Jak zabavit akční miminko, jak upravit "hernu"?

evao26
28. zář 2007

Ahoj, zajímalo by mě, jak to děláte se staršími miminky, která se už začínají hýbat po bytě. Vím, že jich je pak všude plno. Doma máme koberce, nábytek samý roh a hrana a máme kočky a na chodbě zahrazený kočkolit.

Četla jsem diskuze o ohrádkách (kvůli kočkám jsem s ohrádkou počítala) a závěr je, že se ve většině případů nevyužijí, mimi tam nechce být a slouží spíš jako odkladiště věcí nebo jen na pár minut, když si maminka potřebuje dojít na WC apod. Hodně maminkám pro tento účel stačí cestovní postýlka. Dřevěné zas mají špricle, že se jich chytí, když vstává, ale zas se o ně prý otluče.
Lehátka jsou většinou do 9 kilo a nevím, jak dlouho se skutečně využívají a zda v nich starší mimi vydrží. Nebo vydrží v chodítku, jídelní židličce? Také jsem přemýšlela nad nafukovacím bazénkem, domečkem... Já fakt nevím. Prosím o praktickou radu, jak to řešíte vy, když potřebujete doma něco udělat. Nebo se prostě musím smířit s tím, že mimi bude všude a vyměnit koberce za nějakou omyvatelnou podlahu? A jak to děláte se zvířatky (pejsci a kočičky), která chodí ven a projdou a ochutnají všechno možné? Neumím si to zatím představit, protože mi chybí zkušenost. Děkuji moc za odpovědi 🙂

barborkau
28. zář 2007

Volakedy davno na VS som citala knihu "deti potrebuju hranice" a co mi utkvelo je, ze tam autor opisoval ohradku ako miesto bezpecia, kde sa dieta citi isto, kde sa mu nic nemoze stat. Ja mam ohradku malu sietovu a neviem si ju vynachvalit.Davala som tam najprv syna a teraz dceru asi od troch mesiacov, aby im to bolo zname prostredie a aby mali zmenu. Cokolvek potrebujem spravit, viem, ze si tam babo neublizi. Zaviedla som ale prisne pravidlo, ze pokial sa tam mala zaujato hra, nesmie sa k nej prihovarat, lebo potom zacne vymyslat a pytat sa von. Samozrejme, ze tam nie je cely den, ale doobeda skoro hodinku sa vydrzi zabavat a poobede podla potreby a nalady. Potom si ohradku aj presuniem ku kuchyni a ona sa na mna pozera, ako varim. Nevedela by som asi byt bez ohradky...

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
s.arik
28. zář 2007

krabice od monitoru 😀 😀 😀

macu.k
28. zář 2007

Tak moje dítě je hodně akčí, ale zatím se vyskytuje přibližně tam kde jsem já. Dveře v obýváku nemáme, ale on je taková mámina prdelka, takže leze všude, ale nevzdaluje se daleko. V kuchyni, když vařím, tak se mi šmrdolí pod nohama a otvírá a zavírá skříňky a hraboší v nich. Stejně (jako asi každá máma) mám jedno oko v hrnci a druhý na dítěti... 🙂 Ohrádka u nás funguje na chvilkový odložení - třeba když jdu na ten záchod. Na zemi máme koberce nebo teplý lino. Koberce už jsou holt poněkud "použitý", ale co se dá dělat. Dítě podle mě potřebuje prostor a volnost v pohybu. Někam ho zavírat, to já bych ani nechtěla. Chodítko nemáme a ani pořizovat nebudeme, v jídelní židličce vydrží chvíli a to stejně pořád hází věci na zem, takže pořád sbírám a podávám.
Takže já se holt smířila s tím, že dítě bude všude šmejdit, odstranila nebezpečný věci ze šuplíků, skříněk atd. Je sranda ho pozorovat jak všechno koumá a zkouší se do všeho dostat.
Teď máme třeba největší zábavu házet věci do vany... 😉

