Ledvinové kameny - dělá se odstranění ultrazvukem jen u štíhlých?

hinata91
30. lis 2018

Dobrý den,

Chtěla bych znát váš názor na tuto situaci.
Můj přítel má problémy s ledvinovými kameny, musel nakonec na operaci a po operaci mu bylo sděleno že tam má ještě další kameny které mu v budoucnu budou dělat problémy. Když chtěl přítel řešit odstranění kamenů pomocí ultrazvuku, řekli mu že je na to moc tlustý že to nepůjde.
Mě se tento přístup velice nelíbí a příjde mi ze přítele jen odbyli a nechtěli to řešit.

Co si o tom myslíte?
Nevíte prosím někdo zda je tloušťka opravdu překážkou v odstranění ledvinových kamenů pomocí ultrazvuku?
Moc vám děkuji za vaše názory 🙂

kajacob
3. pro 2018

@hinata91 proč mu nevytáhli i ty ostatní kameny ? Já byla na operaci , kamínek jsem měla zaseknutý v močovodu . A při tom mi vytáhli i další 3 malé z ledviny ať se později netrapim 🙂 a odpověď na tu otázku , taky nejsem hubená a primář na urologii mi zdelil že mi to nepůjde rozbít přes tukovou tkáň :D nechtěl mě urazit :D a že ultrazvukem jdou rozbít jen určité druhy kamenů který já stejně nemám .

hinata91
autor
3. pro 2018

@kajacob moc dekuji za odpoved 🙂 No kamen ktery mu vytahli se mu zasekl v mocove trubici takze ho to hrozne bolelo a sel pak na operaci a po te mu bylo pouze receno ze ma jeste dalsi kameny v ledvinach a ze je moc objemny na to aby mu je rozbili ultrazvukem :( Bohuzel nevim proc mu ostatni kameny nevyndali, je mu pote jeste rekli at pocita s timze v budoucnu bude mit stejne problemy :( jenze me ta predstava moc boli a nechci aby mel problemy.
Muzu se prosim zeptat jak probihala operace kdy Vam vytahli i dalsi kameny z ledvin? Jak dlouho jste byla v nemocnici?
Muzu se jeste zeptat jak probihala lecka s urologem? Chodite tam stale? Poradil Vam neco na to jak pripadne dostat kameny z tela ven? ( Nekde jsem cetla ze by kameny mely jit vyplavit ven bilinkovymi caji)
Omlouvam se za tolik dotazu, ale jsem moc rada ze jste odpovedela na muj dotaz a podelila se o zkusenost 🙂

soleilll
3. pro 2018

@hinata91 Vím, že existují druhy ledvinových kamenů, které UTZ řešit nelze a musí se vyoperovat - třeba moje matka takové má a už byla na několika operacích, protože se jí opakovaně tvoří. Měla by se dodržovat dieta, která eliminuje potraviny, ze kterých se konkrétní typ kamenů tvoří.

kajacob
3. pro 2018

@hinata91 v pohode. Jeden kamínek jsem před lety vyčůrala asi po 4 hodinách ukrutných bolesti zanesla jsem ho na rozbor na urologii , kde zjistili o jaký kamínek jde . Urolog mě poslal poté na rentgen ledvin kde se zjistilo kolik jich tam ještě může být + nevím název ale je to rentgen s kontrastní látkou kde vidí jak ledviny pracují za jak dlouho projde kontrastní látka ledvinami , jestli nic nepřekáží , zúžení nebo jiné kamínky atd. Jak byl rozbor kamínků nasadil mi urolog dietu přímo na ten druh kamene . Jednou jsem měla šílené bolesti tak mě na pohotovosti na urologii poslali na ten rentgen s kontrastní látkou a tam se zjistilo že mám ucpaný močovod a ledvina je na prasknutí , okamžitě jsem jela na sál , kde mi zavedli přes močový měchýř stent ( hadičku) až do ledviny ,jeden konec byl v ledvině a druhý v močovém měchýři .zachranili mi ledvinu za minutu 12 :( za měsíc jsem šla na operaci kde mi stent přes močový měchýř vyndali pak ten kaminek plus mi prohledali ledvinu a tam našli 3 další malinké . Zavedli znova stent ať se oteklé cesty neuzavřou . I s dnem před operací jsem byla v nemocnici 4-5 dní teď nevím přesně . Po měsíci mi zase stent vyndali . Nevím ale jestli se to tak dělá i u mužů . Na urologii pravidelně dochazim co 3 měsíce kdy mi dělá ultrazvuk a dívá se na kameny které mám už několik let a nechce se jim ven . Zatím mě hlidaji ale s bolesti mám okamžitě přijet a bude se řešit co dál . Dodržuju pitný režim a dietu kterou jsem dostala i když někdy zhresim ale kdo ne . Mě hrozí třeba za 5 , 10 let nebo taky nikdy dializa , ledviny mi nepracují tak jak by měli a proto se mi tvoří kamínky . Snad jsem pomohla

