Kupujete klukům pistolky?

odetka
13. čer 2012

Ahojky. V poslední době jsem se už několikrát setkala s názorem, že maminky nechtějí svým klukům kupovat pistolky, aby u nich nepodporovaly násilí. Musím říct, že mě to docela překvapilo, protože to by mě vůbec nenapadlo řešit. Můj brácha jich měl doma spoustu. Tak jsem nikdy nad tím takhle neuvažovala. Já si myslím, proč by si kluci nemohli hrát třeba na vojáky. Manžel má vojnu jako koníček, takže to malej doma i dost vidí. Chtěla bych se zeptat na váš názor? Díky.

mamkamarketa
13. čer 2012

@odetka ahoj, mam 3,5 leteho a priznam se, ze mu nechci kupovat pistolky.nevidim duvod. Ma hodne jinych hracek. Proc by se mel hrat na to,ze nikomu ublizuje?

baca
13. čer 2012

Ona je taky pistolka a pistolka. Ty malé by mi asi nevadily, ale když vidím děcko s plastovým samopalem... Jsem učitelka a jednou se mi děcka (už nevím přesně, ale cca 7.nebo 8. třída) domluvily a donesly si do školy pistole, samopaly...pak s tím chodily po chodbě a vypadalo to jak v obležení teroristů. Měla jsem pak v kabinetě pěknou sbírku.
Nebo třeba ty kuličkovky....když po sobě střílí, asi bych měla strach.
Ale asi je v pořádku, když si u tatínka vše prohlédne a budě vědět, že zbraně nepratří do rukou dětí. Taky je otázka, co se myslí tím "hrát si na vojáky". Je podstatou lítat po bytě a dělat, že střílím? Nebo taky vědět, že voják má být statečný, mít důstojnost, starat se o své věci...
Asi je to dost těžká otázka, kde je nějaká hranice, kdy už to v pořádku není.

petrunka01
13. čer 2012

@odetka nášemu synovi bude brzo šest let,pistolky má asi dvě-dostal je od mých kamarádek.Občas jednu vytáhne a chvilku si s ní hraje,ale nebaví ho to a já jsem jen ráda.Nemyslím tak docela,že bych u něj podporovala agresivitu,kdyby jich měl víc,ale mně se to prostě nezdá.Zbraň jako hračka..a hrát si,jak někoho zraní,zabije..nepřijde mi to jako vhodná zábava.Nebráním mu,ale nechci si s ním na to hrát.Pokud vím,nemají pistole ani ve školce a nezdá se,že by mu něco chybělo.

odetka
autor
13. čer 2012

Tak jo, díky za názory. Mě třeba takovéhle klučičí hry taky moc nebaví, ale právě taťka je ve svym živlu. Většinou si hrajou jen po zahradě. Ale zas mi to přijde třeba bezpečnější než střílení prakem nebo lukem. Já bych řekla, že to pro kluky k životu na vesnici patří. Já myslím, že agresivní chování toto neovlivní. To když vidím, třeba nějakou kreslenou pohádku v televizi, která je určena pro děti, tak se nestačim divit.

odetka
autor
13. čer 2012

A ještě jsem zapomněla, že to ani nemluvím o hrách na počítači ke kterým se jednou jistě také dostane. To jsem hrála i já už na druhém stupni základky střílecí hry a nemyslím si o sobě, že by to na mě zanechalo nějaké následky. Prostě je potřeba taky rozlišovat co je hra a co skutečnost.

janinka1987
13. čer 2012

No, nám je zatím jen něco přes dva roku, ale pistolku má jen jednu (stříkací na vodu) a taky nejsem pro to, aby si hrál s maketami střelných zbraní. Jak bylo psáno výše, nejsem pro to, aby si hrál na ubližování jiným...

ffiinnkkaa
13. čer 2012

Maximálně mu koupím jednu vodní 😉

ange_de_la_morte
13. čer 2012

Já bych chtěla aby si jednou můj syn hlavně uvědomoval co to je , manžel má zbrojní průkaz a zbraň doma ( i když jen perkusní colt - stejně je to ostrá) , budu ráda když si dít uvědomí co tato zbraň dokáže ale nechci abychom před tím zbraně šíleně složitě okrývali a pistolku mu nedovolili - bála bych se potom že až bu bude třeba 14 tak půjde a bude hledat tatínkovu zbraň.