macu.k
28. zář 2007

PS: Evao26 - to už jsi opravdu v 56. týdnu?? 😉

zevina
28. zář 2007

souhlasím s gedren a macu, jak se dítko začne pohybovat, určitě by jsme mu měli bezpečný pohyb umožnit i za cenu dočasného přeorganizování bytu 😉 nějaký čas jsme vojtili a na rehabkách neustále zdůrazňovali co nejčastější pobyt na zemi a volnost, takže žádné ohrádky, chodítka, lehátka, ale naopak hrací deky, podložky z pěnových puzzlíků, kožešina, v každé místnosti něco 🙂 to samozřejmě do doby než začal lézt, pak už žádný vymezený prostor neexistuje a malý se pohybuje jak chce a kde ho momentálně něco zaujme a častěji jsou to běžné věci denní potřeby než jeho koutek s hračkama, ale o tom to je, objevovat svět 🙂

yanikovamamina
28. zář 2007

Aj u nas je to tak, maly ma volnost. Najskor sa dobre citil na deke a ja som mohla co to urobit. "Pomahal" mi prat, zehlit, varit... Cely byt sme zreorganizovali- nebolo to ale vela prace, len spodne zasuvky naplnit neskodnymi vecami, vyhodit stolik z obyvacky.

Ako prve sme sa naucili netahat obrus, to bolo jedine zakazane, no vlastne este kable. Po par tyzdnoch to bolo uz v pohode, viac sa nesnazil.

Tiez mame vsade koberec a ziaden problem. Velmi "nebezpecne" veci papame iba v stolicke a zvysok- chlebik, ovocie... to sa da vycistit.

sue
29. zář 2007

No my máme vysoko nebezpečný dom - bývame u mojich rodičov a aj to tak najbližšiu dobu (cca 2 roky určite ostane) a dom bol stavaný tak, že už nerátal s malými deťmi - takže máme otvorené točité schody z prvého poschodia až do pivnice, všade rohy, schodíky, na poschodí máme galériu... no jediné kde by mohol byť malý relatívne voľne je naša izba a kúpeľna a WC - tam máme aj dvere a nemá odtiaľ kam padnúť... takže sme tiež mali z toho poriadnu hlavu - kým som nenašla na jednej českej stránke ohrádku 220x220cm - nádherná veľká, ešte sme sa nerozhodli, či ju kúpime, alebo či ju vyrobíme doma, ale budeme to musieť riešiť takto 🙂

evao26
autor
29. zář 2007

Jejky 😀 v 56. týdnu bych fakt být nechtěla. 😀 Už jsem to změnila...
Moc vám všem děkuji za názory. Gedren, super 😉 😀 Já nevím hlavně, co s těmi rohy a hranami třeba u stěny a radiátoru. Stolek odnesu, ale nevím, jestli je třeba nějak zadeklovat zbytek.. 😒

A koberec by se vyměnil, až by byl špinavý.. Ale jak píše Gedren. V kuchyni mají kočky na zemi granule, konzervu a vodu. Na chodbě kočkolit. Okolo bedny s kočkolitem sice máme huňatý kobereček, aby se v něm ten kočkolit zachytil (něco se jim dostane do tlapek), ale stejně se to roznese po bytě a do toho koberce dostane a pak se to do něj zaťape. Bedýnku máme i zatarasenou deskou, ale ani to zcela nepomůže. Jídlo někdy tahají z misek z kuchyně na chodbu a tam si to jedí.. A jsou celkem rychlé a tiché, všude vlezou, když nezavřeme dveře.. Prostě nevím, jak to řešit se zvířátky, až mimi začne lézt. Navíc venku si sem tam něco uloví.

No ještě s tím souvisí hračky.. máte nějaké (nejspíš tvůrčí..) nápady, věci, hračky.. které se vám osvědčily.. Já bych nechtěla zbytečně vyhazovat peníze za něco, u čeho mimi vydrží týden nebo měsíc. Už to vidím teď. Je jedno, jestli mu ukazuju hračku nebo třeba tácek.. Za chvíli se mu všechno okouká 😀

macu.k
29. zář 2007

Jo, s těmi hračkami - Kubíka všechno baví chvíli. Všechno okouše, prohlídne a bere další hračku. S čím si docela vydrží hrát (možná i 5 minut 😉 ) jsou vkládací kostičky, navlíkací kroužky, míčky a hlavně knížky, ty si i už bere sám (leporela) a prohlíží si je.