mona91
3. pro 2018

@hinata91 razova vlna neboli odstranění ultrazvukem se u silných pacientů nedoporučuje. Je to jednoduché ty vlny které vytváří ultrazvuk maj jen určitý dosah pak se jejich účinek snižuje. Takže efekt by byl minimální nejspíš. Nicméně neomlouvá je ze neodstranil kameny rovnou mohlo to byt na dvakrát narkoza a obě ledviny čisté. Je úplně jedno při odstranění kde se kamen nachází jestli v močové trubici mocaku mocovodu nebo v panvicce v ledviny. Jednou je člověk pod narkotikum tak by se měla ta víc postižena strana zastententovat a ,,proplachnout,, aby všechno včetně písečku odešlo. Za tři měsíce se stent vynda a muže se dat při jedné narkoza na druhou stranu. Stent je taková titanová pružná sitka jako třeba buzirka co roztáhne nejužší místo aby i víc jak centimetrovy kamínek mohl odejít. Vyndani stentu je pal plánované a muže se dělat ambulantne. Na kontrolu k urologovi se chodí podle stavu po zákroku se jde za 3 a 6mesicu. Měl by si každý kdo jednou měl problém s ledvinami sehnat svého obvodního urologa který ho uvidi každý rok až dva podle stavu. Nejčastěji kameny vznikají kromě vrozených vad na základě spatne životosprávy i paradoxne pitím těch ,,zdravých,, minerálek. Když je dieta upřesnění podle rozboru kamene je to plus ne vždy se to podaří. Základem každé diety na ledviny ke dostatečný pitný režim pokud je přítel při těle musí mít vyšší pitný režim, málo solit a nepotká sladké vody a minerálky. Když pominu klasickou zdravou stravu o které určitě slyší všude (neber to zle není to útok jsem taky silná 😉). Snad ti má odpověď něco dá 😉

hinata91
autor
4. pro 2018

@soleilll moc dekuji za odpoved. Mrzi me ze ma mamla takove trapeni s kameny a byla na nekolika operacich. Je to urcite moc neprijmne :(

hinata91
autor
4. pro 2018

@kajacob moc dekuji za odpoved a za popis tveho pripadu. Moc me mrzi ze sis tohle zazila :( je dost desive cist ze to byla zachrana na posledni chvilku. Moc se o pritele bojim. Chci aby byl v poradku :(

hinata91
autor
4. pro 2018

@mona91 dekuji za odpoved. Pritel je silnejsi a se zdravou stravou je to s nim tezke. Ja sama nemam co rikat, takze ho chapu ze si rad da neco dobreho, ale mam o nej strach.
Taky nechapu proc mu nevyndali i ty ostatni kameny a jen mu rekli ze nekdy a tim zase bude mit problemy :(
O urologovi mel chodit a nechodi :( Muzu se prosim zeptat jak vypada takove vysetreni u neurologa? Je to jen konzultace nebo je to jako u gynekologa? (Myslim se svlekanim) omlouvam se za blby dotaz :D jen nevim jak si to vysetreni predstavit 🙂

mona91
5. pro 2018

@hinata91 vyšetření u urologa je podobne jak na gynde. Záleží na diagnoze u klasického urologa by měl jednou za 2roky kontrolovat prostatu přes rectum (zadek), při obtizich které tvůj přítel nemá se vyšetřují varlata a penis ale to u ledvinovych kamenů není nutné. Tak odevzda vzorek moči mělo by se udělat sono ledvin jestli někde nějaká nemestna (nezvetsuje se) a jak je na tom močový mechyr. Takže se při kontrolách po odstranění kamenů v podstatě ani nesvlékla do naha 🙂

kajacob
5. pro 2018

@hinata91 ono to hodně bolí , já pořád čekala že to vyčůram jako předtím . Dostala jsem servane že při větší bolesti okamžitě na pohotovost a zkontrolovat . Takže až přítele chytne ledvinová kolika je lepší zajet na pohotovost ono s injekci na bolest je to mnohem jednodušší . Já už sem se poučila ;)

mona91
5. pro 2018

@kajacob to bez debat to je Jenda z věci se kterou se musí jet i v noci a ty lidi i zvraci od bolesti. Hlavně je tam obrovské riziko ze když ro člověk nechá byt a dela hrdinu tak o tu ledvinu lehce prijde

