Didaktické pomůcky, hračky, co zabaví hyperaktivní dítě

majule_j
16. lis 2011

zdravím, potřebuju poradit... mám holčičku, 19.m., nedokáže v klídku sedět u "normálních" hraček, tak se snažím vymýšlet jiné zabavení.. vaříme spolu, přeléváme čaj z konvičky do hrníčků, baví ji zipy, oblékání sama sebe, míchání čehokoliv, kreslení, apod. Ale potřebovala bych se více inspirovat. Nemáte nějaké další tipy? Děkuju 😉

nobilis
1. pro 2011

@majule_j Zdravím, sama bych také nějaké tipy uvítala. Mám 18 m. chlapečka a každý den řeším stejný problém. Není schopný si sednout s nějakou hračkou a věnovat se hře déle než pět minut, a to ho na ty hračky musím upozornit. Nejvíc ho baví honit se se mnou po bytě (máme průchozí přes místnosti dokola), nebo jezdí na odrážedlech (auto a motorka), nebo si odklopí tatru a jezdí na ní. Baví ho předměty v domácnosti, poličky, kam došáhne, šuplíky,starý kazeťák, mikrovlnka, házet věci, zhasínat a rozsvěcovat, hrát si s vodou a špuntem v umyvadle. Z těch statických činností naštěstí miluje čtení z knížek, to se mnou vydrží i 20 min. a jedeme jednu knížku za druhou. Pak má rád různé pohybové aktivity na říkadla, při zpívání ukazuje, o čem zpívám, nebo spolu tancujeme na dětské písničky. Ale ráda bych viděla, že se zabaví i beze mě. Při domácích činnostech nebo vaření je mrzutý a vříská, že se mu nevěnuju a tahá mě za nohavice, ať jdu dělat něco jiného. Z hraček ho zatím nejvíc zaujalo stavění věžiček a bourání (spíš to bourání), nasazování kroužků nebo dřevěných kostek na kolíky a mluvicí telefon a nářadí od FP. Ale to je opravdu málokdy. Občas ho zabaví jeho oblíbený plyšáček, předstírá, že ho krmí nebo ho vozí v autě. Pořád doufám, že se začne víc soustředit na samostatné hraní si a přestane lítat po bytě jak ztřeštěný. A taky doufám, že hračky, co dostane k vánocům, neskončí jako další ležáky. Snad jsem vás nějakým příkladem trošku inspirovala. 🙂

helulela
1. pro 2011

Hezké téma, taky jdu posbírat nějakou inspiraci. Čeká nás dlouhá zima... 😉 Mám 21 měsíčního Víťu, hraje si dost podobně jako píše @nobilis. Z dalších činností, co mě teď tak narychlo napadá, u nás jednoznačně vede stavění domečků, tj. deky přes stolky, židle, postýlku. Tahá si dovnitř hračky, plyšáky, prolézá si, juká na mě. Taky celkem rád "pomáhá" - luxuje, utírá prach. Při malování si nechává rád obkreslovat ruce a nohy.

helulela
1. pro 2011

A pak taky dobrá hračka je mladší brácha, ale to už je trochu jinde 😉

nobilis
1. pro 2011

Improvizované domečky z dek, jak píše Helulela, máme taky rádi a připomněly mi ještě jednu celkem oblíbenou činnost, a to takový ten látkový tunel k prolézání. Strašně ho to bavilo na cvičení už v 8 měsících, tak jsme ho koupili i domů, a docela si s ním vyhraje jako v "domečku". A ještě jsem si vzpomněla, že se děsně řehní, když mu hraju divadýlko s plyšákama, měním hlasy a vedu s ním jako rozhovor, ale většinou mi dochází téma. 🙂

naty
5. pro 2011

tak u nás kromě výše zmiňovaných ještě vedou prstové barvičky, to by patlal pořád 😀 , potom si hraje na prodavače - vezme si židličku, naloží si na ní zboží a já jdu nakupovat, všechno u něj stojí padesát koun 😀 , pak se vystřídáme, začaly ho taky bavit pexesa (ne na paměť, ale přiřazování obrázků) a skládačky (zatím po 2 - 3 kouscích), dost často uklízí - vezme si hadřík a rozprašovač na vodu a všude gruntuje, zametá, luxuje, umývá okna, prostě je to pomocník 😵 , miluje když mu říkám pohádky a pitvořím se u toho, nedávno ho začalo bavit hledání věcí - prvně sem mu říkala a on lítal a nosil, teď sem mu udělala kartičky s obrázkama, tak mi vždycky řekne, co to je a běží to přinést, rád navlíká - dávám mu těstoviny a silnou bavlnku, a miluje vaření - k Vánocům mu děláme kuchyňku, tak bude mít určitě radost...jinak ho taky baví klasicky lego, kostky, čmárání pastelkama, "telefonování", a běhání všeho druhu - slalom a schovávačky a bafání to je jeho...jo a samozřejmě nesmím zapomenout na míč, s tím si vyhraje fakt dlouho - házíme si, perem se o něj, kopeme a moc ho to baví...

helulela
5. pro 2011

@naty to jste pokročilí, nakupování by Víťa nepochopil... Taky jsem přemýšlela nad prstovými barvami, ale bojím se, že je budeme mít všude. Tvůj syn se nechá ukočírovat nebo to máš nějak vychytané? Dají se třeba vyprat z oblečení?

naty
5. pro 2011

@helulela taky sem se bála, že to bude všude 😀 kupodivu není 😉 Pracujeme u jeho stolečku, mám tam ubrus a jemu sem udělala zástěrku, protože si pak prsty pořád utíral do trička, ale šlo to z něj vyprat úplně v pohodě...akorát sem prvně udělala tu chybu, že sme kreslili přímo z kelímků, takže se barvy míchaly, teď máme takovou paletku, tak tam vždycky trošku kecnu a tam ať si to míchá...stačilo to 2x zkusit a v pohodě to pochopil a zatím nemá tendence malovat s nima jinde, ale samo, že u něj celou dobu sedím.. 😀

on si na to nakupování došel sám...jak sedí vždycky v košíku v obchodě, tak se mu líbilo to pípání 😝 , tak pořád doma chodil s věcma a pípal je a pak mi je "prodával" a teď už si vymyslel i pultík a musela sem mu udělat jeho penízky, protože je pořád casnoval z peněženek, aby jako mohl prodávat... 😀

zickemartina
2. bře 2014

podivejte se na pinterest.com a do vyhledavacku busy bag - moc dobrych napadu