samo před sebou.

curdibilka
26. dub 2014

Zbytečnost, ničí to dítku páteř a je to spíš pro pohodlnost rodičů jako odkladiště pro dítě. Když už chodítko, tak interaktivní, které dítě tlačí před sebou. 🙂

marecekavendulka
27. dub 2014

@curdibilka nehledě na to,že ani jako odkladiště to nefunguje...dítě do něčeho furt naráží a hrozí úraz z pádu,když se dětátko třeba pro něco natahuje a chodítko se s ním převrhne..chodítka by měli zakázat ☹

curdibilka
27. dub 2014

@marecekavendulka No vím, že hodně mamin říká, že to má na chvilku, aby si mohly zajít na záchod a to dítko tam prsotě odložit. :-/ Sdílím stejný názor - chodítka zakázat...

marecekavendulka
27. dub 2014

@curdibilka a přitom právě v tu chvíli,kdy je ona mamina třeba na wc,dochází k nehodám..

kvakuska
27. dub 2014

@curdibilka na odkládání máme ohrádku (cestovní postýlku metr x metr krásně barevnou s průhlednými bočnicemi, po stranách jsou úchyty, za které se lehunce přidržuje když stojí, malá je v ní moc ráda, všude vidí, má tam svoje hračky, nakukujeme na sebe, zpíváme si, já mám ruce volné pro jinou práci a jí se nemůže nic stát)

kvakuska
27. dub 2014

@marecekavendulka nejsem zastánce chodítek, ale ... chodítko se snad nemůže převrhnout, když se dítě na něco natahuje !?!?! chodítka jsou přece dost široká a příjde mi, že na rovné zemi i stabilní ... a na nějaké nerovnosti s ním dítě nevjede ... nebo se pletu?

mafeska
27. dub 2014

@madmk nejsem toho zastánce, dítko začne chodit samo až na to bude připravené, i bez chodítka 🙂

marecekavendulka
27. dub 2014

@kvakuska divila by ses,co dítě v chodítku "dovede"..stačí přejezd přes práh..do toho když se to zkombinuje s výše uvedeným natahováním pro hračku..ani raději nedomýšlet..myslím,že tady na MK je o tom někde i článek.

zana09
27. dub 2014

Viz články na Wiki nebo odpovědi holek výše - chodítko NE. On klame už ten název, protože dítě v chodítku NECHODÍ, jen v něm pasivně visí, pohybuje nohama a odráží se, nevhodně se mu křiví páteř (zadeček dozadu), kazí si pohybové vzorce a rozhodně ho to neučí ke správné chůzi, neposiluje to ty svaly, které má a nepodporuje koordinaci a rovnováhu, kterou se dítě při přirozeném vývoji naučí. Všechno jsou to naprosto zbytečná urychlovadla (jako pasivní posazování).

speedygon
27. dub 2014

My pro dcerku chodítko neřešili, občas jako interaktivní pomůcku používala hrazdičku, která na hladké podlaze "jezdila" a ona ji měla jako oporu....ale jiné pomůcky neměla...a to samé bude i u malého-pokud využije hrazdičku, ok..ale žádné chodítko 😉

anina32
27. dub 2014

@madmk Mám dva kluky, 11 let a 20 měsíců, zhruba od těch 8 měsíců jsem používala chodítko u obou. Zrovna tak jako ho používala moje maminka u mě a mých pěti sourozenců. Na nikom to následky nezanechalo, nikdo z nás se v něm nepřevrátil, naopak všichni si to užili. U těch novějších chodítek jsou dokonce u koleček i pojistky, které brání přejetí přes práh. Tak a teď mě tu nejspíš ukamenují jako nejhorší matku 😀

kacikaci
27. dub 2014

já ani nechápu, na co chodítka jsou, dítě se snad naučí samo chodit až bude čas, ne? 😉

