Jak naučit dceru (4 r. 9 m.) jezdit na kole bez pomocných koleček?

farka
7. čer 2020

Jsme už z ní lehce zoufalí..nenašli jsme motivaci ani páku (strašný salámista) jak ji přesvědčit, aby se snažila jezdit bez pomocných koleček. Jezdí na šlapacím kole 2 roky, ale do kopečka a z kopečka sleze a bojí se jet. Trochu jsme doufali, když mladší sousedé začali jezdit bez koleček, že se přidá. Ne, zkusí jedno kolečko po ulici a leze dolů, že už nechce a chce kolečka zpátky. Je na sebe strašně opatrná co se týče něčeho akčnějšího. Vím, že to chce čas...ale tlak okolí je taky slušný, i na ni. Máte zkušenost? Nebo neznáte nějakou knížku co by pomohla?

te_reza
7. čer 2020

Holka je trochu mladší, na kole byla párkrát a taky má kolečka. Evidentně ji kolo nějak zvlášť nebaví. Sem si plánovala jak Budem v létě jezdit a asi pěkný kulový 😀

cilkat
7. čer 2020

Zkusí to, to kolečko ujede ale jelikož se bojí, chce zpět své bezpečí... To je v pořádku, ne?
Nemám radu, jak to naučit, ale pohled z druhé strany:
Postranní kolečka nejsou nic, co by nějak kladlo nároky na okolí, dokud nejezdí vyloženě v terénu. Takže na asvaltu jediný důvod je odstranit je machrovani, že už to umí. Opravdu chcete své dítě učit machrovat? Opravdu ji chcete naučit, že je dobré podvolit se tlaku okolí, které říká "bez ohledu na to, jak to přijde tobě, tohle je bezpečné"? Pamatuju si mnoho zážitků z puberty, které byly proto "abych nebyla pro ostatní srab". Naučit model "nebýt srab" je fakt nebezpečné - zvlášť v době, kdy už tam není žádná autorita, která by bezpečnost posoudila.
Mám stejně starého syna (pravda, s vývojovou disfazii, která prý bývá spojena s horší motorikou) a na kole musím držet tu vodící tyč, jinak se bojí a nejede.

legelata
7. čer 2020

@farka U nas pomohl letni primestsky kolotabor. Po trech dnech jezdila ve 4,5 letech jak drak 👌

antilopkax
7. čer 2020

Nepomohlo nic. Musel dozrát. Trvalo rok, než se podařilo. Začal v 5 letech a pár týdnech. A můžu za to já. Byla jsem zdrchaná po pracovním dnu a on se na tom plácal. Nedošlo mi, že to je to dítě, co to neumí, tak jsem zavelela, ať nedělá blbosti, sedne na kolo a jede.
Tak poslechl. Sedl na kolo a jel. Samozřejmě tomu předtím předcházelo x kilometrů, kdy jsme za ním běhali, tlačili, drželi, jistili... Rok trvalo, než kolečka sundal. Tohle byl ten poslední impuls, co potřeboval.

adenka84
7. čer 2020

Ahoj. My pomocná kolečka na kolo vůbec nedávali. Ani dceři neříkali, že se to tak dělá. Od 2 let měla odrážedlo. Na tom se naučila udržet rovnováhu. Pak pro nás bylo jednoduché se rozjet na šlapacím.

malenka3
7. čer 2020

Prostě k tomu ještě nedozrála. Máš dvě možnosti. Buď to budeš lámat na sílu, kolečka sundejte a řekni, že chceš, aby to zkoušela. Pokud ji kolo baví, zkoušet to bude a třeba to zlomí. Když nebude chtít, na kolo se prostě nepůjde. Zkus první dny s ní, držet, být oporou. Kolečka nevracet a nevyměknout i za cenu, že kolo bude uklizené.
Varianta dvě, nechat to zcela na ní, ale může trvat dlouho, než ten strach zlomí. Takže kolečka, dokud z kola nevyroste a na další kolo je už nedat.
Na okolí se vykašli zvysoka.