kajacob
5. pro 2018

@mona91 to ano , vím sama ze své zkušenosti že jsem čekala moc dlouho ale i jsem se setkala na urologii v nemocnici kdy mi řekla doktorka že je to velký kamínek ale že vyjde sám a mám jít domů a hodně pít , tak jsem čekala nakonec mě za pár dní vezla rychlá kdy mi šlo o ledvinu která byla plná k prasknutí . K mému údivu to zas až tak nebolelo jak sem si myslela že při tomhle bude . Nakonec mi přišel říct primar že te doktorce vzali osobní ohodnocení za to že mě normálně pustila domu ikdyz musela vědět že tohle normálně neprojde . Ale ano jsem ponaucena od té doby když mě začne bolet jedu ve dne i v noci na pohotovost ale je těžké vysvětlit že to je od ledviny a pokaždé absolvují několika hodinové kolečko vyšetření jestli to není slepé střevo či něco jiného .

mona91
5. pro 2018

@kajacob no to snad ne? Já na urgentu dělám několik let a kdykoli mi přijde člověk ze má ledvinovou koliku už opakovane tak rovnou volám urologa. Jako ano ono se muže stát ze u lidi co to neznaj skončí u chirurga protože ta bolest se tahne od ledviny šikmo přes břicho do podbrisku až k mocaku (trasa mocovodu ) ale i kdyby to byl slepak tak na nej přijde úplně stejně urolog jako chirurg. A hlavně v 95% má Ledvinová kolika jasné příznaky a zkušená sestra ji pozná už ze dveří... v těch zbylých pěti je to spis bez příznaků jako u mého táty ten proste jen zvracel já mu mlátila do zad a nic ani neceknul a pak jsem ho dotahla do nemocnice a zjistilo se ze to bylo za minutu 12. Městanani jako bejk a do toho totálně zahnisana ledvina.

kajacob
5. pro 2018

@mona91 to věřím , že to tak někde chodí asi jsem měla vždycky smůlu , ve 3 ráno jsem byla na pohotovosti , málem jsem tam lezla bolesti po zdi . Sestřičce jsem říkala že to bude od ledviny že po několikáté už to poznám . Nic neřekla a že zavolá doktora . Půl hodiny se nic nedělo já chodila sem a tam jak blázen , pak mi vzali krev a že rtg celého břicha mám si počkat v čekárně ,nikdo nic neříkal čekala sem v čekárně ještě minimálně hodinu kdy už jsem klepala sestřičce na dveře že už nevydržím ať mi něco píchnou na bolest to mi jen řekla že doktora volali že je někde nahoře . Chtěla po mě ještě moč , asi za půl hodiny přišel doktor ani nepozdravil , jen mi ne moc příjemným hlasem zdelil víte že máte v moči krev a ne málo ? Tak jsem mu řekla že jsem říkala sestřičce že je to od ledviny tak jen něco zahuhnal a vy jste lékař ? Já myslela že minimálně tam mám zaseknuté ježky . Bylo mi v tu chvíli jedno co blekota . Pak mě předali na urologii , sestřička volala doktora a ani ne do 5 minut byl dole a první než mě vyšetřil pichnul mi injekci na bolest , udělal ultrazvuk , plus mě poslal na rtg ledvin , všude jsem byla hned hotová a do půl hodiny bolest krásné polevila jako by mi nic nebylo . Nakonec jsem měla jen nvm jak se to nazívá ale doktor říkal nanesený "bordel " dostala jsem ještě kapačku na zavodnění a šla domů . Na urologii výborný přístup to ano 🙂

mona91
5. pro 2018

@kajacob to mě mrzí ze jsou i takové zkusenosti je to o lidech nic víc.... kolikrát je problém dostat doktora k sobě ale to pak obnáší par protovnych hovoru s důrazný hlasem a mám tam všechny za dvě minuty ale je to o lidech my máme naštěstí i super doktory.... ale zažila jsem na předchozím pracovišti ze mi lékař proste řekl ze už leží a neprijde... a to bylo jedenáct vecer... 😞

kajacob
5. pro 2018

@mona91 myslím že spal a kvůli mě ho vzbudili ,proto byl nevrlý . Já to chápu jsou to taky jen lidi ale představa že by to bylo něco horšího je šílená . Kdybych nebusila sestřičce na dveře že už fakt nemůžu , kdo ví kdy by přišel . Doufám že už na hodně dlouho nebude potřeba ;)

mona91
5. pro 2018

@kajacob jasný jsou to lidi všichni jsme lidi a to je rozdíl prave v tom když přijde ve tři ráno blbecek ze má týden rýmu nebo ze má tři měsíce zanícený nehet..... a podobne to je pak nárok na to aby byli všichni nevrli protože si připadám jako kreten s vysokou školou... ale pro takovéhle případě ty služby jsou to je akutni zdraví ohrožující stav když se zanedba tak i život ohrožující ...