Chodítko pro 8měsíční miminko, je to zbytečnost?

madmk
26. dub 2014

Milé maminky, potřebuji se zeptat na vaše názory ohledně chodítka pro 8 měsíční miminka? Je to zbytečnost nebo je to vhodné pro tyto děti? Slyšela jsem, že to může ničit nožičky? Nevím. Poraďte a napište své zkušenosti.

lv
28. dub 2014

@paracka teta, špatná máma..no vědomě pouzivas věc, u které je prokázáno, ze škodí. Sed s oporou neexistuje, je to pasivní sed a ten je taky špatně. Samozřejmé i vodeni za ruce. Mám za to, ze kazda máma chce pro své dítě to něj a pokud je dostatek informaci o škodlivosti, nechapu to používáni, Hani.

luciiim
28. dub 2014

Já nevidím žádný rozumný důvod,proč dítě,které se samo do vertikální polohy dostat neumí,dávat do něčeho,co mu tuto polohu umožňuje.Stát,chodit a sedět bude samo,až na to bude připravené.Do pasivního chodítka bych dítě nedala ani na pět minut,a když vidím dítě v chodítku,je mi ho líto.Vzdyť tam ty děti tak podivně visí za rozkrok,celé zkroucené a jako že "chodí",přitom podle přirozeného vývoje by měly trávit čas na zemi a pérovat na kolínkách a učit se lézt. To samé si myslím o tahání dětí za ruce,je to nepřirozené zasahování do normálního vývoje motoriky. Manžela rodiče vodili za ruce od šesti měsíců,a jak byli pyšní,když začal chodit už v deseti.No jo,jenže doteď chodí na boso po špičkách,což je jasný důsledek toho jejich "učení chodit".

eficenka
28. dub 2014

@madmk
rozhodně ne...
k nám na dětskou léčebnu jezdí děti dávané do chodítek - po operaci kyčlí, páteře.. nepřáíla bych Ti vidět jak rodiče pláčou, že to nevěděly... ☹

paracka
28. dub 2014

@lv leni maly leze,sice do zadu ale leze,snazi se i dopredu.krasne peruje na kolinkach a sam si sedne pres sikmy sed.na obe strany si seda. Vetsinu dne travi na zemi na podlozce nebo v postylce. Do sportaku sel v 6 mes.a to do sportaku ktery sel do mirneho sklonu.hluboka korba mu byla mala. Jidelni zidlicka je polohovatelna takze je v ni jak v autosedacce. Taky sem mela choditko broucka a jsem v poradku.Stana ani nelezl.posadil se a pak postavil. Mel choditko a v cajku. Kdyby ty choditka byla tak moooc spatna tak uz jsou snad zakazana ne?.....

dora13
28. dub 2014

@paracka tak u spousty veci je prece prokazane, ze do jiste miry skodi a zakazane nejsou, ne? cigarety, alkohol, neurol, lexaurin, boty na vysokem podpatku, atd, mohla bych pokracovat donekonecna 🙂

kajalka
28. dub 2014

@paracka A kdo by je asi zakázal? 😀 Smažené chipsy taky neprospívaj lisdkýmu zdraví a prodávaj se.
Furt nechápu, co je tu k diskuzi, u chodítek je snad notoricky známé, že jsou zvrhlost na morotický vývoj. Argumenty "my taky a žijem" jsou skoro slabomyslný, ano, žijete, ale jakou kvalitou. To, co si běžný laik absolutně nespojí dohromady, je odborníkovi na pohybový aparát jasný jak facka. Třeba plochonoží a migrény, opakovaný angíny atd.

paracka
28. dub 2014

Je videt ze kazda mama ma jiny nazor. A kdyz ma nazor jiny nez vetsina tak je to spatne. To je stejne jako kdyz si myslim ze by registrovane pary meli mit moznost adopce,byt to s uplne nepatri.
Nase pediatra neni uplne proti choditkum.samo ze se nema nic prehanet,ale jak sem psala tak v nem neni 8 hodin denne a proste si za tim stojim. Jako muj syn tak i druhe ditko bude mit pristi rok od kvetna nebo cervna choditko a od narozeni houpatko. A maly bude od listopadu spat ve velke posteli s bocnicemi....