andy.a
29. zář 2007

ja mám hyperaktívneho syna,teraz už je veľký,ale ako bábetko býval rád v chodítku.."chodil" všade kde som sa ja nachádzala..aj sme neskôr museli kúpiť druhé,lebo ho opotreboval-úplne odtrhol sedaciu časť,nedalo sa to už opraviť..mali sme aj ohrádku,ale malý v nej veľmi dlho nevydržal,lebo potreboval voľnosť a priestor..

dcérka je ešte maličká,ale určite tiež jej kúpim chodítko..ohrádku asi nie..a modlím sa denne,aby aj ona nebola hyperaktívna.. 😀

markeeta
2. říj 2007

evao: zkus si s nim hrat v te ohradce a potom odejdi, prodluzuj dobu, kdy je tam sam. on si casem zvykne. hlavne to nevzdavej
ja uz zvykam tedka Natasu na ohradu. davam ji tam past na konika

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
cermonca
5. říj 2007

Docela zajimave tema,ja malou take necham lezt po celem byte,je dost maly tak to ani jinak nejde.Proste vse preorganizuji jak psala Gerden.
Jen co mi dela starosti je trouba jak ji zabespecit aby do ni nelezla.Nevite jestli na to nejsou nejake sikovne zabrany?

emjee
29. únor 2008

lindulak • 1d • Dnes o 08:57
Ahojte mamenky! Chcem sa poradit, ako riesite to, kde nechat male babo, aby sa mohlo bezpecne prevracat a hrat? Doteraz som nechala malinku na gauci a prirazila som k nej fotel, aby nepadla, no uz sa zacala prevracat na bok, tak cakam, kedy sa jej podari aj na brusko a uz sa mi nezda bezpecne ju nechat na gauci... Uvazujem aj o kupe ohradky, no aj tak ju v nej nenecham dlho. Najlepsie je asi babetku na zemi na nejakej deke, no my byvame v starom kamennom dome, kde su drevene podlahy a dost chladno na zemi. Tak neviem, ci ju dat aj na zem na nejaku hrubsiu podlozku - karimatku alebo daco. Ked zacne lozit, tak sa tej zemi aj tak asi nevyhneme.. tak neviem, ci kupit nejaky kobercek do stredu obyvky...? Ako to riesite vy, ktore nebyvate v tepluckych bytikoch? Dakujem za tipy 🙂 pa

cicushka • 1d • Dnes o 08:59
ja ju davam do ohradky, alebo na zem dam hrbu deku, a este jednu dek a na tom je.
Ale ak mas studenu zem, tak si kup este aj kobercek nejaky.
Na zemi je asi najbezpecnejsie miesto, aby ti nespadlo. Ale pozor, aby si tam mala zas cisto. Ja musim kvoli psovi furt zem utierat.

elise • 1d, snž • Dnes o 08:59
ja som to riešila tak že som dala na zem paplón na to deku a plachtu tam sa malý prevracala anebála som sa že mi spadne. teraz už bežká ale ked si sadne na zem tak má pri hračkách koberček a má oblečené pančušky a hrubšie tepláčiky.

dominica • 1d • Dnes o 09:18
alebo daj na zem nejaké staré matrace z gauča, ale ten paplón je dobrý nápad, tak to mávala aj moja sestra na plávajúcej a to bolo v byte 😉 , nie v dome

baileysa • 1d • Dnes o 09:30
na zem su vyborne aj take penove puzzle 😉 celkom to hreje, a da sa na to dat aj deka alebo stary paplon a este to dietatko vyuzije, aj ked bude vacsie, starsie, sa s tym zahra 😉

janina77 • 1d • Dnes o 09:31
Ja som kupila taky koberec 120x180, je to vysostne Doninkov koberec, my po nom nechodime, iba ak si nan k nemu sadneme alebo lahneme. A na tom koberci mam hrazdicku s dekou, a tam davam maleho - zatial sa neprevracia. Tiez mame chladnejsi byt, ale sme na poschodi a pod nami je nevykurovana pivnica. Mame plavajucu podlahu. A ten koberec presuvam tam, kde som momentalne - do kuchyne, obyvacky, spalne, vsade sa mi zmesti. No a do kupelne ho davam do lehatka, ked potrebujem aby tam bol pri mne 🙂.