Možná ale spíše než plastové pistolky u nás budou vyhrávat dřevěné meče - manžel je šermíř, od mala by chtěl děti vést k historii, a tedy se vyhnout pistolkám srkz straší zbraně ...

Ale já si to tady jako naivní budoucí matka můžu krásně něco promyslet a zkutečnost pak třeba bude uplně jiná. Ale v jednom mám jasno - počítačové hry s touto tématikou se budou jasně cenzurovat, nenávidím když brácha hrával na počítači hry kdy střílí do lidí, s velmi důkladně propacovanou grafikou.... tohle u nás nebude

odetka
autor
13. čer 2012

A co třeba hra na policajta? Co jsem koukala na internetu na hračku policajtskou výbavu, tak tam jsou mimo jiné pouta a pistolka. To by možná byla lepší motivace, chytat zločince? Když mu budu takovéto hračky zakazovat, tak tím víc po nich bude toužit. A myslím, že právě to by později mohlo dopadnout špatně.

odetka
autor
13. čer 2012

A jak to třeba u vás vidí tatínci? Ty mají přece jen odlišné názory a zas by je nebavilo hrát si s kuchyňkou. A měli tatínci jako malí kluci pistolky?

terkaz
13. čer 2012

U nas max. vodni.

kaata22
13. čer 2012

@ffiinnkkaa souhlasím, vodní pistole v pořádku. Násilí je kolem nás taková spousta. Nevidím důvod proč to někteří rodiče v dětech ještě podporují. Hrůza!!

odetka
autor
13. čer 2012

Já v tom nic špatného nevidím. Když mu jí prostě nedám, tak si jí vyrobí sám třeba z klacku. To je jako zakazovat holkám barbíny, protože jsou prsaté a vychrtlé, aby z nic jednou nevyrostli anorektičky. Prostě bránit pistolkám mi přijde jako nesmysl. Vždyť i Rumcajs má pistol.

ffiinnkkaa
13. čer 2012

@kaata22 tak 🙂

@odetka je tolik hraček - a ani manželovi se tento typ hraček nelíbí 😉
Třeba mu ani nic zakazovat nebudu muset - třeba bude mít raději vláčky 😉

evcounek
13. čer 2012

Tak Lukášek dostal taky jednu k prvním narozeninám. 😖 (teď jsou mu 2) Strejda ji vyhrál někde v tombole a byla to vodní pistoka velikost tak 8cm. Prostě malinká. Manža jí chtěl večer vyzkoušet se studenou vodou když jsem byla ve sprše a při prvním zmáčknutí spouště se doslova rozpadla 😀
Zatím žádnou nemá, ale moje sestřička kupovala někde sedačku a dostla taky podobnou. tak jsem zvědavá jak dlouho vydrží. Luky si s ní hraje tím způsobem, že jí dá do batůžku jede s babičkou na zahradu. tam to zahodí a už kramaří svoje hrabičky lopatku, rýč .... a na pistolku si nevzpomene až doma když jí vyndavá z batůžku a dá jí na poličku. 😀

odetka
autor
13. čer 2012

Já myslím, že když mu to nekoupím v dětství, tak to naopak o to bude stát v dospělosti. A můj manžel si hraje s pistolkama od dětství až dosud (teď teda už s jinejma) a je naopak slušnej a ohleduplnej. Znám mnoho zlých a sobeckých lidí, kteří si v dětství třeba ani se zbraněma nehráli. To podle mě není, že bych v něm podporovala agresi.

petrunka01
13. čer 2012

@odetka já mu pistolky nezakazuju,netabuizuju.Jen je nechci kupovat.Dostal nějakou od kamarádky,fajn,nezabavila jsme mu ji,má ji u sebe.Jen jsem mu vysvětlila,že já s ním na vojáky hrát nebudu.že se mi to nelíbí,řekla jsem mu,co dělají opravdové zbraně a nepřijde mi to jako dobrá hra.Manžel to vidí stejně,nebo aspoň hodně podobně.Když vybíráme dárky,neprosazuje žádný pistole.Hra na policajta je asi v pořádku,i tam bych ale vysvětlila,že i policista použije zbraň jen ve výjimečných situacích.
A pokud jde o barbíny,nemám v plánu jima dceru nějak zahrnovat.Pokud ji bude jendou opravdu chtít,tak ji koupím,ale sama od sebe ne..je fakt spousta jiných a daleko hezčích a zajímavějších hraček