barmil
7. čer 2020

Nechala jsem ji, at si popojizdi, slapla, rozjela se, slapla, nohy dolu, zastavila a znova... Kdyz jsem tam stala a "radila a pomahala" knucela, brecela, nechtela jezdit.. Sla jsem na zahradu a nechala ji na ceste samotnou (slepa prijezdovka k chate) a do hodiny jezdila sem a tam a cinkala zvonkem, aby vsichni vedeli, ze jede...
Takhle jsem se ucila i ja, kdyz za mnou behal tata a drzel me za sedlo a rval povely, akorat jsem se bala, kdy me pusti.. Kdyz to vzdal a odesel, v klidu jsem se za odpoledne naucila jezdit sama.

ito
7. čer 2020

@farka doporucuju spise pro ostatni kolecka vubec nepouzivat. Pokud jezdila delsi dobu na odrazedle, rovnovahu bude mit vytrenovanou a jde o to naucit "jen" slapat. Kdyz se pridaji kolecka, tak se zase rovnovaha "ztrati", je to velky krok dozadu, coz je skoda.

majsina
7. čer 2020

Já zaujala v tomto postoj, že kolečka na kolo nepatří. Šlapat mohl na motokáře a odrážedlo mu dalo 100x víc než kolo s kolečkama a hlavně jeho povaha je taková, že by to byly scény se sundáváním, takže ne. A jezdí na kole bez těch koleček od 3 a půl...a to je motoricky slabší a opatrný na sebe je až až.
Kamarádka řeší teď to samé...když jsem ji říkala, že klukovi ty kolečka nedám...tak si klepala na čelo a teď to už chápe, ale už nezmůže nic...a musí počkat až dítě sleví ze své pohodlnosti koleček...což si myslím, že tak nejdřív za rok...
Já osobně bych ty kolečka jak kdyby naoko rozbila, řekla že jsou zničené a opravit nejdou a hold bude muset bez nich... třeba chtít nebude a v tom případě půjde zpět na odrážedlo a nebo to zkusí a půjde to.

leilinka1234
7. čer 2020

Dcera do 3 a půl jezdila na kolo odrážedle. Naučila se kolo ovládat, udržet rovnováhu. Pak byla zima a po zimě k narozeninám (4r) dostala lehké kolo (zvolili jsme zn rascal). Šlápla a jela. Na kolo pomocná kolečka nepatří. 🙂 sebrala bych je a nazdar. Kolečka nejsou a jestli chceš na kolo, tak se snaž. Jestli nechceš, kolo uklidím.

janulik2008
7. čer 2020

Mala bude mat 5 a ma kolieska 😀 aj trz vezmeme bixykel s kolieskami a dame ich aby mal bicykel "balans". Ja ked si spomeniem ako mna suseda naucila bez koliesok a trz aby knizka aj na to bola 😂😂😂

janulik2008
7. čer 2020

@cilkat asi tak. Mam kamosku kt ma 19 trz maturovala a bicyklovat sa nevie

veronika8808
7. čer 2020

My jsme dceři z kola sundali slapky a z kola ji udělali odrazedlo aby se nejdřív naučila držet rovnováhu.Po pár dnech kdy ji uměla udržet jsme slapky namontovali zpátky na kolo a jezdila

veruuu_kubesovic
7. čer 2020

@farka
nepomohlo vůbec nic, až na jaře začala mluvit o tom, že chce umět jezdit na kole, koupili jsme teda kolo už bez koleček, sedla a jela (má 5,5roku), do té doby o kole nechtěla ani slyšet, raději jezdila na koloodrážedlu...

farka
autor
8. čer 2020

@cilkat nejde mi o machrování, jde mi o posun...momentálně jezdí jen po asfaltce ve čtvrti, ale rádi bychom vyrazili jako rodina na kole, jenže bez její spolupráce to nepůjde...jsou místa kde se s těmi kolečky zasekne a nepojede jí to. Chtěla bych ji jen dodat odvahu a jistotu i jinou formou 🙂

farka
autor
8. čer 2020

@adenka84 tuhle verzi chci zkusit pak u mladší, bohužel teď se starší je pozdě :-/

farka
autor
8. čer 2020

@leilinka1234 to zkusil manžel, nedat kolečka a kolo prodáme..nooo salámista se v ní projevil a je jí to úplně jedno..raději vezme ségře motorku :-/

farka
autor
8. čer 2020

Ještě mě napadla varianta, nedat na kolo pomocná kolečka, uklidit ho na nějaké čas z dohledu a vrátit ji na koloodráážedlo, protože na tom držela rovnováhu krásně a nebála se jezdit rychle. A až se zase otrká na koloodrážedle, vytáhnout kolo bez koleček a rovnou přesedlat. Šlapat se naučila u sousedky na kole, s kolečky :-/

antilopkax
8. čer 2020

@farka a opravdu tak nutně potřebuješ, aby jezdila bez koleček? Já bych ji nechala a nenutila. Sama přijde na to, že bez koleček to je lepší.