lv
28. dub 2014

@paracka jo to je správný, ze leze, šikmý sed, polohovatelné židle ...ale psala si sed s oporou - a ten není, je to pasivní sed. A zakázány není spousta škodlivých věci, jak pisou ostatní maminky. Každého věc, co si děla, ale můj názor jde tady naprosto proti tvemu.

indy2
28. dub 2014

@paracka tohle opravdu nepochopim.. vsak si mej svuj nazor, nikdo ti ho nebere.. ale "obhajovat" choditko s tim, ze ani mudr neni proti, to uz je zbytecne 😒 kdo chce, zjisti si vice a da na selsky rozum..muze to ublizit diteti do budoucna? Muze, no tak prece to nebudu delat a doufat, ze dite bude v dospelosti ok.. jasne, jsou to tvedeti, takze se urcite obhajovat nemusis.. ale pokud se nekdo neinformovany zepta, zda choditko muze skodit, nikdo by mu ho nemel doporucit, ze kdyz tam neni osm hodin denne, bude ok! Mel by se dostat ke spravnym informacim a uprimne nechapu, jak nekdo, kdo ty informace ma, pak s klidnym svedomim chpditko pouziva.. ale to je zas muj nazor a za nim si take stojim 🙂 btw: ma pediatricka me na choditka apod upozornila, at to nepouzivame, ze bychom nadelali vice skody nez uzitku..prestoze u nas takove veci nehrozi, potesilo me, ze na to maminky upozornuje..snad je takovych pediatru vice 😵

anina32
28. dub 2014

@paracka Tady nemá cenu se s nima hádat 🙂 Jsou schopný na nás poslat sociálku 😀

andelka
28. dub 2014

@anina32 sociálku ne, ale nějakou solidní knihu o vývoji dětí nebo relevantní článek určitě jo.

anina32
28. dub 2014

Já osobně beru tyhle rádoby vědecké důkazy s rezervou. To co bylo před 20 lety normální a vhodné, je teď zakazováno jako kdoví co hroznýho. Ale za pár let se bude povídat zase něco jinýho. To co je nyní považováno jako nejvhodnější pro dítě, bude za pár let opovrhováno. Každý by se měl řídit selským rozumem a každý by měl mít právo říct svůj názor, bez toho aby mu to tady někdo zakazoval a okamžitě se na něj kvůli tomu vrhnul. Máme demokracii milé dámy 😉 Všechny jsme mámy a všechny děláme to co považujeme pro své dítě za nejvhodnější a že to vidíme každá jinak je naprosto normální, ale není to důvod k hádkám.

kajalka
28. dub 2014

@anina32 Rádoby? Vždyť se to vyučuje na všech VŠ fyzioterapie, to asi nebude jen taková náhoda z rychlíku. Každý, kdo se zabývá vývojovou kineziologií a rehabilitací malých dětí (a rhb obecně), chodítko zavrhne okamžitě. Před 20 lety se používalo DDT, před 50 doporučovalo kouření pro rozvoj plic. Nemyslím, že bychom se za 10 let vrátili k tomu, jak je kouření zdraví prospěšné. Že tu někdo zaspí dobu, pokrok a vědecké poznatky, neznamená, že se bude radit těm, kteří váhají, že se vlastně nic neděje. Děje se pro ty, kteří chtějí pro zdraví svého dítěte udělat maximum.