zuzkafuny • 2d • Dnes o 09:46
Ja som dávala penové puzle 😀 nato paplonik a na to ešte deku... a keď už začal chodiť, tak... nič 😅 staré gaťušky...

angua27 • 1d • Dnes o 10:51
my máme na zemi takú podložku na manželskú postel z Ikea, preloženú na poly. je to dobre izolačné. pod nami teta šetrí na kúrení, takže mám dosť od podlahy chladno. na tom sa malý hrá, pretáča a keby sa aj zošuchol na parkety, ďaleko od zeme nepadne. 😀

mima595 • 2d • Dnes o 11:05
lindulak, my mame sice vcelku teply byt, ale mame plavajucu podlahu, na nej koberec, na nom boli 2 zlozene deky, a na tom penove puzzle, co už holky vyssie spominali. A to je naozaj fajn, my sme s nim boli velmi spokojni - až na to, že sa naskladas kazdy vecer 🙂

burina111 • 1d • Dnes o 11:07
ahojte, ja tiež nášho šibala dávam na zem. bývame v podkr. máme plávajúce podlahy. tak to tiež riešim tak, že na koberec dávam takú hrobiznú deku, na to ešte jednu tenšiu no a malého.........nie je mu tam zima...

wali • 1d • Dnes o 11:12
my takisto mame studenu podlahu a tiez porozkladam deky (davam 2) a este na to taky velky tenky paplonik, aby mal drobec na lozenie vela miesta. ale teraz je uz vsade, len zasadne nie tam 😀 a predtym som na tom mala aj hraciu deku, ked ho to este bavilo.

tamia • Dnes o 11:13
ja som to vyriešila zatepleným kobercom a na ňom máme penové puzle, čo tiež dobre izoluje teplo.

tamia • Dnes o 11:16
ak začne loziť deka nie je veľmi vhodná, lebo sa to bábu zapletie pod kolienka a šmýka a zašuchuje sa to...

vocko3 • 1d • Dnes o 11:17
my mame na zemi taky matrac co usila moja mama, je to asi 3 cm hrube a je to strasne velke, takze ma letisko, na tom ma hrubu deku a koooooooooopec hraciek. kam sa len otoci nieco si najde 🙂

vocko3 • 1d • Dnes o 11:18
inak odkedy nam spadla z postele (a to som sedela vedla nej) len som sa na chvilu pozrela inde a ona bac na zem, tak uz ani na okamih ju nenecham na posteli, uz len na zemi.

sue • 1d • Dnes o 11:21
Babulky, neviete kde sa dá kúpiť ohrádka 200x200cm? Keď som bola tehu, na nejakej stránke som ju našla a teraz ju neviem nájsť ☹

beboo • 1d • Dnes o 12:10
tamia prosim ta alebo aj ine kocky kde sa da zohnat to penove puzzle take dost velke aby na nom babo mohlo v pohode lezkat a prevracat sa? lebo my to uz dlhsie zhaname a nikde to nemaju..

katusha • 1d • Dnes o 12:15
ahojte, my tiez byvame v dome a je tu dost chladno 😒
malu sa hra v obyvacke na zemi - mame tu aj koberec a na ten jej este rozprestieram paplon alebo rozlozim penove puzzle 😉 ale aj tak si cestuje, kade chce 😀
tiez vravim, ze ked zacne lozit, studenym dlazkam sa asi nevyhneme 😅 a to uz bude onedlho 😉
ale ide jar, tak aj v dome bude teplejsie 🙂

katusha • 1d • Dnes o 12:15
beboo, my sme tie puzzle kupovali v tescu, tam si nezhanala? 😕 😉

sue • 1d • Dnes o 12:18
...aj Hornbach...