petrunka01
13. čer 2012

@odetka a netvrdím,že to je podpora agresivity..to spíš ty počítačové hry a některé "pohádky"...."střílečky budu hodně cenzurovat,dokud na to budu mít nějaký vliv

odetka
autor
13. čer 2012

@petrunka01 já ho taky nehodlám jimi zahlcovat, ale prostě má hraček od všeho drobet. Pistolky, autíčka, vláčky. Já si taky na vojáky nehraju, ale to spíš proto, že mě to neba a dost si toho užije s tátou. Tak spolu zase stavíme ze stavebnic a tak. Naopak hraní s barbínama mě jako malou strašně bavilo. Hrála jsem si s nima na rodinu, šila a háčkovala šaty. A nijak mě to nepoznamenalo.

petrunka01
13. čer 2012

@odetka mně jde spíš o to,že se mi ty dnešní barbíny ani nelíběj..já taky jednu měla a měla jsem ji ráda,ale vypadala aspoň jako člověk .A n rodinu si může hrát i s jinýma panenkama nebo plyšákama

reruna
13. čer 2012

@odetka na toto téma dobře píše například Jan Uwe Rogge v knížce Rodiče určují hranice - děti mají právo na agresivní fantazie, mají právo mít hračky zbraně, figurky vojáčků, bojovníků atd., úkolem rodičů je dohodnout s dětmi pravidla, kdy, kde, jak často si s takovými hračkami můžou hrát. Agresivita je člověku vlastní, umožňuje produktivitu, kreativitu, pomáhá člověku vymezovat se vůči sobě i okolí a rozvíjet vlastní identitu, cílem výchovy není agresi potlačovat, ale jasně oddělit konstruktivní od destruktivní agrese. Je nutné děti naučit zacházat s agresí, k tomu pomáhají rituály a pravidla. Patří k určité fázi vývoje, že dospívající fascinuje agrese a jestliže se nemůže vybít kontrolovaně a podle pravidel, pak se inspirují v TV, hledají symboly a předměty (pistolky, vojáčky...)
V rodinách by podle něho být povolené rituály agrese - pravidelné kočkování a praní k vyzkoušení sil, polštářové bitvy, kdy se děti vyřádí. Pokud to děti nezažijí, nedokážou pak třeba rozlišit bolestivé bouchnutí od přátelského pošťuchování.
Rodiče by měli zavést rituály, jejichž středem je tělo - hry a aktivity s tělesnými vjemy, aby dítě okusil, co je pohlazení, jemný stisk, pevný stisk, masáže různými materiály
Dále pomůžou sporty s pevně danými pravidly(to spíš pro školní děti)
Pomůže ustanovení místa a doby, kdy děti mohou ukojit své potřeby ritualizovaně - vytvořit třeba ve škole, nebo doma "bojiště", kde můžou zápasit podle předem daných pravidel, jinak jsou vyloučeni a musí být dohodnuto heslo, kdy všichni musí přestat.
On sám má děti a tyhle hračky jim nezakazoval, ale sám od sebe jim je ani nekupoval, pokud je dítě chtělo, mělo si najít jiné způsoby, jak je získat - vyměnit s kamarádem, dostat dárkem od někoho, koupit z kapesného atd.
Já nemám problém s tím, že by syn (4,5)chtěl ty pistolky, ale on chce spíš ty barbíny - a teď babo raď... 😀

denousek
13. čer 2012

náš malej má hodně pistolí má to rád má je na takový ty kapsle jak to udela i ranu aa stříli si s tim venku neviim na tom nic špatného...

denousek
13. čer 2012
pehaka
13. čer 2012

já to taky nemám ráda....takže u nás je povolená pistol pouze vodní...😀 do vany a bazénu jinak ne pokud má nutkání si hrát na pistolníka vystačí si s klackem u nás se zbraním nefandí 😉 vím že se tomu do budoucna nevyhnu....ale tahle doba je prostě děsná koukněte na videohry a pod všude jen samé násilí! 😒

llluckaaa
13. čer 2012

Ahoj, jsem rozhodnutá svému dítěti pistolky ani nic podobného nekoupit. A pokud to dostane od někoho jiného, tak poletí do koše (ikdyž doufám, že snad nikoho nenapadne mu něco takového dát). Jsem pacifista a nehodlám nechat svoje dítě hrát si na to, že někoho zabíjí, přepadává ap. Manžel má podobný názor. A ani nějaké střílecí a zabíjecí hry se u nás nebudou tolerovat 😝