libara
27. dub 2014

Chodítko jsem měla na oba kluky. Byli v něm moc rádi a užívali si to. Jasně, že v něm netrávili hodiny. Žádné problémy nikdy neměli, páteř i kyčle vždy OK. Podotýkám, že jsem je tam začala dávat po šestém měsíci, kdy začali sedět. Starší chodil v 9 a půl měsících, mladší v 11 měsících. A na to třetí si ho taky pořídíme 😀

kajalka
27. dub 2014

@libara Až budou na škole/v zaměstnání skuhrat jak je bolí záda a chodit na rehábky, pak si vzpomeň, kde strávili část dětství - v chodítku. Mluvit o problémech, dokud je dítě malý, pružný, pohyblivý a ve vývoji, je celkem krátkozraký.
Za sebe nedoporučuju ani to "aktivní" chodítko, rozhodně ne do doby, dokud dítě nechodí samo. Jinak taky svádí k předčasnýmu chození.

paracka
27. dub 2014

Tak jo neda mi.maly ma podle vseho pasivni choditko.je nastavene tak ze se krasne dotyka celou slapkou o zem i kdyz stoji nebo sedi v choditku. Krasne mi leze sice dozadu ale leze,sedne si pres sikmy sed. V choditku je tak za cely tyden max.3x asi 10 min. Ja choditko mela i manzel a zadne problemy nemame a to byli choditka jina. Maly sedi krasne s oporou. To by nemohli byt ani jidelni zidlicky pro deti od 6 mes.na prikrmy
Jinak moderni choditka maji zabezpeceni proti padu ze schodu a krasne projede i mezi pokoji.mame moderni prechodove listy. Kycle ma v poradku dle pediatry.
@lv teta,jsem spatna mama ze ma Stepan choditko??

andelka
27. dub 2014

@paracka chodítko je od slova chodí, ne stojí nebo sedí, navíc s oporou. Jídelní židličky od 6m správně by měly být polohovatelné jako vajíčko v autě, ne aby v něm dítě narovno sedělo. A když už..jasně, nějak se najíst musí. Ale v chodítku být rozhodně nemusí.

A to že se něco prodává ještě neznamená že to je správné..viz. různá rádoby ergonomická nosítka. Před pár dny jsem viděla jeden takový příklad, a nechápu že to ta máma nevidí, jak je tam to dítě pitomě dané, křivé, prohlé. Hlavně že je spokojené že vidí.

paracka
28. dub 2014

@anina32 asi jsme krkavci matky ze davame deti do choditek. Nereknu kdyby v nem byl kazdy den 8 hodin. Je v nem asi obden na max.15 minut. To by se deti nesmeli ani vodit za ruce. Neter se vodila za ruce od 10 mesicu a v roce uz krasne chodila sama.

indy2
28. dub 2014

@paracka Já jsem nečetla celou diskuzi, ale promiň, na tvůj příspěvek musím reagovat. Děti se totiž opravdu za ruce vodit nesmí 😅 O chodítku ani nemluvě 🙂 ale záleží na každém rodiči, jakým způsobem bude zacházet se zdravím svého dítěte, stejně tak výchova apod.. jsou věci do kterých se nekecá, pokud o to rodič nestojí, že ano 😎

abalajda
28. dub 2014

Nám teda tchýně neustále cpala choditko,ale vzhledem k tomu,že jsme v té době bydleli v 1kk tak jsem odmítla a malá se sama učila chodit podél nábytku,pak se prostě pustila,přešla cely pokoj a od té doby sama chodila a to ji bylo cca 11 měsíců... Kazdopadne jsem rada,že jsme choditko neměli,kamarádka se nechala zvyklat a její syn začal sám bez opory chodit opravdu pozdě...

abalajda
28. dub 2014

A je pravda,že malá měla aktivní choditko,které před sebou tlačila,ale to ji stejně začalo zajímat az když uz chodila skoro úplně sama.

edeltraut
28. dub 2014

Starší děti chodítko měly, dávala jsem je tam, když jsem je potřebovala na chviličku zabavit. Nejmladší neměla a nepotřebovala. Ani aktivní chodítko jsme nekupovali..., takže kdybych se rozhodovala znovu - vyhozené peníze 🙂