anina32
28. dub 2014

@kajalka že se to učí teď, neznamená že to tak bude pořád. Mám mezi dětmi 10let rozdíl a nestačila jsem se divit co se za těch 10let v doporučovaných věcech změnilo, třeba takový lepek je kapitola sama pro sebe. Každá chceme pro zdraví svýho dítěte maximum, ale holt se někdo řídí zdravým selským rozumem a někdo rádoby vědeckými poznatky. Fajn zaspala jsem dobu, nevím co je pokrok, dávala jsem děti do chodítka, očkuju bez odkladu, nepoužívám látkovky, hoďte na mě síť a vyhoďte mě z koníka, nemám tu co udělat, neměla bych sem vůbec přispívat, páč šířím bludy 😀

sekatka
28. dub 2014

@anina32 Taky mam dva kluky,starsimu bude v rijnu 17,tenkrat jsem pro nej mela choditko tipu kovove konstrukce a sedatkem z pevne latky,takze takove,ve kterem jsem jako mala byla i ja 🙂 -sam mi behal od 9 mesicu.
Druhemu je 7 mesicu pryc,uz od 6 mesice si z uplneho lehu sam sedne stylem ,,sklapovacky'' , pred tydnem se prvne postavil v postylce a dneska uz obejde polovinu postylky sam a mame klasicke plastove choditko od Chicca ve kterem je skoro kazdy den cca 3x 10 minut. Je to proste vec nazoru a kazda mamina by mela sama nejlip posoudit,co jejimu prckovi vyhovuje.

anina32
28. dub 2014

@sekatka Přesně tak 😉 Ale tady tě určitě poučí že sklapovačka je špatně a měla by si mu v tom bránit 🙂

marie_anna
28. dub 2014

@madmk : take se vyslovuji proti pouzivani choditka. Existuji jiste vhodne a uzitecne pomucky/hracky, ktere diteti pomuzou v osvojovani novych dovednosti, ale choditko to neni. Ja se inspiruji radami Evy Kiedronove v knize Rozvijej se, detatko, neco se da najit i na webu, kde jsou s ni rozhovory.

marie_anna
28. dub 2014

@anina32 : urcite existuji prispivajici, kteri argumentuji pseudovedeckymi dukazy, ale to, ze se deti nemaji pasivne posazovat a stavet, je nazor odborniku, kteri se detem venuji desitky let. Nebo povazujes napr. prave zminenou Evu Kiedronovou za diletantku? Selsky rozum je fajn vec, ale laik tezko sam od sebe odhadne veci tykajici se anatomie a psychomotor. vyvoje, kdyz nema hlubsi vhled do problematiky a potrebne odborne znalosti.

paracka
28. dub 2014

@sekatka ahoj. Proste me prijde ze my mamky ktere pouzivame choditka sme podle vsech spatne. Ja jako mala nelozila.nejdriv sem si sedla pak zacala chodit a pak lozit. Byla sem v choditku od nejakych 7 mesicu asi v takovem jako ty 🙂 je to diskuse a kazda ma pravo rict si svuj nazor.at si maminka ktera diskusi zalozila udela svuj vlastni usudek.

nika_sp
28. dub 2014

Mě připadá na nic i aktivní chodítko. Jestli si tady chce někdo dítě denně na půl hodiny posazovat do normálního chodítka, ať si klidně posazuje. To je jeho věc. Já to každopádně beru i tak, že všechny tyhle pomůcky jsou ohromný byznys. Když už budu za něco utrácet peníze, tak bych chtěla aby se to využilo. Když bude něco používat dítě deset minut denně tři měsíce, tak jsou to podle mě vyhozený prachy. Radši to investuju do nějakýho odrážedla nebo něčeho, s čím si vyhraje víc. My máme navíc plovoucí podlahy a bydlíme v bytě, takže je jasný že i sousedi by chvíli trpěli.
Taky by mě zajímalo, k čemu to chodítko je? Abych se mohla chlubit, že moje dítě chodí už v deseti měsících a ne v roce? Tyhle závody o nejrychlejší a nejgeniálnější dítě z okolí nechápu☹
Za mě zbytečnej krám a zbytečně vyhozený prachy. Jak pasivní tak aktivní chodítko.