helulela
13. čer 2012

Já bych byla samozřejmě taky nejradši, kdyby si synové hráli s vláčky, zahradničili, jezdili na kole a po pistolce nikdy nezatoužili. Pro mě jsou takové hry cizí. Zároveň vím, že se tomu na 99% nevyhneme, už jsme se o tom i bavili s manželem. Nehodlám klukům pistolky zakazovat, většina kluků má období, kdy si s nima hraje. Měl je můj brácha, manžel, švagr, bratranci... a všichni jsou dnes slušní, rozumní chlapi. Budu syny samozřejmě usměrňovat, ale myslím si, že to, jestli z někoho vyroste násilník, nezáleží na tom, jestli si jako malý hrál nebo nehrál s pistolkama a vojáčkama.

@reruna díky za teorii 🙂

odetka
autor
13. čer 2012

Ještě jsem chtěla říci, minulý víkend jsme byli asi na 3 dětských dnech. Na všech 3 byla 1 z disciplín střílení ze vzduchovky, na dvou střílení z luku a kuše a na jednom probodnutí mamuta kopím. To nechodíte ani na takovéto akce?

petule246
13. čer 2012

@odetka - ahoj, mám dva kluky a minimálně 4 pistole - z toho dvě vodní, ta jedna je teda neskutečný dělo s litrovou nádrží na vodu, 1 normální se zvukovými a světelnými efekty a 1 taková fakt skvělá na pěnové patrony (trefa těmi paatronami fakt nebolí a je naprosto bezpečná, ikdyž perfektně střílí). Ta baví i mne, strefujeme se s ní do terče. Myslím, že jsem asi pistole taky kupovat nechtěla, ale nakonec si nás našly samy (dárky) a oba kluky uchvátily. Snažím se kluky učit, ať nemíří na lidi, ať se raději trefují do nějakých terčů. Jak psala @renuna, ani moc nemusím nastavovat hranice, prostě si s pistolema chvíli hrají a pak je sami odloží. samozřejmě ty vodní je baví dost.

petule246
13. čer 2012

@reruna - teda ty máš načteno 😵

berenika39
13. čer 2012

Já jsem si o pistolkách a podobných hračkách myslela svoje do té doby, než Petr (cca v 3letech a 8 měsících) nevvpadl do (moje označení 😀 ) militatntního období. Velkou plast. pušku na molitanové náboje, s kraválem a rachotem, uviděl u 6ti letého bratrance. Od té doby to jelo. V hračkárně okukoval jen bambitky, policejní sady, zajímal se o policajta na ulici, kde má zbraň, chce vidět vězení, ve školce jsou celý den vojáci a policisti a někoho honí. Vůbec, ale vůbec nevěděl, o čem to je....zjistila jsem, že nerozumí pravému smyslu všech těch názvů ani střílení, míření...jen napodoboval.
Úplně ho to pohltilo, tak jsme sedli k internetu, hledali jsme o zbarních, jak střílí, co způsobí, naučila jsem ho "mířit", aby věděl, co to vlastně znamená. Koukli jsme jak myslivec zastřelí jelena. Normálně na ulici jsme zastavili měš´táky a poprosila jsem je, jestli by Petrovi neukázali, kde nosí zbraň, protože on na to myslel fakt pořád. Všechno tohle ho uspokojilo natolik, že ten zájem pomalu opadá. Dostal od příbuzných jeden obyč. "kolt", tu má na všechny hry s tím spojené, a jednu na molitanové náboje, tu jsme vyčlenili výhradně do předsíně, dohodli se, že si může nalepit na sucháč na dveře ze čtvrtky vyrobený terč, mířit a střílet. Upřímně věřím, že to přejde, nezanechá následky, ale moje představa, že zbraň u nás doma nebude, vzala za své.
A ty dvě bambbitky, co doma má, jsme domluveni, že jsou jen na doma, nikam je nevozí, netahá, a to bere.
kdybychm u to úplně odepřela, myslím, že by to ten jeho zájem jen zvětšilo.
takže ano, za předem dohodnutých pravidel, po předchozím poučení, co to vlstně znamená - mířit, střílet, co to v reálu způsobuje ...sami od sebe to netuší.