beboo • 1d • Dnes o 12:45
super dakujem vam kocky skusim tesco aj hornbach, my sme zatial skusali skor tie hrackove obchody - dracik, all toys a pod. a nikde nemali.

susik77
29. únor 2008

ahojte, moja je teraz v stadiu, ked sa plazi dozadu, otoci sa kamkolvek na brusku, dava sa na kolienka a skace dopredu a vcera si uz skoro sadla...myslite, ze sa mi este oplati kupovat nej. podlozku? zatial ju davam na 2 prelozene deky, pod tym mame plavajucu podlahu. myslim, ze do normalneho lezenia jej moc nechyba...za ako dlho vam mali zacali liezt od tohto stadia?

emjee
3. bře 2008

susik77 • 1d • Dnes o 17:57
Ahojte, mala je od narodenia dost akcna, je to nazor mojej mamy a dokonca aj nasej detskej dr.
od 2.5 mes. sa otacala na brusko, na zac.6 uz sa plazila dozadu a teraz zacina liezt. ona je najstastnejsia, ked sa jej vkuse niekto venuje a robi srandicky...akurat uz neviem, co vymysliet...rano ju dam na deku a dam jej hracky, tak sa otaca, plazi, trochu lezie...potom sa s nou hram hovorim riekanky a ukazujem na nej, citam jej rozpravky, spievam, nosim, ideme na prechadzku a vecer je uz nervozna a mne dochadzaju napady a energia...mate nej. tipy na aktivitky?hlavne co zabera na taketo deticky...

aponchie • 1d • Dnes o 17:58
vydrzat! 😀 znam to

vavka33 • 2d • Dnes o 18:06
Susik,na take nezabera nic,mam doma dve a tato mensia je este horsia ako hrozna 😀 😀 mozem ju zabavat hocijako dlho,byvame von hodiny a ona je neunavitelna nezbednica.ja odpadavam od unavy a ona aj ked je mrzuta,ze nevladze,stale beha a vymysla. 😀

veronika13 • 1d • Dnes o 18:08
tiež mám takého živáňa doma, už sa bojím, keď začne chodiť 😀 😀

susik77 • 1d • Dnes o 18:09
vavka: to mame asi rovnake 😀 si hovorim, ze 2. mimi chcem lenive 😀
momentalne to u nas v byte vyzera ako na bojisti: same rozllozene rekvizity: deka, stolicka, hracky+moj mobil na zemi - podla cinnosti, co sme robili 😀 upratujem az vecer, ked pride manzel a kupe ju

susik77
15. bře 2008

ahojte, tak mala mi uz leze po celej obyvacke a kuchyni. uz jej deka nestaci. myslite, ze stacim, ked ju necham v pancuskach a v bodycku? Nemoze prechladnut? mame plav.podlahy a teplotu stand. 24 stupnov...

zuz11
29. bře 2008

hruska22 • 1d • Včera v 18:27
ahoj holky dejte nejaký tip jak si hrát s miminkem je nám 10 mes. a mne nejak dochází inspirace🙂nebo nejakou dobrozu stránku s říkadlama,nás hlavne baví hra na honenou ale to nemužeme hrát celé dny🙂díky moc

kajule • 1d, snž • Včera v 18:30
No tak Pata si zase nejradsi hraje na schovavanou nebo me rad napodobuje. 🙂

luucia • 1d • Včera v 19:12
hruska - www.vasedeti.cz/rikanky.php 😉

lenkakr • 1d • Dnes v 09:07
http://www.moje-rodina.cz/rikadla-basnicky-a-pi...

pitrska • 1d • Dnes v 09:31
Ahojky Hruska toho je spousta my nejradeji koukame do knizek a stavime kostky rikame rikanky ja neumela snad zadnou ted jich vim spoustu ale nejde to taky porat pak blbnu taky ji davam do houpacky a to se ji libi a chvilku v ni vydrzi i sama ted se ucime odstrkavat aby se houpala i sama 😉

hruska22 • 1d • Dnes v 11:09
holky dík lenkakr---to je krásna stránka je tam toho spoustu

lu777 • 1d • Dnes v 11:43
holky, díky, taky jsem to zrovna hledala, je to supr stránka!