janulik2008
8. čer 2020

@antilopkax presne tak. Nechapem ze MUSI bez koliesok lebo to nepatri na bicykel. Ja som jazdila s aj segra a nikto neriesil ...

malenka3
8. čer 2020

@farka a nové kolo asi není na pořadu dne, co? Jakože dostane nové a to už bude bez koleček, pro velkou holku.

markel
8. čer 2020

Ahoj, jedna zásada a zároveň chyba číslo jedna je, že dítko mělo pomocná kola, já bych vzala větší a těžsí odrážedlo a jezdila na něm, děti se krásně naučí stabilitu, potom přejít na kolo je velice snadné. Bez koleček! Za mě taky nebyla žádná pomocná kolečka, totální nesmysl doby.

antilopkax
8. čer 2020

@markel nevím, kolik ti je, ale za mě kolečka už byla (30 mi uz bylo) a jezdila jsem s kolečky a dodnes si pamatuji tu hrdost, že jsem je sundala a jela jsem bez nich. A určitě byla už dřív, protože kolo jsem měla po bratranci, kterému je přes 40... Naopak mám pocit, že dřív jezdilo s kolečky víc dětí než teď.
A přejít na kolo bez koleček není pro některé děti snadné. My měli syna na odrážedle. Jezdil jak drak. Rovnováhu měl skvělou. Naučil se šlapat na klasické tříkolce. Dali jsme kolo a problém. Na kole mu to trvalo několik měsíců, než zvládl šlapat tak, aby si nebrzdil a jel, pak nezvládal skloubit šlapání a rovnováhu.

markel
8. čer 2020

@antilopkax mne není ani 30. Ale to je jedno, já se učila šlapat na vesnici a sama, byla jsem mimo mainstream. Měla jsem i tříkolku. Na kole jsem se odrážela jak na odrazedle a potom používala postupně šlapky. Dali jsme babičce k 80 tříkolku, že bude víc bezpečná, efekt spatny, raději zůstala u kola. Tříkolka se chová jinak než kolo. Vlastně jako kolo s kolečky. Ať si paní vybere a vyzkouší radu.

shaun40
8. čer 2020

@adenka84 Ano souhlasím to samé kluci meli First Bike na tom lítali pak sedli na kolo a jeli.Oni ani nevěděli že existují pomocné kolečka.

luu25
1. črc 2020

@farka Nejlepší je ji chytit za sedátku zezadu a z mírného kopečka začít pouštět ale stále přidržovat. Takto to opakujte a ona to časem pochopí. Zkuste ji potom také začít pouštět také do mírných zatáček ať natrénuje i tohle. Chce to čas a může mít i strach ale věřím, že když ji takhle budete nejprve držet za ten sedánek tak to bude v pořádku a naučí se to

skorinka423
21. črc 2020

nám hodně pomohlo první odrážedlo, který jsme měli...vypadá jako kolo, má kola jako kolo ale bez šlapátek, takže už se naučilo stabilitu, protože při odrážení davá nohy dozadu...no a teĎ se přidaly ty šlapátka a klasika, na rovince, držet ze zady, aby dítě vědělo, že musí šlapat a pak pouštět, ani o tom kolikrát ty děcka neví, že jedou sami

arevb
21. črc 2020

Máme stejný problém, dcera se všeho boji. Kolo dostala na 3. Narozeniny. Vůbec šlapání nepochopila, takže jezdila na odrážedle a koloběžce, to ji šlo. Teď v červnu měla 5. Narozeniny, první kolo už jí bylo malé, takže dostala nové kolo. No pořád řev, nešlo jí to, neuměla šlapat, že je kolo blbé, že určitě spadne....tak jsme ji tam dali kolečka, což u kola velikosti 20 vypadá už divně. No pochopila, že nespadne, ale ještě ji to nejde....snad dozraje