luciiim
28. dub 2014

@paracka možná jsi lezení, které je důležitou fází normálního vývoje dítěte, přeskočila právě proto, že jsi byla v chodítku. Já taky nelezla, taky mě rodiče dávali do chodítka, a záda mě bolí od puberty, hlavně bederní páteř, nevydržím dlouho stát a mám problémy s nožní klenbou. Je fakt, že někdo jiný může být přesto, že v dětství býval v chodítku, v dospělosti v pořádku. Ale já nebudu riskovat, že moje dítě to štěstí mít nebude.

sekatka
28. dub 2014

@anina32 No já mu to vysvětlovala,ale nedá si říct 😉

sekatka
28. dub 2014

@paracka Tak v tom máme stejný názor.Mimochodem ségry prcek v chodítku nebyl,dostali ho ode mě,ale dočetla se o špatných vlivech chodítka na přirozený vývoj,tak ho tam nedávala,no a malej lezl cca od 8 měsíců ( no spíš lítal jak motorová myš 😀 ) ale chodit začal až skoro v 16 měsících. 🙂

suzanna123
28. dub 2014

@sekatka no a? I kdyby chodítko uspíšilo, kdy dítě začne chodit, tak na tom nic pozitivního nevidím. My nic takového neměli a Julinka začala bez opory chodit na roce - samostatně, bez toho, abychom ji tahali za ruce nebo se jinak její vývoj snažili uspíšit. A i kdyby začala chodit až později, tak lepší, než ji k tomu "dostrkávat" předčasně. Opravdu nevidím jediný pozitivní přínos chodítka a když si představím, jak "pohodlně" by mi v takovém krámu asi bylo, tak naprosto důvěřuji i tvrzení, že je to škodlivé (mimochodem, proč by si to někdo vymýšlel?)

andelka
28. dub 2014

@sekatka moje obě děti začaly chodit v 15měsících, od kamarádky kluk taky. To je naprosto normální. Nevim kdo vymyslel že děti chodí od roku.
Myslím že dítě může mít spoustu zábavy a podnětů i bez chodítka.
Jak už se to tu jednou řešilo..zrovna tohleto bych zakázala prodávat. Nemá to absolutně žádný smysl, jen to příliš akční rodiče nabádá k tomu, dávat tam děti kterým to může uškodit.

gepe
28. dub 2014

@madmk ahoj, mame malou 8,5 mesice a choditko nemame, ani porizovat nebudeme. Mala si sama si svuj motoricky vyvoj urcuje, objevuje tim sama svoje telo a jeho moznosti. Nemluve o tom, ze sama jeste aktivne nesedi, travi cas na zemi, na ctyrech, aj. jak ji samotne to vyhovuje. Aktivne se vse uci, nijak ji pasivne nepodporujeme k lezeni, sezeni, chozeni apod.
Dle nas choditko naprosta zbytecnost.

pivonka2
28. dub 2014

Nám doktorka výslovně řekla, že ne abychom jí nikdo z rodiny (myslela aktivní babičky a dědečky) pořizovali chodítko, že to ničí páteř a nohy. Že až bude chtít chodit, začne sama. Za mě teda i další krám do domácnosti.

alneka
28. dub 2014

@sekatka tak sed stylem sklapovačky je zcela, zcela špatně. Často to bývá důsledek tahání za ručičky, aby se děcko přitáhlo do sedu.
A protože původní otázka byla na vhodnost, tak chodítko ne. Jedině až jako hračku pro samostatně chodící dítko. Vše důležité již bylo uvedeno.

paracka
28. dub 2014

@luciiim tak mi vysvetlete proc deti ktere nemaji choditko a je to prokazatelne lezly a po tom co se naucili chodit?? Taky to neni zdrave? Dnes je to zdravy velky kluk

paracka
28. dub 2014

@lv mame asi jiny nazor Leni.sto lidi,sto chuti. Maly leze,sam sedi uz 4 dny. A to mame uz asi mesic choditko,ve kterem je fakt minimalne. Je mi lito ze mame kazda jiny nazory.